جامعه

ارسال حجم بالایی از پیش‌سازهای تولید مخدرهای صنعتی به افغانستان از سوی غرب

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه تولید موادمخدر صنعتی ارمغان غرب است، تصریح کرد: باید از مدعیان حقوق بشر پرسید پیش‌سازهای تولید موادمخدر صنعتی در این حجم بالا با چه منطقی به افغانستان گسیل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی، اسکندر مومنی در دیدارِ فرمانده نیروی مبارزه با مواد مخدر پاکستان با اشاره به روابط پرقدمت دو کشور گفت:روابط در سطوح عالی دو کشور برقرار است اما باید در سطوح پایین تر و عملیاتی‌تر بویژه در موضوع مرزها و امر مبارزه با موادمخدر و تروریسم تقویت شود.

مومنی تولید موادمخدر صنعتی را ارمغان غرب برشمرد و تصریح کرد: باید از غرب این سؤال را پرسید که پیش سازهای تولید موادمخدر صنعتی در این حجم بالا با چه منطقی به افغانستان گسیل می‌شود درحالی‌که در این کشور صنایعی متناسب با این حجم واردات پیش ساز وجود ندارد و مشخص است که از کارکرد منفی آن، استفاده می‌شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اقدامات پاکستان در انسداد مرزهای مشترک با جمهوری اسلامی ایران گفت: اقدامات انجام شده خوب است اما کافی نیست و نیاز به تقویت بیشتری دارد؛ چرا که تأمین امنیت برای دو کشور موضوعیت دارد.

مومنی با بیان اینکه موضوع موادمخدر با شرارت و اقدامات مسلحانه همراه است، تصریح کرد: تروریست‌ها نباید تصور کنند پس از انجام عملیات در نقطه صفر مرزی می‌توانند در آن سوی مرز، حاشیه امن داشته باشند.

وی از طرف مقابل خواست تا تقویت همکاری‌ها از جمله تبادل اطلاعات و انجام عملیات‌های مشترک مرزی را در قالب مرکز تبادل اطلاعات منطقه‌ای مبارزه با موادمخدر (JPC) مورد توجه جدی قرار دهد.

ژنرال محمد انیق الرحمان، فرمانده نیروی مبارزه با مواد مخدر پاکستان نیز ضمن تأکید بر اشتراکات موجود دو کشور گفت: کشورهای ایران و پاکستان هر دو از تهدیدات ناشی از کشت موادمخدر در افغانستان آسیب دیده‌اند.

وی با بیان اینکه روند فزاینده تولید موادمخدر از جمله مخدرهای صنعتی در کشور افغانستان نگران‌کننده است، بیان کرد: روشن است ابرقدرت ها از این وضع سود می‌برند و هر دو کشور ایران و پاکستان باید به عنوان راه حل این معضل جهانی، در تعامل با هم نقش‌آفرینی کنند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ ژنرال انیق الرحمان در پایان بر ارتقاء همکاری‌های دو کشور در تمامی عرصه‌ها تاکید کرد و خواستار به‌روزرسانی یادداشت تفاهم همکاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر با توجه به شرایط امروز و وجود موادمخدر صنعتی شد.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مقالات اجتماعی

تحقیقگر جامعه‌شناسی با تجربه در مطالعه تمدن‌ها و ارتباطات بین فرهنگ‌ها.
دکمه بازگشت به بالا