مهم ترین نکات درباره انتخاب دستگاه لیزر

توان داخلی دستگاه

توان خروجی را با توان داخلی اشتباه نگیرید توان خروجی توانی است که لیزر بار می تواند ایجاد کند ولی توان داخلی توانی است که پاور های صنعتی موجود در دستگاه می توانند تولید نماید. توان خروجی وابسته به توان داخلی دستگاه لیزر می باشد.

همانطور که در پاراگراف های قبل نیز ذکر شد توان خروجی دستگاه حداقل 1000 وات باشد. توان خروجی باید از طریق پاورهای صنعتی تامین شود که مجموع توان های داخلی این پاور های صنعتی همان توان داخلی دستگاه می باشد.
می توان گفت که توان داخلی دستگاه به طور معمولی 2.5 برابر توان خروجی است از این رو توان داخلی دستگاه برای اینکه بتوان حداقل 1000 وات توان خرجی را تامین کند باید حداقل 2500 وات باشد.

طول موج های کاری دستگاه لیزر

از مهم ترین فاکتورهای خرید یک دستگاه لیزر موی زائد طول موج های کاری دستگاه می باشد.

برای فهم بهتر موضوع کمی در مورد تاریخچه دستگاه های لیزر خدمت شما عرض می کنم.

لیزر ها برای اولین بار در کشور های اروپایی برای حذف موهای زائد مورد استفاده قرار گرفتند. اولین نسل های لیزر موهای زائد با طول موج الکس کار می کردند که برای پوست های روشن اروپایی جوابدهی بسیار خوبی داشتند.

از آنجایی که در کشور های اروپایی عموما رنگ پوست افراد روشن می باشد این نوع لیزر ها جوابدهی فوق العاده ای داشتند. ولی زمانی که این دستگاه ها به کشور های دیگر صادر شدند به خاطر تفاوت نوع و رنگ پوست نتوانستند به خوبی گذشته جوابدهی داشته باشند.

از این رو دستگاه هایی تولید شد که با طول موج دایود یعنی 808 نانو متر کار می کردند که در بسیار از کشور ها با رنگ پوست های تیره تر جوابگویی خیلی بهتری داشت.

خب این از تاریخچه بریم سراغ مطلب اصلی

ببینید در ایران همه نوع تیپ پوستی با رنگ موی متفاوت وجود دارد، از پوست های خیلی روشن تا رنگ پوست های تیره پس باید دستگاهی استفاده نمود که برای همه افراد جوابدهی مطلوبی داشته باشد. از این رو پیشنهاد می شود از دستگاه های سه طول موج الکس، دایود و اندیگ که به صورت همزمان با هر سه طول موج شات می زنند کار کنید تا مراجعه کننده های شما از هر نوع تیپ پوستی که باشند تاثیر لیزر موهای زائد خود را در کوتاه مدت ببینند.

علاوه بر نوع تیپ پوستی، رنگ و جنس موهای زائد هم در تاثیرگذاری دستگاه اثرگذار است و همینطور ممکن است در یک ناحیه از پوست، موهایی با رنگ و جنس متفاوت رشد کرده باشد از این رو بهتر است دستگاه لیزر از نوع سه طول موج باشد تا با هر شات انرژی با طول موج های مختلف به ریشه موها تابانده شود تا اثر گذاری دستگاه به حداکثر برسد.

تذکر: به راحتی ادعای شرکت ها در مورد سه طول موج بودن دستگاه لیزر را قبول نکنید چرا که تجربه نشان داده است که ممکن است دستگاهای تک طول موج یا دو طول موج را به اسم سه طول موج به شما بفروشند. درخصوص انتخاب دستگاه استادارد و مناسب خود حتما با متخصص پوست  و مو مشهد مشورت کنید.

چطور می توان تشخصی داد یک دستگاه با چند طول موج شات می زند؟

اولین روش برای تشخیص سه طول موج بودن دستگاه لیزر موهای زائد با استفاده از عینک های مخصوص می باشد ولی یک راه ساده تر نیز وجود دارد.

طول موج الکساندرایت دارای رنگ قرمز کم رنگ می باشد و طول موج دایود کمی پر رنگ تر است و طول موج اندیگ در محدوده دید انسان نیست و دیده نمی شود.

سوال:

تذکر: حین شات زنی به صورت مستقیم به لیزربار نگاه نکنید و حتما از عینک استفاده کنید و به صورت زاویه دار نگاه کنید.

سیستم خنک کننده یا کولینگ دستگاه لیزر

به جرات می توان گفت سیستم کولینگ بین 10 فاکتور بررسی شده یکی از 3 فاکتور مهم در انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد می باشد.

از همین رو سیستم کولینگ را از دو منظر مورد بررسی قرار می دهیم 1- کولینگ پوست (skin cooling) و 2- کولینگ داخلی دستگاه

1- کولینگ پوست یا skin cooling

سیستم کولینگ پوست در دستگاه لیزر از جمله فاکتورهایی است که حین انجام عمل شات زدن روی پوست برای مراجعه کننده شما بسیار حائز اهمیت است چرا که هر چه کولینگ دستگاه بتواند سطح پوست را خنک تر نگه دارد، موجب می شود درد کمتری توسط مراجعه کننده احساس شود.

میزان قدرت skin cooling به توان قطعه ای به نام thermoelectric یا TC بستگی دارد. در یک سری از دستگا ها این TC ها به صورت دوبل بکار رفته اند که قدرت خنک کاری بهتری دارند.

خب حال که متوجه شدیم سیستم کولینگ پوست در دستگاه لیزر یکی از فاکتور های مهم می باشد بهتر است بدانیم قدرت کولینگ پوست برای یک دستگاه لیزر چقدر باشد تا مورد رضایت مراجعه کننده ها قرار بگیرد؟

  • اگر دمای سر هندپیس دستگاه بین صفر و منفی 10 درجه باشد دستگاه لیزر یک دستگاه با خنک کاری نرمال و معمولی می باشد.
  • اگر دمای سر هندپیس دستگاه بین منفی 10 درجه تا منفی 25 درجه باشد دستگاه لیزر یک دستگاه با خنک کاری قوی و اصطلاحا دستگاه لیزر بدون درد می باشد.

عکس یک دستگاه لیزر با کولینگ فوقالعاده:

تشخیص دمای سر هندپیس در دستگاه لیزر

برای اطمینان از قدرت خنک کاری دستگاه لیزر ابتدا دستگاه را روشن نموده و پس از مدت زمانی کار کردن با دستگاه، دمای سر هندپیس را با استفاده از یک دماسنج حرارتی اندازه گیری کنید.

2- کولینگ داخلی در دستگاه لیزر موهای زائد

کولینگ داخلی دستگاه در واقعی سیکلی است که باعث خنک کاری قطعات مختلف از جمله لیزربار دستگاه می شود.
هرچقدر قدرت کولینگ دستگاه قوی تر باشد دستگاه بهتر می تواند در شرایط محیطی متفاوت به صورت non-stop در مدت زمان طولانی کار کند.
توجه: در شهر هایی که دما و رطوبت بالا است قدرت کولینگ داخلی دستگاه بسیار مهم است و هرچه کولینگ داخلی دستگاه قوی تر باشد دستگاه جوابدهی بهتری دارد و به راحتی داغ نمی کند.
مهم ترین دلیل برای خرید یک دستگاه لیزر با قدرت کولینگ قوی، افزایش طول عمر لیزربار می باشد. همانطور که قبلا نیز ذکر شد حدود 20-30درصد قیمت یک دستگاه بخاطر لیزربار می باشد و خرابی لیزربار موجب ضرر بزرگی به مالک دستگاه می شود.
پس اگر قدرت کولینگ دستگاه بالا نباشد به راحتی دمای لیزربار بالا می رود و به مرور زمان باعث خرابی و عدم کارایی لیزربار می شود.
پس در کل می توان گفت طول عمر لیزر بار به دو عامل مهم بستگی دارد: 1- اصالت لیزربار 2- کولینگ داخلی دستگاه

سیستم کولینگ هوشمند در دستگاه لیزر به چه معناست؟

اگر دستگاه لیزر مجهز به سنسور های اندازه گیری دما، رطوبت، سطح و سرعت آب باشد می تواند با توجه به شرایط محیطی که دستگاه در آن قرار دارد، پارامتر هایی مثل دبی آب، سرعت گردش آب، سرعت چرخش فن و دمای آب را طوری تنظیم نماید که خنک کاری مورد نیاز ایجاد شود به چنین سیستم خنک کاری سیستم کولینگ هوشمند گفته می شود.

پس دستگاه های لیزر با سیستم کولینگ هوشمند برای بالا بردن بازدهی و طول عمر لیزربار پیشنهاد می شود.

کاربر پسند بودن یا User friendly بودن دستگاه لیزر

یکی از اولویت های مهم بسیاری از اپراتور ها، کاربر پسند بودن دستگاه مخصوصا منوی تنظیمات است.

اپراتور باید بتواند به راحتی با دستگاه ارتباط برقرار نماید و تنظیمات مطلوب خود را اجرا نماید.

پس پیشنهاد می شود قبل از خرید دستگاه حتی الامکان یک بار با دستگاه مد نظر خودتون کار کنید و در عمل کاربرپسند بودن دستگاه را برای خود محک بزنید.

تاثیر ژل در انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد

در اکثر دستگاه لیزر برای روان کنندگی و بالا بردن سرعت در شات زنی از ژل های روان کننده مثل لوبریکانت استفاده می نمایند.

تجربه ثابت کرده مالیدن ژل بر روی پوست بعضی از مراجعه کنندگان خوشایند نیست و ممکن است این عمل از نظر آن ها اینقدر ناخورسند باشند که قید لیزر موهای زائد خود را بزنند و دیگر مراجعه ننمایند.

از این رو چنانچه دستگاه لیزر خریداری شده قابلیت لیزر بدن بدون نیاز به ژل را داشته باشد، می توان این دسته از مشتریان را نیز خوشنود نمود.

اگر برای دستگاهی ادعا شود که بدون ژل زیر کارایی لازم را دارد باید دو مورد را بررسی نمود:

در بعضی از لیزر های موهای زائد سری هندپیس از آلیاژهایی تولید شده است که به راحتی روی پوست حرکت می کند و می تواند روان کنندگی لازم را بجای ژل ایجاد کند.

هر چقدر کولینگ دستگاه قوی تر باشد و دمای سر هندپیس پایین تر باشد به روان شدگی سری هندپیس بر روی پوست کمک می کند.

پس دو عامل جنس سری هندپیس و دمای سر هندپیس می توانند عاملی برای عدم استفاده از ژل باشند.

هندپیس و سری های دستگاه لیزر موهای زائد

هندپیس دستگاه از این جهت فاکتور مهمی است که در نهایت انرژی که لیزربار تولید می کند از طریق هندپیس به پوست منتقل می شود.

در بسیاری از دستگاه ها برای راحتی و افزایش دقت و سرعت اپراتور سَری های مختلفی جهت اتصال به هندپیس تعبیه شده اند که برای لیزر نواحی مختلف بدن کاربرد دارند.

سری های روی هندپیس می تواند یکی از مهم ترین عوامل در سرعت و دقت شات زنی باشد. مثلا برای لیزر بدن نیاز به دقت زیادی نیست و بهتر است برای افزاریش سرعت از سری با استاپ سایز بزرگ تر استفاده نمود و برای صورت جهت افزاریش دقت از سری با اسپات سایز کوچکتر استفاده نمود.

در تصویر بالا سه سری هندپیس با سه اسپات سایز مختلف نمایش داده شده است. پس دقت کنید دستگاهی که خریداری می شود این آپشن های ساده اما بسیار تاثیر گذار را داشته باشد چرا که بسیاری از پزشکان صنعت زیبایی که با ما مشورت می کنند از طولانی شدن زمان لیزر بیماران خود شکایت دارند و این هم بخاطر توجه نکردن به یکسری موارد مشابه مورد ذکر شده در هنگام خرید دستگاه می باشد.

پس هندپیس دستگاه باید هندپیس باکیفیت از نظر متریال، ابعاد مناسب برای راحتی کار، وزن مناسب و دارای سَری های با ابعاد متفاوت باشد.

علاوه بر موارد بالا امروزه در بعضی از دستگاه های پیشرفته پشت هندپیس یک عدد مانیتور برای تسلط اپراتور جهت اعمال تنظیمات تعبیه شده است.

گارانتی دستگاه لیزر

معمولا شرکت های معتبر که به دستگاه های لیزر خود اعتماد کامل دارند علاوه بر ارائه گارانتی تعویض و تعمیر دستگاه طی مدت مشخصی، مدت زمانی را نیز به عنوان گارانتی طلایی عودت دستگاه تعیین می کننده تا چنانچه دستگاه نتواند انتظارات خریدار را برآورده کند قادر به مرجوعی کالا باشد.
پس پیشنهاد می شود از شرکت هایی دستگاه لیزر خریداری نمایید که گارانتی های فوق را در عمل ارائه دهند و این مورد را هم با استعلام گرفتن از خریداران قبلی بررسی کنید.

جمع بندی

در این مقاله قصد داشتیم به تمام موارد مهم در خرید یک دستگاه لیزر موهای زائد با استاندارد لازم و کارامد اشاره کرده و موارد را تا حد نیاز باز کنیم تا شما بتوانید به عنوان یک منبع کامل از این مقاله استفاده نمایید. امیدوارم در این امر موفق عمل کرده باشم.

پیشنهاد می شود حتما فاکتور های ذکر شده را در خرید دستگاه لیزر لحاظ کنید تا خدای ناکرده پس از خرید دستگاه پشیمان نشوید و لازم نباشد با قبول ضرری نه چندان کم دستگاه را تعویض نمایید. برای انتخاب بهترین کلینیک پوست در مشهد می‌توانید از طریق تماس با شماره 09386069075 مشاوره رایگان دریافت کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا