علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

رفع تیرگی پوست با جوش شیرین

جوش شیرین پوست را چطور جوان و زیبا می‌کند؟

از بین بردن بوی بد یخچال، پخت و پز و پاک سازی کثیفی‌ها همگی جزئی از کاربردهای جوش شیرین هستند. استفاده از جوش شیرین پوست را تازه، جوان و سفید نگه می‌دارد، به همین علت در این مقاله دستور تهیۀ بهترین ماسک های زیبایی صورت جهت رفع تیرگی پوست را با هم مرور می‌کنیم تا بتوان به سادگی آن‌ها را در خانه آماده کرد.

بهترین روش برای رفع تیرگی پوست بدن |بهترین روش برای رفع تیرگی پوست صورت

خواص جوش شیرین برای پوست

  1. جوش شیرین خاصیت ضد التهابی دارد که به تسکین تورم و  رفع تیرگی پوست کمک می‌کند. خارش پوست، سوزش و آفتاب سوختگی همگی موجب التهاب آن می‌شوند و جوش شیرین به خوبی آن را رفع می‌کند.
  2. اسکراب جوش شیرین کثیفی‌ها و سلول‌های مردۀ پوست را از بین می‌برد.
  3. جوش شیرین به درمان و جلوگیری از بروز آکنه کمک می‌کند.
  4. جوش شیرین چربی اضافه پوست را جذب کرده و از جوش زدن جلوگیری می‌کند.

جوش شیرین برای سفیدی پوست

برای تهیۀ یک ماسک جادویی برای صورت کافی است در خانه مقداری جوش شیرین دست و پا کنید. جوش شیرین به راحتی در ترکیب با چند مادۀ ساده می‌تواند تبدیل به یک ماسک خانگی بسیار مؤثر شود. در ادامه دستور تهیۀ چند مورد از این ماسک‌ها را با هم بررسی می‌کنیم:

·         جوش شیرین و آبلیمو

از ترکیب جوش شیرین و آبلیمو یک ماسک غلیظ به دست آورده، روی صورت بمالید و ماساژ دهید. مانند ماسک قبلی بعد از دو الی سه دقیقه ابتدا با آب گرم و سپس با آب سرد صورت خود را بشویید. جوش شیرین برای سفیدی پوست بسیار کاربرد دارد و در ترکیب با آبلیمو معجزه می‌کند.

·         جوش شیرین برای سفیدی پوست گردن

همانطور که اشاره کردیم جوش شیرین پوست را سفید می‌کند بنابراین اگر در نواحی پوست گردن خود احساس تیرگی می‌کنید می‌توانید از این ماسک استفاده نمایید. ابتدا پوست گردن خود را بشویید و آن را از هرگونه چربی و آلودگی پاک کنید. بعد از آن ماسکی با غلظت معمول از ترکیب جوش شیرین و آب درست کنید و به گردن بمالید. بعد از سه پانزده دقیقه با آب سرد ماسک را بشویید و از یک کرم مرطوب کنندۀ معمولی استفاده کنید.

این درمان را تا زمانی که گردنتان سفید شود هر روز تکرار کنید. زمانی که متوجه تغییر شدید، درمان را به دو بار در هفته کاهش دهید تا سفیدی پوست حفظ شود. همچنین می‌توانید از این ماسک جوش شیرین برای سفیدی پوست و روشن کردن سیاهی آرنج و زانوی خود نیز استفاده کنید.

·         جوش شیرین و آب پرتقال

دو قاشق غذاخوری آب پرتقال تازه و یک قاشق جوش شیرین را ترکیب کنید. بعد از شستن صورت خود این ماسک را روی پوست صورت اعمال کنید سپس بعد از گذشتن یک ربع صورت خود را با آب سرد بشویید. استفاده از این ماسک یک بار در هفته برای درخشان کردن پوست شما بسیار مفید است.

پرتقال PH نسبتاً اسیدی دارد که در ترکیب با خاصیت قلیایی جوش شیرین به حفظ تعادل PH پوست کمک می‌کند، همچنین حاوی مقدار زیادی ویتامین C است که کلاژن سازی پوست را افزایش می‌دهد. خواص پاک کنندگی و لایه برداری جوش شیرین همچنین می‌تواند ناخالصی‌ها و سلول‌های مرده پوست را حذف کرده و منافذ را ببندد.

 جوش شیرین و گلاب

ترکیب جوش شیرین و گلاب ماسکی حاصل می‌کند که خاصیت شفاف کنندگی بسیار بالایی برای پوست دارد و لطافت اعجاب‌انگیزی به آن می‌دهد. همچنین گلاب به دلیل داشتن انواع آنتی اکسیدان‌ها موجب شادابی پوست می‌گردد و به طور کلی ماسک جوش شیرین و گلاب یک ترمیم کننده بسیار قوی پوست است.

·         جوش شیرین برای تیرگی پوست لب

عسل به از بین رفتن سلول‌های مردۀ پوست کمک می‌کند و جوش شیرین پوست را بهبود و رنگ طبیعی لب‌ها را باز می‌گرداند. بنابراین اگر یک قاشق عسل را با یک قاشق جوش شیرین ترکیب کنید می‌توانید یک ماسک بسیار مفید برای از بین بردن تیرگی لب‌ها به دست آورید.

جوش شیرین پوست را درمان می‌کند

·         جوش شیرین برای درمان آکنه

آب و جوش شیرین پوست را به خوبی پاک سازی می‌کنند. از ترکیب این دو مادۀ ساده یک ماسک قوی برای از بین بردن جوش سر سفید، جوش سر سیاه و آکنه به دست می‌آورید. با این ماسک غلیظ دست‌ها و صورت خود را بشویید، سپس دو الی سه دقیقه روی پوست ماساژ دهید و با آب گرم بشویید. در نهایت یک بار دیگر با آب سرد صورت را بشویید تا منافذ پوست به خوبی بسته شوند. این دستور یکی از بهترین ماسک های زیبایی صورت است که می‌توانید هفته‌ای دو الی سه بار از آن استفاده کنید.

·         جوش شیرین پوست ملتهب را آرام می‌کند

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید تا ماسکی غلیظ به دست آید. این ماسک را روی نواحی ملتهب و قرمزی که می‌خارد بمالید و بعد از پنج دقیقه با آب سرد بشویید. این ماسک جوش شیرین تحریکات پوست را از بین می‌برد چرا که روغن نارگیل خواص ضد التهابی دارد و جوش شیرین ضد باکتری است.

·         جوش شیرین برای درمان خال گوشتی

یک فنجان جوش شیرین، یک فنجان نمک سولفات و یک فنجان هیدروژن پراکسید سه درصد را با هم ترکیب کنید و سپس یک چهارم فنجان آب جوش به آن اضافه کنید. مخلوط به دست آمده را در یک بطری بریزید و روی خال گوشتی‌های خود اعمال کنید و بعد از بیست دقیقه بشویید. برای از بین رفتن خال‌های گوشتی این ترکیب را روزی دو بار استفاده کنید.

·         سم زدایی از پوست

ابتدا صورت خود را بشویید و با یک حولۀ تمیز خشک کنید. روغن کرچک را به آرامی با انگشت روی پوست صورت ماساژ دهید و بعد از یک ربع با حوله‌ای تمیز کنید. در مرحلۀ بعد یک قاشق جوش شیرین را با یک قاشق آب ترکیب کرده و روی پوست بمالید. پوست صورت را بعد از دو دقیقه بشویید.

از بین بردن جوش‌های صورت

جوش شیرین خاصیت پاک کنندگی و قلیایی کردن محیط صورت را دارد. جوش شیرین پوست را از جوش زدن خلاص کند و آن‌ها را درمان کند. در ادامه چند ماسک برای این کاربرد جوش شیرین معرفی می‌کنیم:

  • یک دستمال نخی که روی حرارت گرم کرده‌اید را برای پنج دقیقه روی صورت بگذارید تا منافذ پوست باز شود. نصف قاشق غذاخوری خمیردندان را با همین مقدار جوش شیرین مخلوط کنید و یک قاشق آب به آن اضافه کنید تا کمی رقیق شود. این مخلوط را روی ناحیه‌ای که جوش زده بمالید تا ده دقیقه بماند. این کار روی جوش را سریع خشک کرده و آن را درمان می‌کند.
  • ماسک دیگری برای از بین بردن جوش‌ها این است که یک قاشق روغن زیتون را با یک قاشق جوش شیرین مخلوط کنید و خوب به هم بزنید. ماسک خود را روی صورت بمالید و ماساژ دهید. بعد از پنج دقیقه با آب ولرم پوست صورت خود را بشویید.
  • در نهایت ماسک جوش شیرین و آسپرین راه دیگری برای از بین بردن جوش است. دو عدد قرص آسپرین را خرد کنید و با یک قاشق جوش شیرین و آب مخلوط کنید. این ماسک را برای یک ربع روی محلی که جوش زده بمالید و بعد با آب سرد بشویید.
  • یک قاشق غذاخوری جوش شیرین پوست را متحول می‌کند. این مقدار جوش شیرین در ترکیب با یک چهارم فنجان شیر می‌تواند ترکیبی یک دست ایجاد کند که برای پوست بسیار مفید است. کافی است این ماسک را روی صورت خود ماساژ دهید و پس از پنج دقیقه با آب ولرم بشویید.
  • ماسک جوش شیرین و روغن درخت چای برای درمان جوش بسیار مفید است. یک سوم فنجان جوش شیرین و یک قاشق لیمو را با هم ترکیب کنید و بعد از یک دست شدن دو قاشق روغن درخت چای به آن‌ها بیافزایید. بعد از ده دقیقه می‌توانید ماسک را از روی صورت خود بشویید.

جوش شیرین پوست های حساس را تحریک می‌کند

هنگام استفاده از جوش شیرین برای پوست و اهداف زیبایی توصیه می‌شود از آن به عنوان دستورالعملی رقیق شده مصرف کنید تا از شدت قلیایی بودن آن کاسته شود. همچنین همانطور که اشاره شد می‌توان آن را با یک مادۀ اسیدی مثل پرتقال مخلوط کنید تا متعادل گردد.

به هر صورت اگر مشکل پوستی خاصی دارید بهتر است قبل از استفادۀ موضعی از جوش شیرین با پزشک خود مشورت کنید. اگر بیماری پوستی مشخصی ندارید و صرفاً پوست حساسی دارید توجه داشته باشید که پوست‌های حساس به هر چیزی سریع واکنش نشان می‌دهند. به همین علت بهتر است مقداری از ماسک جوش شیرین خود را روی بخشی از پوست تست کنید تا از عدم بروز هرگونه حساسیتی مطمئن شوید.

دکمه بازگشت به بالا