آیا داروهای ضد قارچ برای درمان ریزش مو مفید هستند؟

سه خاصیت قارچ گانودرما لوسیدوم برای رشد مجدد مو

به عنوان مهار کننده DHT

تونیک ضد ریزش مو دکتر بیز: هورمون جنسی دی هیدروتستوسترون  یا به شکل مختصر DHT که از تستوسترون توسط آنزیم شناخته شده ۵α- ردوکتاز (reductase) ساخته شده است. این یک فرایند طبیعی است که برای اکثریت افراد مضر نیست. مردان مبتلا به ریزش مو ژنتیکی، نسبت به این هورمون (DHT) در پوست سر حساس هستند. این اصلی ترین دلیل بروز ریزش موی آندروژنیک (AGA) می باشد.

تاثیر گانودرما روی ریزش مو

خرید تونیک تقویت مو دکتر بیز: خوشبختانه با مهار مناسب ریزش مو، می توان رشد مو را به شیوه طبیعی و بدون آسیب برگرداند. یکی از این شیوه های جلوگیری از ریزش مو، استفاده از قارچ گانودرما می باشد. در سال ۲۰۰۵، محققان ژاپنی مطالعاتی بر روی قارچ گانودرما و اثرات مهار کنندگی آنزیم  ۵α- ردوکتاز انجام دادند. ابتدا، عصاره های اتانولی هر یک از ۱۹ گونه قارچی را تهیه کردند. محققان در بخش اول این مطالعه، عصاره های اتانولی را به سوسپانسیون حاوی میکروزوم کبد و پروستات موش اضافه کردند.

هدف از این مطالعه تعیین درصد فعالیت مهاری هر یک از نمونه های قارچی بود. به طور کلی،  قارچ گانودرما مهار کننده موثری برای ۵α- ردوکتاز است. بنابراین، میزان DHT تولید شده در بدن کاهش می یابد. برای افراد مبتلا به ریزش موی آندروژنیک AGA، این نکته مهمی است . این بدان معنی است که  قارچ گانودرما می تواند سطح هورمون DHT را کاهش داده و از کوچک شدن فولیکول های مو حساس به DHT محافظت کند.

تاثیر قارچ ها دارویی روی رویش مجدد مو

گانودرما به عنوان یک ضد میکروب

با افزایش سریع مقاومت آنتی بیوتیکی، روش های طبیعی مبارزه با میکروب ها، محور اصلی تحقیقات علمی شده اند. پس جای تعجب نیست، گانودرما و سایر گیاهان دارویی چینی تحت مطالعه گسترده ای قرار گرفته اند. به همین خاطر، این قارچ هزاران سال است در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می گیرد.حال ممکن است با تعجب بگویید آیا این خاصیت ضد میکروبی گانودرما برای رشد مو مفید است؟

در نظر داشته باشید که تمام انواع ریزش مو به علت حساسیت به هورمون جنسی DHT نیستند. برخی انواع ریزش مو توسط عوامل دیگری مانند عفونت های قارچی و رشد بیش از حد باکتریایی ایجاد می شود. حال با افزودن عامل ضد میکروبی مانند قارچ گانودرما به مو های خود، نه تنها می توانید اطمینان حاصل کنید که پوست سر شما سالم می ماند، بلکه می توانید از مسدود شدن منافذ پوست خودداری کنید. با استفاده از قارچ گانودرما می توانید مطمئن باشید که ریشه ی موهای شما در بهترین محیط رشد خواهد نمود.

ریزش مو با عامل قارچی

گانودرما به عنوان یک تعدیل کننده سیستم ایمنی

یک فرم خاص از ریزش مو، کچلی منطقه ای است که  فرم خود ایمنی کچلی محسوب می شود. سیستم ایمنی از بدن در برابر حملات خارجی محافظت می کند. این حملات شامل ویروس ها و باکتری ها می باشد.

در افراد مبتلا به ریزش موی سکه ای یا منطقه ای ، سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند و سبب آسیب به فولیکول ها می شود . که اگر درمان نشود، به مرور سبب ریزش مو خواهد شد. روش های درمانی متنوعی برای این نوع از ریزش مو وجود دارد. برخی روش ها ممکن است این مشکل را به مرور حل کنند، اما نکته مهم اینجاست که ریشه این مشکل به صور دائمی حل شود.

بهترین قرص برای پرپشت شدن مو |بهترین قرص ضد ریزش مو برای زنان

ریزش موی سکه ای

قارچ گانودرما و درمان ریزش موی سکه ای

گانودرما ثابت کرده است که می تواند به عنوان یک تعدیل کننده سیستم ایمنی عمل کند. اساسا این بدان معنی است که گانودرما  می تواند با دستکاری فعالیت های شیمیایی (مانند تولید سیتوکین) سبب فعال شدن سیستم ایمنی شود.

در حال حاضر، هیچ مطالعه ای در زمینه تاثیر این قارچ بر کچلی منطقه ای وجود ندارد، اما به نظر می رسد گانودرما  در چنین درمانی مفید باشد. به طور کلی، یک پاسخ ایمنی مناسب می تواند حمله به فولیکول های مو را کاهش داده و رشد مو های سالم را تقویت کند.

منبع :

سوالات متداول

آیا قارچ گانودرما برای مو مفید است؟

قارچ ها مقدار زیادی آهن در خود دارند. در نتیجه، به افزایش عملکرد فولیکول های مو کمک می کند. علاوه بر این قارچ گانودرما به صورت ویژه حاوی ترکیبات ضد التهابی است که به محافظت از موهای شکننده کمک می کند. همچنین گردش خون را در پوست سر شما بهبود می بخشد که این عملکرد باعث رشد بهتر مو می شود. همچنین قارچ گانودرما یک مهار کننده موثر ۵α ردوکتاز است، در نتیجه میزان DHT تولید شده در بدن را کاهش می دهد.

آیا گانودرما ریزش مو را درمان می کند؟

بله! در یک مطالعه تحقیقاتی که طی آن اثرات ضد آندروژنی ۲۰ گونه قارچ بررسی شده، قارچ گانودرما قوی ترین عملکرد را در مهار تستوسترون داشت. از آنجایی که سطوح بالای DHT باعث طاسی با الگوی مردانه می شود، منطقی است نتیجه بگیریم که قارچ گانودرما می تواند این روند را متوقف کند.

چگونه از گانودرما برای رشد مو استفاده کنیم؟

چای گانودرما را با بقیه مواد (چای سبز، آلوئه ورا و صابون کاستیل مایع) ترکیب کنید و کاملا هم بزنید. دو تا سه دقیقه روی پوست سر ماساژ دهید. شامپو می تواند تا پنج دقیقه روی سر بماند و سپس به طور کامل با آب ولرم بشویید.

دکمه بازگشت به بالا