عمومیکسب و کار ایرانیان

امکان تغییر اندازه و ساخت انواع جواهرات با دستگاه جوش لیزری طلا

در سال‌های اخیر فناوری جوش لیزری جای خود را در صنعت جواهرسازی پیدا کرده است. از این فناوری می‌‌توان در پر کردن تخلخل‌ها، تعمیر / تغییر اندازه انواع جواهرات مانند حلقه‌ها و دستبندها – بدون برداشتن سنگ – استفاده کرد. فناوری جوشکاری لیزری ساختار مولکولی فلزات مشابه یا غیرمشابه را در نقطه جوشی مشخص، مجددا پیکربندی کرده و این امکان را فراهم می‌‌کند تا دو آلیاژ یکپارچه شوند. در این مطلب به بررسی مزایا و کاربردهای جوش لیزر طلا می‌‌پردازیم.

استفاده از دستگاه جوش لیزری طلا چه مزایای دارد؟

جواهرسازان با خرید یک دستگاه جوش طلا مناسب و کسب آموزش‌های مربوطه می‌‌توانند بهره‌وری کسب‌وکار خود را افزایش دهند. کار با این دستگاه راحت است که می‌‌تواند تغییرات قابل‌توجهی را در زمان و هزینه صرف شده در فرایند ساخت و تعمیر جواهرات ایجاد کند. در ادامه لیستی کوتاه از مزایای جوشکاری لیزری را آورده‌ایم:

 • در جوشکاری لیزری دیگر نیازی به استفاده از مواد لحیم‌کاری نیست
 • دیگر هیچ نگرانی بابت تطبیق عیار یا رنگ جواهرات وجود ندارد
 • جوشکاری لیزری تمیز و دقیق اجرا می‌‌شود
 • قطر نقطه جوش لیزری از 0.05 تا 2 میلی‌متر متغیر است که دقت بالای دستگاه‌های جوش لیزری طلا را نشان می‌‌دهد

افزایش دامنه ساخت و تعمیر جواهرات با استفاده از دستگاه جوش لیزری

جواهرسازانی که در حال حاضر از فناوری جوشکاری لیزری استفاده می‌‌کنند، این امکان را پیدا کرده‌اند تا محصولات خود را باکیفیتی بالاتر و در زمانی کوتاه‌تر تولید کنند. در عین حال، در فرایند جوش لیزری طلا در مقایسه با روش‌های سنتی از متریال کم‌تری استفاده می‌‌شود. یکی از عناصر کلیدی در فرایند جوشکاری لیزری که در ساخت و تعمیر جواهرات کاربرد دارد، مفهوم حرکت آزاد (free-moving) است. در این روش، لیزر یک پالس نور مادون قرمز ثابت ایجاد می‌‌کند. پالس لیزر از نظر اندازه و شدت قابل کنترل است.

از آنجا که گرمای ایجاد شده به صورت موضعی است، اپراتورها می‌‌توانند جواهرات را با انگشتان خود کنترل کنند یا آن‌ها را ثابت نگه دارند. به این ترتیب، اپراتورها می‌‌توانند قسمت‌های کوچکی از جواهرات را با دستگاه جوش لیزری طلا جوشکاری کنند؛ بدون اینکه آسیبی به انگشتان آن‌ها برسد؛ بنابراین، دیگر نیاز نیست جواهرسازان هزینه زیادی را صرف خرید دستگاه‌های گران قیمت کنند و با استفاده از دستگاه‌های جوش لیزری طلا می‌‌توانند به‌راحتی هر طرحی را روی جواهرات اجرا کنند.

https://rotecgroup.com/gold-laser-welding-machine/

کاربردهای رایج دستگاه جوش لیزری طلا

دستگاه‌های جوش لیزری به جواهرسازان کمک می‌‌کنند تا محصولاتی باکیفیت‌تر تولید کنند. در جوشکاری لیزری، یک پرتو نور بر یک نقطه متمرکز می‌‌شود و گرمای موضعی بسیار بالایی تولید می‌‌شود. به این ترتیب جواهرسازان به کمک این روش می‌‌توانند کارهایی را انجام دهند که زمانی امکان آن وجود نداشت یا اینکه بسیار وقت‌گیر بود. در ادامه به‌ برخی از کاربردهای رایج دستگاه‌های جوش لیزری طلا اشاره می‌‌کنیم:

 • تعمیر انواع جواهرات و فریم‌های عینک در عرض چند دقیقه
 • امکان جوش سیم‌های ریز فیلیگر
 • تغییر اندازه / تعمیر حلقه‌ها و دستبندها
 • ساخت کامل دستبند و گوشواره
 • تعمیر جواهرات آسیب‌دیده را بدون برداشتن سنگ
 • پر کردن تخلخل‌های ایجاد شده
 • ساخت فریم عینک
 • امکان جوش سایر متریال‌ها مانند نقره و تیتانیوم

تعمیر انواع جواهرات با دقت بالا

جوشکاری لیزری به جراحی میکروسکوپی روی جواهرات شباهت دارد. شما می‌‌توانید در فاصله نیم میلی‌متری از سنگ‌های حساس به حرارت کار کنید؛ بدون اینکه آسیبی به آن‌ها وارد کنید. از آنجا شما کار خود را زیر میکروسکوپ انجام می‌‌دهید و به دلیل اینکه می‌‌توانید قطر پرتو لیزر را از 0.05 تا 2 میلی‌متر تنظیم کنید، کنترل کاملی روی محل تابش لیزر خواهید داشت.

با این قابلیت، تعمیراتی که زمانی در چند مرحله انجام می‌‌شد – جدا کردن یک قطعه، برداشتن سنگ‌ها، انجام تعمیرات و قرار دادن مجدد سنگ‌ها – اکنون می‌‌توانند در یک مرحله تکمیل شوند. این صرفه‌جویی در زمان باعث افزایش بهره‌وری کارگاه شما می‌‌شود.

امکان تعمیر جواهرات آنتیک با حفظ یکپارچگی آن‌ها

در تعمیر جواهرات به روش سنتی، جواهرساز مجبور است در ابتدا سنگ‌ها را از قطعه جواهر آنتیک جدا کند و در نتیجه یکپارچگی آن قطعه کاملا از بین می‌‌رود. اما با استفاده از دستگاه جوش لیزری طلا، دیگر نیازی نیست برای انجام عملیات جوش، سنگ‌های حساس به حرارت را جدا کنید و در نتیجه یکپارچگی و ظاهر قدیمی قطعه جواهر آنتیک حفظ می‌‌شود. در حالی که اگر آن را با یک مشعل معمولی تعمیر کنید، قطعه جواهر اکسید می‌‌شود، رنگ آن تغییر می‌‌کند و درنتیجه یک قطعه جواهر آنتیک با قدمت چند قرن مانند یک قطعه جدید به نظر می‌‌رسد و ارزش خود را از دست می‌‌دهد.

دستگاه جوش لیزری طلا مدل RT200P

یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های جوش لیزر در صنعت جواهرات، دستگاه لیزر مدل RT200P است. این دستگاه عملیات جوش را با دقت بالایی اجرا می‌‌کند و کم‌ترین اثر جوش را روی قطعه جواهر باقی می‌‌گذارد. از این رو، برای تولید محصولات ظریف و همچنین تعمیر و تغییر اندازه جواهرات گزینه‌ای ایده‌آل به شمار می‌‌آید. از جمله ویژگی‌های دستگاه جوش لیزری RT200P می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان کار 24 ساعته با عملکردی پایدار
 • استفاده از فناوری YAG
 • قابلیت تنظیم انرژی، پالس، فرکانس و قطر لیزر
 • ایجاد عمق کافی روی قطعه جواهر
 • جوشکاری لیزری به صورت اتوماتیک با دقت بالا
 • امکان انجام انواع جوش لیزری مانند جوشکاری نقطه‌ای، لب به لب، جوشکاری درزی و مختوم کننده

خرید بهترین دستگاه جوش لیزری طلا در روتک

در چند سال گذشته، قیمت دستگاه‌های جوش لیزر طلا کاهش یافته است و از این رو به یک دستگاه مقرون‌به‌صرفه برای جواهرسازان تبدیل شده است. فناوری جوشکاری لیزری مزایای فراوانی را برای صاحبان کسب‌وکارها به ارمغان آورده است و کسانی که این دستگاه را خریداری می‌‌کنند در مقایسه با روش سنتی، در عین صرفه‌جویی در زمان ساخت و تعمیر جواهرات، از متریال کم‌تری نیز استفاده می‌‌کنند. روتک، با سابقه فعالیت درخشان در عرضه دستگاه‌های لیزری با بهره‌مندی از تیمی از مهندسان متخصص، این آمادگی را دارد تا مشاوره‌های لازم را در زمینه خرید بهترین مدل‌های دستگاه لیزر به شما ارائه دهد.

دکمه بازگشت به بالا