فرهنگ و پیشینه

سایه سنگین فوتبال و حسرت قاب‌هایی که ماندگار نشد

هفتمین روز جشنواره فیلم فجر در سینمای رسانه که تحت تاثیر مسابقه فوتبال ایران و قطر قرار داشت، از یک شور و هیجان وصف‌ناپذیر, در نهایت بواسطه باخت تیم ایران به اندوه و بی‌حوصلگی رسید که حتی لو رفتن اسامی احتمالی داوران جشنواره هم تنور آن را گرم نکرد.

به گزارش روابط عمومی، مرکز همایش‌های برج میلاد (خانه جشنواره)، ‌چهارشنبه ۱۸ بهمن‌ماه روز شلوغی را را سپری کرد که مهم‌ترین دلیل آن پخش مسابقه فوتبال ایران و قطر در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا بود.

*  از بعدازظهر روز چهارشنبه و تقریباً همزمان با سئانس دوم نمایش فیلم‌ها (ساعت ۱۶)، تعداد حاضران در برج میلاد بیشتر می‌شد و بسیاری از کسانی که در روزهای گذشته کمتر به خانه جشنواره می‌آمدند برای تماشای فوتبال خود را به برج میلاد رساندند. پیش از این مسابقه فوتبال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به خانه جشنواره آمد و از بخش بازار جشنواره دیدن کرد.

سایه سنگین فوتبال و حسرت قاب‌هایی که ماندگار نشد

* حال و هوای برج میلاد در زمان پخش مسابقه فوتبال با توجه به اینکه مسابقه در رده ملی و دارای حساسیت بالایی بود، شور و هیجان زیادی داشت و خیلی‌ها همانند حضور در استادیوم با بوق و پرچم، مجهز آمده بودند اما پس از پایان مسابقه غم و حسرت شکست، تعداد زیادی از آن‌ها را پیش از پایان سئانس آخر روانه خانه‌هایشان کرد.

* علی بهادری جهرمی (سخنگوی دولت)، محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمد خزاعی (رییس سازمان سینمایی) و مجتبی امینی (دبیر جشنواره) در سالن اصلی برج میلاد همراه با اهالی رسانه و برخی سینماگران به تماشای مسابقه فوتبال نشستند.

سایه سنگین فوتبال و حسرت قاب‌هایی که ماندگار نشد

سایه سنگین فوتبال و حسرت قاب‌هایی که ماندگار نشد

* در روز هفتم جشنواره بخش بازار به صورت رسمی با حضور ۲۶ غرفه از ایران و کشورهای همچون چین، لبنان و ترکیه افتتاح شد. همچنین جدول نمایش فیلم‌های بخش بازار هم با حضور تعدادی از فیلم‌های ایرانی حاضر در جشنواره منتشر شد.

* وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از بازدید از بخش بازار در جمع خبرنگاران حاضر شد و خبر داد که در روزهای آینده به صورت نمادین همراه با معاون اول رئیس جمهور پروژه‌ای را کلید می‌زند که قرار است تا پنج سال دیگر به عنوان پردیس جشنواره‌ها در خیابان حجاب فعالیت کند.

* محمد مهدی اسماعیلی صبح چهارشنبه در جمع خبرنگارانی که در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره فیلم «بی‌بدن» از او سوال پرسیدند، گفته بود که دبیر جشنواره تا عصر در این مورد اظهارنظر می‌کند. این جمله اسماعیلی این‌طور تعبیر شد که احتمالاً پس از اعتراض‌ها و حاشیه‌های پیش آمده حول این فیلم، قرار است آن را به بخش سودای سیمرغ منتقل کنند؛ اتفاقی که بعید و تقریباً محال به نظر می‌رسید چرا که این جابجایی نه تنها جایگاه هیئت انتخاب بلکه اعتبار جشنواره را هم زیر سوال می‌برد. او هنگام حضور خود در برج میلاد بابت همین اظهار نظر چند بار مورد پرسش قرار گرفت اما سوال‌ها را بی‌جواب گذاشت که البته بی‌پاسخ گذاشتن آن را می‌توان به این معنا برداشت کرد که صورت مسئله کلا پاک شده است.

سایه سنگین فوتبال و حسرت قاب‌هایی که ماندگار نشد

* در حالی که فقط دو روز از جدول نمایش جشنواره در سینمای رسانه باقی مانده، هنوز داوران معرفی نشده‌اند ولی در فضای مجازی گمانه‌زنی‌هایی در این زمینه انجام شده و حتی در یک خبر غیررسمی ،اسامی برخی سینماگران به عنوان داوران چهل و دومین دوره جشنواره فیلم فجر اعلام شده است.

* روز هفتم جشنواره به نام بیتا فرهی که مدت زمان زیادی از درگذشت او نمی‌گذرد، نامگذاری شده بود. در اولین نشست خبری این روز پس از نمایش فیلم «آسمان غرب» نشان جشنواره به یکی از خویشاوندان وی که به نمایندگی از دختر وی حضور داشت، اهدا شد.

* روز چهارشنبه سه فیلم «آسمان غرب»، «ملکه آلیشون» و «نبودنت» در جدول نمایش سینمای رسانه قرار داشتند و در بین آن‌ها «آسمان غرب» که روایتگر مقطعی از حضور شهید علی اکبر شیرودی در دوران جنگ بود، با استقبال بیشتری مواجه شد.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب هنری

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا