عمومیکسب و کار ایرانیان

آیا ورق استیل ۴۳۰ ضد زنگ است ؟

قیمت ورق استیل ۴۳۰

قیمت ورق ۴۳۰ و مخزن استیل حمل شیر به علت تحریم، تقاضا و عرضه در بازار این ورق متغیر می باشد. هرچه میزان درخواست و تقاضا این محصول در بازار بیشتر شود قیمت ان بالاتر می رود، همچنین در صورت کاهش عرضه ان در بازار قیمت ان افزایش می یابد. معمولا قیمت فولاد یا ورق ضد زنگ در بازار گران تر از الیاژ های معمولی می باشد. ورق استیل ۴۳۰ ورق ضد زنگ می باشد و با توجه به واردات این ورق از کشور های اروپایی و البته اسیایی قیمت این محصول بسیار نوسان دارد. شرکت کاسپین استیل یکی از وارد کنندگان بزرگ و معتبر واردات این محصول می باشد، شما میتوانید با مشاوره از کارشناسان بخش فروش شرکت ما نسبت خرید محصول این سایت اقدام کنید.

قیمت تانکر حمل شیر استیل |قیمت تانکر حمل شیر نیسان

خرید ورق استنلس استیل ۴۳۰

فرایند ساخت ورق استیل ۴۳۰ در صورت انجام کار گرم روی این ورق در محدوده ذوب بین ۱۴۲۵ تا ۱۵۱۰ درجه سانتی گراد باید دقت کافی کرد و قبل از انجام جوشکاری روی این نوع الیاژ حتما باید بین ۸۱۶ تا ۱۰۳۸ درجه سانتی گراد گرم شود. ورق استیل ۴۳۰ نسبت به نوع ۳۰۴ ان انعطاف پذیری کمتری دارد، همچنین نرخ سختی کار ورق ۴۳۰ نسبت به ورق ۳۰۴ کمتر می باشد. کار با ماشین کاری ورق استیل ۴۳۰ اسان است، ولی باید ابزار برشکاری شما تیز باشد تا موجب کاهش کار سختی نشود.

بررسی ویژگی ها و تاثیر آن ها بر قیمت ورق استیل ۴۳۰

این ورق نسبت به ورق های استیل سری ۳۰۰ قیمت کمتری را دارد زیرا در ورق استیل سری ۴۳۰ عناصر نیکل و مولیبدن به کار برده نشده است. ورق استیل ۴۳۰ دو نوع مات و براق در بازار عرضه می گردد که ورق استیل براق نسبت به مات ان در بازار فروش بیشتری دارد. در ادامه چند ویژگی اصلی ورق استنلس استیل ۴۳۰ را برای شما توضیح خواهیم داد.

مقاومت در برابر خوردگی

به علت زیاد بودن ترکیبات کروم در ورق ۴۳۰، این ورق مقاومت بالایی در برابر اکسیداسیون دارد. مقاومت این ورق در برابر خوردگی حفره ای اسید های احیا کننده رقیق، بر خلاف دیگر ورق و فولاد های ضد زنگ حاوی کروم و نیکل ضعیف می باشد. ورق استیل ۴۳۰ همچنین در عملیات هایی، در دمای ۸۷۰ درجه سانتی گراد مقاومت می کند و پوسته های ایجاد شده بر روی این الیاژ نیز تغییری نمی کند ولی در دمای منفی صفر درجه در مدت طولانی شکننده می شود.

استقامت در برابر زنگ زدگی

ورق ۴۳۰ از نظر ضد زنگ بودن شبیه به ورق استیل ۳۰۴ می باشد و استقامت بسیار خوبی در برابر زنگ زدگی و ترک های ناشی از خوردگی دارد. این ورق در برابر فرسودگی موادی مانند اسید فسفریک و ارگانیک نیز مقاومت خوبی دارد.

اعمال حرارتی و شکل پذیری

ورق استیل ۴۳۰ قابلیت عملیات حرارتی را دارد و به این صورت است که با قرار دادن این ورق در دمای ۸۲۹ درجه سانتی گراد این را گرم، بعد ان را ۵۲۰ درجه خنک و با اب سرد کوئنچ می شود. این ورق شکل پذیر است و بیشتر با عملیات شکل دهی گرم سازگار می باشد.

جوشکاری

با حرارت دادن بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد به این ورق امکان جوشکاری بر روی ان وجود دارد و به دو روش نفوذی و مقاومتی جوش پذیر می باشد.

کاربرد ورق استیل ۴۳۰

با در نظر گرفتن توضیحات بالا و ویژگی های این محصول می توان گفت این محصول کاربرد های زیادی داراست، چند کاربرد مهم ورق استنلس استیل ۴۳۰ شامل موارد زیر می باشد:

 • اتصال دهنده ها
 • تولید لوازم خانگی
 • تولید لوله
 • سیم کشی و صنایع خودرو سازی
 • ماشین ظرفشویی
 • هود اشپزخانه
 • سینک ظرفشویی
 • ابزار مقاوم در برابر حرارت

عوامل موثر بر قیمت ورق استیل ۴۳۰

با توجه به عناصر آلیاژ آهن ۴۳۰ که عبارتند از: کربن، منگنز، سیلیکون، فسفر، گوگرد؛ با توجه به این ویژگی ها قیمت ورق استیل ۴۳۰ به دلیل کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف از جمله: خودروسازی، تولید لوازم خانگی و … مورد توجه فعالان این حوزه ها قرار گرفته است.

در صورت نیاز به مشاوره جهت خرید ورق استیل ۴۳۰ می توانید با شماره تلفن ۰۲۱۵۸۲۴۵۰۰۰ داخلی ۲ تماس حاصل فرمایید و کارشناسان کاسپین استیل برای انتخاب محصول مورد نیاز شما را همراهی می کنند و در صورت تمایل پس از تکمیل مراحل سفارش می توانید به سرعت مرسوله مورد نظر را به آدرسی که درخواست کرده اید تحویل بگیرید.

ورق استیل ۴۳۰ یکی از پرمصرف ترین انواع مخزن استیل حمل شیر است که قابلیت سخت شدن ندارد. با وجود ۱۶ درصد کروم در ترکیب شیمیایی، مقاومت در برابر خوردگی، حرارت و اکسیداسیون تا دمای حدود ۸۱۶ درجه سانتی گراد با خواص مکانیکی خوب پدید می آید. این آلیاژ نوعی از  غیر تثبیت شده می باشد که برای همه روش های جوشکاری مناسب نیست.

این آلیاژها به ورق استیل بگیر یا همان مغناطیسی مشهور هستند که علت آن ساختار فریتی شان می باشد. فریت، فاز اصلی آلیاژهای آهن و دارای شبکه BCC می باشد. برای بدست آوردن ساختار فریتی باید عناصر فریت زا مانند کروم، آلومینیم، تیتانیم، نئوبیم و مولیبدن در حد بالا و عناصر آستنیت زا مانند نیکل، کربن و نیتروژن را در حد پایین نگاه داشت که در این بین کروم نقش مهمی دارد.

با افزایش کروم دمای محیط منطقه آستنیت (گاما) به شدت محدود شده و ساختار غالب فریت (آلفا) می گردد. از آنجا که کروم دارای ساختمان بلوری مشابه با ساختمان بلوری فریت است لذا این فلز ناحیه فازی فریت را گسترش می دهد و منطقه فازی آستنیت را محدود می کند .

ترکیب شیمیایی این محصول

۰٫۱۲ کربن
۱٫۰۰ منگنز
۰٫۰۴ فسفر
۰٫۰۳۰ گوگرد
۱٫۰۰ سیلیسیم
۱۸٫۰-۱۶٫۰ کروم
۰٫۷۵ نیکل

آنالیز استاندارد ورق استیل ۴۳۰

این محصول با توجه به استانداردهای زیر آنالیز می شوند.

۵۵۰۳AMS – ۲۴۰A ASTM

خواص مکانیکی این محصول

خواص مکانیکی ورق استیل ۴۳۰ در دمای اتاق به شرح ذیل است.

سختی راکول E % in 50.8mm 0.2% YSKsi (Mpa) UTSKsi (MPa)
B78 28 (310) 45 70(483) 430

مقاومت در برابر خوردگی ورق استیل ۴۳۰

فولادهای زنگ نزن فریتی همچون ۴۳۰ دارای مقاومت به خوردگی فوق العاده ای در برابر خوردگی تنشی (SCC) هستند. اما استیل ۴۳۰ و دیگر فولادهای زنگ نزن فریتی عموما در مقایسه با استنلس استیل های آستنیتی مقاومت به خوردگی ضعیفتری دارند .

با این حال ورق استیل ۴۳۰ مقاومت خوبی در برابر نیتریک اسید، گازهای سولفور و بسیاری اسیدهاب ارگانیک و غذایی دارد به طوری که مقاومت به خوردگی این فولاد در برابر نیتریک اسید منجر به کاربرد آن در صنایع شیمیایی شده است. معمولا پولیش ورق استیل ۴۳۰ منجر به بهبود افزایش مقاومت به خوردگی این رده آلیاژی می شود. رفتار این آلیاژ در برابر خوردگی های حفره ای و شکافی نیز مشابه با می باشد .

ورق استیل ۴۳۰ مقاومت به خوردگی عالی دارد، که شامل مقاومت در برابر نیتریک اسید، مقاومت در برابر گازهای گوگرد و بسیاری از اسید های ارگانیک و غذایی است. این آلیاژ مقاومت در برابر خوردگی حفره ای را فراهم نمی کند. به علت وجود کروم بالا در ترکیب شیمیایی، این آلیاژ در مقابل اکسیداسیون از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

مقاومت در برابر اکسیداسیون

استنلس استیل های فریتی معمولا مقاومت خوبی در برابر اکسیداسیون و پوسته شدن در دمای بالا دارند. ۴۳۰ در سرویس دهی های پیوسته تا دمای ۸۱۵ درجه سانتی گراد و در سرویس دهای متناوب تا دمای ۸۷۰ درجه سانتی گراد مقاومت به اکسیداسیون خوبی از خود نشان می دهد. این فولاد زمانی که به مدت طولانی در معرض حرارت در محدوده دمایی ۶۰۰ – ۴۰۰ درجه سانتی گراد قرار گیرد خواص مکانیکی آن در دمای اتاق به شدت افت می کند. البته می توان با انجام عملیات آنیل بر این معضل غلبه کرد.

عملیات حرارتی ورق استیل ۴۳۰

عملیات حرارتی آنیل: گرم کردن تا ۸۲۹ درجه سانتی گراد. سپس در هوا خنک یا در آب کوئنچ می گردد .

استنلس استیل ۴۳۰ نیز بواسطه عملیات حرارتی سخت نمی شود. سیکل عملیات آنیل استیل ۴۳۰ شامل حرارت دهی در محدوده دمایی ۸۴۵ – ۸۱۵ درجه سانتی گراد ، سپس سرمایش آهسته (سرد در کوره) تا دمای ۶۰۰ درجه سانتی گراد و در آخر سرد کردن در هوا می باشد. اگر نرخ سرمایش در مرحله آخر مخصوصا در محدوده دمایی ۵۴۰ – ۴۰۰ درجه سانتی گراد آهسته باشد آلیاژ تمایل به تردی پیدا می کند .

شکل پذیری ورق استیل ۴۳۰

ورق استیل ۴۳۰ به راحتی شکل پذیر بوده و تحت کشش قرار می گیرد. خواص کششی آن بیشتر شبیه به انواع استیل کم کربن می باشد، اگرچه در شرایط آنیل مستحکم تر بوده و کشش قویتر و افزایش قدرت را می طلبد. همچنین با اکثر عملیات شکل دهی گرم سازگار است .

جوش پذیری ورق استیل ۴۳۰

آلیاژهای استنلس استیل فریتی، عموماً با هر دو روش نفوذی و مقاومتی جوش پذیر هستند، اما به میزان محدود. ورق استیل ۴۳۰ قابلیت جوش پذیری خوبی بوسیله انواع روش های جوشکاری ذوبی دارد. معمولا قبل از جوشکاری تحت عملیات پیش گرم در محدوده دمایی ۲۰۰ – ۱۵۰ درجه سانتی گراد قرار می گیرد. به منظور جلوگیری از تردی و شکنندگی نیز پس از جوشکاری، آنیل (حرارتی دهی در محدوده دمایی ۸۱۵ – ۷۹ درجه سانتی گراد ) می شود.

کاربردهای ورق استیل ۴۳۰

استفاده در صنعت خودرو، تولید محفظه های احتراق کوره، تولید سینک ظرفشویی استیل، هود آشپزخانه، ساخت واحدهای گرمایشی و گازسوز، ساخت زه کش، ناودانی، تجهیزات پالایش نفت، سقف، تجهیزات سلف و رستوران

از جمله رایج ترین کاربردهای گرید ۴۳۰ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • روکش ماشین ظرفشویی
 • آستر دودکش
 • پانل های کابین یخچال
 • صنعت خودرو سازی
 • محفظه های احتراق کوره،
 • حلقه های اجاق گاز
 • اتصال دهنده ها
 • پنل های سقفی
 • تجهیزات پالایش نفت
 • دستگاه های حمل و نقل برای صنعت قند و شکر

اصلی ترین کاربرد گرید ۴۳۰F عبارت است از استفاده مکرر در قطعات ماشینکاری. اگر قصد استفاده از این مخزن برای موارد مصرف خود را دارید، می‌توانید از برند معتبر و حرفه‌ای  که تجربه کافی در زمینه ارائه محصولات استنلس استیل دارد، محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید.

دکمه بازگشت به بالا