بین المللی

استقبال کابل از ابتکار ایران در تشکیل گروه تماس منطقه‌ای

وزیر خارجه دولت سرپرست افغانستان از ابتکار ایران در تشکیل گروه تماس منطقه‌ای استقبال کرد.

به گزارش روابط عمومی، «حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان با «امیرخان متقی» وزیر خارجه دولت سرپرست افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

طبق گزارش سفارت ایران در کابل که روز سه‌شنبه منتشر شده است، کاظمی قمی در این دیدار آمادگی ایران برای گسترش همه‌جانبه همکاری‌ها و کمک به مردم افغانستان را اعلام کرد.

متقی نیز  با استقبال از ابتکار ایران در تشکیل گروه تماس منطقه‌ای، برای میزبانی نشست مشترک نمایندگان ویژه کشورهای منطقه در امور افغانستان در کابل اعلام رضایت و آمادگی کرد.

وزیر خارجه طالبان ضمن محکومیت حادثه کرمان، چنین اقدامات فتنه‌انگیز وحشیانه‌ای را درد مشترک ۲ ملت قلمداد کرد. 

حمایت از فلسطین نیز به عنوان آرمان مشترک ۲ ملت مسلمان ایران و افغانستان در محور مذاکرات طرفین طی این دیدار قرار داشت.

استقبال کابل از ابتکار ایران در تشکیل گروه تماس منطقه‌ای

در روایت وزارت خارجه طالبان نیز آمده که امیرخان متقی «از سفر اخیر خود به ایران ابراز رضایت و از استقبال گرم و مهمان‌نوازی خوب جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی کرد».

تسهیل خدمات کنسولی، امنیت بیشتر مرزهای مشترک افغانستان و ایران، همکاری‌ها در زمینه مشکلات حقوقی و قضایی، فعالیت در بندر چابهار و همکاری‌های اقتصادی مشترک نیز در این دیدار بررسی شد.

کاظمی قمی اخیرا نیز در دیدار با «مولوی عبدالکبیر» معاون سیاسی رئیس الوزراء حکومت سرپرستی افغانستان با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران بیش از چهار دهه پذیرای سلایق متنوع مردم افغانستان بوده است، گفت ایران از اقدام نظامی علیه تمامیت ارضی این کشور توسط هیچ گروهی حمایت نخواهد کرد.

دیپلمات ایرانی گفت ‎استقلال، ‎تمامیت ارضی، ‎حاکمیت مشروع، ‎مشارکت بدون تبعیض، ‎ثبات، ‎رفاه مردم، ‎آبادانی و ‎حسن همجواری اصول مبنایی و ماندگار سیاست خارجی ایران است.

انتهای پیام

کارگروه خبری مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای اقتصادی جهانی. با توجه به دانش در زمینه اقتصاد جهانی، به شما اخبار مهم و تحلیل‌هایی را درباره تغییرات اقتصادی جهانی ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما نکات کلیدی اقتصادی را بیان می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا