عمومیکسب و کار ایرانیان

انواع روش‌های برشکاری ورق‌

برشکاری ورق فولادی چیست و چه اهمیتی دارد؟

 برش ورق های فولادی و تبدیل آنها به قطعات کوچکتر با استفاده از روش های مکانیکی و دستی برشکاری ورق آهن می گویند. این برشکاری به روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. همچنین می توانید جهت خرید تیرآهن و اطلاع از قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن نرمال به لینک درج شده مراجعه فرمایید.

برای اینکه بتوانیم با کیفیت ترین محصولات فولادی را تولید کنیم باید از بهترین روش های برشکاری ورق استفاده کنیم بنابراین در ابتدا به معرفی انواع روش برشکاری ورق می پردازیم که از مهمترین آنها می توان به برش لیزری و واتر جت اشاره کرد. فرز و برش شعله‌ ای و پلاسما و التراسونیک و تخلیه الکتریکی و برش با تیغه و همینطور جهت سیال ساینده، از دیگر روش های برشکاری ورق می باشد.تمام فرآیندهای برشکاری شامل آب، گاز و اشعه است که شما می توانید آنها را با استفاده از نیروی وارده بر روی سطح ورق برش دهید. اما این فرآیند با توجه به سختی ورق ها و ضخامت آنها کاملا متفاوت است و قبل از انجام این کار باید تمام این تفاوت ها را در نظر بگیرید.

قیمت تیرآهن 14 اصفهان |قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان امروز

انواع روش‌های برشکاری ورق

درک روش های مختلف برشکاری ورق فولادی به ما کمک می کند بهترین گزینه را انتخاب کنیم، با توجه به ویژگی هایی مانند ضخامت ورق، قیمت انواع مختلف ورق ها، دقت و کیفیت محصول نهایی و سرعت کار. این روش ها را می توان از دیدگاه های متعدد طبقه بندی کرد. به عنوان مثال، روش های سنتی و مدرن، روش های دستی و مکانیکی و روش های سرد و گرم که در این صفحه تمام این روش ها را توضیح می دهیم و می گوییم که کدام یک از آنها در هر یک از دسته های ذکر شده گنجانده شده است. در انتها نیز خواهیم گفت که میلگرد a4 چه نوع میلگردی است؟

روش تراشکاری

برش ورق های فولادی با روش تراشکاری بیشتر در صنعت خودرو استفاده می شود و این روش یکی از روش های سنتی، گرم و قطعا مکانیکی است. روش های برشکاری ورق فولادی با دستگاه مربوط به آن و با دقت بالا را انجام می شود.

روش سنگ فرز (سنگ‌زنی)

این روش همانند روش فوق در دسته های روش های سنتی، گرم و مکانیکی است و برای برش ورق هایی که برای کیفیت سطح ورق مهم هستند استفاده می شود. تیغ دستگاه سنگ فرز به صورت چرخشی عمل می ‌کند و سطح فلز را صاف می ‌کند.

روش پانچ

پانچ یکی دیگر از روش های سنتی است که برای برش ورق فولادی استفاده می شود و همچنین به عنوان یک روش سرد و مکانیکی شناخته می شود. روش پانچ عمدتا برای فلزات قوی استفاده می شود و فشار برش حدود هزار تن باعث برش ورق می شود.

روش سمباده زنی

روش سمباده زنی بسیار شبیه به روش سنگ زنی است و تقریبا به همان شیوه انجام می شود. تنها تفاوت این است که در این روش، با توجه به بخشی که برشکاری می ‌شود باید نوع سمباده را انتخاب کرد.

روش رزوه زنی

رزوه زنی یکی دیگر از روش های برشکاری ورق سنتی است که با کمک دستگاه های فرز تراش، رولینگ و فرمینگ کار می کند و امروزه کمتر استفاده می شود.

روش الکترود

ایجاد سوراخ در فلزات و برش دادن یک استفاده دیگر از الکترودها در صنعت است. هر الکترود دارای کاربرد خاص خود است و باید مورد نیاز مورد استفاده قرار گیرد. این روش یکی از روش های گرم و مدرن است که مطمئنا به طور گسترده ای استفاده نمی شود.

روش قیچی

این یکی از روش های قدیمی و سرد است که برای برش ورق فولادی بسیار نازک استفاده می شود. برای قیچی ‌های دستی با ضخامت حدود ۱٫۵ میلی متر، شما می توانید قیچی های گرد را با ضخامت حدود ۶ میلیمتر و قیچی با یک اهرم با ضخامت حدود ۵ میلی متر در نظر بگیرید.

برشکاری ورق به روش لیزر، پلاسما و هواگاز

دستگاه ها و روش های مختلف برای انواع برشکاری ورق های فولادی استفاده می شود؛ یکی از این روش ها استفاده از لیزر برای برش است که دارای فرآیند برش خاص خود و محدودیت ضخامتی برای ورق است. روش دیگری استفاده از هواگاز است که یکی از قدیمی ترین روش های برشکاری ورق فولادی است. تمام فلزات آهنی از گالوانیزه تا استنلس استیل می تواند با این روش برش داده شود. البته مهم است که توجه داشته باشید که قیمت ورق گالوانیزه و قیمت فولاد ضد زنگ می تواند کل هزینه های برش را با این روش تحت تاثیر قرار دهد. روش سوم، که به عنوان یک روش پر سر و صدا محسوب می شود، استفاده از پلاسما برای برشکاری ورق فولادی است.

روش گیوتین

این روش یکی از روش های سرد و قدیمی است که در سه مدل انجام می شود: مکانیکی، پدالی و هیدرولیکی که با توجه به ضخامت ورق فولادی مورد نظر استفاده می شود. برشی که توسط گیوتین انجام می‌ شود به کمک تیغه‌ های کروم ‌دار آن است. این می تواند تا ضخامت ۳۰ میلیمتر کاهش یابد و با وجود فولاد، مناسب برای برش فلزات کربنی و آلیاژی است. اقتصادی بودن و اتوماتیک بودن آن از جمله مزایای این روش محسوب می‌ شوند.

روش واترجت

روش واترجت یا برش ورق فولادی با آب یک روش مدرن و سرد است که با استفاده از فشار بالای آب، ورق های فولادی را برش می دهد. واترجت با ترکیب آب با سنگ ساینده کار می کند تا فشار حدود ۶۰۰۰ پوند در هر اینچ بر روی ورق فولادی اعمال شود و سپس آن را برش دهد. استفاده از این روش مانع تغییر شکل ورق فولاد پس از برش، که مزیت مهم آن است. برش با کیفیت بالا، بدون ایجاد حرارت، بدون ایجاد زباله و بدون محدود کردن ضخامت برش، مزایای دیگر این روش، و قیمت بالای آن یکی از معایب این روش است.

روش CNC

کلمه CNC به معنای کنترل عددی کامپیوتری یا Computer Numerical Control نام روشی است که در آن یک مینی کامپیوتر یا میکرو رایانه به عنوان یک واحد دستگاه عمل می کند و مسئول ارسال برنامه های برش ضروری یا حکاکی فلزات است. کل فرایند به صورت کامپیوتری انجام می شود و این روش یکی از روش های گرم و معاصر است. یکی از ویژگی های مشخصه این روش این است که تمام مراحل و دستورالعمل ها بر روی کامپیوتر ذخیره می شوند و همان کد را می توان به راحتی تغییر یا ویرایش کرد.

روش های برشکاری ورق گالوانیزه

دو روش را می توان برای به دست آوردن قطعات گالوانیزه با برش لیزر استفاده کرد. اولین روش برای اولین بار ورق فولادی بدون پردازش را با یک لیزر شفاف برش داده و سپس عملیات گالوانیزه انجام می شود و قطعه گالوانیزه به دست می آید. در روش دوم، ورق گالوانیزه تولید شده در کارخانه به طور مستقیم برش داده می شود. هر دو روش را می توان انجام داد، اما به دلیل این واقعیت که ورق های گالوانیزه تولید شده در کارخانه دارای کیفیت بالاتر هستند، محصول پس از برش لیزر با کیفیت بالاتر خواهد بود.

دلایل برشکاری ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه دارای بسیاری از کاربردهای صنعتی در صنعت و ساخت و ساز است، اما استفاده از ورق با همان ابعادی که در کارخانه تولید می شود غیر ممکن است. برای استفاده از ورق های موجود در بازار، آنها باید به ابعاد مورد نیاز برسند. بنابراین، برش کاری ورق بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند ورق کاری و استفاده از صنعت ورق فلز گالوانیزه است. روش های مختلف ذکر شده در این صفحه می تواند برای برش ورق های ابعاد کوچکتر استفاده شود. قیمت هر یک از این روش ها بسته به تکنولوژی مورد استفاده متفاوت است.

روش های برشکاری ورق آجدار

برش کاری ورق آجدار با توجه به شرایط و ماشین آلات مورد استفاده برای برش به دو دسته تقسیم می شود: برشکاری سرد و برش کاری گرم. سنگ فرز یا سنگ آسیاب یکی از ماشین ‌های برشی سنتی است. این دستگاه برای برش لوله ها، ورق اجدار و اکثر محصولات فولادی استفاده می شود. فرزکاری را می توان برای صیقل دادن استفاده کرد. صفحه سنگی مورد استفاده برای برش معمولا سه میلی متر است و پایین سنگ معمولا شش میلی متر ضخیم است.

صفحات مختلف برای برش هر نوع فلز استفاده می شود. به عنوان مثال، یک صفحه خاص برای فولاد ضد زنگ ساخته شده است، و مناسب برای استفاده از سنگ برش فولاد ضد زنگ خاص است. با استفاده از یک صفحه سنگی برای برش ورق آجدار در برش فولاد ضد زنگ سبب زنگ زدگی آن می شود.

روش های برشکاری ورق آجدار با لیزر

روش برش لیزری یکی از بهترین و دقیق ترین روش های مورد استفاده برای صفحات ضخیم کوچک است؛ این روش دارای دو نوع فیبر و گاز دی اکسید کربن است. لیزر دی اکسید کربن برای برش صفحات آلومینیوم و مس از صفحات آجدار و لیزر ها برای ضخامت ورق فلز مانند ورق های فولادی استفاده می شود.

نکات برش ورق آجدار لیزری

 • این روش را نمی توان برای صفحات ضخیم تر از ۳۱ میلیمتر استفاده کرد.
  • فرسایش در این فرآیند صفر است زیرا این روش بدون تماس است.
  این روش نسبت به سایر روش ها کندتر است اما در عین حال دقت بالایی دارد.
  این روش کاملا اتوماتیک بوده و ورق ها بدون دخالت دست به صورت مکانیکی بریده می شوند.
  • هزینه این فرآیند بالاست.
  • طراحی این نوع برش ممکن است دارای مسیرهای پیچ در پیچ باشد.
  • آلودگی صوتی در این روش بسیار کمتر است.

معیارهای انتخاب بهترین روش برشکاری ورق

در میان تمام روش های برشکاری ورق معرفی شده و تمام ویژگی های ذکر شده و مزایا و معایب گفته شده، ابتدا باید نیاز خود را پیدا کنید و بهترین انتخاب را برای برش ورق های فولادی خود بر اساس یک سری معیارها انجام دهید. همه موارد فوق کاربردی هستند و در مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، اما آنچه شما باید در نظر بگیرید که بهترین روش بین آنها را انتخاب کنید، ضخامت، دقت و کیفیت و برآورد هزینه‌ هاست.

دکمه بازگشت به بالا