عمومیکسب و کار ایرانیان

راهکارهای بازگردانی اطلاعات هارد فرمت شده و نکات آن

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که عمدا یا سهوا، هارد را فرمت کرده باشید و اطلاعات داخل آن به طور کامل پاک شده باشد. در چنین شرایطی نصب نرم افزارهای حرفه ای ریکاوری اطلاعات یا کمک گرفتن از یک مرکز بازیابی اطلاعات هارد می تواند در کمتر از چند دقیقه اطلاعات شما را برگرداند اما یک شرط مهم وجود دارد این است که هرگز بر روی هاردی که فرمت شده، اطلاعات جدیدی اضافه نشود در غیر این صورت حجم زیادی از فایل های قبلی نابود می شوند. در این مطلب ابتدا می خواهیم توضیح دهیم که آیا هارد فرمت شده قابل ریکاوری است یا خیر و سپس درباره راهکارهای بازگردانی اطلاعات صحبت خواهیم کرد. لطفا همراه ما باشید.

بازیابی درایو فرمت شده بدون نرم افزار |بازیابی هارد اکسترنال فرمت شده

آیا هارد فرمت شده قابل ریکاوری است؟

پیش از آنکه بخواهیم نرم افزارهای بازیابی اطلاعات پاک شده از هارد را معرفی کنیم، ابتدا بهتر است بررسی کنیم که آیا هارد فرمت شده قابل ریکاوری است یا خیر. برای افزایش احتمال بازیابی اطلاعات حذف شده از هارد، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که بلافاصله استفاده از دستگاه را متوقف کنید.

در واقع فایل ها و اطلاعاتی که با فرمت هارد از بین می روند، قابل بازیابی هستند اما تنها در شرایطی می توان اطلاعات را برگرداند که اطلاعات جدیدی وارد هارد نشوند. زمانی که فضایی از هارد حذف می شود، این فضا با اسم Available علامت گذاری می شود و هنگامی که هارد به نوشتن اطلاعات بیشتری نیاز دارد، در این فضا عمل رونویسی را انجام می دهد و در این شرایط، فایل هایی که حذف کرده اید برای همیشه غیرقابل دسترسی می شوند زیرا سیستم عامل توانایی خود را برای ارجاع به داده های هارد از دست می دهد.

مشکلاتی که باعث فرمت شدن هارد می شوند

فرمت شدن هارد ممکن است به دلایل مختلفی باشد گاهی اوقات مشکلات فیزیکی و در برخی مواقع نیز اشتباهاتی همچون فرمت کردن بدون تهیه بکاپ، باعث از دست رفتن اطلاعات می شوند.

 • خرابی فریم ‌ویر

در خرابی فریم ویر، هارد توسط سیستم شناسایی نمی شود و یا سیستم در حین فرایند بوت شدن دچار اختلال می شود و دیگر دسترسی به فایل ها امکان پذیر می شود.

 • کرش کردن هارد دیسک

 تهویه نامناسب فن سی پی یو ممکن است باعث کرش کردن هارد شود.

 • منبع تغذیه غیرقابل اعتماد

استفاده از منابع تغذیه غیرقابل اعتماد با ولتاژهای بسیار کم یا بسیار بالا ممکن است باعث خرابی هارد دیسک شوند.

 • خرابی داخلی

 خرابی های مکانیکی هارد ممکن است دسترسی به اطلاعات هارد را غیر ممکن کند.

 • فایل ‌های خراب شده

خاموش شدن ناگهانی سیستم و استفاده از برنامه مخرب و ویروسی می تواند به هارد آسیب وارد کند.

بازیابی درایو فرمت شده بدون نرم افزار |بازیابی هارد اکسترنال فرمت شده
استفاده از نرم افزاریکاوری هاردر برای ریکاوری هارد فرمت شده

اگر می خواهید خودتان هارد فرمت شده را ریکاوری کنید، نیاز به استفاده از نرم های بازیابی اطلاعات است اما توجه داشته باشید که استفاده از هر نرم افزاری جوابگو نیست و حتی ممکن است باعث از بین رفتن همیشگی اطلاعات شما شوند.

بنابراین باید نرم افزاری درستی را انتخاب کنید و حتما در این زمینه اطلاعات لازم را داشته باشید.

اگر هارد شما فقط یک فرمت ساده شده است با اکثر نرم افزارهای ریکاوری اطلاعات می توانید به اطلاعات از دست رفته خود دسترسی پیدا کنید اما در غیر این صورت پیشنهاد ما مراجعه به یک مرکز تخصصی تعمیرات هارد می باشد.

با این حال در ادامه چند نرم افزار ریکاوری هارد فرمت شده را معرفی می کنیم :

نرم افزار TestDisk برای ریکاوری هارد

تست دیسک یک نرم افزار رایگان و قوی برای بازیابی اطلاعات هارد است. این نرم افزار را می توانید برای بازیابی پارتیشن های حذف شده استفاده کنید.

کمک به راه اندازی مجدد و یا ترمیم بوت سکتور در هارد از دیگر قابلیت های نرم افزار TestDisk می باشد ضمن اینکه می توانید پرونده ها را از پارتیشن های حذف شده غیر قابل دسترسی کپی کنید.

پس از دانلود و نصب برنامهTestDisk، از شما خواسته می شود که فایل log ایجاد کنید و سپس لیستی از انواع جدول های پارتیشن را انتخاب می کنید. قبل از انتخاب لیستی از پارتیشن های هارد دیسک موجود، می توانید کارهای زیر را انجام دهید :

 • تجزیه و تحلیل پارتیشن برای ساختار صحیح
 • تغییر ساختار هارد
 • حذف کل داده ها در جدول پارتیشن
 • ریکاوری پارتیشن
 • لیست و کپی کردن پرونده ها
 • ریکاوری پرونده های حذف شده
 • ایجاد image از پارتیشن
 • و …

نرم افزار EaseUS Partition Master برای ریکاوری هارد

 یک نرم افزار رایگان دیگر برای مدیریت پارتیشن های هارد، نرم افزار EaseUS Partition Master  است. با این برنامه می توانید تغییر اندازه، جابجایی، ادغام یا تقسیم پارتیشن ها، تبدیل دیسک ها، بازیابی پارتیشن های حذف شده یا از دست رفته و همچنین بررسی خطای پارتیشن را انجام دهید

نرم افزار WinDirStat برای ریکاوری هارد

برای ریکاوری هارد فرمت شده، نرم افزار WinDirStat   نیز می تواند به کار شما بیاید. این نرم افزار استفاده ساده ای دارد و این امکان را فراهم می کند که نحوه توزیع داده ها، نوع فرمت آنها و همچنین میزان فضای اشغال شده توسط آنها را مشاهده کنید.

بعد از اجرای نرم افزار WinDirStat، درایوی که می خواهید آنالیز کنید را انتخاب کنید تا یک نمای درختی از پرونده ها و پوشه های موجود در هر درایو و همچنین یک نمایش گرافیکی نمایش داده شود.

با کلیک بر روی یک کادر درون گرافیکی، پرونده مدنظر شما در نمای درخت در سمت چپ پنجره به نمایش در می آید.

بازیابی درایو فرمت شده بدون نرم افزار |بازیابی هارد اکسترنال فرمت شده

ریکاوری هارد فرمت شده با مراجعه به شرکت های متخصص

اگر اطلاعات مهمی در هارد خود دارید پیشنهاد ما این است که به یک مرکز تخصصی تعمیرات و بازیابی اطلاعات هارد مراجعه کنید تا اطلاعات شما حفظ شود. شرکت های بازیابی اطلاعات با به کارگیری تکنیک های ریکاوری می توانند بدون آسیب، اطلاعات هارد شما را بازیابی کنند. همچنین اگر هارد دچار مشکلات سخت افزاری شده باشد، ابتدا بخش آسیب دیده تعمیر می شود و سپس اطلاعات بازیابی می شوند.

سوالات شما

 • آیا هارد فرمت شده قابل ریکاوری است ؟

بله، هارد فرمت شده با استفاده از نرم افزارها یا با مراجعه به مراکز تخصصی تعمیرات هارد، قابل بازیابی می باشد.

 • قوی ترین نرم افزار برای ریکاوری اطلاعات هارد کدام است ؟

لیستی از بهترین نرم افزارهای ریکاوری اطلاعات هارد همراه با ویژگی های آنها در این مطلب معرفی شدند.

 • آیا استفاده از نرم افزار برای بازیابی اطلاعات هارد جوابگو است ؟

استفاده از نرم افزار ناشناس ممکن است باعث حذف همیشگی اطلاعات هارد شما شود و مهم است که در انتخاب نرم افزار بررسی های لازم را انجام دهید.

دکمه بازگشت به بالا