علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

چگونه با هرس درخت گلابی، بازدهی محصولات خود را افزایش دهیم؟

امروزه اکثر باغداران به دنبال یافتن راهی هستند که بتوانند ارقام نهال گلابی باغ خود را به اصولی‌ترین و مدرن‌ترین شیوه‌ها تقویت کنند؛ به گونه‌ای که در فصل برداشت محصول بازدهی بیشتری را از سال‌های پیشین داشته باشند و این یعنی کسب سود بیشتر از کار باغداری درختان گلابی. شاید گمان کنید که تقویت درختان گلابی تنها از طریق کوددهی و آبیاری میسر خواهد بود؛ این در حالی است که شما هنوز از تاثیرات هرس اصولی درختان بر میزان بازدهی آنها آگاهی لازم را ندارید.

آموزش تصویری هرس درختان میوه |بهترین زمان برای هرس درخت گلابی

هدف ما از تدوین این مقاله افزایش آگاهی شما در رابطه با شیوه‌های نوین هرس درختان گلابی و چگونگی ارتباط هرس با بهبود عملکرد درختان است، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

راه‌های تقویت نهال گلابی

در همین ابتدای اجازه دهید که یک سوال مهم و چالش برانگیز از شما خواننده عزیز بپرسیم، به نظر شما چرا یک باغدار به فکر راه چاره برای تقویت درختان گلابی باغ خود می‌افتد؟ پاسخ‌های بسیاری برای این سوال وجود دارد که عبارتند از:

۱. افزایش سن حیات نهال

۲‌. بهبود عملکرد درختان و بازدهی بیشتر

۳. مقاومت در برابر شرایط محیطی سخت و احتمالی

آموزش تصویری هرس درختان میوه |بهترین زمان برای هرس درخت گلابی

راهکارهای اصولی بسیاری برای موارد ذکر شده در بالا وجود دارد که یکی از آنها خرید نهال گلابی سالم و مرغوب است و این امر نیز تحقق نخواهد یافت مگر با مراجعه به مراکز معتبر و تخصصی فروش نهال گلابی که سابقه بسیار بالایی در این زمینه داشته باشند، به این صورت شما می‌توانید ارقام نهال گلابی سالم و شناسنامه داری را به منطور احداث باغ گلابی از این نهالستان‌ها خریداری نمایید زیرا قیمت نهال گلابی در نهالستان‌هایی همچون پالیز نهال بسیار مناسب خواهد بود و سپس با آگاهی کامل به کاشت و پرورش آنها بپردازید تا بازدهی دلخواه را کسب نمایید.

اولین راهکاری که باغداران پس از کاشت نهال برای تقویت درختانشان به ذهنشان خواهد رسید،کوددهی اصولی به درختان است و ما نیز منکر این قضیه مهم نخواهیم شد؛

راهکار بسیار مهمی که در این مقاله به عنوان راهکار سوم معرفی خواهیم نمود، عملیات هرس کردن درختان گلابی خواهد بود که همانگونه که به همه شما اثبات شده است، هرس درختان گلابی نیز همچون هرس درختان میوه دیگر تاثیر بسیار بالایی در بهبود عملکرد درختان و افزایش عمر مفید آنها خواهد داشت. حال ممکن است بپرسید که بهبود عملکرد درختان گلابی با هرس آنها چگونه ممکن است؟

همه ما می‌‌دانیم که دریافت نور خورشید توسط درختان میوه تا چه حد می‌تواند در رشد بیشتر میوه‌ها و طعم‌گیری آنها موثر باشد اما زمانی که شاخه و برگ‌های درختان به حدی زیاد شده است که امکان رسیدن نور مورد نیاز به آنها وجود ندارد چگونه انتظار داریم که راندمان برداشت محصول بالایی را هم داشته باشیم؟ پس در خواهیم یافت که با حذف و جداسازی شاخه‌ و برگ‌های اضافی، خشکیده و بیمار تا چه حد می‌توانیم به بهبود عملکرد درختان گلابی کمک کنیم.

آموزش تصویری هرس درختان میوه |بهترین زمان برای هرس درخت گلابی

برخی ارقام نهال گلابی در طول عمرشان ارتفاع بسیار بلندی خواهند و به حدود ۱۵ متر نیز خواهند رسید و ممکن است امکان هرس آنها به صورت دستی و ساده وجود نداشته باشد اما نگران نباشید؛ چرا که به کمک بالابر برقی و قیچی ضدعفونی شده هرس می‌توانید این مشکل را حل نمایید و شاخه‌ و برگ‌های اضافه و بیمار بازوی جانبی و بالایی درخت گلابی را هرس نمایید تا امکان دریافت نور خورشید به قسمت‌های پایینی و شاخه‌های جوان‌تر میوه ده نیز وجود داشته باشد.

در مورد گونه‌هایی که در طول عمرشان ارتفاع چندان بالایی ندارد و اصطلاحا درختچه‌ای و کوتاه قامت هستند نیز به سادگی می‌توان نواحی مرکزی و داخلی درخت را هرس نمود و با خالی کردن این قسمت‌ها دریافت نور خورشید برای شاخه‌های مرکزی و داخلی درخت آسان‌تر خواهد شد.

تاثیر رشد رویشی و زایشی جوانه درختان گلابی بر میزان باردهی

درختان گلابی نیز همانند تمامی درختان میوه یک رشد زایشی دارند که توسط جوانه‌های زایشی صورت می‌گیرد و بر میزان باردهی درخت تاثیر دارد و نوعی دیگر از رشد نیز وجود دارد که به رشد رویشی شهرت یافته است و در نهایت منجر به رشد شاخه و افزایش برگ درختان خواهد شد. تمام تلاش باغداران این است که از طریق هرس کردن درختان گلابی بتوانند فرآیند رشد زایشی را بر رشد رویشی غالب کنند تا باردهی درخت افزایش یابد.

نتیجه گیری

در کلام آخر این مقاله مطلوب است بدانید که برای افزایش باردهی درختان بهترین، کم هزینه‌ترین و ساده‌ترین شیوه عملیات هرس کردن درختان گلابی است که بسته به نوع نژاد درخت و شرایط محیطی می‌توانید سالانه و یا هر چند سال یکبار بر اساس قدرت رشد درخت آن را هرس نمایید تا علاوه بر این که مانع سال آوری درختان شوید، بر طول عمر اقتصادی گونه و حفظ سلامت آن نیز تاثیر گذار باشید.

دکمه بازگشت به بالا