اقتصادی

راه‌اندازی آزمایشگاه ضد انفجار در کشور/امکان صدور گواهینامه‌های IECEx در سطح بین‌المللی

با سرمایه‌گذاری یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان آزمایشگاه تجهیزات ضدانفجار به عنوان اولین نهاد صدور گواهی و آزمایشگاه تجهیزات ضدانفجار در خاورمیانه راه‌اندازی شد و این شرکت با دریافت تاییدیه‌ها به صورت رسمی قادر به صدور گواهینامه‌های IECEx در سطح بین‌المللی است.

به گزارش روابط عمومی، آزمایشگاه و نهاد صدور گواهینامه ضدانفجار IECEx با هدف ارزیابی انطباق IECEx، تسهیل تجارت بین‌المللی تجهیزات و خدمات برای استفاده در محیط‌های انفجاری و در عین حال حفظ سطح ایمنی مورد نیاز در کشور راه‌اندازی شد.

در واقع IECEx ابزاری را برای سازندگان، قانونگذاران و کاربران تجهیزات مورد استفاده در مناطق خطرناک برای مقابله با خطر آتش‌سوزی یا انفجار ناشی از گازها یا گرد و غبار قابل اشتعال فراهم می‌کند. آزمایش و گواهی تجهیزات، خدمات و صلاحیت افراد مطابق با استانداردهای بین‌المللی، فروش محصولات ایمن‌تر در سطح بین‌المللی را با هزینه کمتر تسهیل می‌کند؛ از این رو IECEx اهدافی چون موارد ذیل را دنبال می‌کند: 
* کاهش هزینه‌های تست و صدور گواهینامه برای سازندگان
* کاهش زمان ورود به بازار
* ارائه فرآیند ارزیابی با اعتبار بین‌المللی برای محصولات، تجهیزات و پرسنل 
* ارائه یک فهرست پایگاه داده بین‌المللی برای تجهیزات ضدانفجار، قطعات و پرسنل تأیید صلاحیت شده
* حفظ اعتماد بین‌المللی در تجهیزات، پرسنل و خدمات تحت پوشش گواهینامه IECE

تجهیزات ضدانفجار این آزمایشگاه در صنایعی چون «جایگاه‌های سوخت‌گیری خودرو یا پمپ بنزین»، «پالایشگاه‌ها»، «واحدهای حفاری دریایی متحرک و ثابت»، «کارخانه‌های فرآوری شیمیایی»، «منابع و سوخت‌های تجدیدپذیر انرژی (هیدروژن، آمونیاک و غیره)»، «کشتی‌هایی که گازها یا سایر سوخت‌های با نقطه اشتعال پایین (هیدروژن، LH2، LNG، LPG، آمونیاک، متان و …) را استفاده می‌کنند»، «صنایع چاپ، کاغذ و منسوجات»، «سالن‌های عمل بیمارستان»، «سوخت‌گیری هواپیما و آشیانه»، «صنایع پوشش سطح»، «معادن زیرزمینی زغال سنگ» و «تصفیه‌خانه‌های فاضلاب» کاربرد دارد.

«خطوط لوله و مراکز توزیع گاز»، «حمل و نگهداری غلات»، «صنایع چوب»، «کارخانه‌های شکر» و «سنگ‌زنی سطح فلز به‌ویژه گرد و غبار و ذرات آلومینیوم» از دیگر کاربردهای این آزمایشگاه به شمار می‌رود.

این آزمایشگاه از سوی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان، با سرمایه‌گذاری چندین میلیاردی، تأمین زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مورد نیاز و اتمام موفقیت‌آمیز ممیزی نهایی توسط کشورهای استرالیا، آفریقای جنوبی و چین، راه‌اندازی شده است.

این آزمایشگاه برای اولین بار در خاورمیانه، موفق به اخذ تأییدیه IECEx به عنوان آزمایشگاه (ExTL) و نهاد صدور گواهی (ExCB) شده است و این شرکت به صورت رسمی قادر به صدور گواهینامه‌های IECEx در سطح بین‌المللی است.

این دستاورد بزرگ مزایای بسیار زیادی از جمله کاهش قیمت تمام شده تولید، ارتقاء کیفیت تولید، خودکفایی، جلوگیری از خروج ارز و زمینه‌سازی صادرات محصولات و خدمات فناورانه را به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

درود بر شما! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه هستم و به پوشش اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد می‌پردازم. با داشتن دانش عمیقی از پیچیدگی‌ها و رویدادهای مختلف در حوزه اقتصاد، تمام تلاشم را می‌کنم تا بهترین اخبار و تحلیل‌های قابل اعتماد را به شما ارائه دهم.
دکمه بازگشت به بالا