ورزشی

ایران – هنگ‌کنگ؛ ببر و صعود را قطعی کن!

عرفان حاج‌بابایی: ایران حالا در آستانه عبور از دروازه صعود به مرحله بعدی جام ملت های آسیا قرار دارد. تیمی که با امید و انگیزه قهرمانی پا به هجدهمین دوره جام ملت ها گذاشته و در اولین بازی هم شروعی مقتدرانه در مقابل فلسطین داشت. شروعی که در دل خود بیم و امیدهایی را به همراه داشت. از طرفی قدرت خط حمله تیم ملی امیدوارکننده بود و از طرفی دیگر، شکنندگی در دفاع طی چندین صحنه، نگرانی هایی را به دنبال داشت. حالا ایران در دومین بازی خود با هنگ کنگ رو به رو خواهد شد. دیداری که می تواند منجر به قطعی شدن صعود به مرحله بعد شود.

هنگ کنگ؛ حریفی که آشناست

علی رغم دور بودن دو کشور از لحاظ جغرافیایی، ایران حالا با فوتبال هنگ کنگ چندان غریبه نیست. جدای از تقابل های تیم های امید دو کشور در بازی های آسیایی هانگژو و مسابقات مقدماتی المپیک 2024، در آبان گذشته، دو تیم در مرحله مقدماتی مسابقات جام جهانی 2026 در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که ایران توانست با ارائه نمایشی برتر، با چهار گل هنگ کنگ را شکست دهد. با توجه به این دیدار اخیر، کادرفنی تیم ملی قاعدتا آنالیز کاملی از عملکرد هنگ کنگ در اختیار دارد و می توان امیدوار بود که ایران همان نمایش آبان ماه را جمعه شب هم تکرار کند.

آمار امیدبخش ایران

تیم ملی فوتبال ایران که از 1968 در بازی های جام ملت ها حضور دارد، تاکنون در دومین بازی خود در این رقابت ها شکست نخورده و موفق به کسب 8 برد و 6 تساوی شده است. این آماری است که برای ایران در آستانه دومین بازی خود مقابل هنگ کنگ در جام 2023، دلگرم کننده و امیدبخش است. ایران در دوره قبل و در دومین بازی خود با نتیجه 2-0 ویتنام را شکست داده و حالا باز هم باید بازی با تیمی شرق آسیایی را تجربه کند.

کلین شیت واقعا مهم است

کادرفنی تیم ملی به رویکردی تهاجمی اعتقاد دارد و در این بین، عملکرد خط دفاعی تیم ملی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. به همین دلیل، ایران کمتر توانسته در بازی های اخیر خود دروازه خود را بسته نگه دارد. با این حال نباید فراموش کرد که گل نخوردن تیم ملی و کسب تفاضل خوب در دور گروهی بسیار حائز اهمیت است. در بازی های حذفی، مثلا تفاوتی بین برد 4-0 و 3-2 وجود ندارد اما در دور گروهی چنین شرایطی حاکم نیست چرا که در صورت برابر شدن امتیازات، این تفاضل گل است که تعیین کننده تیم برتر خواهد بود. پس مهم است که تیم ملی با چه نتیجه ای هنگ کنگ را شکست دهد و گلی نخورد. باید این نکته را در نظر داشت که امکان برابر شدن امتیازات با امارات در روز پایانی وجود دارد و آن گاه این تفاضل گل است که می تواند صدرنشینی ایران را تضمین کند.

ایران - هنگ‌کنگ؛ ببر و صعود را قطعی کن!

دروازه هایی که در امان نیست

نه فقط ایران بلکه اکثر تیم های مدعی و بزرگ جام، دروازه خود را در اولین بازی خود باز شده دیدند. ژاپن 2 بار مقابل ویتنام و کره جنوبی و عربستان یک بار مقابل بحرین و عمان دروازه خود را باز شده دیدند و خود ایران هم در مقابل فلسطین یک گل خورد. هنگ کنگ هم که حریف جمعه شب ایران است، در اولین بازی خود با وجود شکست مقابل امارات، یک گل به این تیم زد. این آمار نشان می دهد که هیچ تیمی از گل خوردن در امان نیست و هر حریفی این شانس را دارد تا در طول جریان بازی به گل برسد پس باید در خط دفاع و دروازه خیلی مراقب بود و احتیاط کرد.

ستاره های تیم ملی فیکس می شوند؟

تیم ملی بازی با فلسطین را در شرایطی آغاز کرد که رامین رضاییان به دلیل یک آسیب دیدگی مختصر و سردار آزمون به دلیل دیر اضافه شدن به اردو، بازی را از روی نیمکت شروع کردند و در ادامه به ترکیب اضافه شدند و نمایش خوبی هم از خود به نمایش گذاشتند. این احتمال وجود دارد که با توجه به آمادگی این دو بازیکن، امیر قلعه نویی در جدال مقابل هنگ کنگ از این دو بازیکن باتجربه و باکیفیت در ترکیب اولیه خود استفاده کند. ضمن این که با توجه به مصدومیت شجاع خلیل زاده، قلب دفاعی تیم ملی هم شاهد تغییر خواهد بود و باید دید کدام بازیکن این شانس را دارد که در دومین بازی ایران در جام ملت ها در ترکیب ثابت به میدان برود.

ایران - هنگ‌کنگ؛ ببر و صعود را قطعی کن!

بیشتر بخوانید:

254 251

نویسنده تحریریه علوم ورزشی

با استفاده از سبک نوشتاری زیبا و توصیفات جذاب، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی گزارش‌های مفصل و زنده از رویدادها و مسابقات ورزشی می‌پردازم. هدفمندی خود را در به اشتراک گذاری احساسات و لحظات برجسته ورزش با شما دوستان ورزشی قرار می‌دهم. همراه با من باشید و به دنیای هیجان انگیز ورزشی نفس بکشید.
دکمه بازگشت به بالا