استانی

آغاز واکسیناسیون دام علیه تب برفکی در قزوین

روابط عمومی/قزوین مدیرکل دامپزشکی قزوین از آغاز واکسیناسیون دام علیه تب برفکی در قزوین خبر داد و گفت: بیماری تب برفکی یکی از مسری‌ترین بیماری‌ها در دام سـبک و سنگین است که ابتلای آن درنهایت منجر به اختلال در امنیت غذایی می‌شود.

دکتر مهدی جلوخانی اظهار کرد: بروز و شیوع بیماری تب برفکی در جمعیت دامی حساس، موجب ابتلا حدود ۹۰ درصـدی دام‌ها می‌شود. همچنین این بیماری به‌طور میانگین، باعث مرگ ۲۰ درصد از دام‌ها خواهد شد.

وی افزود: تب برفکی به‌عنوان یک بیماری تهدیدکننده در امنیت غذایی مطرح است از همین رو این اداره کل همگام با سیاست‌های سازمان دامپزشـکی کشور، اقدام به واکسیناسـیون رایگان علیه این بیماری با پوشش بیش از ۸۵ درصد جمعیت دام سبک و سنگین در استان کرده است.

 بنا بر اعلام روابط عمومی دامپزشکی استان قزوین، این مسئول خاطرنشان کرد: این طرح از اول بهمن‌ماه سال جاری تا پایان سال با اســتفاده از توان همکاران بخش دولتی و خصوصی اجرایی است و کاملاً رایگان صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: در طرح پیش رو، بیش از ۷۵ هزار رأس گاو و گوساله و یک میلیون ۲۰۰ هزار رأس گوسـفند و بز در واحدهای روسـتایی و عشایری و مناطق محروم، تحت پوشـش قرار خواهند گرفت، لذا از فرمانداران، بخشداران، شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران تقاضا داریم در راستای پوشش حداکثری جمعیت دامی، همکاری لازم را با اکیپ‌های واکسیناسیون به عمل‌آورند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا