بین المللی

موشک‌بارانِ «مرون»؛ آغاز انتقامِ سخت حزب‌الله

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین روابط عمومی؛ روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت گزارشش از حمله به پایگاه مرون را در سایه سکوت مقامات سیاسی و نهادهای نظامی تل‌آویو این‌گونه آغاز کرد که «ویدئوی منتشرشده توسط حزب‌الله نشان می‌دهد ۲ بخش از پایگاه شدیداً مورد اصابت قرار گرفته و آسیبِ جدی دیده‌اند».

 

 

شبکه تلویزیونی کان هم خطاب به اسرائیلی‌ها اعلام کرد که «مانور روی پیداشدن عکس محمد الضیف، فرمانده نیروهای القسام گمراه‌کننده بود؛ موضوع مهم حمله سنگین حزب‌الله به پایگاه مرون با موشک‌های دقیق است که باعث شگفتی همگان شد».

تحلیلگر مسائل عربی در این شبکه الیور لوی با توصیف این حمله به «ضربه موشکی دقیق» تصریح می‌کند که «موضوع مهم امروز حمله حزب‌الله به مرکز کنترل هوایی در مرون است؛ حمله‌ای که از سیستم پدافند هوایی ما عبور کرد و سوالات درباره آن ادامه دارد».

تصاویر حزب الله از آتش‌گرفتن مرکز اطلاعاتی پایگاه مرون

دوشنبه شب دوم ژانویه بود که ارتش اسرائیل طی یک حمله پهپادی به ضاحیه جنوبی بیروت، دفتر متعلق به جنبش حماس را مورد هدف قرار داده و صالح العاروری را به شهادت رساند؛ حزب‌الله لبنان هم در واکنش به ترور نائب‌رئیس دفتر سیاسی حماس، تأکید کرد که این جنایت بی‌پاسخ نخواهد ماند.

صالح العاروری

از همان ساعات ابتدایی انتشار این خبر محافل رسانه‌ای تل‌آویو تاکید کردند که «همه باید برای انتقام حزب‌الله آماده باشیم». مقامات اسرائیل هم با فرخوان‌ فوری به نهادهای نظامی، ارتش را به ویژه در مرزهای شمال به حالت آماده‌باش درآوردند.

این خبر بیش از همه شهرک‌نشینان شمال اراضی اشغالی را با شوک مواجهه کرد؛ اسرائیلی‌های آواره‌ای که برای بیش از ۳ ماه، از ترس حملات حزب‌الله در حال فرار و جابه‌جایی هستند. طبق آمار مقامات محلی شهرک‌ها «حدود ۲۲۶۰۰ اسرائیلی از ۷ اکتبر تاکنون واحدهای مسکونی خود را در شمال ترک کرده‌اند».

چادرهای اسکان اسرائیلی‌های شمال بعد از حملات حزب‌الله

«مثل مرغ در میدان جنگ شده‌ایم»، «مدام در معرض شلیک موشک هستیم»، «جنگی در شمال به راه افتاده»، «به شکل جنون‌آمیزی ترسیده‌ایم؛ زیر بمبارانیم» و «اینجا، خواب رعب‌آور است؛ کسی حاضر نیست برگردد»… این گزیده‌ای از اظهارات اسرائیلی‌های شمال است که در رسانه‌های عبری بازنشر می‌شوند.

 

 

حالا محافل سیاسی تل‌آویو که از انفعال کابینه بنیامین نتانیاهو شاکی‌اند به رایزنی‌های فرستاده آمریکایی دل بسته‌اند. شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل به نقل از منابعی آگاه گزارش می‌دهد «مقامات دولتی بعد از موشک‌باران شدید مرون، معتقدند که دیگر جایی برای خوش‌بینی درخصوص تلاش‌های آمریکا برای دستیابی به توافق سیاسی با لبنان وجود ندارد».

دیدار میقاتی با مقام یونیفل سازمان ملل و شکایت از اسرائیل

با این بن‌بست احتمالی در میدان سیاست، مقامات اسرائیلی به شعار «آمادگی برای جنگ با حزب‌الله» روی آورده‌اند، اما ظاهراً این میدان تنها به مقاومت لبنان محدود نیست. نخست‌وزیر لبنان نجیب میقاتی با تاکید مجدد بر «حق لبنان برای دفاع از سرزمین خود» تصریح می‌کند که گسترش درگیری، منطقه را منفجر خواهد کرد.

خبرنگار مسائل نظامی روزنامه یدیعوت آحارانوت یوسی یهوشواع در تحلیلی می‌نویسد که حزب‌الله یک مرکز راهبردی در اسرائیل را مورد هدف قرار داد و این مستلزم پاسخی متناسب است؛ طبق تعبیر روسای شورای منطقه‌ای در شمال، حزب‌الله یک‌طرفه با نظامیان ما می‌جنگد.

آمادگی نیروهای حزب‌الله لبنان در جبهه شمال

تحلیلگر نظامی وبگاه خبری واللا نیر دوری هم تصریح می‌کند که بمباران سنگین صبح روز شنبه اعلام وضعیت جنگی بود که طی آن اعضای حزب‌الله هزاران موشک را به سمت ما پرتاب خواهند کرد؛ و این بار با تمرکز بر پایگاه‌های استراتژیک و حساس، تا زیرساخت‌های ملی، پایگاه‌های نظامی و نمادهای مهم ما را از بین ببرند.

رئیس سابق شهرک کریات شمونا پروسپر ازران راه‌حل توقف درگیری‌ها در مرزهای شمال را «توقف جنگ‌طلبی کابینه» دانسته و خاطرنشان می‌کند که «اسرائیلی‌ها آنقدر محاصره شده‌اند که مانند موش همیشه فرار می‌کنند؛ هیچ‌کدام از کارهای ما از ترور گرفته تا هجوم به غزه مفید واقع نشده‌اند».

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای اقتصادی جهانی. با توجه به دانش در زمینه اقتصاد جهانی، به شما اخبار مهم و تحلیل‌هایی را درباره تغییرات اقتصادی جهانی ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما نکات کلیدی اقتصادی را بیان می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا