اقتصادیکسب و کار ایرانیان

نمایندگی فروش واتر پمپ خودرو

خراب‌شدن واتر پمپ یکی از متداول‌ترین مشکلاتی است که رانندگان با آن درگیر هستند، عده کمی در مورد اهمیت این قطعه اطلاع دارند و بسیاری نمی‌دانند که خراب‌شدن، ازکارافتادن و عملکرد توأم با نقص آن، تا چه حد می‌تواند خطرساز باشد. اگرچه خراب‌شدن واتر پمپ خودرو خبر بدی است، اما در مقابل اگر شما اطلاعات کافی در مورد نحوه تشخیص کیفیت و اصالت این محصول به جهت تعویض را نداشته باشید، مشکل حادتر خواهد شد.

قیمت واتر پمپ پراید امکو |قیمت واتر پمپ تیبا

نمایندگی فروش واتر پمپ خودرو

واتر پمپ خودرو یا همان واتر پمپ یک دستگاه مکانیکی است که برای گردش مایع خنک‌کننده در یک موتور خنک‌کننده با آب طراحی شده است. اگرچه همه موتورهای خنک‌کننده با آب از واتر پمپ استفاده نمی‌کنند، اما این قطعات قلب تقریباً تمام سیستم‌های خنک‌کننده آب مدرن هستند.

پمپ‌های آب معمولاً از طریق چرخش میل‌لنگ کار می‌کنند، اگرچه این امر به روش‌های مختلفی قابل انجام است. چندین سبک مختلف از پمپ‌ها نیز معمولاً استفاده می‌شود. پمپ‌های آب ماشین شما کلید کارکرد کل سیستم هستند. به عبارت ساده‌تر: این دستگاه یک پمپ پروانه‌ای است و معمولاً در زیرپوشش تسمه تایم در کنار موتور قرار می‌گیرد. تیغه‌های روی پمپ به مایع خنک‌کننده اجازه می‌دهد تا از طریق موتور عبور کند و توسط یک فن خنک‌کننده هوای اجباری به رادیاتور برگردد.

نمایندگی شرکت اتحاد موتور لوازم‌یدکی امکو در حال حاضر یکی از عرضه‌کنندگان مستقیم انواع لوازم‌یدکی خودرو از جمله واتر پمپ ماشین‌های تولید داخل در بازار ایران است.

شرکت لوازم یدکی خودروی آریا گستر نماینده فروش محصولات امکو از جمله واتر پمپ است. به دلیل نوسانات قیمتی بهتر است برای اطلاع از قیمت به روز واتر پمپ و خرید آن به صورت حضوری یا تلفنی اقدام نمایید. برای اطلاع از قیمت انواع واتر پمپ خودرو با ما تماس بگیرید، مناسب ترین قیمت واتر پمپ امکو را از فروشگاه اریا گستر بخواهید، امکو یکی از بهترین برند های موجود در بازار لوازم یدکی

با توجه به مطالب ذکر شده راجع به واتر پمپ، زمان خرابی و تعویض توصیه میشود تا برای تهیه واتر پمپ با کیفیت و قیمت مناسب به فروشگاه های معتبر چون فروشگاه لوازم یدکی خودروی آریا گستر که نماینده فروش واتر پمپ 206 امکو نیز میباشد، مراجعه نمایید.

واتر پمپ چگونه کار می‌کند؟

پیش از هر چیزی بهتر است کمی بیشتر با مکانیزم کارکرد واتر پمپ در ماشین‌ها آشنا شوید.

تسمه فن فقط زمانی می‌چرخد که موتور روشن باشد. در این نقطه، محور مرکزی پمپ نیز می‌چرخد. هنگامی که محور مرکزی می‌چرخد، برآمدگی‌های پره‌ها  نیز می‌چرخند و با استفاده از نیروی گریزازمرکز؛ این مکش ایجاد می‌کند. این به پمپ‌ها اجازه می‌دهد تا آب را از رادیاتور دریافت کرده و سپس از طریق شیلنگ‌ها به موتور بفرستند. سپس آب گرمای تولید شده توسط موتور را جذب می‌کند و به رادیاتور برمی‌گردد و در آنجا خنک می‌شود.

واتر پمپ که نقش کلیدی در خنک‌کردن اجزای اطراف دارد معمولاً از شش پره تشکیل شده است و همچنین ممکن است با پوشاندن کف پروانه جریان مایع خنک‌کننده را افزایش دهد، اگرچه این بستگی به نوع خودرو دارد. برای اطمینان از عمر طولانی، پمپ‌های آب باید به‌درستی طراحی و ساخته شوند تا اصطکاک و مقاومت را به حداقل برسانند و جریان را به حداکثر برسانند.

عملکرد واتر پمپ در ماشین‌ها

یک پمپ آب معمولی تقریباً هفت هزار و پانصد گالن مایع خنک‌کننده را در هر ساعت جابه‌جا می‌کند. پمپ آب همچنین قادر است مایع خنک‌کننده را بیش از بیست بار در دقیقه در سراسر اجزای موتور به گردش درآورد.

مایع خنک‌کننده از بلوک موتور به پمپ آب‌ کشیده شده و به‌سرعت به سمت رادیاتور هدایت می‌شود. در رادیاتورها، مایع خنک‌کننده از لوله‌های نازک کوچک عبور می‌کند تا سطح وسیع‌تری برای خنک‌کردن سیال داغ در موتور فراهم کند. این مایع خنک‌کننده سپس به سمت بلوک و سر سیلندر موتور برمی‌گردد تا گرمای اضافی تولید شده توسط موتور را جذب کند. این فرایند با پمپاژ آب تا زمانی که موتور از کار بیفتد ادامه می‌یابد.

در نهایت، پمپ آب شما از کار می‌افتد و برای جلوگیری از آسیب دائمی موتور، باید دراسرع‌وقت آن را تعویض کنید. به یاد داشته باشید که تعویض موتور خودرو بسیار پرهزینه است و هزینه زیادی برای شما خواهد داشت. از طرف دیگر، تعویض پمپ‌های آب هزینه زیادی ندارد و این فرایند تنها یک یا دو ساعت طول می‌کشد.

چرا واتر پمپ خراب می‌شود؟

درصورتی‌که آب درون موتور خودروی شما یخ بزند، سیستم ضد یخ غیرفعال بوده و یا این که در جعبه‌دنده و دیگر قسمت‌ها، حالت خوردگی و اکسید ایجاد گردد، واتر پمپ ماشین شما دچار مشکل می‌گردد؛ از یک‌روی دیگر، زنگ‌زدن پره‌های داخلی بخش واتر پمپ و همین‌طور بروز مشکلات عدیده مانند ضربه به واتر پمپ نیز از جمله ارکانی است که نشان می‌دهد این قطعه دیگر به‌درستی کار نمی‌کند و باید حتماً تعویض گردد.

نحوه تشخیص خرابی واتر پمپ ماشین

روش‌ها و راهکارهای مختلفی برای تشخیص خرابی واتر پمپ خودرو وجود دارد که بسته به نوع ماشین و یا توان کاری می‌توانید از یکی از این تکنیک‌ها استفاده کنید. در نهایت برای این که بدانید نشانه‌های خرابی واتر پمپ چیست، با ما همراه باشید.

موتور بیش از حد گرم شده است!

اینها از علائم بارز اکثر هستند و از بقیه راحت‌ترین آنها تشخیص داده می‌شود. پمپ معیوب تنها به این دلیل که مایع خنک‌کننده به‌خوبی در موتور و اجزای مختلف آن گردش نمی‌کند، از خنک‌شدن موتور شما جلوگیری می‌کند. هر زمان که برای رانندگی به بیرون می‌روید، باید به طور مرتب گیج دما را که روی داشبورد ماشین خود قرار دارد، بررسی کنید. هنگامی که موتور گرم است، دماسنج‌ها افزایش می‌یابد و شما باید بتوانید به‌راحتی آنها را شناسایی کنید.

همچنین یک چراغ هشدار دما روی داشبورد تعبیه شده است که به‌گونه‌ای طراحی شده است که در هنگام گرم‌شدن بیش از حد موتور روشن شود. ازدست‌دادن این دو شاخص سخت است و تقریباً بلافاصله آنها را تشخیص خواهید داد. لوازم یدکی آریاگستر فروش عمده واتر پمپ انواع خودرو.

سروصدای واتر پمپ

شل بودن تسمه باعث ایجاد صدای وزوز یا ناله از ناحیه جلوی ماشین شما می‌شود. این باعث می‌شود صدای ساییدگی که هنگام چرخش تسمه می‌شنوید. شل بودن قرقره یا بلبرینگ فرسوده ممکن است محتمل‌ترین دلیل شل بودن تسمه و نیاز به تعویض باشد.

تعمیر بلبرینگ واتر پمپ غیرعملی و پرهزینه تلقی می‌شود و بنابراین توصیه می‌شود فقط یک مورد جدید خریداری کنید. تعمیر یاتاقان‌ها هرگز یک راه‌حل دائمی نیست و پس از مدتی ممکن است متوجه شوید که دوباره با مشکل واتر پمپ مواجه شده‌اید. اگر صدای وزوز هنگام شتاب گیری تشدید می‌شود، باید سریعاً به مکانیک حرفه‌ای مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است آسیب موتور باشد.

نشت مایعات

نشت مایعات از موتور خودروی شما در حین رانندگی نشانگر خرابی واتر پمپ است. مهروموم شکسته است و مایع خنک‌کننده به بیرون نشت می‌کند و از ورود آن به شفت و ایجاد آسیب دائمی جلوگیری می‌کند. به یاد داشته باشید که مایع تنها زمانی نشت می‌کند که موتور شما کار می‌کند و بلافاصله پس از توقف موتور متوقف می‌شود. شما باید وسیله نقلیه خود را برای تعمیر تحویل بگیرید و بلافاصله واتر پمپ را بررسی کنید.

بخار زدن رادیاتور

یکی دیگر از نشانه‌های معمول واتر پمپ معیوب، بخار خروجی از سمت جلوی وسیله نقلیه شما است. آب باید به رادیاتور شما گردش کند و آن را خنک کند. پمپ‌های آب بد به‌اندازه کافی رادیاتور شما را خنک نمی‌کنند و بنابراین آب را گرم می‌کنند تا بخار تولید شود که از قسمت جلویی ماشین شما خارج می‌شود.

هنگامی که دیدید دود از وسیله نقلیه شما خارج می‌شود، به رانندگی خود ادامه ندهید. ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به موتور خود وارد کنید و مجبور شوید موتور جدید بخرید. از یک مکانیک حرفه‌ای کمک بگیرید و واتر پمپ خود را تعمیر کنید.

سیستم دمای ماشین

درحالی‌که موتور در حال کار است، سیستم تشخیص دما باید همیشه در حالت عادی ثابت باقی بماند. اگر متوجه تغییر ناگهانی از کم به زیاد و زیاد به پایین شدید، رادیاتور یا پمپ آب شما مشکل دارد. در این صورت ضروری است که واتر پمپ خودرو تعویض گردد.

تشخیص اصل بودن واتر پمپ ماشین ایرانی

موضوع تشخیص اصالت قطعات یدکی خودرو اهمیت زیادی دارد. متأسفانه فروشندگان زیادی در بازار کشور محصولات درجه چند و تقلبی و یا No Name را گاهی با قیمت نمونه اورجینال عرضه می‌کنند، برخی قطعات نیز استوک و اصطلاحاً کارکرده هستند، ازاین‌رو می‌توان انتظار داشت که پس از مدتی کارکرد و در کم‌تر از چند ماه یا حتی هفته، دچار مشکل و ایرادات بزرگی شوند. این به طبع به سیستم خودروی شما نیز آسیب‌های سنگینی وارد می‌کند.

درصورتی‌که مایل به خرید واتر پمپ ماشین‌های ایرانی هستید:

  1. دقت کنید که محصول حتماً توسط یک برند معتبر، شناخته شده و نامدار عرضه شده باشد.
  2. گارانتی، خدمات پس از فروش و… الزامی بر خرید این قطعات است.
  3. در بحث خرید واتر پمپ‌های ایرانی، حتماً به لیبل تولیدکننده، این که محصول توسط چه شرکتی ساخته شده است دقت کنید.
  4. خرید از نمایندگان فروشندگان مراکزی که محصول را با بارکد، هولوگرام و… عرضه می‌کنند منطقی‌ترین تصمیم است.
  5. توجه به ‌سلامت فیزیکی و ظاهری واتر پمپ و دیگر قطعات یدکی، یکی دیگر از روش‌های تشخیص اصل بودن محصول است.
راهنمای خرید واتر پمپ خودرو در بازار ایران

درصورتی‌که صاحب یکی از خودروهای تولیدکنندگان ایرانی نظیر: ایران‌خودرو و سایپا و… هستید، به طبع مهم‌ترین مسئله برای شما انتخاب یک محصول باکیفیت اما درعین‌حال با قیمت مناسب و معقول است. فروشندگان سطح شهر به طبع باتوجه‌به هزینه خرید و حاشیه سودی که دارند قیمت‌های متفاوتی را برای محصولات در نظر می‌گیرند، اما درصورتی‌که بتوانید واتر پمپ ماشین را از مراکز معتبر و نمایندگی‌های رسمی یا عاملین فروش تهیه کنید، قیمت آن به طبع برای شما به‌مراتب کم‌تر خواهد بود.

در حال حاضر مجموعه و فروشگاه لوازم‌یدکی خودرو آریا گستر یکی از مراکز معتبر در زمینه عرضه انواع واتر پمپ و تجهیزات الکترونیکی و قطعات یدکی خودروهای داخلی است. شما می‌توانید به‌راحتی واتر پمپ پیکان، 206، پژو 405 و… را با مناسب‌ترین قیمت از این مجموعه تهیه کنید.

البته به این مسئله دقت داشته باشید که همیشه محصولات مشابه در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند که گاهی از نظر ظاهری هم واقعاً تفاوتی با نمونه اصل ندارند؛ در نتیجه خرید از این مجموعه‌ها شما را وارد پروسه‌ای پر از دردسر می‌کند که به طبع پس از مدتی متوجه می‌شوید عملکرد واتر پمپ خودروی شما با مشکل مواجه بوده و این می‌تواند هزینه‌های زیادی را روی دست شما بگذارد.

دکمه بازگشت به بالا