آیا کسانی که در انتخابات 8 تیر شرکت نکردند، می‌توانند در دور دوم رای دهند؟

آیا کسانی که در انتخابات 8 تیر شرکت نکردند، می‌توانند در دور دوم رای دهند؟

آیا کسانی که دور اول انتخابات شرکت نکرده‌اند می‌توانند در دور دوم به نامزد مورد نظر خود رای دهند یا خیر؟ پاسخ این سوال را در ماده 29 قانون انتخابات کشور پاسخ داده شده است.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا، مرحله اول انتخابات ریاست‌جمهوری با مشارکت قریب به ۲۵ میلیونی مردم برگزار و مسعود پزشکیان با اخذ ۴۲ درصد آرا و سعید جلیلی با کسب ۳۸ درصد آرا راهی مرحله دوم شدند که قرار است جمعه این هفته پانزدهم تیرماه برگزار شود.

حال سوال اینجاست که در مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چه کسانی قادر به رأی دادن هستند؟ آیا کسانی که در دور اول در انتخابات شرکت نکرده‌اند می‌توانند در دور دوم‌ به نامزد مورد نظر خود رأی دهند یا خیر؟

پاسخ این سوال را ماده ۲۹ (اصلاحی ۱/ ۲/ ۱۳۷۲) روشن کرده است؛ براساس این قانون برنامۀ اخذ رأی در مرحله دوم به شرح زیر است:

۱- شناسنامۀ مراجعه‌کنندگان به دو آنلاین انتخاباتی مرحله اول و مرحله دوم ممهور خواهد شد. 

۲- چنانچه شناسنامۀ رأی‌دهنده دارای آنلاین مرحله‌اول انتخابات باشد، به آنلاین مرحله‌دوم نیز ممهور می‌شود.

۳- چنانچه شناسنامۀ رأی‌دهنده فاقد آنلاین مرحله‌اول انتخابات ریاست‌جمهوری باشد، هنگام رأی‌گیری مرحله‌دوم، دو بار به آنلاین مرحله‌دوم ممهور می‌شود تا رأی‌دهنده نتواند برای بار دوم رأی دهد.

دکمه بازگشت به بالا