بین المللی

آمریکا: در سقوط هواپیمای ایل ۷۶ دست نداشتیم

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده هیچ نقشی در سقوط هواپیمای روسی ایل ۷۶ نداشته است.

به گزارش روابط عمومی، این سخنگو روز سه‌شنبه در بیانیه خود درباره اتهام روسیه به آمریکا در دست داشتن در سقوط هواپیمای ایل ۷۶ تصریح کرد: این اتهام که نیروهای آمریکایی در درگیری دخیل هستند، مطابق با پروپاگاندای روسیه است و حقیقت ندارد.

وی در ادامه تاکید کرد که واشنگتن حملات در داخل خاک روسیه را تشویق نمی‌کند.

روز ۲۴ ژانویه بعد از اصابت یک موشک به هواپیمای روسی ایل-۷۶ بر فراز منطقه بلگورود سه نظامی و شش خدمه روسی به همراه ۶۵ اسیر جنگی اوکراینی که در این هواپیما بودند کشته شدند.

این هواپیما در مسیر عزیمت به یک عملیات تبادل اسیر از پیش‌ برنامه‌ریزی شده بود که متعاقبا این عملیات لغو شد.

در پی این رخداد کمیته تحقیقات روسیه اعلام کرد نیروهای مسلح اوکراین با استفاده از یک موشک هدایت شونده MIM-۱۰۴A شلیک شده از یک سامانه پاتریوت این هواپیما را سرنگون کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه این حمله را یک جنایت از جانب کی‌یف علیه شهروندان خودش خواند.

به گفته پوتین طرف اوکراینی می‌دانست که سربازان اوکراینی که اسیر جنگی شده‌اند سوار این هواپیما هستند اما با این وجود به آن حمله کرد.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد سقوط این هواپیما به طرزی شدید باعث زیر سوال رفتن امکان برقراری هر گونه توافقی با کی‌یف شد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای اقتصادی جهانی. با توجه به دانش در زمینه اقتصاد جهانی، به شما اخبار مهم و تحلیل‌هایی را درباره تغییرات اقتصادی جهانی ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما نکات کلیدی اقتصادی را بیان می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا