جامعهکسب و کار ایرانیان

تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه

تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضایه در چیست؟

آیا هنگام انتخاب وکیل دادگستری و بهترین وکیل کیفری در کرج، با دو عنوان “وکیل پایه یک دادگستری”  و “وکیل قوه قضاییه “مواجه شوید؟ تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه در چیست؟ کدامیک برتری  بر دیگری دارند؟ وکیل دادگستری انتخاب کنم یا وکیل قوه قضاییه ؟ در این مطلب، ابتدا به تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه می پردازیم و در آخر پاسخ خواهیم داد انتخاب بهتر است یا وکیل قوه قضاییه ؟

بهترین وکیل خانواده کرج |کرج وکیل

تفاوت وکیل پایه یک دادگستری و قوه قضاییه

 اولین واساسی ترین تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه در “مرجع اعطای پروانه وکالت ” به وکیل دادگستری است. در حال حاضر دو مرجع در ایران  به  اشخاص واجد شرایط قانونی ،پروانه وکالت دادگستری و مجوز وکالت دادگستری اعطاء می نمایند:

  1. کانون وکلای دادگستری
  2. مرکز وکلای قوه قضاییه

کانون وکلای دادگستری

 کانون وکلای دادگستری نخستین مرجع اعطای پروانه وکالت دادگستری می باشد که به عنوان قدیمی ترین نهاد مستقل مدنی در ایران است و با تصویب قانون وکالت مصوب 1314 با شخصیت حقوقی مستقل تاسیس شد.این کانون از زمان تصویب لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری درهفتم اسفندماه سال 1331 تا کنون مستقل اداره می شود. کانون وکلای دادگستری در سال 1329 نیز به عضویت کانون وکلای بین المللی (IBA)  درآمده است. این نهاد در هر استان دارای کانون مجزایی است و کلیه کانون های وکلای دادگستری مستقر در هراستان  زیرمجموعه   اتحادیه کانون های وکلای دادگستری (اسکودا) اداره می شوند.  کانون وکلای دادگستری مرکز در شهر تهران مستقر است.

 کانون وکلای دادگستری () توسط هیئت مدیره ای متشکل ازوکلای پایه یک دادگستری که غالبا پیشکسوت و اساتید جامعه وکلای دادگستری هستند اداره می شود . هیت مدیره هر کانون متشکل از  12 عضو اصلی و 6 عضو فرعی است . اعضای هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری هر دوسال یکبار با رای وکلای دادگستری انتخاب می شوند. نظارت بر اعمال وکلا و رسیدگی به تخلفات  و تعقیب انتظامی وکلای دادگستری نیزتوسط دادگاه انتظامی وکلا و  دادسرای انتظامی وکلا مستقر در کانون های وکلای دادگستری هر استان  صورت می گیرد.

مرکز وکلای قوه قضاییه

در سال 1381 تاسیس گردید. با تصویب ماده 187 قانون سوم توسعه ، مر کز وکلا به مرکز کارشناسان رسمی دادگستری و مشاوران خانواده قوه قضاییه اضافه شد. و با تصویب این قانون به قوه قضاییه این اختیار داده شد که نسبت به تایید صلاحیت دانش آموخته گان رشته حقوق  جهت صدور پروانه وکالت دادگستری به آنان و تاسیس موسسات مشاوره حقوقی اقدام نماید. هم اکنون  مرکزوکلای قوه قضاییه  موازی با کانون وکلای دادگستری اقدام به صدورمجوز وکالت می نماید. این مرجع نیز هرساله  آزمونی جهت صدور پروانه کارآموزی وکالت  برگزارمی نماید، در صورت کسب حدنصاب قبولی در این آزمون، پروانه کارآموزی وکالت به پذیرفته شدگان اعطاء می شود .کارآموزان وکالت موظف به گذراندن 6 ماه کارآموزی در جلسات  حضوری دادگاه ها هستند پس از اتمام دوره کارآموزی،  در مصاحبه حضوری  شرکت نموده و پس از قبولی در آن ،مجوزوکالت  دادگستری و تاسیس موسسات مشاوره حقوقی به آنان از سوی قوه قضاییه اعطاء می شود.

اولین واساسی ترین فرق وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه که درواقع  تفاوت وکیل کانون وکلای دادگستری با وکیل مرکز وکلای قوه قضاییه می باشد، بررسی گردید. حالیه  در ادامه مقاله فوق به دومین تفاوت وکیل دادگستری با  وکیل قوه قضاییه می پردازیم .

تفاوت وکیل پایه دادگستری و قوه قضاییه از نظر وظایف و مسئولیت ها

  در حال حاضر مطابق قوانین  حاکم ، درایران  دو مرجع صالح  “کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضاییه”  برای اشخاص واجد صلاحیت قانونی مجوز وکالت دادگستری صادر می نمایند . با این حال  ، از نظر وظایف و مسئولیت بین وکلای فوق تفاوتی وجود ندارد. در واقع اشخاصی که از هرکدام از مراجع فوق مجوز وکالت  و پروانه وکالت دادگستری دریافت نمایند” وکیل دادگستری “می باشند و دارای وظایف و مسئولیت های  یکسانی هستند.  توجه داشته باشید آنچه که  برای انتخاب ” وکیل دادگستری ” از اهمیت بسیاری برخوردار است :  در نظر گرفتن سواد ودانش به روز،مهارت و تجربه، استعدادو ضریب هوشی بالا و قوه تحلیل واستدلال و در نهایت  قدرت اثبات  یک “وکیل  دادگستری” خوب و موفق  است.

وکیل دادگستری یا وکیل قوه قضاییه کدام بهتراست؟

به طور کلی  ارائه ، وکالت در دادگاه ها  و مراجع قضایی ، دفاع در دعاوی حقوقی و کیفری ، حل معمای پرونده ها علاوه بر تسلط به قوانین که شرط لازمه این حرفه است و مستلزم این است که  وکیل پایه یک  دادگستری  مطالعه روزانه و مستمر داشته باشد  زیرا که قوانین در گذر زمان و سالانه به موجب مصوبه های جدید مجلس شورای اسلامی  و بخشنامه  ها  و آیین نامه  مدام در حال تغییرهستند، یک وکیل پایه یک دادگستری،  قطعا باید دارای هوش ،استعداد وکالت و قوه تحلیل و استدلال بالایی داشته باشد که امری نسبی  و منحصر به فرد است .لذا مواردی که در تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه  بیان گردید در مقایسه با این نکات اهمیت زیادی ندارد.

گروه حقوقی وکیلچی  مجموعه ای از وکلای پایه یک دادگستری می باشند که در سالهای اخیر  به طور مستمر و با پشتکار بالا تلاش نموده اند با همدردی و درک  نگرانی های موکلین خود، با کسب مهارت و آموزش روزانه، بهترین نتایج را پرونده های خود بدست بیاورند. چنانچه قصد دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری را دارید با زیر در تماس باشید:

اگر بدنبال مشاوره با وکیل پایه یک  می‌باشید، می‌توانید با گروه حقوقی وکیلچی در این زمینه ارتباط برقرار کرده و درخواست مشاوره داشته باشید.

همچنین گروه حقوقی وکیلچی در تهران برای آسان شدن کار شما در زمینه‌های حقوقی، مشاوره حقوقی خود را بصورت تخصصی ارائه می‌کند. شما این امکان را دارید از گروه حقوقی وکیلچی مشاوره حقوقی دریافت کنید و با کمک آن‌ها تمام مشکلات خود را در هر  زمینه حقوقی حل و فصل کنید.

وکیل یا مشاور؟ مسئله این است

پیش از باز کردن موضوع تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه دانستن این نکته جالب است. غیر از  وکیل یک عنوان شغلی دیگر هم داریم که می تواند از حقوق افراد دفاع کند. عنوان شغلی او است. مشاور حقوقی کسی است که پروانه وکالت ندارد و نمی‌ تواند همه کارها و مسئولیت ‌های وکیل دادگستری را انجام دهد. قانون اجازه این کار را به او نمی دهد. مشاور حقوقی البته می تواند هم در دادگستری و هم در قوه قضاییه درباره مسائل مختلف حقوقی به مردم مشاوره دهد. اما حدود اختیارات اش با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل قوه قضاییه متفاوت است و موکلین نباید این دو عنوان شغلی را یکی و برابر بدانند.

مدرک وکالت پایه یک دادگستری را چگونه بگیریم؟

برای درک بهتر تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه مراحل دریافت مدرک و پروانه اشتغال به کار هر کدام را با هم بررسی می کنیم.

وکیل پایه یک دادگستری بعد از قبول شدن در رشته وکالت در کنکور و گرفتن لیسانس، در آزمون وکالت کانون وکلا شرکت می کند. قبول شدن این آزمون شرط اساسی دریافت پروانه وکالت است. بعد از آزمون وکالت، وکیل برای دریافت پروانه باید یک دوره کارآموزی ۱۸ ماهه کنار یک وکیل با تجربه بگذراند. پس از به دست آوردن تجربه و رضایت کامل سرپرست از مسیر کاری و شغلی کارآموز، پروانه وکالت برای شخص صادر می شود.

سختی ‌های این مسیر آنقدری هست که هر کسی نتواند آن را به پایان برساند. پس از پایان این مراحل و دریافت پروانه وکیل پایه یک دادگستری که از سوی کانون وکلا صادر می‌شود، این اجازه برای شخص صادر می شود تا برای دفاع از حقوق موکلان خود پیش قدم شود.

مراحل دریافت مدرک وکالت پایه یک قوه قضاییه

مراحل دریافت مدرک و پروانه وکالت اولین تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه است. وکیل قوه قضاییه پس از پایان دوره چهار ساله دانشگاه و دریافت مدرک وکالت، باید در آزمون وکالت قوه قضاییه که از طرف قوه قضاییه برگزار می‌شود، شرکت و پس از قبولی و اتمام دوره، خود را برای شرکت در دوره کارآموزی آماده کند.

کار آموزش وکیل پایه یک قوه قضاییه با وکیل با سابقه کاردان است و بعد از گذشت این مدت پروانه وکالت برای وی از طرف قوه قضاییه صادر خواهد شد. بعد از این مرحله وکیل می ‌تواند برای دفاع از حقوق کسانی که نیازمند کمک هستند اقدام و تمام مسئولیت ‌های وکیل پایه یک را داشته باشد.

شرایط آزمون وکالت در قوه قضاییه با آزمون کانون وکلا با هم متفاوت و مرجع طراح سوال هم فرق دارد. با این توضیح که منابع طرح سوال همان منابع اصلی دانشگاهی است که در دانشگاه‌ ها تدریس می‌شود.

خلاصه تفاوت وکیل پایه یک دادگستری با وکیل قوه قضاییه

اولین تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه در مرجع صادر کننده پروانه وکالت آنهاست.

مراحل دریافت پروانه وکالت دومین تفاوت عمده است.

آزمون‌ ها و کارآموزی‌ ها دیگر تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه است.

اما در نهایت وکیل پایه یک دادگستری با وکیل قوه قضاییه از نظر شرایط کاری تفاوتی ندارند.

مسئولیت ‌های این دو کاملا مشابه هم است و هر دو همان حدود اختیاراتی را دارند که قانون برای آنها تعریف کرده است. افراد نیازمند وکیل برای انجام کارهای قانونی می توانند به هر دو گروه مراجعه کنند.

وکیل پایه یک دادگستری بگیرم یا وکیل پایه یک قوه قضاییه؟

قبل از اینکه بین این دو عنوان وکیل یکی را انتخاب کنید، بهتر است ذهن خود را به طور کامل از شایعاتی که درباره وکلا وجود دارد پاک کنید. شایعاتی مثل بهتر بودن وکیل پایه یک دادگستری یا آسان بودن مراحل دریافت پروانه وکالت برای وکیل قضایی و از این دست حاشیه هایی که بدون هیچ مرجع رسمی در بعضی رسانه‌ ها دست به دست می شود.

برای انتخاب بین وکیل پایه یک دادگستری و وکیل قوه قضاییه بهتر است درباره تجربه و تخصص آنها تحقیق کنید. تعداد پرونده هایی که با موفقیت به پایان رساندند را مرور کنید. این تجربه، تخصص و مهارت است که می‌ تواند نقطه قوت یک وکیل در دفاع از حقوق موکل خود باشد. فقط قبول شدن در آزمون ‌ها و دریافت پروانه وکالت دلیل برتری وکلا نسبت به هم نخواهد بود.

ما سعی کردیم در موسسه حقوقی خود مجموعه ای از وکلای با تجربه و متعهد و دلسوز را کنار هم داشته باشیم تا هر شخصی بتواند با کمترین هزینه و زمان، وکیل شخصی خود را داشته باشد.

برگرفته شده از:

vakilchi.com

@rockylackey

دکمه بازگشت به بالا