اقتصادیعمومیکسب و کار ایرانیان

کیف پول ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار میکند؟

 

ولت سنتر میلیون‌ها نفر از کیف پول‌های کریپتوکارنسی استفاده می‌کنند، اما شاید تعداد کمی از آنها در مورد نحوه کار آن اطلاعی داشته باشند. برخلاف کیف‌پول‌های جیبی، Walletهای دیجیتال ، دارایی شما را ذخیره نمی‌کنند. در واقع رمز ارزها در یک مکان مشخص و به صورت فیزیکی ذخیره نمی‌شوند. هر آنچه شما می‌بینید در واقع سوابق تراکنش‌های ذخیره شده در بلاک چین است.

کیف پول‌های رمز ارزها برنامه‌های نرم افزاری هستند که شما را در خود ذخیره می کنند و با بلاک چین‌های مختلف رابط کاربری دارند تا کاربران بتوانند پول ارسال کنند و کارهای دیگر انجام دهند. وقتی شخصی بیت کوین یا هر نوع ارز رمزنگاری شده دیگری برای شما ارسال می‌کند، در اصل مالکیت آن ‌توکن‌ها به آدرس کیف پول شما را، امضا می‌کند. برای اینکه بتوانید آن ‌توکن‌ها را خرج کنید، کلید خصوصی ذخیره شده در کیف پول شما باید با آدرس عمومی ارزی که به آن وارد شده، مطابقت داشته باشد. اگر کلیدهای عمومی و خصوصی با هم مطابقت داشته باشند، موجودی کیف پول ارز دیجیتال شما افزایش یافته و ارسال کننده نیز به همین ترتیب کاهش می‌یابد. هیچگونه مبادله واقعی برای کوین‌ها وجود ندارد. معامله صرفاً با ثبت تراکنش در بلاک چین و تغییر موجودی در کیف پول رمز ارز شما نشان داده می‌شود.

برای انتخاب کیف پول مناسب، مقاله مقابل را مطالعه کنید

کلیدهای عمومی و خصوصی

استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی به عنوان ابزاری برای امنیت، نقش بسزایی در امنیت معاملات در شبکه بلاک چین دارد. بدون آنها، چه کسی می‌داند رمز ارزهای شما در حال حاضر کجا هستند؟

در کیف پول ارز دیجیتال به عنوان یک آدرس یا یک کد رمزنگاری است که به کاربران امکان می‌دهد پیام، توکن یا کوین‌های مختلف را از طریق آن دریافت کنند. این کلیدها اغلب به صورت رشته‌های طولانی متشکل از حروف و اعداد انگلیسی است. کلیدهای عمومی از کلیدهای خصوصی بدست می‌آیند. اما روند معکوس این کار غیرممکن است.

اگر از کلیدهای عمومی برای رمزگذاری پیام‌ها و تراکنش‌ها استفاده می‌شود، از کلیدهای خصوصی برای رمزگشایی آنها استفاده می‌شود. به این ترتیب، فقط افرادی که کلید خصوصی دارند، می‌توانند پیام ارسالی را رمزگشایی کنند.

کلیدهای خصوصی برای امنیت کیف پول شما حیاتی هستند، بنابراین مطمئن شوید که آنها را در مکانی امن نگه داشتهاید

اگر دسترسی به خود را از دست دهید، احتمال اینکه دسترسی به کیف پول ارز دیجیتال خود را نیز از دست دهید بسیار زیاد است. این کلیدها از طریق یک الگوریتم بسیار پیچیده بدست می‌آیند که تقریبا هک شدن آنها را غیر ممکن می‌سازد.

چند نکته در مورد چگونگی ذخیره ایمن کلیدهای خصوصی :

 • کلیدهای خصوصی خود را به صورت آفلاین ذخیره کنید
 • کلیدهای خصوصی خود را هرگز به اشتراک نگذارید
 • تمام دارایی های خود را یک مکان دخیره نکنید
 • از رمزهای عبور ایمن استفاده کنید
 • همه دستگاههای خود را بروزرسانی کنید
 • از کیفپول خود نسخه پشتیبان بگیرید

انواع کیف پول ارز دیجیتال

انواع مختلفی از کیف پول وجود دارد که روش‌های مختلفی را برای ذخیره و دسترسی به ارز دیجیتال شما فراهم می‌کنند. والت ها را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد : نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی. در ادامه این مدل‌ها را بررسی خواهیم کرد.

کیفپول نرمافزاری یا Hot Wallet

کیف پول نرم افزاری یکی از رایج‌ترین و در عین حال پرکاربردترین کیف والت ارز دیجیتال است. و به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود :

والت دسکتاپ

از طریق دانلود برروی رایانه یا لپ‌تاپ نصب می‌شوند. باید این نکته را در نظر بگیرید که فقط از طریق آن دستگاه که کیف‌‌پول در آن دانلود شده، در دسترس هستند. کیف‌پول‌های رومیزی از سطح امنیت مناسبی  برخوردارند، اما اگر کامپیوتر شما هک شود یا به ویروس مبتلا شود، احتمال از دست دادن کل بودجه شما وجود دارد.

کیف پول آنلاین یا تحتوب

امکان استفاده از این نوع کیف‌پول‌ها از طریق انواع دستگا‌ه‌ها و از هر مکانی وجود دارد. در حالی که دسترسی به این نوع کیف‌پول‌ها راحت‌تر است، اما کیف پول‌های آنلاین کلیدهای خصوصی شما را بصورت آنلاین ذخیره می‌کنند و توسط شخص ثالث کنترل می‌شوند و این باعث آسیب پذیری آنها در برابر حملات هک و سرقت می‌شود.

Wallet موبایل

این نوع کیف‌پول‌ها از طریق برنامه‌ای روی تلفن شما اجرا می‌شوند و بسیار مفید هستند زیرا می‌توانید در هرجایی از آنها استفاده کنید و آنها را همراه خود داشته باشید. به خاطر فضای محدودتری که در موبایل وجود دارد، معمولا حجم این نوع کیف‌پول‌ها نسبت به کیف پول دسکتاپ کمتر است.

مزایای کیفپول نرمافزاری

 • پشتیبانی از رمز ارزهای مختلف
 • امکان استفاده در دستگاه های مختلف
 • معمولا رایگان
 • قابلیت دسترسی در هر مکان و هر زمان

معایب کیفپول نرمافزاری

 • امکان هک شدن به روش‌های مختلف
 • در اختیار نداشتن کلید‌های خصوصی در برخی از آنها

از بهترین نمونههای کیفپول نرمافزاری میتوان به متامسک، الکتروم، TrustWallet و Etoro اشاره کرد.

کیف پول سختافزاری یا Cold

این کیف ‌پول با کیف‌پول نرم‌افزاری تفاوت دارد به این دلیل که کلیدهای خصوصی کاربر را روی یک دستگاه سخت افزاری مانند USB ذخیره می‌کند. اگرچه کیف‌پول‌های سخت افزاری تراکنش‌ها را بصورت آنلاین انجام می‌دهند، اما به صورت آفلاین ذخیره می‌شوند که باعث افزایش امنیت می‌شود.  می‌توانند با چندین رابط وب سازگار باشند و از ارزهای مختلف پشتیبانی کنند. و این تنها به این بستگی دارد که شما از کدام رمز ارز استفاده می‌کنید.

انجام یک تراکنش با این نوع کیف‌پول‌ها آسان است. کاربران به سادگی دستگاه خود را به هر رایانه یا دستگاه مجهز به اینترنت وصل می‌کنند ، رمز خود را وارد می‌کنند، سپس بعد از تایید ارز دیجیتال خود را ارسال می‌کنند. تمامی این کارها در این نوع کیف‌پول در حالی انجام می‌شود که رمز ارز شما را به صورت آفلاین نگهداری می‌کند و از لحاظ امنیتی در بالاترین سطح قرار دارد.

مزایای کیفپول سختافزاری

 • امن‌ترین روش ذخیره سازی ارزهای دیجیتال
 • پشتیبانی از رمزارزهای مختلف
 • کنترل کامل کلیدهای خصوصی

معایب کیفپول سختافزاری

 • قیمت بالا
 • نیاز به استفاده از یک دستگاه دیگر برای اتصال به شبکه

از بهترین نمونههای کیفپول سختافزاری میتوان به لجر نانو، ترزور و Keepkey اشاره کرد.

کیف پول دیجیتال کاغذی

استفاده از کیف پول آسان است و امنیت بسیار بالایی را ایجاد می‌کند. در حالی که اصطلاح به کپی یا چاپ فیزیکی کلیدهای خصوصی و عمومی شما اشاره دارد. استفاده از کیف پول کاغذی چندان ساده نیست و برای همگان توصیه نمی‌شود.

انتقال بیت کوین یا هر رمز ارز دیگری به کیف‌پول‌کاغذی شما با انتقال وجوه از یک کیف پول دیگر به آدرس عمومی نشان داده شده در کیف‌پول کاغذی شما انجام می‌شود. و همینطور برای برداشت از کیف‌پول کاغذی، شما نیاز دارید که ابتدا دارایی خود را وارد یک کیف‌پول نرم‌افزاری کنید سپس آن را مورد استفاده قرار دهید.

این فرآیند، که با نام sweeping شناخته می‌شود، می‌تواند به صورت دستی با وارد کردن کلیدهای خصوصی با کد اسکن (QR Code) روی کیف‌پول کاغذی انجام شود.

امن ترین کیف پول ارز دیجیتال |انواع کیف پول ارز دیجیتال

مزایای کیفپول کاغذی

 • رایگان
 • کنترل کامل کلیدهای خصوصی
 • مناسب برای یک سرمایه گذاری طولانی مدت

معایب کیفپول کاغذی

 • امکان استفاده تنها برای یک کوین یا توکن
 • مستعد آتش سوزی بوده و قابل سرقت است
 • استفاده از آن آسان نیست

کیفپول چند امضایی

یکی دیگر از کیف پول‌هایی که می‌توان برای نگهداری ارزهای دیجیتال استفاده کرد، کیف‌پول چند‌امضایی است. با استفاده از کیف‌پول چند‌امضایی، کاربران می‌توانند از مشکلاتی مثل از دست دادن یا دزدیده شدن کلید خصوصی خود جلوگیری کنند.

در این نوع کیف‌پول‌ها، حتی در صورت به خطر افتادن یکی از کلیدهای خصوصی، دارایی‌ شما در امان خواهند ماند. در این نوع کیف پول، شما کلیدهای خصوصی خود را در چند دستگاه متفاوت مثل موبایل، لپ تاپ و تبلت ذخیره می‌کنید و حتی اگر یکی از دستگاه‌های شما دزدیده شود، دزد تنها با ۱ کلید خصوصی نمی‌تواند به دارایی‌های شما دسترسی پیدا کند. مشابه این قضیه در مورد حمله‌های فیشینگ و بدافزارها نیز صادق است؛ چون هکر تنها به یکی از دستگاه‌ها و کلیدها دسترسی دارند.

این را نیز بدانید که استفاده از تکنولوژی چند امضایی به عنوان تایید دو مرحله‌ای می‌تواند خطرناک باشد؛ به خصوص در کیف پول‌هایی که از سیستم امضای ۲ از ۲ استفاده می‌کنند. اگر یکی از کلیدهای شما گم شود، شما نمی‌توانید به دارایی‌هایتان دسترسی داشته باشید. بنابراین، استفاده از سیستم امضای ۲ از ۳ یا سرویس واسطه تایید دو مرحله‌ای که از کدهای پشتیبان استفاده می‌کند، امن‌تر است

 

دکمه بازگشت به بالا