هدف‌گذاری ساخت ۷۷ هزار واحد مسکونی در استان مرکزی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

اخبار ایران |خبرگزاری

به گزارش خبرنگار آنلاین، عباس یوسف زاده عصر چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی اظهار کرد: از این تعداد ساخت ۱۶ هزار واحد مسکونی در روستاها، ساخت ۲۴ هزار واحد توسط مردم و خودمالکی و در بافت‌های فرسوده و ۳۶۵۰۰ واحد تأمین زمین از سوی وزارت راه و شهرسازی تعهد شده است.

وی اظهار کرد: حدود ۱۶۰ هزار متقاضی در سامانه نهضت ملی استان مرکزی ثبت نام کردند و حدود ۵۳ هزار نفر طبق سامانه تم، حائز شرایط شناخته شدند.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: تعهد دولت در استان مرکزی تأمین مسکن و زمین برای متقاضیان است.

یوسف زاده با اشاره به ساخت ۲۰ هزار و ۵۰۰ واحد به صورت انبوه سازی در استان مرکزی اضافه کرد: از این تعداد حدود ۱۳ هزار واحد در سطح استان به غیر از شهرهای جدید و حدود ۱۰ هزار واحد در شهر اراک در حال ساخت است.

۲ هزار واحد مسکونی آماده تحویل است

وی ادامه داد: کمتر از ۲ هزار واحد نیز در مرحله تحویل به متقاضیان است که تحویل واحدها از هفت ماه پیش آغاز شده است.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی اضافه کرد: از ماه آینده پروژه سردار سلیمانی با ۱۲۰ واحد تحویل به متقاضیان خواهد شد.

یوسف زاده گفت: ۱۸۴۸ واحد در ساوه در مرحله ساخت است که حدود ۳۶۴ واحد هفته گذشته به شکل وبیناری با حضور سرپرست ریاست جمهوری افتتاح شد.

وی افزود: تکمیل وجه توسط ۱۶۰۰ واحد تکمیل شد و پیشرفت فیزیکی پروژه بالای ۹۰ درصد است.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی ادامه داد: ۱۵۰۰ واحد توسط بنیاد مسکن در شهرستان‌های دلیجان، محلات، تفرش و خمین در حال احداث است.

یوسف زاده با اشاره به توافق ۳۲ هزار و ۲۸۵ واحد به صورت گروه ساخت با مالکان افزود: از این تعداد حدود هشت هزار و ۹۸۶ واحد در قالب طرح جوانی جمعیت با حضور وزیر کشور به متقاضیان واگذار شد.

وی با اشاره به هدف‌گذاری ساخت ۴۷۰۰ واحد مسکونی به صورت انبوه سازی گفت: امید است تا پایان شهریور ماه واحدها به متقاضیان تحویل شود.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: عملیات ساخت ۸۱۰۰ واحد در استان به دلیل عدم امکان اتصال متقاضیان به صورت پیمانکار به بانک عامل به کندی پیش رفته است.

یوسف زاده اظهار کرد: ۱۶۰۰ واحد از این میزان با بانک مسکن در مرحله عقد قرارداد است و برای مابقی ۸۱۰۰ واحد قرارداد مشارکت مدنی با بانک منعقد و عملیاتی شده است.

وی افزود: پنج بانک در پروژه ۸۱۰۰ واحدی اراک دخیل هستند.

یوسف زاده با اشاره به پیگیری جدی قانون جوانی در دولت سیزدهم افزود: در استان مرکزی حدود ۲۵۰۰ واحد تا امروز در راستای قانون جوانی جمعیت تحویل شده است و این در حالی است که تاکنون حدود ۴۱۰۰ متقاضی حائز شرایط تشخیص داده شدند و بخشی از آن پاسخ داده شده است.

زمین در ساوه و محلات تأمین شده است

وی توضیح داد: زمین در شهرهای ساوه و محلات تأمین شده و در این شهرستان‌ها دغدغه واگذاری زمین در حوزه جوانی جمعیت وجود ندارد.

وی ادامه داد: در سامانه خودنویس ۱۱ هزار و ۸۶۶ واحد ثبت شده است و سامانه املاک مستغلات به ثبات بازار مسکن و نرخ مسکن و سامانه املاک مستغلات به شناسایی خانه‌های خالی کمک می‌کند.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی از پیش بینی ۲,۱۷۳ میلیارد تومان اعتبار در سفر ریاست جمهور گفت: ۱,۹۱۶ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد و۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار ملی و استانی برای پروژه‌های راه‌های اصلی، آزادراه و بزرگراه تخصیص پیدا کرد.

۹۰۰ کیلومتر راه اصلی، آزادراه و بزرگراه وجود دارد

یوسف زاده افزود: حدود ۹۰۰ کیلومتر راه اصلی، آزادراه و بزرگراه در سطح استان وجود دارد که حدود ۲۷۰ کیلومتر تاکنون به بهره‌برداری رسیده که حدود ۷۰ کیلومتر در سه ساله دولت سیزدهم افتتاح شده است.

وی ادامه داد: ۲۰۷ میلیارد تومان در حوزه ساخت ساختمان در سه سال گذشته تخصیص داده شد که پروژه‌های نیمه تمام ده ساله و بیشتر مانند مجتمع فرهنگی محلات، مجتمع اداری شهرستان زرندیه، مجتمع فرهنگی کمیجان و غیره در این سه سال به اتمام رسید.

وی ادامه داد: در حوزه ساختمان‌ها بیمارستان خمین به محله بهره برداری رسید و در شهر اراک کتابخانه مرکزی در دستور کار قرار گرفت که در ابتدای دولت سیزدهم ۴۵ درصد پیشرفت داشت و اکنون ۷۵ درصد پیشرفت دارد و با اعتبارات ملی و استانی امید داریم این کتابخانه مرکزی تا پایان سال به مرحله بهره‌برداری برسد.

دکمه بازگشت به بالا