عمومیکسب و کار ایرانیان

نحوه زدن دستگیره کابینت

آموزش مرحله ای نصب دستگیره کابینت و کمد

پس از ارتقا عمده ابزار و کالاهای آشپزخانه مانند نصب کابینت یا بازسازی و رنگ آمیزی آن، خرید دستگیره در ممکن است مانند یک آیتم جزئی به نظر برسد. اما ابزار و یراق کابینت زیبایی عمده آشپزخانه را به ارمغان می­آورد. و فقط با تغییر دستگیره می­توان نمایی نو و نگاهی تازه به آشپزخانه داد. نصب دستگیره معمولا آخرین مرحله در تکمیل نهایی کابینت است. با ما همراه باشید تا به این مراحل را شرح دهیم.

تجهیزات مورد نیاز جهت نصب دستگیره کابینت:

 • یک قطعه مقوای نازک
 • مداد
 • وسیله ای برای اندازه گیری (متر یا خط کش)
 • چاقو یا کاتر و یا وسیله ای برای برش
 • مته
 • یک قطعه چوب کوچک
 • گیره

ایجاد یک قالب

برای هر یک از سایزهای کشو و کمد شما نیاز به یک قالب مجزا دارید.

مرحله ۱: قطعه ای مقوا رابه اندازه همان ابعاد کابینت یا کشو برش دهید.

مرحله ۲: با ابزار اندازه گیری دقیق وسط قالب مقوایی را پیدا کنید و آن را علامت گذاری نمایید.

مرحله ۳: دو نقطه را در دو طرف مرکز به فاصله یکسان بگذارید مانند شکل زیر

مرحله ۴: با یک پانچ یا ابزار تیز، نقاط علامت گذاری شده دوطرف مرکز را سوراخ کنید.

مرحله ۵: قالب را بر کشو یا درب کابینت قرار دهید، و با مداد سوراخ ها را روی کابینت علامت بزنید. (مانند دستگیره کابینت و کمد کلاسیک برنز استیل مدل C 16 زیتونی)

مرحله ۶: مطمئن شوید که نقاط علامت گذاری شده در فاصله مناسبی قرار دارند.

مرحله ۷: یک قطعه چوب در قسمت داخلی درب کابینت قرار دهید و یا گیره آن را نگه دارید.

مرحله ۸: در  نقاط علامت گذاری شده با مته سایز مناسب، سوراخ  ایجاد کنید.

مرحله ۹: دستگیره را روی درب کابینت از محل حفره های ایجاد شده نصب کنید.

در سریع‌ترین زمان با نحوه نصب دستگیره کابینت آشنا شوید

آیا به دنبال یادگیری نحوه نصب دستگیره رزت دو تکه کابینت با زبانی ساده هستید؟ ما در این مقاله به‌صورت کاربردی و کاملاً ساده به شما روش نصب دستگیره کابینت مخفی، توکار و معمولی را آموزش خواهیم داد. برای پیاده‌سازی دسته کابینت نیازی نیست که حتماً یک تعمیرکار حرفه‌ای باشید. درصورتی‌که قصد عوض‌کردن این یراق‌آلات را دارید، خودتان نیز می‌توانید دست به کارش شوید.

دسته قفسه‌های درب‌دار جزو یکی از وسیله‌های بسیار کاربردی به‌حساب می‌آید. همچنین ظاهر این تجهیزات باعث زیباتر نمایش داده شدن فضای آشپزخانه خواهد شد. حتی در برخی مواقع نحوه نصب و انتخاب یک دستگیره مناسب باعث بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نمایش داده شدن ابعاد آشپزخانه می‌شود.

ما سعی کردیم تا مواردی مانند نحوه انتخاب نوع، جنس و اندازه دسته کابینت را به‌صورت کامل بیان کنیم. همچنین توضیحات مختصری را دررابطه‌با پیاده‌سازی دسته‌های توکار، مخفی و معمولی به شما خواهیم داد؛ پس برای نصب دستگیره‌های کابینت خود در سریع‌ترین زمان، تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

چگونه نوع و جنس دستگیره کابینت را مشخص کنیم؟

همان‌طور که گفته شد، دستگیره‌ها به‌غیراز کاربرد خود، نمایی تزئینی به آشپزخانه می‌دهند. انتخاب جنس دستگیره کابینت از میان انواع دستگیره پلاک تأثیر زیادی بر روی زیبایی آشپزخانه خواهد داشت. این یراق‌ها در جنس‌های استیل، آلیاژهای فلزی، چوب، سرامیک، شیشه، کریستال و پلاستیک تولید می‌شوند. شما می‌توانید باتوجه‌به بودجه، سلیقه و طرح آشپزخانه یکی از انواع جنس‌ها را انتخاب کنید.

نوع دستگیره اهمیت زیادی دارد. تعمیرکاران، درب کابینت‌ها را بر اساس نوع دسته‌ای که مدنظر دارند می‌سازند. به‌عنوان‌مثال کابینت‌هایی که دارای دستگیره مخفی هستند بایستی تغییراتی در پروفیل درب آن‌ها ایجاد شود. با مراجعه به صفحه دستگیره کابینت می‌توانید انواع مختلفی از این یراق‌آلات را مشاهده کنید.

اندازه دستگیره کابینت را چگونه تشخیص دهیم؟

اگر کابینت شما از قبل دارای دستگیره بوده برای انتخاب سایز دسته مشکل خاصی ندارید. اما برای پیاده‌سازی یک دسته جدید، بایستی به‌اندازه درب و قفسه دقت داشته باشید. برای کابینت‌های بزرگ، دستگیره‌های بلند و دو پیچ پیشنهاد می‌شود. همچنین اگر قصد نصب دسته کابینت زمینی یا کوچک را دارید، می‌توانید از دستگیره تک پیچ استفاده کنید.

دقت داشته باشید که سایز دستگیره به نوع آن نیز بستگی دارد. مواردی که گفته شد برای دستگیره‌های معمولی بود. به طور مثال سایز دسته‌های مخفی به ضخامت چوب مرتبط می‌شود. همچنین برای دسته‌های توکار نیز بایستی بر اساس ظاهر آن‌ها سایز مناسبی را برای درب کابینت انتخاب نمود. در ادامه آشنایی بیشتری با نحوه نصب و سایزبندی این تجهیزات پیدا خواهید کرد.

نحوه نصب دستگیره کابینت معمولی؛ ساده‌ترین دسته کابینت

وسایل موردنیاز برای پیاده‌سازی دستگیره معمولی شامل متر، مداد و مته است. ابتدا باید مکان نصب دستگیره کابینت را بر روی درب مشخص کنید. مکان قرارگیری دسته‌ها باید حداقل 2.5 سانتی‌متر از لبهٔ درب کابینت فاصله پیدا کند. از لحاظ عمودی نیز بایستی دستگیره‌ها در مکانی قرار بگیرند که دسترسی به آن‌ها راحت باشد.

در مرحله بعدی دسته را در یک مکان صاف قرار داده و ابعاد آن را اندازه‌گیری کنید. سپس محل نصب را با همان اندازه بر روی درب علامت‌گذاری نمایید.

سوراخ‌ها را با یک میخ بر روی درب مشخص کرده و سپس با استفاده از یک مته با اندازه مناسب، سوراخ‌های نهایی را بر روی درب ایجاد کنید. پس از سوراخ کردن، پیچ‌های دستگیره را پشت درب قرار داده و دسته‌ها را نیز متصل نمایید.

طریقه نصب دستگیره توکار کابینت به روشی ساده

دستگیره‌های توکار دارای انواع مستطیلی، مربعی و دایره‌ای هستند. نوع مستطیلی یک‌تکه بوده و نصب آن کمی راحت‌تر از دیگر مدل‌ها است. دستگیره‌های کابینت دوتکه دارای یک بخش اصلی هستند که درون درب کابینت نصب می‌شوند. بخش دیگر دسته که در قسمت بیرونی قرار دارد، برای پنهان کردن پیچ‌های بخش درونی استفاده خواهد شد. البته باید توجه داشته باشید که از لحاظ نصب دسته، مدل‌های مربعی و دایره‌ای کمی با مستطیلی تفاوت دارند.

برای دسته‌های توکار مربع یا دایره‌ای ابتدا باید توسط یک مته گازور سوراخی در درب کابینت ایجاد شود. اندازه این سوراخ نیز بستگی به سایز دستگیره دارد. دستگیره‌های گرد کوچک سوراخی به‌اندازه ۳۵ میلی‌متر و بزرگ‌ها نیز به سوراخی بیش از ۶۰ میلی‌متر نیاز دارند. پس از ایجاد این سوراخ‌ها می‌توان با استفاده از پیچ، دستگیره‌ها در جای خود متصل نمود. معمولاً هر دستگیره نیازمند به اتصال ۲ پیچ دارد.

دستگیره‌های توکار مستطیلی نیز برای اتصال، نیازمند به ایجاد فضایی در درب کابینت خواهند داشت. معمولاً به دلیل برجستگی‌هایی که در دسته‌های مستطیلی وجود دارد، بایستی از دستگاه CNC برای برش و ایجاد فضایی دقیق در درب کابینت استفاده کرد. همچنین نیازی به پیچ شدن نداشته و کاملاً محکم در سرجای خود قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه دستگیره توکار انواع مختلفی از این دسته‌ها را تهیه و نصب کنید.

روش نصب دستگیره مخفی کابینت به چه صورت است؟

نحوه نصب دستگیره کابینت مدل مخفی کاملاً تخصصی بوده و بایستی با استفاده از دستگاه‌های خاص انجام شود. این دسته‌ها در همان ابتدا و قبل از پیاده‌سازی کابینت، توسط سازنده بر روی درب ایجاد خواهد شد.

به‌صورت کلی دستگیره‌های مخفی دارای مدل‌های متری (لب در لب) و پروفیلی هستند. در تصویر بالا می‌توانید کمی از اطلاعات تخصصی درباره نحوه نصب لب در لب را مشاهده کنید. همچنین در صفحه دستگیره مخفی کابینت نیز انواع مختلفی از این دسته‌ها وجود دارد که برای اطلاعات بیشتر می‌توانید این محصولات را بررسی نمایید.

فرایند انتخاب و نصب دستگیره کابینت را دقیق و باحوصله انجام دهید

داشتن دقت و حوصله یکی از الزامات اصلی برای نصب دستگیره کابینت است. مخصوصاً در زمان ایجاد سوراخ، بایستی دقت زیادی را به خرج دهید. در واقع اگر سوراخ را در مکان اشتباهی ایجاد نمایید، برطرف‌کردن این مشکل کمی سخت خواهد بود. همچنین مدل دستگیره کابینت را نیز بایستی بر اساس ابعاد و تم محیط آشپزخانه انتخاب کنید. در صورت تهیه دسته‌های اشتباه، هزینه قبل توجهی را از دست خواهید داد.

ما در این مقاله نکات کاربردی را برای نحوه نصب دستگیره کابینت و انتخاب مدل‌های آن به شما ارائه دادیم. باید توجه داشته باشید که سایز دسته را بایستی نسبت به ابعاد درب کابینت انتخاب کنید. همچنین جنس‌هایی را تهیه نمایید که با طرح آشپزخانه شما همسو باشند.

روش نصب دستگیره کابینت و کمد

با گذشت زمان، کابینت آشپزخانه شما ممکن است نیاز به بروز رسانی داشته باشد. بروز رسانی یراق آلات کابینت با تعویض دستگیره ها می تواند تفاوتی بزرگتر از آنچه که فکر می کنید ایجاد کند. از این راهنما برای یادگیری روش نصب دستگیره کابینت و کمد استفاده کنید.

این دستورالعمل ها چه بر روی کابینت هایی که در حال حاضر دستگیره دارند و چه کابینت های جدیدی که قصد دارید دستگیره را بر روی آنها نصب کنید اعمال می شود. با تیم تحریریه یراق دات کام همراه باشید تا با نحوه نصب دستگیره کابینت بیشتر آشنا شوید تا بتوانید به راحتی دستگیره های کابینت را خودتان نصب کنید.

آموزش نصب دستگیره کابینت

روش نصب “دستگیره کابینت” و کمد دارای مراحلی است که شما باید مراحل زیر را به ترتیب و با دقت انجام دهید:

دستگیره های قدیمی کابینت را بردارید:

اگر می خواهید دستگیره های کابینت را تعویض کنید، ابتدا باید دستگیره های قدیمی را بردارید.

 • از یک پیچ گوشتی برای جدا کردن پیچ های دستگیره کابینت استفاده کنید که این پیچ ها در پشت درب کابینت قرار دارند. فاصله سوراخ های پیچ را از یکدیگر و از لبه درب کابینت اندازه گیری کنید. تعیین کنید که آیا فاصله آنها برای استفاده مجدد برای دستگیره جدید شما مناسب است یا خیر.
 • اگر نیاز به ایجاد سوراخ های پیچ جدید دارید، سوراخ های قدیمی را با چسب چوب یا پر کننده هایی که با رنگ کابینت شما مطابقت دارد، بپوشانید. سوراخ های پوشانده شده را در صورت نیاز رنگ کنید.

اندازه گیری و علامت گذاری مکان برای دستگیره های جدید:

اگر می توانید از سوراخ های پیچ موجود بر روی درب کابینت دوباره استفاده کنید، پیچ دستگیره جدید را در سوراخ قرار دهید و دستگیره جدید را در جای خود محکم کنید. اگر سوراخ های پیچ جدیدی را ایجاد می کنید، محل سوراخ های جدید را اندازه گیری کرده و علامت گذاری کنید.

 • اگر درهای کابینت شما دارای قاب است، دستگیره کابینت معمولاً ۵ تا ۷ سانتی متر از لبه پایینی درب به بالا قرار می گیرد.
 • اگر کابینت های شما دارای درهای بدون قاب هستند، دستگیره کابینت معمولاً ۵ تا ۷ سانتی متر از لبه پایینی درب به بالا و فاصله آنها از لبه کناری یکسان خواهد بود.
 • این مکان را اندازه بگیرید و با مداد علامت گذاری کنید.
 • هنگام نصب دستگیره کابینت، این محل مشخص شده جایی است که سوراخ پیچ را دریل می کنید.
 • هنگام نصب دستگیره دو پیچ، این محل مشخص شده در وسط دستگیره خواهد بود. فاصله بین دو پیچ روی دستگیره کابینت را اندازه بگیرید.
 • برای بدست آوردن فاصله بین علامت مرکزی و دو علامت جدید که محل سوراخ های پیچ بالا و پایین را نشان می دهد، آن عدد را به نصف ( به عدد ۲ ) تقسیم کنید.

نکته : برای اینکه مجبور نشوید هر درب کابینت را اندازه بگیرید، با استفاده از یک تکه مقوا یک الگو درست کنید. گوشه مقوا را گوشه درب کابینت فرض کنید و محل سوراخ پیچ را بر اساس آن علامت بزنید. قالب یا الگو را با درب کابینت هماهنگ کنید و یک میخ را از روی مقوا سوراخ کنید تا سوراخ های پیچ بر روی درب مشخص شوند.

سوراخ ها را دریل کنید:

بعد از مشخص شدن اندازه نصب دستگیره کابینت، لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

 • بیشتر پیچ های کابینت به سوراخی به قطر ۸ سانتی متر نیاز دارند، بنابراین از یک مته برقی با مته پیچشی ۸ سانتی متری برای ایجاد سوراخ های پیچ استفاده کنید. دستورالعمل سازنده کابینت، اندازه مته مورد نیاز را نیز مشخص می کند. اگر از اندازه مطمئن نیستید، می توانید یک سوراخ آزمایشی را ایجاد کنید که ببنید به پیچ می خورد یا نه. برای این کار یک تکه چوب خرد شده را دریل کنید تا ببینید آیا پیچ های نصب مناسب هستند یا خیر
 • در حین سوراخ کردن با یک دست درب را باز نگه دارید تا از سوراخ شدن در قاب کابینت جلوگیری کنید.
 • در محل سوراخ پیچ های مشخص شده بر روی درب را سوراخ کنید.

دستگیره های جدید کابینت را نصب کنید:

اکنون سوراخ های شما حفر شده است و زمان شروع نصب دستگیره کابینت فرا رسیده است. اگر در حال یادگیری روش نصب دستگیره کابینت و کمد هستید، این روندها یکسان هستند. در ادامه نحوه نصب دستگیره کابینت به صورت صحیح آورده شده است :

 • پیچ های دستگیره را از پشت سوراخ ( پشت درب ) وارد کنید.
 • دستگیره را روی پیچ ها قرار دهید.
 • در حالی که دستگیره را با یک دست گرفته اید، از پیچ گوشتی برای سفت کردن پیچ ها استفاده کنید.
 • از سفت کردن بیش از حد پیچ ها خودداری کنید، زیرا ممکن است درب کابینت شما شکسته یا آسیب ببیند.

نکته : کشوهای کابینت با دو پیچ و با طول های مختلف ارائه می شوند. پیچ های کوتاه تر برای درهای کابینت با ضخامت استاندارد ساخته شده است. پیچ بلندتر برای درهای کابینت ضخیم تر یا کشوهای کابینت ساخته شده است.

نصب دستگیره کابینت و بروز رسانی درب ها و کشوها فرآیند دشواری نیست. تغییر نمای کابینت ها توسط دستگیره های جدید بسیار مفید و اثربخش است که نیازی نیست این کار را به افراد متخصص بسپارید چرا که خود می توانید یک متخصص باشید. اکنون که نحوه نصب دستگیره کابینت را می دانید، به راحتی می توانید سبک کابینت های خود را تغییر دهید.

همچنین شما می توانید از این روش برای نصب “دستگیره کمد“ نیز استفاده کنید چرا که دستگیره های کمد همانند دستگیره های کابینت، دارای مدل های تک پیچ و دو پیچ می باشد.

دکمه بازگشت به بالا