موافقت اعضای ناتو با تخصیص ۴۰ میلیارد یورو به اوکراین

اتو |یورو

طبق آنچه ۲ تن از دیپلمات‌های اروپایی به رویترز گفته‌اند، متحدان ناتو قرار است برای سال آینده بودجه‌ای به ارزش ۴۰ میلیارد یورو را به اوکراین اختصاص دهند.

به گزارش روابط عمومی، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو پیشتر از متحدان این ائتلاف نظامی خواسته بود تا تعهدی چندساله را جهت حفظ کمک‌های نظامی به‌ کی‌یف در همان سطحی که از ابتدای عملیات روسیه در سال ۲۰۲۲ انجام شد، بپذیرند و آن را به ۴۰ میلیارد یورو در سال برسانند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات گزارش کرد که کشورهای عضو از درخواست اولیه دبیرکل ناتو درخصوص تعهدی چندساله حمایت نکردند اما توافق جدید برای تخصیص ۴۰ میلیارد یورو برای سال آینده طی نشست آتی سران ناتو در ماه ژوئیه در واشنگتن دی‌سی به امضا خواهد رسید.

تقریبا ۲ سال و پنج ماه از جنگ اوکراین می‌گذرد و هنوز هیچ چشم‌اندازی برای صلح این کشور وجود ندارد. درحالیکه ارتش این کشور با کمبود نیرو دست‌وپنجه نرم می‌کند و سرعت دریافت تسلیحات غربی به آرامی پیش می‌رود، روسیه دستاوردهایی را هر چند اندک در خطوط مقدم کسب می‌کند.

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین (۲۴ فوریه ۲۰۲۲)، غرب کمک‌های مالی و تجهیزات نظامی گسترده‌ای را به اوکراین ارسال کرده است. در این میان، آمریکا با ارسال بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار کمک از بزرگ‌ترین حامیان کی‌یف محسوب می‌شود.

روسیه هم بارها از غرب خواسته است تا «پمپاژ تسلیحات به اوکراین» را متوقف کند و اعلام کرده که ادامه چنین روندی درگیری‌ها و خصومت‌ها را میان روسیه و اوکراین طولانی‌تر می‌کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا