دیدار نماینده ایران با دستیار پوتین برای توسعه تجارت

در جلسه رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و دوستیار رئیس جمهور جمهوری روسیه بر

در آن شکی نیست، در آن شکی نیست، در آن شکی نیست، شکی در آن نیست. در این دیدار که در حاشیه نشست بیست و پنجمین مجمع بین‌المللی اقتصادی سنت پترزبوگ برگزار شد، دو طرف بر گسترش روابط تجاری میان متبوع خود تاکید کردند.

همکاری در موضوعاتی مانند خودروسازی، کشتیرانی، ساخت کشتی، فعال سازی کریدور شمال -جنوب، همکاری بانکی و تبادلات ارزی، تولیدات مشترک میان صنایع مادر دو کشور از موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.

همچنین پیمان پاک بر آمادگی ایران جهت انعقاد قراردادهای بلند مدت در حوزه میوه و تره بار باهمکاری بازرگانی ایران و روسیه برای تثبیت و توسعه حجم اتاق تمرکز کرد.

در ادامه کوبیاکف از پیشنهاد پیشنهاد سازمان توسعه تجارت مبنی بر نمایشگاه های مشترک میان شرکت های ایرانی و روس استقبال کرد و گفت: صنعت خودروسازی روسیه با ایران همکاری می کند و ایران می تواند شریک تجاری ما در بازار باشد که به گفته وال است. خبرگزاری آستاراخان 100 میلیارد دلار کالا فروخته است.

بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت، در حاشیه مجمع بین‌المللی اقتصادی سنت‌پترزبورگ تفاهم‌نامه ایجاد مرکز بازرگانی ایران و روسیه با مرکزیت سنت پترزبروگ و تهران با عنوان «نوا-پارس» با حضور علیرضا پیمان پاک (رییس سازمان توسعه و تجارت جمهوری اسلامی ایران)، کاظم جلالی (سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه) و کریل والنتینوویچ پولیاکوف (معاون استاندار سن‌پترزبورگ)، گریگوریف اوگنی دیمیتریویچ (رییس کمیته روابط خارجی دولت سنت پترزبورگ) و آپلسنین دیمتری ولادیمیرویچ (مسئول ایران و امضای کمیته روابط خارجی دولت سنت) رسید.

با راه اندازی این مرکز، توسعه تجارت متقابل بین ایران و روسیه در حوزه تامین تجهیزات نفت و گاز، محصولات مهندسی حمل و نقل، ماشین سازی، کشتی سازی، تجهیزات الکترونیکی، طراحی و ساخت انرژی، ایجاد پایگاه تعمیرات تجهیزات عرضه شده، ک شاورزی، صنایع غذایی دروسازی و ساختمانی در دستور کار قارر می‌گیرد.

توسعه‌های تجاری-اقتصادی و سرمایه‌گذاری در پیش‌ران و اولویت‌دار بین شرکت‌ها، سازمان‌ها و تولید ایران و روسیه، حمایت و کمک در ایجاد ارتباطات تجاری مستقیم بین کارآفرینان روسیه و ایران، ایجاد ساز و کار مناسب در جهت ایجاد مراودات مالی شرکت‌های مستقر در طرفین، راه‌اندازی پورتال‌های اینترنتی معرفی پنانسیل‌های تجاری ایران به روسیه و بلعکس، جستجو در جهت توسعه پروژه کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال-جنوب به منظور مکان‌یابی در ترانزیت کالا بین دو کشور، ایجاد کلیه زیرساخت‌های لازم برای نیاز به مرکز. حضور بانک و بیمه ایرانی و روسی در مرکز، ایجاد واحد نمایشگاهی در جهت نمایش درآوردن نمایشگاه های طرفین در کشور مقابل و همچینن مراکز فرهنگی در محدوده طرفین از مجموعه پروژه های راه اندازی مرکز بازرگانی ایران و روسیه ذکر شده است.

در این مراسم سازمان توسعه و تجارت جمهوری اسلامی ایران راه اندازی این مرکز را فصل از همکاری بین شرکت ایران و روسیه خواند و بر حمایت از برنامه های آن تاکید کرد.

پیمان پاک اجرای تفاهم نامه لوو روایدی گوروهی بین دو کوشور را که پیشتر به اسما شیده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا