جامعهکسب و کار ایرانیان

بهترین کلاه برای پاییز و زمستان کدامند؟

انواع کلاه زمستانی مردانه مناسب برای فصل زمستان

حالا که با چند نکته‌ی اصلی در مورد کلاه‌های زمستانی مردانه آشنا شدیم ،بهتر است مروری بر انواع مدل‌ها و طرح‌های آن‌ها داشته باشیم. با خواندن این مطلب خواهید دانست که چه نوع کلاهی را با ژاکت مردانه بافتنی ست کنید.

انواع کلاه مردانه‬‎ |برچسب اول

۱. واچ کپ | استاکینگ کپ | بینی

 این نوع از کلاه‌ها، محبوب‌ترین انواع کلاه در دنیا محسوب می‌شوند و هم زنان و هم مردان می‌توانند آن را بپوشند. محبوبیت این کلاه به اندازه‌ای است که آن را می‌توانید همه جا، از پیست‌های اسکی گرفته تا خیابان ببینید. کلاه واچ کپ (Watch Cap) اسم‌های مختلفی دارد که در عنوان به سه تا از آن‌ها اشاره کردیم. بسته به اینکه کجای جهان زندگی می‌کنید، ممکن است به نام‌های متفاوت دیگری هم برای این کلاه مانند توک (Tuque)، باب کت (Bobcap) و برگلر (Burglar cap | کلاه دزدان) بربخورید.

اگر موضوع اسم را بخواهیم کنار بگذاریم، هر استاکینگ کپ (Stocking Cap) چند ویژگی اصلی دارد که از آن طریق شناخته می‌شود:

  • به صورت بافت تولید می‌شوند و معمولاً جنسی پشمی، پنبه‎ای یا الیاف مصنوعی دارند.
  • شکلی گرد و متقارن دارند.
  • اغلب اوقات، قسمت پایینی کلاه به صورت دولبه روی هم آمده است تا از گوش‌ها محافظت بیشتری کند.

کلاه بینی (beanie) را می‌توان به شکل‌های مختلف پوشید. ممکن است بخواهید کلاه را تا قسمت پایینی سر، پایین بکشید و تمام بخش‌های گوش‌ را بپوشانید یا اینکه دوست داشته باشید کلاه فقط روی بخش بالایی سرتان قرار بگیرد. مردان بیشتر از حالتی استفاده می‌کنند که در آن کلاه به صورت کامل سر را می‌پوشاند. شکلی که کلاه فقط روی سر قرار می‌گیرد و حالت شلی دارد، بیشتر مورد استفاده‌ی نوجوانان و جوانان سن پایین است و هم دختران و هم پسران آن را به این صورت می‌پوشند.

تعدادی از کلاه‌های طرح توک، لبه‌های نرم، کوچک و هلالی شکل دارند که بین اسنوبردسوارها بسیار محبوب است. برخی از طرح‌های کلاه بینی هم با منگوله، رشته و وسایل دیگر تزیین شده است. استاکینگ کپ‌ها برای استفاده‌ی روزمره در هوای سرد گزینه‌ای عالی محسوب می‌شوند، به خصوص اگر لبه‌های آن را تا کنید و گوش‌هایتان را نه با یک لایه، بلکه با دو لایه بپوشانید.

این کلاه‌ها سر و گوش‌تان را گرم نگه می‌دارند و در برابر باران و برف هم محافظ خوبی محسوب می‌شوند. همچنین خیلی راحت می‌توانید آن‌ها را بعد از درآوردن، تا کنید و داخل جیب یا کیف‌تان بگذارید؛ بدون اینکه نگران این موضوع باشید که چروک می‌شوند یا تا می‌خورند.

برای جنس این نوع کلاه‌ها هم بهتر است به سراغ آن‌هایی بروید که از پشم بافته شده‌اند، البته اگر اهل ورزش در بیرون از خانه هستید یا به شکار علاقه دارید، بهتر است از کلاه‌هایی استفاده کنید که با الیافی ضدآب ساخته شده‌اند.

شکل ظاهری کلاه‌های بانی یا واچ کپ نشان می‌دهد که از این کلاه باید در موقعیت‌های غیر رسمی استفاده کرد. کلاه‌های بافته‌شده از جنس پشم را باید تنها با دست شست و آن را هوای آزاد خشک کرد. کلاه‌های بینی از جنس پنبه را می‌توان در ماشین لباس‌شویی انداخت اما از آنجایی که خیلی سر را گرم نمی‌کنند و در برابر آب و رطوبت محافظ خوبی هم نیستند، بهتر است بیشتر در بهار و پاییز از آن استفاده کنید.

کلاه چلو آمریکای جنوبی

 این کلاه زیرمجموعه‌ی کلاه‌های استاکینگ کپ‌ها یا واچ کپ‌ها قرار می‌گیرند. کلاه‌های چلو (South American Chullo) به‌طور سنتی از پشم (حیوان بومی آمریکای جنوبی) بافته می‌شوند و در قسمت کناره‌ها روی گوش، لبه دارند و با نخ زیر چانه به هم بسته می‌شوند. کلاه چلو اغلب با طرح‌های مختلف برگرفته از طبیعت تزئین شده‌اند و برای قرن‌ها توسط اهالی ساکن کوه‌های آند پوشیده می‌شدند.

۲. اوشانکا | کلاه هوانوردی | تِرَپِر

 بزرگ‌ترین نقطه ضعفی که کلاه‌های بینی یا استاکینگ کپ‌ها دارند (به غیر از کلاه‌های چلو) این است که پوشش کاملی ندارند و قسمت‌هایی پایینی گوش، چانه و گونه‌ها را نمی‌پوشانند. اما کلاه اوشانکا (Ushanka) که به آن ترپر (Trapper Hat) یا چاپکا (chapka) هم می‌گویند این مشکل را با اضافه کردن دو لبه‌ی منعطف به دو طرف سر حل کرده است که این دو لبه به وسیله‌ی یک نخ یا بند چرمی زیر چانه یا روی سر بسته می‌شود.

طرح‌های مختلفی برای کلاه اوشانکا (برگرفته از اوشی در زبان روسی به معنی گوش) وجود دارد اما چیزی که یک کلاه را یک اوشانکای واقعی می‌کند، ویژگی‌ها زیر است:

  • پوشش ضخیم و خزدار (اغلب در بخش‌های داخلی و خارجی خز دارند.)
  • لبه‌هایی برای پوشش گوش در دو طرف سر که حالتی انعطاف‌پذیر دارند.
  • سه شکل متفاوت: باز (لبه‌ها در قسمت بالایی کلاه روی سر بسته می‌شوند)، بسته (لبه‌ها زیر چانه بسته می‌شوند)، آزاد (لبه‌ها در دو طرف سر آویزان‌اند اما بسته نشده‌اند.)

بیشتر کلاه‌های اوشانکا بدون لبه هستند اما برخی از آن‌ها بندهایی برای چشم یا روکشی کوچک دارند که پیشانی را گرم نگه می‌دارند و سایه‌بانی روی چشم‌ها ایجاد می‌کنند. اوشانکاها یکی از گرم‌ترین گزینه های انتخابی برای فصل‌های سرد سال محسوب می‌شوند و رسمی‌تر از کلاه‌های بینی به نظر می‌رسند.

به این دلیل که نیروهای نظامی (به ویژه نیروهای نظامی شوروی سابق) به مدت طولانی از این کلاه استفاده می‌کردند، این روزها برای ست کردن این کلاه مردانه‌ی زمستانی، سعی می‌کنند آن را در کنار پالتوهای بلند بپوشند. کلاه تیره رنگ اوشانکا در کنار یک کت پشمی، ترکیبی جذاب و گرم و راحت می‌سازد.

کلاه‌های اوشانکایی که رنگ‌های روشن‌تری دارند بیشتر، مورد استقبال خانم‌ها قرار می‌گیرند و به مردان توصیه می‌شود به‌سراغ رنگ‌های تیره‌تر این کلاه بروند. البته اگر به دنبال کلاه اوشانکا با خزهای واقعی هستید، باید دقت کنید که این خزها از حیوانات به دست می‌آیند و استفاده از آن‌ها اخلاقی نیست.

این روزها کلاه‌های اوشانکایی که از الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند، هم ضخیم‌ترند و هم سریع‌تر خشک می‌شوند و برای استفاده روزمره، گزینه‌ی بهتری به حساب می‌آیند. البته شاید در دنیای مد استفاده از این کلاه‌ها زیاد طرفدار نداشته باشد اما مهم‌ترین نکته در انتخاب کلاه ترپر یا اوشانکا، کارکرد آن برای محافظت سر از سرماست نه انتخاب آن به عنوان یک گزینه‌ی مد.

کلاه ترپر

این کلاه‌ها چیزی بین کلاه هوانوردی (Aviators cap) و اوشانکاها هستند. طرح آن‌ها برگرفته از کلاه هوانوردی است اما داخل آن با خز پوشیده شده است. این کلاه ظاهری بانمک به شما می‌دهد و در عین حال گرم‌تان نگه می‌دارد. کلاه ترپر برای وقت‌هایی که می‌خواهید مدت زمان زیادی بیرون بمانید انتخابی عالی است.

۳. فِلَت کپ | کلاه خبرنگاری

 فلت کپ (Flat cap) با لبه‌ی کوتاه، از آن دست کلاه‌هایی است که می‌توان آن را برای رفتن به جاهای مختلف سر کرد. برای استفاده در ماه‌های سرد سال این کلاه‌ها را از جنس پشم و ضخیم‌تر می‌سازند. نوع زمستانی این کلاه را می‌توان به راحتی از طرح‌های پاییزی و بهاری تشخیص داد، کلاه‌های زمستانی ضخیم‌تر هستند و برای کسانی که می‌خواهند برای مدت زمان کوتاهی بیرون بروند، انتخاب خوبی محسوب می‌شوند. هرچند نبود محافظی برای گوش، چانه یا گردن در این کلاه باعث می‌شود فلت کپ برای هوای خیلی سرد گزینه‌ی خوبی نباشد.

ریشه‌ی تولید این کلاه به بریتانیا باز می گردد اما محبوبیت آن به همین کشور محدود نمی‌شود. از این کلاه با نام‌های آیوی کپ (Ivy cap) یا کلاه گلف (Golf cap) نیز یاد می‌کنند. این کلاه برای استفاده در موقعیت‌های رسمی‌تر گزینه‌ی بهتری به حساب می‌آید و از آنجایی که مواد اصلی ساخت آن‌ پشم یا پنبه است، به‌طور کلی به عنوان کلاه مردانه‌ی زمستانی و در هوای سرد انتخاب خوبی محسوب می‌شود.

کلاه‌های خبرنگاری (Newsboy Cap) هم از فلت کپ‌ها کمی حجیم‌تر و گردتر هستند.

۴. کلاه کراوند | فِلت دِرِس (رسمی)

 استایل‌ها و طرح‌های بسیاری برای کلاه‌های فلت درس (Felt Dress Hat) وجود دارد؛ از فدورا و هامبورگ گرفته تا باولر و سافاری (ُSafari)‌. اگرچه کلاه‌های کرواند (به معنی تاج‌دار) برای استفاده در روزهای آفتابی محبوبیت زیادی دارند اما طرح‌های زمستانی این کلاه‌ها هم گزینه‌ی خوبی برای پوشاندن سر در هوای سرد محسوب می‌شوند. در دوخت نمونه‌های ضخیم‌تر کلاه‌های کرواند، از پارچه های گرم‌تر استفاده می‌کنند و به دلیل لبه‌ای که دارند برای زمان بارش برف و باران حسابی کاربردی می‌شوند.

جالب است بدانید برخی طرح‌های مدرن‌تر این کلاه‌ها، به پوشش‌های نیم‌دایره‌ای برای گرم نگه‌داشتن گوش‌ها مجهزند. این نیم‌دایره‌ها یا هم‌رنگ کلاه دوخته می‌شوند یا برای ساخت آن‌ها از پارچه‌های طرح‌دار استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان این نیم‌دایره‌ها را یا به سمت داخل کلاه تا کرد یا اینکه آن‌ها را از کلاه جدا ساخت.

کلاه کرواند بهترین انتخاب برای استفاده در موقعیت‌های رسمی است، البته پوشش نیم‌دایره‌ای گوش‌ها ممکن است کمی از رسمی بودن استایل شما کم کند. اگر می‌خواهید خیلی جذاب و شیک به نظر برسید، این پوشش گوش‌ها را داخل کلاه تا بزنید یا اینکه به‌طور کلی آن‌ها را از کلاه جدا کنید. همین کلاه مردانه‌ی زمستانی می‌تواند به اندازه‌ی کافی جذابیت استایل شما را چند برابر کند.

۵. کلاه استورمی کرامر

 اسم این کلاه برگرفته از کلاه یک مهندس قطار به همین نام است. کرامر به کلاهی نیاز داشت که سر او را گرم نگه دارد و در عین حال وقتی سر خود را از پنجره قطار بیرون می‌آورد، باد آن را با خود نبرد. در سال ۱۹۰۳ او از همسرش خواست تا یک تغییراتی در یک کلاه لبه‌دار معمولی بدهد و آن را نرم‌تر و گرم‌تر کند. همسر او هم کلاهی شش تکه‌ای دوخت که در شدیدترین بادها هم از جای خود تکان نمی‌خورد.

کلاه مردانه‌ی زمستانی استورمی کرامر (Stormy Kromer Hat)، برای استفاده در محل کار او بسیار مناسب بود و کم‌کم بین دیگر کارگران قطار محبوبیت پیدا کرد. امروزه کلاه‌های استورمی کرامر در آمریکا هنوز هم با دست دوخته می‌شوند و برای موقعیت‌های رسمی کلاسیک و مسافرت‌های طولانی‌مدت گزینه‌ی خوبی به حساب می‌آیند

برگرفته از: didanist.com

دکمه بازگشت به بالا