اقتصادی

اقتصاد چین متمایز از مدل‌های غربی است

رئیس‌جمهور چین، شی جین پینگ، سیستم مالی این کشور را «متمایز از مدل‌های غربی» خواند و بر تلاش‌ها برای ریشه‌کنی فساد تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی به نقل از بیزنس، بر اساس داده‌های اداره ملی آمار این کشور، چین در سال گذشته شاهد رشد ۵.۲ درصدی در تولید ناخالص داخلی (GDP) خود بوده است.

این رشد بالاتر از هدف سالانه حدود پنج درصد اما از نظر تاریخی از چارچوب دهه‌های رشد چین کمتر است.

بر اساس گزارش این دفتر، تولید ناخالص داخلی دومین اقتصاد بزرگ جهان، در سال گذشته پس از رشد ۵.۲ درصدی در سه ماهه آخر سال به رکورد ۱۲۶.۰۶ تریلیون یوان (۱۷.۷۱ تریلیون دلار) رسید.

شی جین پینگ در حالی که اقتصاد با رکود مواجه است، بر تلاش برای جلوگیری و خنثی کردن ریسک‌های مالی، به‌ویژه ریسک‌های سیستماتیک تاکید کرد.

شی گفت «ابرقدرت مالی باید بر پایه اقتصادی قوی استوار و باید از قدرت اقتصادی، فناوری و ملی فراگیر جهانی برخوردار باشد».

رئیس‌جمهور چین بیان کرد «کشوری که قدرت مالی بالایی دارد، باید از مجموعه عناصر کلیدی مالی یعنی ارز قدرتمند، بانک مرکزی و موسسات مالی قوی، مراکز مالی بین‌المللی دارای قدرت، نظارت و مقررات مالی قدرتمند و ذخبره قوی از استعداد مالی نیز برخوردار باشد».

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

درود بر شما! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه هستم و به پوشش اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد می‌پردازم. با داشتن دانش عمیقی از پیچیدگی‌ها و رویدادهای مختلف در حوزه اقتصاد، تمام تلاشم را می‌کنم تا بهترین اخبار و تحلیل‌های قابل اعتماد را به شما ارائه دهم.
دکمه بازگشت به بالا