فرهنگ و پیشینه

گذر فرهنگی گلستان مشهد گرفتار صادر نشدن مجوزها

روابط عمومی/خراسان رضوی بیش از یک سال از تخلیه گذر گلستان مشهد گذشت اما از گذرگاه خانواده و کودکان هیچ خبری نیست و فقط متروکه‌ای بر جا مانده است.

آبان ماه سال گذشته و در آستانه هفته کتاب، شهرداری مشهد با ارسال نامه‌ای به تنها کتاب‌فروشی گذرگاه گلستان دستور داد که این پاتوق فرهنگی باید طی ۱۲ روز به طور کامل تخلیه شود. نامه‌ای که با واکنش مدیر این مجموعه همراه شد و عابس قدسی در ۱۹ آبان ۱۴۰۱ به روابط عمومی گفت که تخلیه ده‌ها هزار جلد کتاب در ۱۲ روز امکان‌پذیر نیست.

وی عنوان کرد: دلیل این دستور تخلیه، اتمام همکاری با شهرداری عنوان شده است. تصمیم شهرداری مشهد برای تخلیه کافه‌کتاب آفتاب با واکنش فعالان فرهنگی همراه شده بود، اما مسئولان مربوطه اظهار کردند، قصد دارند، گذر گلستان را به گذری برای کودک، نوجوان و خانواده تبدیل کنند.

معاون فرهنگی وقت شهردار مشهد عنوان کرده بود «صاحب این کافه کتاب چند سالی است که آنجا مستاجر شهرداری است و با توجه به این‌که رویکردهای جدیدی برای راهبری و توسعه این مکان داریم به این دلیل طی نامه‌ای از ایشان خواستیم تخلیه شود. مکان فعلی کافه کتاب آفتاب قرار است یک گذر اختصاصی برای بازی و قصه شود؛ یعنی ما مطالعه را از حوزه صرفا کتاب خارج می‌کنیم».

گذر فرهنگی گلستان مشهد گرفتار صادر نشدن مجوزها

موضوعی که عابس قدسی، مدیر کافه کتاب آفتاب آن را چندان قبول نداشت و معتقد بود شهرداری مشهد بهانه‌جویی می‌کند «مسئولان شهرداری مدعی هستند که ایده‌های دیگری دارند و می‌خواهند گذر گلستان را تبدیل به گذر کودک کنند، اما تصورم این است که این موضوع بیشتر بهانه است».

از سویی دیگر مجید عسگری مدیر حوزه هنری خراسان رضوی انتقادهای صریح‌تری نسبت به فعالیت این گذرگاه فرهنگی مطرح کرد و در ۲۱ آبان سال گذشته به روابط عمومی گفت «نمی‌شود هرچه در چنته داری برای ضدیت با فضای فرهنگی خرج کنی و بعد بگویی چرا من را تعطیل می‌کنند. اتفاقا من می‌گویم چرا اینجا پلمب نشود».

سرانجام این کشمکش‌ها، تخلیه کافه کتاب آفتاب در موعد دستور داده شده و خاموشی گذر گلستان مشهد بود. گذرگاهی که همچنان سوت و کور است و هیچ خبری از فعالیت‌های فرهنگی وعده داده شده در آن نیست.

گذر فرهنگی گلستان مشهد گرفتار صادر نشدن مجوزها

یوسف اسماعیل‌زاده، معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در گفت‌وگو با روابط عمومی در خصوص وضعیت فعلی گذر گلستان و سرانجام وعده‌های شهرداری مشهد عنوان کرد: برای این موضوع فراخوانی را منتشر کردیم و حدود ۱۲۰ مجموعه که در حوزه‌های کودک، نوجوان، خانواده و بانوان صاحب تجربه بودند در آن شرکت کردند.

وی افزود: داوری‌ آثار و طرح‌های این شرکت‌کنندگان انجام و ۹ مجموعه پذیرفته شدند تا وارد فاز قرارداد و اجرای کار شوند.

اسماعیل‌زاده متذکر شد: اما متاسفانه به دلیل محدودیت و مشکلات اداری درون سازمانی موفق به ثبت این قراردادها نشده‌ایم و کار دچار مشکل شده است.

معاون فرهنگی سازمان اجتماعی شهرداری مشهد در پاسخ به سوالی در مورد محدودیت‌های اداری ذکر شده، تصریح کرد: این فرآیند نیاز به اخذ برخی مجوزها دارد که هنوز صادر نشده است. در حال تلاش هستیم تا با کسب مجوزها، قرارداد با پیمانکاران را ثبت کنیم تا فعالیت خود را آغاز کنند.

وی با بیان این که گذر گلستان فقط با نگاه فرهنگی می‌تواند احیا شود، خاطرنشان کرد: اگرچه منطقه مذکور فضای بزرگی دارد، اما از نظر تجاری سابقه موفق در شهر ندارد و خوش‌نام نیست. کسب‌وکارهای شناخته شده شهر نیز چندان تمایلی به عقد قرارداد با قیمت‌های صرفا تجاری در آنجا ندارند و فقط از طریق نگاه یارانه‌ای می‌توانند فعالیت کنند.

اسماعیل‌زاده ادامه داد: هم چنین فراخوانی که ما منتشر کردیم با نگاه فرهنگی بود و قیمت‌گذاری بر اساس شاخص‌های فرهنگی انجام شده بود.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب هنری

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا