جامعهکسب و کار ایرانیان

مزایا و معایب شغل حراست و نگهبانی

نگهبان و حراست نقش بسیار مهمی در جامعه ما ایفا می ‌کند. یک نگهبان معمولاً وظیفه محافظت از یک شخص، سازمان یا اموال و دارایی دارد. به طور کلی هر شغلی دارای مزایا و معایب مشخصی است. در این مطلب می ‌خواهیم درباره مزایا و معایب شغل حراست و نگهبانی توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

شرح وظایف نگهبان و حراست

یک نگهبان بستگی به اینکه باید از چه چیز و یا چه کسی مراقبت کند، وظایف متفاوتی دارد. در ادامه می‌ خواهیم برخی از رایج ‌ترین وظایف و مسئولیت ‌های نگهبان و حراست را برای شما شرح دهیم:

 یکی از وظایف این اشخاص حفاظت از اموال و دارایی کارفرما و حیثیت افراد سازمان است. نظارت بر زنگ‌ های هشدار و دوربین‌ های مداربسته نیز از دیگر وظایف این افراد می ‌باشد. کنترل دسترسی و ورود و خروج کارکنان، بازدید کنندگان و وسایل نقلیه و همچنین حفاظت از سازمان با انجام بررسی‌ های امنیتی در یک منطقه مشخص از وظایف نگهبان است.

 نگهبان باید به طور کامل به فعالیت های اطراف منطقه اشراف داشته باشد تا از وقوع حوادث پیشگیری کند. گشت ‌زنی و نظارت بر فعالیت‌ ها در محل کار یک نگهبان اهمیت زیادی دارد. او باید متخلفان و خرابکاران را بازداشت و اخراج نماید. گاهی اوقات یک نگهبان وظیفه بررسی افراد با دستگاه‌ های اشعه ایکس و فلزیاب را دارد.

مزایای شغل نگهبانی و حراست

یکی از مزایای شغل نگهبانی و حراست داشتن ساعت کاری منعطف است. نگهبانان بر اساس کار خود می ‌توانند به دلخواه و بر اساس اولویت ‌های زندگی شخصی ساعت کاری خود را مشخص کنند. این می تواند یکی از مزایای مهم شغل نگهبانی باشد. بسیاری از افراد به دلیل شرایط شخصی که دارند نیاز به انتخاب ساعت کاری توسط خودشان است که در شغل نگهبانی این مورد گاهی امکان‌ پذیر است.

از دیگر مزایای این شغل می‌ توان به عدم نیاز به مدرک تحصیلی اشاره کرد. این شغل معمولا نیاز به تحصیلات دانشگاهی نداشته و بسیاری از افراد با حداقل مدرک دیپلم نیز می توانند در این زمینه استخدام شوند. آموزش‌ های مورد نیاز برای شغل نگهبانی و حراست قبل از شروع کار و یا در حین کار به آنها داده شده و نیازی ندارند که از پیش آموزش‌ هایی را دیده باشند.

 یکی دیگر از مزیت ‌های شما نگهبانی تنوع وظایف کاری است. این افراد معمولا وظایف مختلفی را ایفا می ‌کنند. گاهی اوقات نیاز است که یک نگهبان در یک مکان خاص مستقر شده و گاهی نیز باید گشت ‌زنی و بررسی نقاط مختلف را انجام دهد.  گاهی اوقات ماموران حراست و نگهبانان در یک مرکز تجاری و یا ساختمان مسکونی مشغول به کار هستند. در این مکان آن‌ها از امنیت شغلی بسیار بالایی برخوردار بوده و می ‌توانند به راحتی به کار خود ادامه دهند.

از دیگر مزایای این شغل می ‌توان به نداشتن مهارت در هیچ زمینه ‌ای اشاره کرد. در برخی موارد نگهبانان فقط باید در یک کانکس نشسته و عبور و مرور افراد را چک کنند. آنها نباید هیچگونه مهارتی داشته باشند و می ‌توانند با هر سن و  شرایطی مشغول به کار شوند. نگهبانی در کشور ما بیشتر توسط افراد میانسال انجام می ‌گیرد که دیگر قادر به انجام شغلی نباشند. آنها می ‌توانند در ساعات مختلف شبانه روز در محل کار خود حاضر شده و به راحتی کارشان را انجام دهند. همچنین شغل نگهبانی برای برخی از افراد محصل و جوان در جامعه ما مناسب است. افرادی که میخواهند هزینه تحصیل خود را از طریق یک راه آسان و با درآمد متوسط به دست آورند می توانند این شغل را انتخاب کنند.

معایب شغل نگهبانی

هیچ شغلی را نمی ‌توان پیدا کرد که فقط مزایا داشته باشد. در هر شغلی هم مزایا و هم معایبی وجود دارد و افراد با توجه به شرایط شخصی و سازگاری خود باید شغل مناسبی انتخاب نمایند.‌ گاهی اوقات معایب یک کار می‌ تواند برای شخصی قابل تحمل بوده و برای فرد دیگری قابل تحمل نباشد. همیشه نمی ‌توان شرایط یکسانی را برای همه درنظر گرفت.

یکی از معایب شغل نگهبانی خطراتی است که ممکن است در هنگام انجام وظایف به وجود آید. در بیشتر موارد نگهبان و ماموران حراست در مکان‌ هایی مشغول به کار هستند که ممکن است افرادی دست به کارهای خلاف بزنند. به این دلیل شغل نگهبانی ممکن است کمی خطرساز باشد. از معایب دیگر این شغل می ‌توان به کار در شب و یا تعطیلات اشاره کرد. گاهی اوقات پیش می ‌آید که یک نگهبان باید زمان ‌هایی را مشغول به کار باشد که اکثر افراد تعطیل هستند.

 آخر هفته‌ ها یا تعطیلات بهترین زمان برای استراحت بوده که برخی نگهبانان در این زمان مجبور به انجام وظایف خود و رفتن به محل کار هستند. آن‌ هایی که به صورت شیفتی کار می‌ کنند گاهی مجبور می ‌شوند که در ساعاتی از شب و بامداد نگهبانی دهند. یکی دیگر از معایب این شغل کار در شرایط سخت است. گاهی اوقات ماموران حراست باید در فضای باز که آب و هوای بسیار نامطلوبی دارد کار کنند. برخی از نگهبان هایی که در محیط آزمایشگاه‌ ها و تاسیسات تولیدی کارخانه‌ های شیمیایی نیز فعالیت می‌ کنند ممکن است در معرض خطر سوم شیمیایی قرار گیرند. نگهبان و حراست ورزشگاه هم باید در برابر افراد متعصب قرارگیرد و کار سختی است.

نگهبانی و حراست بیشتر در چه مکان ‌هایی نیاز است؟

به طور کلی می ‌توان گفت که در تمامی اداره وسازمانها ساختمان‌ های تجاری و مسکونی و شرکت ‌های مختلف شغل نگهبانی و حراست اهمیت زیادی دارد. در هر مکانی که ممکن است تخلف صورت گیرد و یا امنیت افراد به خطر بیفتد باید یک نگهبان و حراست وجود داشته باشد تا بتواند به این امور رسیدگی کنند. نگهبان شهرک هم اهمیت زیادی در کشور دارد.

گاهی اوقات وجود یک نگهبان برای یک مکان کافی است اما برخی موسسات و سازمان‌ها نیاز به چندین نگهبان دارند.‌مثلا بیمارستان و مکان‌ هایی که چندین درب ورودی دارند باید از چند نگهبان استفاده کنند. نگهبان بیمارستان می ‌تواند درصد خطرات را به حداقل خود برسانند. وجود یک نگهبان می ‌تواند باعث آرامش اشخاص شده و راهی برای بهتر شدن شرایط محیط فراهم شود.

جمع بندی

شغل نگهبانی و حراست یکی از شغل‌ های مطرح در سراسر دنیا است. شما به هر کشوری که سفر کنید می ‌توانید این افراد را با یک لباس مخصوص مشاهده نمایید. یکی از شغل‌ های امنیتی که در اکثر نقاط کشور ما نیز نقش مهمی را ایفا می ‌کند نگهبانی و حراست نام دارد. این شغل ویژگی‌های خاصی دارد که در بالا به آن ‌ها اشاره کردیم.

منبع: موسسه حفاظتی و مراقبتی حامی نظم امنیت گستر https://haminazm.ir/

دکمه بازگشت به بالا