عمومیکسب و کار ایرانیان

انواع ترمز ای بی اس

ترمز ABS چیست؟

ترمز ضد قفل یا ای بی اس (ABS) که مخفف Anti Braking System است به معنای سیستم (ترمز) ضد قفل می باشد. ترمز ABS مانع از قفل شدن چرخ ها و در نتیجه از کشیدگی خودرو در جاده لغزنده یا سرعت بالا می شود.

در گذشته هنگام گرفتن ترمز زمانی که اتومبیل دچار کشیدگی می شد، فرمان پذیری تا حد زیادی کاهش می یافت و فرمان خودرو قادر به حرکت در جهت اتومبیل نبود که باعث منحرف شدن خودرو از مسیر و احتمال خطر تصادف را افزایش میداد.

 امروزه با استفاده از ترمز ضد قفل (ABS) روند این خطر رو به کاهشی می باشد. پس می توان از ویژگی های ترمز ای بی اس (ABS) به امکان هدایت اتومبیل در شرایط مختلف، توقف سریع و آسودگی خودرو اشاره کرد.

انواع سیستم ترمز |ترمز abs چگونه کار میکند

ترمز ABS به وجود آمد که بتواند آسودگی خاطر را برای رانندگان هنگام استفاده از ترمز هموار سازد. زمانی که پیشرفت در صنعت خودرو سازی از قبیل امکان سرعت بالا برای رانندگان شکل گرفت، خودرو ها نیازمند سیستم کنترل کننده پیشرفته تری بودند چرا که کنترل خودرو هنگام سرعت با خطرات جبران ناپذیری همراه بود.

لازم به ذکر است که قیمت بلوک ای بی اس با توجه به نرخ ارز تعیین میشود و برای خرید بلوک ای بی اس میتونید به قیمت دلار توجه ویژه ای داشته باشید.

در مواقعی نیز، جاده ها براثر بارش لغزنده می شدند که کنترل خودرو با سرعت بالا امری غیر ممکن بود. طبیعتا در این صورت یا هنگام ترمز گیری شدید چرخ ها روی سطح جاده قفل و باعث کشیدگی خودرو روی جاده می شد، که کنترل اتومبیل برای راننده سخت یا حتی غیر ممکن بود. قانونا باید سیستمی به وجود می آمد که بتواند این موانع را از سر راه بردارد.

مهندسان شرکت های بزرگ خودروسازی موفق شدند سیستم کنترل کننده پیشرفته یا ضد قفل ABS را طراحی کنند که با توسعه ی این فناوری در حال حاضر اکثر خودرو های روز دنیا به سیستم ترمز ABS مجهز شده اند.

انواع ترمز ای بی اس (ABS)

ترمز های ضد قفل (ABS) از طراحی های مختلفی تشکیل شده است که به عمل ترمزها بستگی دارد. انواع مختلف این ترمز ها به شرح زیر است:

·         ترمز  ABSچهارکاناله با چهار حسگر

در این روش به دلیل قرار دادن سوپاپ جداگانه برای هر چرخ جز بهترین طراحی های ترمز ضد قفل می باشد که با این روش می توان هر چرخ را به صورت جداگانه بررسی کرد.

·         ترمز ABS سه کاناله با سه حسگر

در این نوع از ترمز ضد قفل به هر چرخ جلو بیشترین نیروی ترمز می رسد که چرخ های عقب قبل از فعال شدن سیستم ضد قفل، قفل می شوند (این روش بیشتر برای کامیون ها و وانت بار ها کاربرد دارد).

·         ترمز ABS یک کاناله و یک حسگر

در این نوع از ترمز ای بی اس (ABS)  فقط از یک سنسور و سوپاپ در اکسل عقب استفاده می شود و با استفاده از آن ها به تنظیم سرعت و کنترل چرخ ها می پردازد. در این روش هنگام ترمز گیری شدید وزن اتومبیل به جلو بیشتر می شود که همین امر باعث می شود چرخ های عقب تعادل نداشته باشند که ممکن است قفل شوند.

انواع سیستم ترمز |ترمز abs چگونه کار میکند

تاریخچه ترمز ABS

ابتدا ترمز ضد قفل (ABS) به نام ترمز ضد لغزش به کار برده می شد که برای اولین بار، درخطوط راه آهن آمریکا (شرکت ترمز هوایی وستینگهاوس) مورد استفاده قرار گرفت. در دهه 1940، شرکت ترمز هوایی وستینگهاوس متوجه کاربرد این سیستم برای جلوگیری از ساییدگی در لاستیک هواپیما شد که تقاضای زیادی هم در  این زمینه دریافت کرد.

در سال 1966میلادی، دانلوپ ماکسارت موفق شد این سیستم را روی اتومبیل Jensen FF قرار دهد و روانه بازار کند در نهایت ترمز ای بی اس (ABS) در سال 2004 در خودرو های مسافربری اروپایی مورد استفاده قرار گرفت و به تدریج از این فناوری در اکثر خودرو ها استفاده شد.

منبع: اینفوجاب مارکت

دکمه بازگشت به بالا