جامعهکسب و کار ایرانیان

فهرست بهای تجهیزات آب و فاضلاب

برخی از تجهیزات تصفیه خانه و آب و فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

به نقل از مجموعه لوله بازکنی؛ فاضلاب ها (Wastewater) مواد زاید مایعی هستند که در اثر فعالیت های بشر به وجود آمده و دارای انواع مختلفی هستند. معمول ترین و همیشگی ترین نوع فاضلاب، فاضلاب بهداشتی است و استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی برای بدست آوردن آب سالم و تصفیه شده بسیار اهیمت دارد.

دستگاه لوله بازکنی |قیمت لوله بازکنی

دریچه آب بند

دریچه های آب بند یکی از پرکاربردترین تجهیزات مورد نیاز تاسیسات آب و فاضلاب هستند که در اغلب کانال ها و مخازن جهت کنترل یا باز و بست جریان آب به کار می روند. این دریچه های آب بند به انواع مختلفی تقسیم شده و به صورت سه طرف و چهار طرف آب بند قابل ساخت می باشند.

آب شیرین کن صنعتی (RO)

دستگاه آب شیرین کن صنعتی یا سیستم RO به منظور تصفیه و تولید آب با کیفیت از آب های شور و لب شور استفاده می شود. این دستگاه قادر به تولید آب شرب، آب کشاورزی، آب جهت آبیاری محصولات گلخانه ای، دامداری، پرورش ماهی، پرورش قارچ و ….. بوده و همچنین تهیه ی آب مقطر مورد نیاز آزمایشگاه ها، بیمارستان ها و صنایع غذایی، شیمیایی، فولادسازی، پالایشگاه و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که میزان املاح، سختی و یا شوری آب زیاد باشد، استفاده از دستگاه آب شیرین کن نسبت به دستگاه های سختی گیر (رزین تبادل یون) ارجحیت دارد زیرا هزینه ی ساخت و بهره برداری دستگاه های سختی گیر برای آب های با سختی و شوری زیاد (بیشتر از ۲۰۰۰ میلی گرم در لیتر) چند برابر هزینه ساخت و بهره برداری دستگاه آب شیرین کن می باشد.

پل لجن روب

پل لجن روب و نیم پل لجن روبsludge bridge scrapper & half bridge sludge scrappe وظیفه جمع آوری و هدایت لجن ته نشین شده در کلاریفایر به کلکتور وسط سازه جهت انتقال لجن به خارج از کلاریفایر را برعهده دارد. نیم پل لجن روب مجهز به تیغه هایی است که هنگام حرکت پل، لجن را از محیط ته نشینی تراشیده و سپس لجن به واسطه ی شیب کف سازه به طرف لوله ی مرکزی جمع آوری و انتقال لجن حرکت می کند.

پل لجن روب رفت و برگشتی

از پل لجن روب رفت و برگشتی جهت حذف کفابی که در سطح حوضچه قرار می گیرد و همچنین حذف لجن ته نشین شده در کف استفاده می شود. کاربرد پل لجن روب در مخازن مستطیلی شکل و مخازن دانه گیری و ته نشینی اولیه می باشد.

پل لجن روب دوار

پل لجن روب دوار را جهت تخلیه لجن و مواد معلق ته نشین شده در کف مخزن استفاده می کنند. پل لجن روب دوار در مخازن ته نشینی و دانه گیری کاربرد دارند. به دلیل نوع مکانیسم حرکت پل که به صورت دورانی می باشد، استفاده از این نوع پل ها در مخازن دایره ای شکل می باشد.  این پل ها را به دو شکل نیم پل و تمام پل ساخته می شود.

دیفیوزر دیسکی حباب ریز (FINE BUBBLE DIFFUSER)

در پروسه های هوازی یکی از ارکان مهم، انتخاب یکی از پخش کننده های هوا ( دیفیوزر ایرانی ) می باشد. در روش هوادهی عمقی ، به منظور انتقال و تزریق مناسب هوا به آب یا فاضلاب، استفاده از دیفیوزر ها به دلیل تولید حباب های ریز توصیه می شود. هر قدر حباب های هوا کوچکتر باشند، راندمان انتقال اکسیژن به آب به دلیل افزایش سطح تماس ، بیشتر خواهد بود. (  دیفیوزر ایرانی یکی از تجهیزات تصفیه خانه است . )

چربی گیر

امروزه به دلیل مشکلات زیست محیطی پساب خروجی از واحدهای تولیدی و صنعتی باید استانداردهایی زیست محیطی را داشته باشد. چربی گیر یکی از تجهیزات تصفیه خانه بشمار می رود و به منظور حذف روغن (چربی نامحلول ) از پساب خروجی از فاضلاب آشپزخانه ، رستوران ها ، غذاخوری ها، فست فوده وکترینگ ها مورد استفاده قرار می گیرد….

سپتیک تانک

این دستگاه ابتدایی ترین سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی بوده که در شرایط بی هوازی (عدم حضور هوا) و در مدت زمان طولانی، سبب تصفیه فاضلاب انسانی می شود. سپتیک تانک یک واحد پیش تصفیه است که باعث کاهش بار آلودگی فاضلاب به میزان ۵۰ درصد می شود. فرآیندهای فیزیکی و بیولوژیکی اصلی ترین فرآیندهایی هستند که در این دستگاه باعث تصفیه فاضلاب می شوند. این فرآیندها عمدتا شامل ته نشینی، شناورسازی و فرآیندهای بی هوازی بیولوژیکی بوده که هرکدام بخشی از بار آلودگی را کاهش می دهند. این دستگاه یکی از تجهیزات تصفیه خانه به شمار می رود.

ایرلیفت پمپ (AIR LIFT PUMP)

همانطور که از کلمه ایرلیفت (Airlift) می­ توان استنباط نمود، این تجهیز سبب بالا بردن (Lifting) سیالات به ارتفاع بالاتر می ­شود. ایرلیفت یکی از تجهیزات تصفیه خانه بوده و تشکیل شده از دو لوله متصل به یکدیگر که در یکی از آنها سیال اصلی جریان داشته (لوله بالابرنده جریان) و در لوله دیگر هوا (توسط بلوئر یا کمپرسور) دمیده می ­شود. هوا به انتهای لوله بالابرنده دمیده شده که در این محل سیال با هوا مخلوط شده و این اختلاط سبب تغییر دانسیته سیال گشته و لذا سیال در طول لوله بالا می ­رود.

آشغالگیر استوانه ای (Drum/Rotary Screen)

این آشغالگیرها در دو نوع آشغالگیر ریز و آشغالگیر خیلی ریز طبقه بندی می شوند. در آشغالگیرهای استوانه ای ریز، بدنه توری و یا صافی بر استوانه ای که در کانال جریان چرخش دارد، نصب می شود. ساختار آن بنا بر جهت حرکت جریان در داخل بدنه آشغالگیر متفاوت است. آشغالگیر اولین واحد عملیاتی در تصفیه خانه فاضلاب و آب می باشد که با داشتن روزنه هایی از ورود مواد معلق درشت به تصفیه خانه جلوگیری می کند. آشغالگیر ها در انواع آشغالگیر دستی و آشغالگیر مکانیکی ساخته و بهره برداری می گردد. آشغالگیرهای دستی برای تصفیه خانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. جنس آشغالگیر می تواند از جنس استنلس استیل و یا فولادی با پوشش مناسب باشد.

آشغالگیر مکانیکی از لحاظ روش کار مشابه آشغالگیر دستی می باشد با این تفاوت که جهت حرکت و کار به نیروی محرکه نیازمند است. در تصفیه خانه بایستی آشغالگیر مکانیکی و دستی در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا در مواقعی اضطراری که آشغالگیر مکانیکی از مدار خارج می شود بتوان از آشغالگیر دستی استفاده نمود.

مخازن دانه گیری و کلاسیفایر

واحد دانه گیری اولین واحدی است که در آن عملیات ته نشینی صورت می گیرد. حوضچه دانه گیری بعد از آشغالگیری قرار می گیرد تا مواد دانه ای موجود در فاضلاب را قبل از ورود به واحد های بعدی تصفیه خانه حذف نماید.

انواع حوضچه دانه گیر

  • حوضچه دانه گیر با هوادهی
  • حوضچه دانه گیر با هوادهی
  • حوضچه دانه گیر گردابی
  • کلاسیفایر

کلاسیفایر نوعی واحد دانه گیری است که با ایجاد یک نیروی گریز از مرکز که توسط الکتروگیربکس تعبیه شده و نوار نقاله حلزونی ایجاد می شود، مواد دانه ای را از فاضلاب جدا می کند.

چربی گیری فاضلاب

چربی گیری واحدی است که جهت حذف چربی و روغن از فاضلاب آشپزخانه، رستوران و واحد های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.   بسته به نوع چربی موجود در فاضلاب که چربی محلول و یا چربی معلق می باشد، روش چربی گیری متفاوت می باشد.

انواع چربی گیر

  • چربی گیری به روش ثقلی
  • چربی گیری به روشAPI
  • چربی گیری به روش CPI
  • چربی گیری به روش DAF
  • چربی گیری به روش IGF

پکیج تزریق مواد شیمیایی

جهت تهیه مواد شیمیایی و کلر و تزریق آن به آب و فاضلاب از پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده می گردد. پکیج تزریق مواد شیمیایی شامل دوزینگ پمپ تزریق، الکتروموتور، میکسر و مخزن پلی اتیلن می باشد. از پکیج تزریق و تهیه مواد شیمیایی جهت آماده سازی کلر و مواد منعقد کننده در تصفیه شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع:

لوله بازکنی خانی

لوله بازکنی تجریش

دکمه بازگشت به بالا