تاریخچه و نکات مهم خرید دستگاه جوش

تاریخچه دستگاه جوش

زمان زیادی گذشت تا بشر توانست فلزات را به هم دیگر اتصال دهد. این اتصال را جوش فلزات نامیده و دستگاهی که باعث این اتصال می‌شود را تحت عنوان دستگاه جوش یا دستگاه جوشکاری نام می‌برند. جوشکاری یک فرآیند کلیدی است که جنبه مهمی در ساخت و ساز دارد. این احتمالا موثرترین روشی است که در آن دو یا چند قطعه از فلز را با دستگاه جوش می توان با هم جمع کرد تا یک قطعه واحد تولید کند. فرآیند جوشکاری ( Welding ) با دستگاه جوش، مفاصل ایجاد می‌کند که ثابت و بسیار قوی‌تر از هر روش دیگر اتصال فلزات است. در ادامه با فروشگاه اینترنتی جعبه ابزار باشید.

جوشکاری فرایندی است که کاربردهای گسترده‌ای در چندین بخش صنعتی و واحدهای تولیدی در سراسر جهان دارد.

برخی از کاربردهای صنعتی جوش عبارتند از:

 • مهندسی هوافضا
 • واگن‌های قطار و قطار
 • صنعت خودرو و تامین کنندگان خودرو
 • الکترونیک
 • سخت‌افزار داخلی
 • رادیاتور و کانتینرها
 • ابزار و لوازم پزشکی
 • تجهیزات هسته‌ای
 • صنعت غذا و نوشیدنی
 • دیگر صنایع پردازش فلزی

جهت خرید و آگاهی از آخرین قیمت های ابزار آلات صنعتی و ساختمانی می توانید بدون واسطه با وارد کننده این محصولات با شماره تماس 02166975233 در ارتباط باشید.

تجهیزات:

تجهیزات کشاورزی و ماشین‌آلات در تمام فرایندها با دستگاه جوش، جوش داده می‌شوند. گل‌گیر،  قاب‌های تاکسی همگی به وسیله دستگاه جوش شکل گرفته‌اند. در مورد چمن و تجهیزات باغبانی همچون اره برقی، چمن‌زنی و غیره، توان و دوام آن‌ها به دلیل قاب‌های محکم شده آن‌ها است. دیگر سازه‌های فلزی مانند فضاهای بسته، سیستم‌های آبیاری، کباب پزی، و.. همگی با استفاده از فرآیند جوشکاری با دستگاه جوش به هم متصل شده‌اند.

جاده‌های امن وابسته به فرایندهای جوشکاری – فاضلاب و دیگر سیستم‌های برق که از زیر جاده عبور می‌کنند، دریچه فاضلاب و غیره تماما با استفاده از فرآیندهای جوشکاری ساخته شده‌اند.اکثر صنایع وابسته به تجهیزات دقیق و موثر عملکرد هستند و فرآیند جوشکاری برای این ماشین‌ها و تجهیزات لازم است تا به درستی کار کنند.

زمانی که به اطراف خود نگاه می‌کنید، تقریبا تمام لوازم برقی که شما استفاده می‌کنید با استفاده از یک فرآیند جوشکاری در بخشی دیگر تولید می‌شود. بنابراین، ما می‌توانیم نتیجه بگیریم که فرآیند استفاده از دستگاه جوش بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی و صنایع ما است. نوآوری ثابت در جوشکاری نه تنها به صنایع کمک می‌کند تا به سطوح بالاتر بهره‌وری برسند و زندگی ما را بهتر کنند.

تفاوت دستگاه های اینورتر و دستگاه های قدیمی:

امروزه به دلیل وزن بالای دستگاه جوش قدیمی و همچنین گران بودن آنها دستگاه های جوش جدیدی با نام دستگاه جوش اینورتر ساخته شده اند که به راحتی و بایک دست می‌توان آنها را حمل کرد.وزن این دستگاه‌ها بین 3 تا 8 کیلو گرم است و هم قیمتی مناسب برای استفاده در کارگاه های کوچک و کار های غیر دائمی دارند. تفاوت نحوه عملکرد دستگاه‌های جوش اینورتر با دستگاه‌های جوش قدیمی در طریقه ی تبدیل جریان متناوب ورودی به جریان (DC) خروجی می باشد.

هزینه‌ی تولید دستگاه های اینورتر بسیار کمتر از دستگاه‌های پیشین تمام می‌شود. آن هم بدلیل تکنولوژی جدیدیست که در این دستگاه ها به کار گرفته شده است.به علاوه دستگاه‌ جوش اینورتر دارای قدرت جوش و یکنواخت‌تری نسبت به دستگاه های قدیمی می باشند. به عنوان مثال مزایای جوشکاری با دستگاه های اینورتر را می‌توان افزايش كيفيت جوشكاري و  صرفه‌جويي مصرف انرژي ، قابل‌حمل‌بودن،  تعادل مناسب قدرت قوس نام برد.

اجزا دستگاه جوش

 Current ولوم تنظیم جریان: از این ولوم جهت تنظیم میزان جریان مورد نیاز استفاده می‌شود. هر الکترو نیازمند جریان متناسب با سایز خود است که ما در این مقاله به آن اشاره کردیم.

کلید تیگ: در جوش آرگون يا تيگ(TIG) برای ايجاد قوس جوشکاري از الکترود تنگستن استفاده مي شود که اين الکترود برخلاف ديگر فرايندهاي جوشکاري حين عمليات جوشکاري مصرف نمي شود. دستگاه هایی که دارای این تکنولوژی هستند قابلیت کار به عنوان دستگاه جوش معمولی و دستگاه جوش آرگون را با استفاده از کپسول و تورچ را دارد.

کلید پاور: از این کلید جهت روشن و خاموش کردن دستگاه جوش استفاده می‌شود.

از مزایای جوشکاری با دستگاه جوش اینورتر می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • تکنولوژی اینورتر می‌تواند یک ولتاژ جوشکاری ثابت بالایی را به دور از نوسانات تضمین کند
 • قوس پايدار، ولتاژ بي‌باري بالا و تعادل مناسب قدرت قوس
 • پاشش جوشکاری کم و نسبت روکش فلزی بالا
 • نمای جوشکاری بسیار زیبا و عیب جوشکاری کم
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • فاقد هرگونه آلودگي صوتي
 • افزایش کیفیت
 • قابل‌حمل‌بودن
 • تعمیرات راحت

نکات مهم در هنگام خرید دستگاه جوش:

سیکل کاری درج شده بر روری دستگاه جوش میزان فعالیت مداوم دستگاه را نشان می دهد ،به طور مثال سیکل کاری 40% یعنی اینکه در هر 10 دقیقه 6 دقیقه کار و 4 دقیقه دستگاه روشن باشد ،به طوری که جوشکاری با آن صورت نگیرد.

در خرید دستگاه مناسب از لحاظ کیفیت تولید و وجود قطعات و لوازم و خدمات پس از فروش اطمینان حاصل نمایید.

نکات ریز فنی و بسیار کاربردی جوشکاری:

– جوشکاری را به عنوان یک سرگرمی انتخاب نکنید.اول اینکه، آن‌ها پرنور  هستند و شما برای جلوگیری از آسیب به چشمان خود به عینک و ماسک جوشکاری مخصوص نیاز دارید.

– اضافه کردن کابل جوش : در صورت نیاز به استفاده از کابل بلندتر می بایست نسبت قطر با طول کابل رعایت شود. به ازای اضافه نمودن هر 10 متر قطر کابل دستگاه یک سایز افزایش یابد. حد مجاز اضافه نمودن کابل برای دستگاه جوش اینورتر تکفاز 200 آمپر تا 10 متر، سه فاز 250  آمپر تا 20 متر و دستگاه جوش 400 آمپر به بالا تا 50 متر می باشد.

– با استفاده از بلوور هر چندماه یکبار گردگبار دستگاه را پاک کنید (از نزدیک کردن بیش حد بلوور به برد دستگاه خودداری کنید. این کار سبب آسیب رسیدن به برد می‌شود).

– جهت خنک شدن دستگاه جوش ،پس از استفاده چند دقیقه (3 الی 6 دقیقه) روشن باشد و سپس خاموش گردد.

– کانکشن نری باید اندازه کانکشن مادگی باشد ،به طوری که به خوبی فیکس هم باشند.

– در هنگام روشن و خاموش کردن دستگاه جوش حتما ولوم  در حالت صفر باشد.

دستگاه جوش |صنعت

دستگاه جوش موجود در بازار ایران: 

دستگاه جوش اروپایی – نرخ 4 میلیون به بالا

دستگاه جوش ایرانی – نرخ 1 میلیون به بالا

دستگاه جوش ترکیه ای- نرخ 2.5 میلیون به بالا

دستگاه جوش چینی-  نرخ 700 هزارتومان

به ترتیب نام برده از دستگاه اروپایی که در سطح بسیار بالا از برندها اصالت دار از جمله استنلی است که کیفیت بی نظیری را از خود ارائه می‌دهد. این دستگاه‌هایی که توسط این شرکت ها عرضه می‌شود علارقم کیفیت بالایی که دارند از خدمات پس از فروش بسیار ضعیفی برخوردار هستند به طوری که در صورت برخی از خرابی های کوچک می‌بایست به فکر یک دستگاه جوش جدید باشید.

کیفیت دستگاه های ایرانی به نسبت به دستگاه های جوش ترکیه‌ای و چینی به مراتب بهتر است ، اینورترهای ترکیه ای شرکتی نیز در سطح قابل قبولی قرار دارند اما اینورترهای چینی ارزان قیمت بعد از مدتی کارکرد سنگین یا طولانی برد الکترونیکی آنها می سوزد و غیر قابل استفاده و تعمیرمی باشند. از نظر خدمات پس از فروش دستگاه جوش ترکیه ای نیز همچون رقیب اروپایی خود از خدمات ضعیفی برخوردار است. ولی دستگاه جوش های ایرانی و چینی به دلیل گستردگی قطعات از خدمات ایده‌آلی بهره می‌برند.

معرفی الکترود

الكترود هاي اسيدي و قليايي ، الكترود هاي فولادي ضد زنگ و الكترود هاي طرح آهن در جوشکاری با این دستگاه ها کاربرد دارند. زمان زیادی است که استفاده از الکترود های ذغالی منسوخ شده و  الکترود فلزی جایگزین شده اند، دلیل آن بهتر شدن پایداری قوس و کیفیت جوش در این الکترودها است که کاربرد آن گسترش پیدا کرد تا جایی که کلیه‌ی جوشکاری ها در هوای آزاد در ساختمان های با اسکلت فلزی ساخت پل ها ، هواپیما ها ،کشتی سازی ، ساخت دکل های نفتی ، قالب های بتون ، دکل های مخابرات ، جوشکاری و اتصال لوله های انتقال نفت و گاز و هزاران هزار کاربرد دیگر را از جوش کاری و الکترود روپوش دار آن شاهد هستیم.

کارخانه‌های تهیه الکترود (آما – میکا و..) فلز جوشکاری را با قطرهای مختلف از 2 میلی‌متر تا 6 میلی‌متر و گاهی نیز بیشتر تهیه می‌نماید برای جوشکاری قطعاتی که ضخامت آن‌ها 1 یا 2 میلی‌متر می‌باشد از الکترودهای باریک استفاده می‌نمایند مانند جوشکاری در و پنجره که اغلب از پروفیل‌هایی ساخته شده از ورقی به ضخامت 1.5 میلی‌متر تهیه شده‌اند و برای جوشکاری قطعات ضخیم‌تر مانند جوشکاری قطعات تیر آهن و صفحات کلفت و اصولاً برای جوشکاری ساختمان‌های فلزی از الکترود به قطرهای بالا استفاده می‌نمایند.

جدول الکترود مناسب جهت جوشکاری

قطر الکترود

جریان پیشنهادی

ولتاژ پیشنهادی

1/0

60 – 20

22/4 – 20/8

1/6

84 – 44

23/36 – 21/76

2/0

100 – 60

24 – 22/4

2/5

120 – 80

24/8 – 23/2

3/2

148 – 108

24/92 – 23/32

4/0

180 – 140

22/4 – 20/8

اینورترهای ماسفت یا IGBT !؟ یک انتخاب هوشمندانه

در تمامی مبدل های الکترونیک قدرت حداقل یک سوییچ قدرت وجود دارد که کنترل ولتاژ، جریان و توان خروجی یا عبارت دیگر کلیه عملکرد مبدل الکتریکی توسط روشن و خاموش شدن آن سوییچ قدرت انجام میگیرد. در این میان MOSFET و IGBT تقریبا پرکاربردترین سوییچ الکترونیک قدرت هستند. با بالا رفتن فرکانس ،ترانزیستور دیگر خطی عمل نمی‌کند و نویز مخابراتی شدیدی را با توان بالا تولید می‌کند.

به همین سبب در فرکانس کلیدزنی بالا از المان کم مصرف پاور ماسفت استفاده می‌شود. اما با بالا رفتن قدرت ، تلفات آن نیز زیاد می‌شود . المان جدیدی به بازار آمده است که تمامی مزایای دو قطعه فوق را دارد و دیگر معایب BJT و ماسفت را ندارد . این قطعه جدید IGBT نام دارد. در طی سال‌های اخیر به  دلیل ارزانی و مزایای این قطعه از آن استفاده زیادی شده است.

ابعاد و قدرت دستگاه‌ جوش

اندازه با افرايش آمپر دستگاه متغیر است. بطورمثال يک دستگاه جوش 160 آمپر 4.5 كيلوگرم، 200  آمپر 7 كيلوگرم، 250  آمپر 13 كيلوگرم دارد. البته دستگاه‌ جوش زير 100 آمپر هم موجود هستند كه با وزن كم كاربردهاي خاص و محدودتري دارند. بازده‌ مناسب دستگاه‌ جوش ،براي كارهاي سبک و جوشكاري تأسیساتی در داخل خانه و يا نصب تابلوهاي تبليغات و…  160 تا 200 آمپر مناسب است. كساني كه بخواهند كار جوشكاري را به صورت حرفه‌اي و در سطح وسيع انجام دهند مثل ساخت استراكچر فلزي، مخازن و كارهاي سنگين‌تر، از دستگاه‌ جوش سه فاز یا تک فاز  بالاي 250  آمپر استفاده مي‌كنند. برای خرید انواع دستگاه جوش، می‌توانید از بخش مربوطه در ترب دیدن کنید.

دکمه بازگشت به بالا