جامعه

مدیریت کمبودهای دارویی استان‌ها با دسترسی به اطلاعات سامانه تیتک

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به امکان دسترسی معاونین غذا و داروی سراسر کشور به داروهای توزیع شده در بستر سامانه تیتک، گفت: علاوه بر تحقق شفافیت، معاونین غذا و دارو می‌توانند موجودی دارویی سایر استان‌ها را رصد و اقلام مورد نیاز خود را تامین کنند.

به‌گزارش روابط عمومی، دکتر سیدحیدر محمدی در حاشیه جلسه شورای کلان منطقه هشت کشور در استان کرمان، اظهار کرد: در این نشست‌ها  مشکلات و راهکارهای توسعه حوزه دارو، تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و سایر اقلام سلامت محور، معاونت‌های مربوطه مطرح و معاونین غذا و دارو مسائل استان و دانشگاه را مطرح و پیگیر وضعیت سهمیه‌های دارویی هستند. همچنین پس از طرح مسائل، راهکارهای برون رفت و بهبود شرایط ارائه و پیگیری می‌شود.

 وی در خصوص تامین داروهای خاص نیز گفت: کمبودهای دارویی به دو شکل کمبودهای جهانی و کشوری مطرح است که کمبودهای جهانی باید از مسیر منطقی کردن تجویز و مصرف مدیریت شود. کمبودهای کشوری نیز از طریق افزایش تولید، واردات موازی و مدیریت توزیع از طریق جابجایی منابع موجود شرکت‌های پخش قابل رفع است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به دسترسی‌های ایجاد شده برای معاونین غذا و دارو در سامانه تیتک به منظور رصد اقلام دارویی توزیع شده در سراسر کشور، گفت: در این سامانه موجودی هر معاونت به صورت ریز اقلام دارویی و بر اساس IRC موجود است و هر معاونت در صورت بروز کمبود می‌تواند موجودی سایر استان‌ها را رصد و اقدام مقتضی را انجام دهد.
 
وی خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که امیدواریم شاهد آن باشیم توسعه صنعت داروسازی در شهر کرمان است که با توجه به سابقه اساتید این استان، می‌توانند در حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی نیز فعال شود. تلاش برای راه‌اندازی پالایشگاه پلاسما در کرمان با کمک نماینده محترم کرمان و معاونت غذا و دارو در حال انجام است.

در ادامه دکتر اسدی پور – معاون غذا و داروی کرمان از انجام مقدمات لازم به منظور راه‌اندازی یک کارخانه سرم سازی و یک کارخانه پالایش پلاسما خبر داد و گفت: امیدواریم پروسه احداث این کارخانه‌ها تا پایان سال کلید بخورد تا در سال‌های آینده وضعیت تامین داروی کشور را بهبود بخشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا