علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

آب درمانی عصب سیاتیک

فوايد آب درماني براي سياتيك

اگر از درد سياتيك رنج مي بريد، حتما مي دانيد كه كشيدن عضلات و انجام برخي كارهاي ساده حتی زیر نظر بهترین مربی خصوصی چقدر دشوار است. همان طور كه گفته شد،‌ درمان سياتيك با آب درماني عضلات را نيز تقويت مي نمايد. همچنين انجام ورزش هاي مخصوص در آب براي افراد داراي درد سياتيك بسيار راحت است. چرا كه فرد در آب معلق مي گردد. به همين سبب، وزن كمتري را حس مي كند. عضلات وي هم در جهت هاي مختلف به آساني حركت مي كنند. آب درماني به همين دليل، براي افراد پير و مسن نيز راه حل مناسبتري است.

دماي آب نيز در هيدروتراپي بسيار موثر است. در صورتي كه آب گرم باشد، ماهيچه ها شل مي شوند. به عبارت ديگر، جريان خون بهبود پيدا مي كند. از اين رو عضلات دچار انبساط مي شوند. تمرينات آب درماني ایکس بادی پاسداران براي سياتيك با كاهش بار، اصطكاك بين مفاصل را در انسان كمتر مي كنند. در عين حال مانند ساير روش هاي دارودرماني يا تزريق استروئيد، عوارضي به وجود نمي آورد.

آب درمانی دیسک کمر |ایا اب گرم برای دیسک کمر خوب است

انواع تمرينات آب درماني براي سياتيك

جدا از اينكه راه رفتن در استخر براي سياتيك و کاهش وزن بسيار مفيد است، انجام نرمش هاي كششي در آب نيز توصيه مي شود. البته اين نرمش ها بهتر است زير نظر فيزيوتراپ تجويز گردد. چرا كه ميزان انجام هر تمرين و روش اصولي آن از طريق پزشك به شما آموزش داده مي شود. با اين حال اگر خودتان مي خواهيد آب درماني كنيد، مي توانيد از ورزش هاي رايج جهت بهبود سياتيك در آب كمك بگيريد.

 البته يادتان نرود كه قبل از انجام هر كدام از حركات، بدن خود را با راه رفتن در آب ولرم گرم كنيد. همچنين از دماي پايين يا آب سرد براي درمان سياتيك استفاده نكنيد. در ادامه برخي از اين تمرينات آب درماني براي سياتيك براي شما شرح داده شده است.

تمرینات

 • در اولين حركت به صورت صاف در استخر بايستيد. سپس زانوي خود را تا سينه به سمت بالا بياوريد. در اين نرمش به وضوح مي توانيد كشش عضلات پشت ران و زانو را حس كنيد.
 • اگر در زير آب تردميل وجود دارد، مي توانيد از آن استفاده كنيد. در غير اين صورت، راه رفتن با سرعت زياد گزينه مناسبي است. در اين حين فشار آب در خلاف عضلات شما باعث تقويت آنها مي گردد.
 • در اين تمرين، لبه استخر را بگيريد. سپس از پهلو يكي از زانوهاي خود را گرفته و در همان جهت بكشيد. بعد از نگه داشتن زانو به مدت ۳۰ ثانيه، آن را رها نماييد. مجددا اين حركت را براي پاي بعدي انجام دهيد.
 • دست هاي خود را به طرفين باز كرده و صاف نگه داريد. حال به آرامي كمر خود را به سمت چپ و راست بچرخانيد. اين حركت را براي ۲ دقيقه انجام دهيد.
 • در حركت بعدي بايستي در آب معلق شويد. براي اين كار لبه هاي استخر را بگيريد. سپس پاهاي خود را در آب به حالت شناور قرار دهيد. در حالي كه روي شكم خود در آب معلق هستيد، پاهاي خود را به سمت بالا و پايين تكان دهيد.
 • به صورت صاف و دست به سينه در استخر بايستيد. به آرامي نشسته و بعد از ۲ ثانيه برخيزيد. اين حركت نشستن و ايستادن را مي توانيد براي ۲ دقيقه انجام دهيد.
 • در حالي كه لبه استخر را گرفته ايد، يكي از پاها را يك قدم به جلو بياوريد. سپس مقداري آن را خم نماييد. پاي ديگر را به عقب برده و به صورت صاف بكشيد. چند ثانيه در اين حالت بمانيد. سپس همين وضعيت را با پاي ديگري جا به جا نماييد.

ممنوعيت هاي انجام تمرينات آب درماني براي سياتيك

ورزش درماني در آب براي سياتيك بسيار موثر است. اما گاهي به واسطه شرايط خاص بيمار، بهتر است اين روش انجام نشود. در ادامه موارد منع انجام تمرينات در آب را براي شما ذكر كرده ايم. اگر شما هم جزو افراد زير مي باشيد، بهتر است آب درماني را انجام ندهيد.

 • افراد داراي تب بسيار شديد
 • بيماران داراي نارسايي يا مشكل قلبي
 • افراد داراي پوكي استخوان شديد
 • بيماران داراي ديابت
 • خانم هاي باردار
 • افراد مبتلا به روماتيسم يا التهاب لگن
 • افراد مبتلا به بي اختياري ادراري
 • به وجود آمدن اختلال يا مشكل در بدن افراد به دليل تغيير دما

محدوديت هاي تمرينات آب درماني براي سياتيك

انجام تمرينات آب درماني براي سياتيك و كاهش درد ناشي از آن بسيار كمك كننده است. نكته حائز اهميت اين است كه بايستي تمام ورزش ها را با احتياط كامل انجام دهيد. در واقع به مرور، سرعت و تعداد حركات بايستي بيشتر شوند. همچنين هر زمان درد شديدي را احساس كرديد، تمرين را متوقف نماييد. چرا كه اعصاب سياتيك شما ممكن است صدمه بيشتري را متحمل شود.

آب درمانی برای کمردرد و دیسک آسیب دیده

1- حرکات  ورزشی زیر را در دوره های زمانی بیست و پنج دقیقه انجام داده و سپس پنج دقیقه در آب گرم جکوزی به استراحت همراه خم کردن زانوها و مفصل لگن بپردازید. مجدد تا حداکثر دو دوره دیگرتکرار کنید(مجموعاً یک و نیم ساعت).

2- بیشتر سعی کنید در عمقی از استخر باشید که آب در سطح ناف یا کمی بالاتر باشد.

3- در چند جلسه اول از فشار آوردن به کمر جداً پرهیز کنید.

4- نکته کلیدی آب درمانی خشک شدن کامل و بستن کمربند گرمکن قبل از خروج از محیط استخر جهت پرهیز از اسپاسم است.

5- پیشنهاد میشود در فصول گرم تا پنج نوبت در هفته و فصول سرد حداقل دو نوبت برای دوره سه ماهه آب درمانی انجام شود.

6- هر زمانی حین ورزشها احساس تشدید درد یا ایجاد ضعف در عضلات کردید نیاز به بررسی مجدد توسط پزشک معالج می باشد.

7- در دو هفته اول فقط دو حرکت اول را انجام دهید و پس از آن هفته ای یک یا دو حرکت را اضافه کنید.

گرم کردن بدن:  ابتدا از طریق راه رفتن در آب بدن خود را برای جلسه ورزش در آب، گرم کنید. در عمقهای متوسط با راه رفتن در ۴ جهت بدن، یعنی راه رفتن در داخل آب به سمت جلو و عقب و همینطور راه رفتن از پهلوی راست به چپ و از چپ به راست در عرض استخر. گرم کردن باید چهارتا پنج دقیقه طول بکشد. در ادامه هنگام راه رفتن زانوها را تا امتداد ناف بالا بیاورید.

کشش عضله سرینی بزرگ : پشت به دیوار استخر بایستید به‌طوری که پاها نزدیک به یکدیگر باشد. اکنون پای مبتلا را بلند کنید و زیر زانو را با هر دو دست بگیرید و به سمت قفسه سینه بکشید تا کشش را پشت مفصل ران خود احساس کنید. این وضعیت را تا 10 شماره نگه دارید. تمرین را 10 مرتبه تکرار کنید.

کشش عضلات تنه : رو به دیوار استخر بایستید. پاها را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید و لبه استخر را با هر دو دست بگیرید طوری که به اندازه طول دست از استخر فاصله داشته باشید و آرنج‌ها کاملا صاف باشد. اکنون لگن را به سمت جلو هل دهید و همزمان قفسه‌سینه را بالا آورید. این وضعیت را تا 10 شماره نگه دارید. سپس لگن را به سمت عقب هل دهید و ستون فقرات را به جلو خم کنید. این وضعیت را تا 10 شماره نگه دارید. تمرین را 10 بار تکرار کنید.

کشش عضلات خارجی تنه : کنار دیوار استخر بایستید طوری که پاها کنار یکدیگر باشد و به اندازه طول تمام دست از کنار دیوار فاصله داشته باشید. با دست سمت مبتلا لبه استخر را بگیرید و دست دیگر را روی لگن قرار دهید. اکنون در حالی که زانوها صاف و پاها در تماس با زمین است. لگن را به سمت دیوار فشار دهید تا کشش را در قسمت خارجی ران و تنه خود احساس کنید. این وضعیت را تا 10 شماره نگه دارید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید.

کشش عضله هرمی : پشت به دیوار استخر بایستید و پای مبتلا را از ران و زانو خم کنید. دست سمت مبتلا را روی قسمت خارج زانو و دست سالم را روی قسمت بالایی مچ پای سمت مبتلا قرار دهید. اکنون زانوی خم شده را به سمت مخالف فشار دهید و همزمان با دست سمت سالم مچ را به سمت داخل ببرید تا کشش را پشت مفصل ران‌تان احساس کنید. این وضعیت را تا 10 شماره نگه دارید. تمرین را 10 بار تکرار کنید.

تمرین عضلات شکمی : پشت به دیوار استخرودر جایی که تا شانه در آب باشید بایستید و دیوار استخر را با هر دو دست بگیرید. اکنون بدون جدا شدن کمر از دیوار استخر، با انقباض عضلات شکمی آرام پاهای خود را از کف استخر بلند کنید تا زانوها 90 درجه خم شوند. این وضعیت را تا 5 شماره نگه دارید. تمرین را 10 مرتبه تکرار کنید.

دکمه بازگشت به بالا