استانی

کاهش ۵۰ درصدی تصادفات جرحی و فوتی در بولوار وکیل‌آباد مشهد با اجرای طرح انضباط ترافیکی

روابط عمومی/خراسان رضوی رئیس پلیس راهور خراسان رضوی گفت: طرح انضباط ترافیکی در بولوار وکیل‌آباد باعث شده روند حوادث در این بولوار کاهشی باشد و در تصادفات جرحی و فوتی حدود ۵۰ درصد کاهش داشته‌ایم.

سرهنگ هادی امیدوار در گفت‌وگو با روابط عمومی، در خصوص تاثیر طرح انضباط ترافیکی در بولوار وکیل‌آباد اظهار کرد: طرح انضباط ترافیکی بولوار وکیل‌آباد طرحی بود که ۴ – ۳ سال پیش به صورت مشترک با همکاری پلیس و معاون دادستان در حوزه پیشگیری از جرم و تصادفات به صورت مقطعی اجرا شد و نتیجه خوبی داشت اما بعد رها شد.

وی افزود: در تیرماه امسال مجدد برای اجرای این طرح برنامه‌ریزی شد و همه دستگاه‌های متولی برنامه‌ریزی عملیاتی برای اجرای کار را انجام داد اما به دلایلی چند ماه متوقف ماند که مجدد طرح را شروع کردیم. ما اقدامات خود را در حوزه پلیس انجام دادیم. مسائلی در حوزه فنی و مهندسی وجود داشت. باید دوربین‌ها ساماندهی می‌شد.

امیدوار ادامه داد: بحث ایمن‌سازی حاشیه نیز در دستور کار بود که بخش‌هایی را شهرداری انجام داد اما بخش‌هایی که مد نظر ما بود هنوز انجام نشده است. ایمن‌سازی بخش‌هایی که موانع فیزیکی داشتند را انجام دادند اما ایمن‌سازی مکان‌هایی که انحراف و واژگونی در آن‌ها بیشتر بود به ویژه آیلند میانی انجام نشده که در دستور کار قرار دارد. نما و زیبایی در طراحی فضای سبز آیلند میانی، همکاران شهرداری را مقداری محدود می‌کند اما ما اعلام کردیم که حتما باید انجام شود. مهندسی ترافیک نیز باید با سرعت بیشتری انجام شود.

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی با بیان اینکه پلیس در حوزه عملیات اجرایی به جد کار را شروع کرده است، عنوان کرد: یکی از اقدامات ما استقرار و حضور تیم‌های پلیس بود که باید تقویت می‌شد. در حال حاضر گشت‌های انتظامی و پلیس راهنمایی رانندگی در طولبولواروکیل‌آباد حضور پررنگ‌تری نسبت به قبل دارند، در میانگین ۹ کیلومتر مسیر رفت و برگشت حداقل ۶ تیم داریم که در هر سه کیلومتر یک تیم پلیس یا راهنمایی رانندگی مستقر بوده و این غیر از گشت‌های نامحسوسی است که در بین خودروها در حال حرکت هستند.

وی بیان کرد: ما در این مسیر چند مدل تخلفات داشتیم. یکی تخلفات عادی بوده که در حال انجام است. در این زمینه خودروهای نامحسوس در بین خودروها تردد کرده و بلافاصله اعمال قانون می‌کنند که حتما مردم پیامک‌های اعمال قانون را دیده‌اند. در خصوص تخلفات حادثه‌ساز، هفت تیم را به گشت‌های شبانه سطح مشهد اضافه کردیم که دو تیم به صورت ثابت دربولواروکیل‌آباد با تخلفات برخورد می‌کنند.

اعمال قانون در برخورد با تخلفات حادثه‌ساز حدود ۳۰۰ درصد افزایش داشته است

امیدوار گفت: آمار اعمال قانون‌ها در برخورد با تخلفات حدود ۲۳۰ درصد، در تخلفات حادثه‌ساز مانند سرعت، سبقت، حرکات مارپیچ، لایی کشیدن و صدای ناهنجار اگزوز حدود ۳۰۰ درصد در این محدوده افزایش پیدا کرده است. توقیف خودروها نیز دو شکل پیدا کرده است. یک مدل توقیف فیزیکی بوده که در محل به پارکینگ منتقل می‌شود. مدل دیگر توقیف سیستمی بوده؛ به دلیل اینکه ممکن است راننده حین فرار خطراتی را برای مردم ایجاد کند، در همان محل کاری به وی نداریم. این توقیف با هماهنگی قضایی انجام می‌شود که شماره را یادداشت کرده و بعد تماس می‌گیریم تا فرد مراجعه کند. آمار توقیف سیستمی حدود ۴ برابر توقیف فیزیکی است.

افزایش ۲۱۰ درصدی توقیف خودروها/ فوت تنها دو نفر 

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی اضافه کرد: در این بازه میزان توقیف‌ها نیز حدود ۲۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است. در مجموع این طرح باعث شده روند حوادث بولواروکیل‌آباد کاهشی باشد که ما در تصادفات جرحی و فوتی حدود ۵۰ درصد کاهش داشتیم. در مدت اجرای طرح تنها دو مورد تصادف منجر به فوت رخ داده است. روند مهار حوادث دربولوار وکیل‌آباد در حال شکل‌گیری است و امیدواریم تا قبل از عید به گونه‌ای تثبیت کنیم که حوادث به حداقل برسد تا دیگر حوادث ناشی از رفتار نداشته باشیم، مگر اینکه حادثه ناشی از بی‌احتیاطی در رانندگی باشد.

وی خاطرنشان کرد: حوادث ناشی از رفتارهای نمایشی پرخطر و مزاحمت‌آمیز برای مردم به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده و شاید از بولواروکیل‌آباد به قسمت‌های دیگر شهر مانند آیت‌الله رفسنجانی و نماز منتقل شده باشد که آن‌ها را نیز رصد می‌‎کنیم. ما طرح را با جدیت ادامه می‌دهیم و مانند سنوات قبل در بازه زمانی محدودی اجرا نمی‌شود، بلکه کار به صورت مستمر ادامه خواهد داشت تا زمانی که امنیت ترافیکی در همه شهر مشهد به ویژهبولواروکیل‌آباد شکل بگیرد.

امیدوار تصریح کرد: در بولوار کوهسنگی نیز در حال اصلاح ترافیکی هستیم تا روان‌سازی انجام شود. این اقدامات در مشهد در حال شکل‌گیری است. تلاش می‌‎کنیم تا قبل از نوروز تثبیت شود و به این سمت برود که حوادث استان به ویژه مشهد که ۸۰ درصد حوادث استان را به خود اختصاص می‌دهد، کاهش پیدا کند.

به گزارش روابط عمومی، طرح ویژه انضباط ترافیکی بولوار وکیل‌آباد از ۱۹ مهرماه امسال به منظور کاهش حوادث و تأمین امنیت جانی شهروندان و سرنشینان خودروهای عبوری از این بولوار اجرایی شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا