عمومیکسب و کار ایرانیان

سیم مفتول چیست؟ انواع سیم آرماتوربندی؛ کاربرد و مزایای سیم مفتول آرماتوربندی

شاید سوالی که در ذهن بسیاری از افراد خطور کند این باشد که سیم مفتول چیست؟ پاسخ به این سوال، سیم آرماتوربندی یک محصول با ارزش و پرکاربرد در حوزه آهن آلات به شمار می‌آید و دارای سطح مقطع بین 0.4 تا 4 میلیمتر متغیر است. این نوع محصول در واقع از شمش فولادی در دمای بالا حرارت داده تا نرم و قابل انعطاف پذیری شود و طی فرآیند نورد گرم و به صورت کششی تولید می‌شود. سیم مفتول آرماتوربندی به صورت کلاف یا کویل‌های 25 کیلویی تولید و روانه بازار می‌شود. این محصول را معمولا از فولاد کربن تهیه می‌کنند، در ادامه مطلب بیشتر با این محصول و کاربرد و مزایای آن آشنا خواهید شد، پس از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

انواع مفتول |پودر کشش مفتول چیست

این محصول نام‌های متعددی همچون سیم مفتولی، سیم آرماتوربندی یا مفتول آرماتوربندی دارد که همه‌ی آن‌ها را در مجموع با نام کلی مفتول سیاه می‌شناسند، بسته به نوع کارکرد و استفاده نام‌های متفاوتی را می‌توان به آن اطلاق کرد، همچنین در پروسه تولید نیز در برخی از مراحل آن را با نام مشخصی می‌شناسند، برای مثال هنگامی که سیم آرماتوربندی نازک یا ضخیم از کوره نورد خارج می‌شود، آن را به شکل “کویل” عرضه می‌کنند و یا ممکن است مفتول سیمی نورد شده به شکل کلاف درآورند و سپس روانه بازار کنند.

نحوه تولید سیم مفتول آرماتوربندی

انواع مفتول |پودر کشش مفتول چیست

در واقع تولید سیم مفتول و یا همان سیم آرماتوربندی دارای چند مرحله، شامل موارد زیر می‌باشد و در مورد هریک به طور جداگانه شرح خواهیم داد.

 1. آماده سازی مواد اولیه به منظور تولید
 2. تولید به روش نورد گرم
 3. کشش سرد
 4. روکش کاری یا آبکاری سیم مفتول
 5. بسته‌بندی

آماده سازی مواد اولیه به منظور تولید سیم مفتول

در مرحله اول شمش‌های فولادی معمولا از فولاد کم کربن ساخته می‌شود و آن را خریداری می‌کنند. در واقع می‌توان گفت مواد اولیه برای ساخت سیم آرماتوربندی، شمش فولادی با ترکیب شیمیایی می‌باشد.

تولید به روش نورد گرم

بعد از تهیه کردن شمش‌های فولادی با ترکیب شیمیایی، نوبت آن می‌رسد آن را در دمای بالا بین 1000 تا 1200 درجه سانتیگراد حرارت دهند تا نرم شود، بعد از آن که اطمینان پیدا کردند این سیم به راحتی خم و راست می‌شود و قابلیت انعطاف پذیری را دارند، آنگاه از میان یک‌سری غلطک‌های فولادی عبور می‌دهند تا به شکل سیم آرماتوربندی در آید.

کشش سرد

در مرحله کشش سرد، سیم مفتول را از میان غلطک‌های فولادی مخصوص عبور می‌دهند تا اینکه به قطر مورد نظر برسد.

روکش کاری یا آبکاری سیم مفتول

در این مرحله سیم مفتول را وارد حمام مذاب، آغشته به عنصر روی قرار می‌دهند که به آن فرآیند روش گرم می‌گویند و یک روش دیگر آبکاری است که با روش فرآیند نورد سرد انجام می‌شود که در آن به وسیله الکترولیز و نیروی برق انجام می‌شود و عنصر فلز روی را به سیم می‌چسبانند، از ویژگی‌های مهم روکش کاری سیم آرماتوربندی این است که در هر نوع آب و هوایی قابل اجرا می‌باشد، زنگ نمی‌زند، خورده و پوسیده نمی‌شود.

بسته بندی سیم مفتول

بعد از اینکه سیم مفتول را تولید کردند وارد مرحله‌ی بعد، یعنی بسته بندی می‌شود، در این مرحله سیم مفتول را در کلاف‌های مخصوص و یا کویل‌های مخصوص(کاغذی و یا پلاستیکی) پیچیده می‌شود و به بازار عرضه می‌شود.

استفاده‌هایی که می‌توان از سیم مفتول انجام داد؟

انواع مفتول |پودر کشش مفتول چیست

همان‌طور که در متن فوق نیز به آن اشاره کردیم سیم مفتول یکی از محصولات با ارزش به شمار می‌آید که در بسیاری صنعت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و آن را با نام‌های سیم آرماتوربندی، سیم نجاری، گلخانه‌ای و… می‌شناسند. حال می‌خواهیم در این مطلب با کاربردهای آن شما عزیزان را آشنا کنیم که به روایت زیر می‌باشد.

 1. حوزه ساختمان‌سازی: اتصال میلگردها به وسیله گره زدن دو میلگرد به یکدیگر، استفاده در سقف کاذب جهت راویز کاری
 2. صنعت برق: برای سیم کشی و تولید کابل
 3. صنعت بسته بندی: برای ساخت کارتن و جعبه
 4. صنعت کشاورزی: ساخت انواع توری و فنس
 5. صنعت خودروسازی: ساخت قطعات خودرو
 6. صنعت مجسمه سازی
 7. صنعت هوافضا: برای ساخت هواپیما و فضاپیما
 8. تولید محصولات مفتولی نظیر میخ، پرچ، پیچ و سیم خاردار
 9. ساخت بدلیجات

معرفی انواع سیم مفتول

سیم مفتول علاوه بر کاربردهای فراوان، دارای انواع مختلفی، با توجه به مواد اولیه و روش تولید آن دارد که شامل موارد زیر می‌باشد.

 1. سیم مفتول به رنگ سیاه: سیم آرماتوربندی از شمش با ترکیبات شیمیایی و از فولاد کم کربن ساخته می‌شود و به رنگ سیاه می‌باشد.
 2. سیم مفتول گالوانیزه: این محصول دارای روکشی از جنس عنصر فلز روی می‌باشد تا در برابر زنگ زدگی از خود واکنش نشان دهد و در مقابل خوردگی و پوسیدگی مقاوم باشد.
 3. سیم آرماتوربندی استیل: این نوع محصول را در بازار با نام استنلس نیز می‌شناسند و جنسی از استیل دارد و کاملا ضد زنگ می‌باشد و در برابر خوردگی و پوسیدگی کاملا مقاوم و مستحکم است.

فواید و مزایای سیم آرماتوربندی

تا اینجای مطلب دانستید سیم مفتول چیست؟ و دارای چه نوع کاربردهایی می‌باشد، حال بد نیست با مزایا و فواید آن نیز آشنا شوید که شامل موارد زیر می‌باشد.

 1. قابل انعطاف پذیری بالا: سیم آرماتوربندی به این دلیل که دارای یک رشته سیمی می‌باشد، به راحتی می‌توان آن را به شکل‌های مختلف درآورد. در واقع می‌توان گفت قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد.
 2. مقاومت مکانیکی: منظور از مقاومت مکانیکی این است که سیم مفتول به راحتی در برابر بارهای وارد شده مقاوم است.
 3. ماندگاری بالا: سیم آرماتوربندی به دلیل روکش عنصر روی که دارد، در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی کاملا مقاوم است و به راحتی می‌توان گفت عمری برابر با 30 تا 50 سال دارد.
 4. قیمت مناسب: این نوع سیم با توجه به مزایا و کاربردهای فراوان از سایر محصولات فولادی قیمتی مقرون به صرفه دارد.

مشخصات فنی سیم مفتول چیست؟

مشخصاتی که سیم مفتول را از سایر محصولات فولادی متمایز می‌کند به شرح زیر است.

 1. جنس: یکی از مشخصه‌های سیم آرماتوربندی که بر خواص مکانیکی تاثیرگذار است، جنس سیم می‌باشد.
 2. طول: طول سیم مفتول نشان‌گر مقدار مصرفی سیم در یک پروژه است.
 3. قطر: قطر سیم آرماتوربندی بر مقاومت کششی تاثیرگذار است.
 4. وزن: وزن سیم آرماتوربندی نشانگر مقدار فولاد مصرفی در تولید آن است.
 5. سطح مقطع: مشخصه سطح مقطع بر شکل ظاهر سیم مفتول تاثیرگذار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید مطلب مفتول چیست در وب سایت فولاد توفیقی را مطالعه کنید.

خرید سیم مفتول فولادی از کارخانه‌های تولید کننده استان تهران

صنایع فولادی توفیقی با بیش از 28 سال سابقه، در امور تولید سیم مفتول آهنی، جزء اولین تولید کننده‌های سیم آرماتوربندی در سطر کشور است، شما عزیزانی که قصد خرید این محصول را دارید لطفا با کارشناسان تیم فروش این مجموعه در ارتباط باشید تا قیمتی کارخانه‌ای را دریافت کنید. یک خبر خوب برای آن دسته از عزیزانی که می‌خواهند سیم مفتول آرماتوربندی را خریداری کنند، می‌توانند بدون واسطه و با بازدید از کارخانه و نحوه تولید آن به قیمتی ارزان و کارخانه‌ای این محصول را خریداری کنند.

همان‌طور که همه‌ی ما مطلع هستیم نابسامانی کشور و نوسانات نرخ ارز و دلار بر قیمت بسیاری از محصولات از جمله فولاد و آهن تاثیر مستقیم گذاشته است. پس با توجه به قیمت‌های لحظه‌ای بازار هر چه زودتر برای خرید سیم مفتول آهنی اقدام نمایید، تا جزء آن دسته از افرادی باشید که به قیمت ارزان این محصول را خریداری می‌کنند.

منابع:

دکمه بازگشت به بالا