چرا پمپ آب یکسره کار می کنه

یکسره شدن پمپ آب یکی از مشکلاتی است که ممکن است شما هم با آن روبه‌رو شده باشید، با ما همراه باشید تا در این مقاله علت یکسره شدن اتومات پمپ آب را با هم بررسی کنیم. امروزه در اکثر ساختمان‌ها، برای تهویه مطبوع محیط و تأمین فشار آب مورد نیاز، از سیستمی به نام پمپ آب استفاده می‌شود. پمپ‌های آب عموما با مشکل یکسره کارکردن روبه‌رو هستند که خراب بودن شیر یک‌ طرفه یکی از علت‌های اصلی آن است.

با خواندن این مقاله شما در ابتدا با تمام دلایلی که منجر به کارکردن مداوم پمپ می‌شود آشنا می‌شوید، سپس برای تعمیر پمپ طبقاتی آب به شما راهکارهایی پیشنهاد می‌دهیم. به‌ علاوه شما می‌توانید در صورت داشتن سؤال در این‌ رابطه و با مشاوران تخصصی ما در الوپایپینگ تماس بگیرید.

سیستم پمپ آب خانگی

آب شهری بعد از ورود به لوله‌های ورودی ساختمان، ابتدا توسط مکش می‌شود. بعد از آن آب مورد نیاز به‌ وسیله پمپ، با فشار زیادی در لوله‌ها به حرکت درمی‌آید. نحوه کار پمپ آب بدین صورت است که شما وقتی آب را باز می‌کنید با فشار آب کمی روبه‌رو می‌شوید، در اینجا پمپ آب به شکل خودکار روشن می‌شود و آب را به‌ صورت پرفشار در لوله‌ها جریان می‌دهد در نهایت وقتی شیر آب را می‌بندید، پمپ به‌ صورت خودکار بعد از چند ثانیه خاموش می‌شود.

توجه داشته باشید، شیرهای یک‌ طرفه در پمپ آب از یکسره کارکردن پمپ شما جلوگیری می‌کنند. درواقع شیرهای یک‌ طرفه اجازه نمی‌دهند فشار پمپ آب کاسته شود و به‌ واسطه آن، دیگر برگشت آب وجود ندارد و هر زمانی شما آب را باز کردید، پمپ روشن می‌شود. در عین‌ حال اگر در پمپ آب، شیر یک طرفه نباشد آب به داخل لوله‌ها و سپس پمپ برمی‌گردد و سرانجام موجب یکسره شدن پمپ آب می‌شود.

علل یکسره شدن پمپ آب

اطلاع از علت یکسره شدن اتومات پمپ اب باعث می‌شود که شما بتوانید حالت طبیعی را از غیرطبیعی تشخیص داده و به این ترتیب در صورت نیاز، برای تعمیر پمپ، با متخصص تماس بگیرید. همچنین می‌توانید برای آشنایی با مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید. در ادامه به بررسی دلایل این موضوع می‌پردازیم:

۱_ تنظیم نبودن کلید اتوماتیک پمپ آب

یکی از دلایل یکسره کارکردن پمپ آب تنظیم نبودن کلید اتوماتیک است. در این حالت، پمپ به‌ صورت دائم کار می‌کند و در فشار آب نوسان به وجود می‌آید. به‌ عبارت‌ دیگر با تنظیم نمودن کلید اتوماتیک، شما هر زمان آب را باز کنید پمپ روشن می‌شود و وقتی آب را می‌بندید خاموش است.

۲_ به هم چسبیدن کنتاکت‌ های کلید اتوماتیک

کنتاکت‌های کلید اتوماتیک وقتی که دچار چسبندگی می‌شوند، پمپ آب دائم کار می‌کند. تعمیرکاران پمپ به این حالت خال زدن می‌گویند که یک علت یکسره شدن اتومات پمپ اب است.

۳_ نشتی لوله‌ کشی ساختمان

یکی از نکات حائز اهمیت، جلو افتادن زمان اتومات پمپ آب است. علت رخ‌ دادن این مشکل، نشتی در سیستم لوله‌ کشی ساختمان است. در اینجا پمپ آب ابتدا به حالت اتومات و سپس آنلود درمی‌آید. زیرا پمپ زودتر از تخلیه، فشار کافی را تأمین می‌کند. این نشتی اگر زیاد باشد، اتومات پمپ دیگر متوجه فشار کافی برای عمل‌ کردن نیست. در این میان علت از کار افتادن الکتروموتور، تأمین شدن آب از لوله‌ کشی شهری است. این امر موجب می‌شود پمپ، مداوم کار کند و در نهایت به از کار افتادن الکتروموتور منجر شود.

۴_خراب‌ شدن اتومات پمپ آب

وقتی آب مورد نیاز شما فشار کافی داشته باشد، اتومات پمپ به شکل خودکار از کار می‌افتد و سپس اگر دوباره با افت فشار روبه‌رو شدید، روشن می‌شود. خرابی اتومات، یکی از علت های یکسره شدن پمپ آب می‌باشد.

۵_ باز بودن شیر آب ساختمان

اگر شیر آب یکی از موارد زیر باز باشد، می‌تواند به یکسره کار کردن اتومات پمپ منجر شود:

 •  شیلنگ آب کولر آبی
 • شیلنگ آب دستگاه تصفیه آب
 • شیلنگ آبگرمکن
 • مجاری آب فلاش تانک

۶_خشک کار کردن اتومات

این مورد از چند علت یکسره شدن اتومات پمپ اب آسیب زیادی به پمپ آب می‌رساند. چون پمپ به‌ صورت دائم کار می‌کند و همچنین از عمر آن کاسته می‌شود. این اتفاق زمانی پیش می‌آید که آب شهری قطع می‌شود و یا آب موجود در تانک به اتمام می‌رسد. اما وقتی فشار آب شهری مناسب باشد، پمپ آب بدون مشکل کار می‌کند و در زمان موردنیاز روشن می‌شود و اگر از آن استفاده‌ای نشود خاموش است.

۷_ هوا گرفتن پمپ آب

این اتفاق بسیار کم رخ می‌دهد. در اینجا به دلیل هوا گرفتن، اتومات پمپ آب یکسره می‌شود و به‌ صورت دائم کار می‌کند. به همین خاطر خوب است هر چند وقت یکبار پمپ خود را هواگیری کنید تا با این مشکل روبه‌رو نشوید. شما می‌توانید جهت مطالعه نکات مهم جهت انجام به این لینک مراجعه نمایید.

اگر پمپ آب یکسره کار کند چه اتفاقی می افتد |پمپ آب دائم کار

حل مشکل یکسره کار کردن پمپ آب

شما با تعمیر کردن ابزارآلات آشنا هستید، خودتان می‌توانید به تعمیر پمپ آب خود بپردازید و به‌ علاوه فشار آب خوبی را در ساختمان فراهم کنید. البته قبل از هر کاری باید با علت یکسره شدن اتومات پمپ آب آشنا شوید و بدانید که این مشکل به چه دلیل ایجاد شده است.

 1. برای شروع، به قطع پمپ آب بپردازید و سپس فشار مخزن را بررسی کنید.
 2. با بازکردن شیر زیر مخزن، آب را به طور کامل از مخزن خالی کنید.
 3. میزان باد مخزن را از طریق دستگاه سنجش باد، اندازه‌گیری کنید. شما از این راه می‌توانید اگر سوراخی وجود داشته باشد متوجه آن شوید.
 4. در مرحله چهارم تیوپ داخل مخزن را به‌وسیله دستگاه باد تا فشار ۰٫۹ پر کنید.
 5. درپوش را ببندید و شلنگ رابط آب را به مخزن متصل کنید و بعد از آن کلید اتوماتیک پمپ آب را چک کنید.
 6. در مرحله بعدی شما درب دستگاه اتوماتیک را باز کنید و سیم‌های زیر آن را خارج کنید.
 7. در آخر به بررسی و اصلاح سیم‌ کشی‌های پمپ آب بپردازید و دوباره آن را به داخل دستگاه وارد کنید.

سخن آخر

همان‌ طور که در مطالب قبلی گفته شد، پمپ آب در زمان استفاده از آب شهری برای پرفشار کردن آب مورد نیاز شروع به کار می‌کند و در صورت عدم استفاده از آب شهری، پمپ به‌ صورت خودکار خاموش می‌شود. سپس در ادامه مقاله به دلایل یکسره کار کردن پمپ آب اشاره شد و راه‌ حل‌هایی برای برطرف کردن علت یکسره شدن اتومات پمپ اب ارائه نمودیم. توجه داشته باشید اگر هر بار که به پمپ ساختمان خود دقت می‌کنید، بی‌ وقفه در حال کارکردن است حتما باید به وجود مشکلی در پمپ مشکوک شوید.

ادامه این روند ممکن است به پمپ ساختمان آسیب برساند و شما را با هزینه‌های زیاد و بی‌آبی تا زمان تعویض پمپ، روبه‌رو کند. بنابراین همیشه به چک کردن پمپ خود بپردازید. همچنین درصورت بروز هر گونه مشکل یا سوالی می‌توانید از مشاوران تخصصی ما در در این امر کمک بگیرید.

علت‌های یکسره کار کردن پمپ آب ساختمان

موارد مختلفی می‌تواند منجر به یکسره کار کردن پمپ آب شود که باید سریعا آن را توسط تعمیرکار پمپ آب رفع کرد تا از ایجاد مشکلات جدید‌تری در پمپ جلوگیری کرد. در ادامه به برخی از دلایلی که منجر به یکسره کار کردن پمپ آب می‌شود، اشاره کرده‌ایم پس تا پایان با ما همراه باشید زیرا، پمپ شما نیز ممکن است با این مشکل رو به رو شود.

 1. کلید اتوماتیک پمپ آب تنظیم نشده است.

اگر پمپ آب ساختمان یکسره کار می‌کند، دلیل آن را می‌توان در تنظیم نبودن کلید اتوماتیک آن جست و جو کرد. کلید‌های اتوماتیک که در پمپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به واسطه پیچ‌هایی که در آن‌ها تعبیه شده است قابلیت تنظیم دارند. در زمان نصب پمپ آب تنظیم کلید اتوماتیک به واسطه تکنسین باید انجام بگیرد و بر اساس آن فشار قطع و وصل پمپ تنظیم می‌شود.

عملکرد این کلید به این صورت است که زمانی که یکی از شیر آب‌های ساختمان باز می‌شود، پمپ آب روشن می‌شود و زمانی که شیر آب بسته می‌شود دستور خاموش شدن پمپ آب را صادر می‌کند. بنابراین تنظیم نبودن کلید اتوماتیک پمپ آب سبب می‌شود که پمپ خاموش نشود و مداوم کار کند که در دراز مدت باعث می‌شود که پمپ بسوزد پس برای جلوگیری از چنین اتفاقی در اسرع وقت با یک تعمیر کار پمپ آب تماس بگیرید.

 1. پمپ آب هوا گرفته است.

یکی از دلایل دیگر برای یکسره کار کردن پمپ آب، هوا گرفتن آن است. این مورد نیز قابل بررسی است و معمولا بسیار کم مشاهده شده است که ممکن است، هوای پمپ مانع از عملکرد اتومات پمپ شود. به هر حال این مورد نیز می‌تواند یکی از دلایل یکسره کار کردن پمپ آب باشد که توصیه می‌شود، به صورت دوره‌ای هواگیری پمپ آب انجام شود.

 1. ست کنترل پمپ آب معیوب می‌باشد.

یکی از مشکلاتی که برای ست کنترل ممکن است، پیش بیاید خال زدن است که به این معناست کنتاکت‌های از جنس پلاتین ست کنترل به هم می‌چسبند. اگر چنین انفاقی بیافتد، پمپ آب به صورت یکسره کار می‌کند که حتما برای رفع آن باید سریعاً تعمیرکار پمپ آب را از یک شرکت معتبر فراخواند. خراب بودن ست کنترل علاوه بر اینکه باعث یکسره کار کردن پمپ آب می‌شود، هزینه‌های تعمیرات سنگینی را ممکن است به همراه داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعمیر ست کنترل به مراجعه کنید.

 1. نشتی لوله کشی ساختمان دلیلی برای یکسره کار کردن پمپ آب است.

یکی دیگر از مواردی که در زمان رفع مشکل یکسره کار کردن پمپ آب باید بررسی شود، نشتی لوله کشی ساختمان است. سیستم‌های لوله کشی باید به صورت دوره‌ای بررسی شوند زیرا امکان فرسودگی و آسیب دیدگی آن‌ها وجود دارد.

با نشتی پیدا کردن لوله‌های ساختمان، اتوماتیک پمپ آب سریع‌تر عمل می‌کند که در ادامه روند کار اگر پمپ آب این توانایی را داشته باشد که زودتر از تخلیه، فشار لازم را برقرار کند عملکرد اتوماتیک پمپ دوباره انجام می‌شود. اما اگر این انفاق نیافتد و پمپ قادر به تامین فشار لازم و کافی نباشد، پمپ آب یکسره کار می‌کند که باید بررسی آن را به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید.

برای آنکه بفهمید که علت یکسره کار کردن پمپ آب ناشی از نشتی است، تمام شیرها را ببندید که اگر رفته رفته دمای پمپ زیاد شد و شروع به داغ شدن کرد، مشکل از اتوماتیک است و ربطی به نشتی لوله‌ها ندارد.

 1. باز بودن شیر آب باید بررسی گردد.

یکی دیگر از موارد ساده و قابل بررسی که دلیلی برای یکسره کار کردن پمپ آب است، باز بودن شیر آب است. دلایل مختلفی می‌تواند دلیل این امر باشد که پمپ آب نمی‌تواند این مقدار آب را جبران کند. برای این امر باید موارد زیر بررسی گردد:

بررسی شیلنگ آب کولرهای آبی
بررسی شیلنگ آبگرمکن
بررسی آب فلاش تانک

با بررسی‌های لازم و احتمال نشتی و تنظیم کردن موارد فوق می‌توان یکسره کار کردن پمپ آب را برطرف کرد.

 1. پمپ آب بدون آب کار می‌کند.

دلیل دیگری که سبب یکسره کار کردن پمپ آب می‌شود، بدون آب کار کردن پمپ است. ممکن است که آب شهری قطع شود و یا اینکه مخزن و منبعی که به آن متصل است، خالی شود که در نتیجه آن پمپ آب یکسره کار می‌کند. به یاد داشته باشید، خشک کار کردن پمپ آب سبب می‌شود که آسیب زیادی به پمپ وارد شود.

کم فشار بودن پمپ آب سبب می‌شود که مدام پمپ کار کند و از تانکر آب را بکشد که همین امر سبب می‌شود، پمپ مدام کار کند. با تعمیر به موقع پمپ آب و رفع این مشکل از فرسودگی بیش از حد پمپ و تعمیرات دیگر آن جلوگیری کنید.

سوالات متداول

 1. بهترین فشار برای تیوپ پمپ چقدر است؟
  فشار ۰٫۹
 2. دلایل یکسره شدن پمپ آب چیست؟
  تنظیم نبودن کلید اتوماتیک پمپ – نشتی لوله‌کشی ساختمان – خراب‌شدن اتومات پمپ آب – خشک کارکردن اتومات – هوا گرفتن پمپ
دکمه بازگشت به بالا