عمومیکسب و کار ایرانیان

ال ای دی بلوکی چیست و چه کاربردی دارد؟

با پیشرفت نورپردازی در صنعت الکترونیک لامپ ها و ال ای دی هایی در این صنعت اضافه شد که هر کدام کارایی خاص خود را دارند از جمله ال ای دی های بلوکی. ال ای دی های بلوکی همان طور که از اسمشان پیداست مانند بلوک های خشتی می باشند. درون هر کدام از این بلوک ها ۳ الی ۴ عدد ال ای دی اس ام دی بکار رفته است.قبل از معرفی ال ای دی بلوکی بهتر است ابتدا مختصری به معرفی لامپ های ال ای دی بپردازیم.لامپ ال ای دی از تکنولوژی دیود نورانی برای تولید نور بهره می برد.

خرید و قیمت ال ای دی چراغ بلوکی - مرجع تخصصی کالاهای نورپردازی

تا سالها تنها استفاده از لامپ های ال ای دی ، لامپ های کوچک رنگی ای بود که در لوازم صوتی و تصویری تعبیه می شدند و حالت روشن و خاموش را نشان می دادند.در ادامه به علت مزایای این لامپ ها تکنولوژی ساختشان به سرعت رشد کرد و در انواع مدل ها با کارایی های مختلف طراحی و ساخته شدند.

از مزایای لامپ های ال ای دی می توان به موارد زیر اشاره کرد

مصرف برق پایین : به علت استفاده از تکنولوژی دیود نورانی مصرف برق این لامپ ها به نسبت لامپ های فلوئورسنت و رشته بسیار پایین تر است.

تولید گرمای کم : تکنولوژی دیود نورانی به نسبت روش های مقاومتی در لامپ های رشته ای و روش تحریک گاز در لامپ های کم مصرف و مهتابی گرمای کمتری تولید می کنند و لذا راندمان الکتریکی بالاتری دارند.

مقاومت فیزیکی : در این لامپ ها همه چیز در درون لنز های پلاستیکی تو پر محفوظ شده است و معمولا چیز شکستنی ای در آنها وجود ندارد.به این ترتیب حوادثی مثل ضربه خوردن مشکلی برای لامپ های ال ای دی بوجود نخواهد آورد.

عمر مفید بالا : عمر مفید لامپ های ال ای دی بلوکی معمولا به صورت ساعت کارکرد بیان می شود و به نسبت دیگر لامپ ها میزان بیشتری است.امروزه برای هر نوع مصرف روشنایی محصول ال ای دی وجود دارد و می توان با صرف هزینه ای منطقی از این تکنولوژی نوین برای نور پردازی بهره برد.

ال ای دی بلوکی

ال ای دی های بلوکی مانند اسمشان مانند بلوک های خشتی می باشند که درون هر کدام از این بلوک ها ۳ الی ۴ عدد ال ای دی اس ام دی بکار رفته است.

ال ای دی های بلوکی معمولا شامل تعداد زیادی ال ای دی اس ام دی یا ال ای دی پاور می باشند که در کنار هم یک مجموعه بلوک را تشکیل می دهند و معمولا با ولتاژ ورودی ۱۲ ولت کار می کنند .از جمله این کاربردها می توان به سیستم های روشنایی که نیاز به بخش بخش کردن قسمت ها جهت نوردهی دارند اشاره کرد.

همین طور جهت تامین نور در پشت لوگوی فروشگاه ها و شرکت ها و موسسات می توان از ال ای دی بلوکی استفاده کرد.در ابتدا این نوع از بلوک ها تنها با چیپ اس ام دی ۵۰۵۰ تولید می شد که نور فوق العاده ای و کیفیت عالی داشت که بعدها با چیپ های مختلی تولید و عرضه شد.

ال ای دی های بلوکی الان بیشتر در صنعت تابلوهای چلنیوم بکار میرود. این نوع از تابلوها حرف ها و یا اعداد خود را بر روی ورق های گالوانیزه میبرند و درون این ورق ها را با ال ای دی های بلوکی پر میکنند و پس از نصب این تابلوها تشکیل می گردد.

ساختار ال ای دی بلوکی

همانطور که از اسم این محصول پیداست در آن با بلوک های ال ای دی سروکار داریم.در این ساختار لامپ های ال ای دی بر روی بلوک هایی در کنار هم مجتمع شده اند .

تعداد ال ای دی ها و نوع آنها در بلوک ها متفاوت است . در ال ای دی بلوکی معمولا از نونه های اس ام دی استفاده می شود اما نمونه هایی نیز در بازار موجود اند که دارای ال ای دی پاور هستند و نور بسیار زیادی تولید می کنند.

در هر بلوک ال ای دی ها را به گونه ای با هم سری کرده اند که با ولتاژ ۱۲ ولت مستقیم کار کنند.این موضوع کمک می کند تا بتوانیم از چندین بلوک در کنار هم استفاده کنیم و نیازی به محاسبه ولتاژ نهایی نداشته باشیم.

ال ای دی بلوکی در تابلو چلنیوم

عمده استفاده از این بلوک ها در مواردی است که لازم است منابع روشنایی از هم تفکیک پذیر باشند .اینکار در نورپردازی های جدید مرسوم است اما مورد استفاده اصلی آن در تابلو های چلنیوم فروشگاه هاست.

این تابلو ها دارای زمینه غیر روشن اند و حروف برجسته ای بر روی آنها ساخته می شود که هرکدام دارای نورپردازی از داخل اند.تابلو های چلنیوم به علت نور پردازی اختصاصی نوشته ها بر روی زمینه غیر روشن جلوه خاصی دارند که در روشنایی روز هم جلب توجه می کنند.

برای اینکار ال ای دی بلوکی به صورت سه تایی و از نوع پاور در بازار موجود است که به علت اندازه مناسب و نور دهی کافی در ساخت این تابلو ها مورد استفاده گستره قرار گرفته است.

با توجه به اینکه تعمیرات این تابلو ها کاری تخصصی و پر هزینه است و ال ای دی بلوکی به کار رفته در آنها به سادگی در دسترس نیست بهتر از انواعی از ال ای دی استفاده کنیم که عمر مفید بالایی داشته باشند اگر کنجکاو شده اید تا بدانید ال ای دی بلوکی چیست و اصلا کاربرد آن چه چیزی است، در این مقاله با ما همراه باشید تا این موارد به اضافه چند مورد جالب دیگر را با هم بررسی کنیم.

ال ای دی کاربردهای زیادی دارد که می تواند برایتان جالب باشد، برای مثال استفاده از آن ها را در اجرای دکوراسیون داخلی استفاده می کنند، در ساخت انواع تابلوهای چلنیوم نیز اثر محسوس کاربرد ال ای دی بلوکی را به وضوح می بینیم.

برای اجرای علائم نوری نیز می توان از این ال ای دی ها استفاده کرد و همانطور که در برخی چراغ های راهنمایی رانندگی و تابلوها دیده اید امروزه این میزان استفاده رایج تر نیز شده است. البته باید توجه داشت که این نوع ال ای دی با توجه به نیاز روز بشر ساخته شده و می تواند در هر زمینه ای قابل کاربرد باشد. اکنون در این قسمت می خواهیم به صورت شفاف و واضح بگوییم که این محصول چیست.

ال ای دی بلوکی چیست؟

شاید اگر کمی به نام ال ای دی بلوکی دقت کنید خودتان هم بتوانید ساختار آن ها را حدس بزنید. این محصول همانطور که از نامش مشخص است همانند بلوک های خشتی می باشد و درون هر کدام از این بلوک ها سه الی چهار عدد ال ای دی، اس ام دی به کار رفته است. بیشترین کاربرد ال ای دی امروز در ساخت تابلوهای چلنیوم است.

ال ای دی نواری در کجا استفاده می شود؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم ابتدا بهتر است بدانیم که ال ای دی نواری چیست؟ اگر در بازار درباره ال ای دی های نواری صحبت کنید ممکن است نام آن را با ال ای دی ریسه ای نیز بشنوید و در حقیقت این نام دوم همین محصول است. از این محصول برای روشنایی های مختلف و نورپردازی ها استفاده می کنند.

در این محصول ال ای دی ها به صورت پشت سر هم و موازی کنار یکدیگر قرار گرفته اند و بیشترین کاربرد آن ها برای دکوراسیون و یا محصولات دکوراتیو است و معمولا زمانی از آن ها استفاده می شود که می خواهند تاکید بر روی شی خاصی را نشان دهند. میزان روشنایی و تاثیر گذاری این محصول کاملا بستگی به تعداد ال ای دی های استفاده شده در آن ها و ولتاژشان دارد.

انواع ال ای دی بلوکی کدامند؟

دوباره به دسته قبل یعنی ال ای دی های بلوکی بر میگردیم و می خواهیم این بار انواع آن را با هم بررسی کنیم. در سایت ترب خواندیم که ال ای دی های بلوکی به صورت کلی در نوع متفاوت تولید و عرضع می گردند که عبارتند از:

  • اینجکشن
  • بلوکی معمولی
  • بلوکی رزین دار

ال ای دی های بلوکی اینجکشن در واقع همان ال ای دی های بلوکی معمولی هستند که با یک لایه لنز محافظت می شوند. البته ممکن است بگویید یک لایه لنز بر روی مقاومت ها و چیپ همه انواع آن ها وجود دارد که البته منظور ما از لایه محافظ بر روی خود ال ای دی هاست که این لایه محافظ خاصیتی ضد آب را به این نوع ال ای دی های بلوکی داده است.

در مواردی که نیاز داریم ال ای دی دارای استحکام بالا و مقاومت بالایی در برابر نیروهای وارد شونده باشد می توانیم از ال ای دی بلوکی رزین دار استفاده کنیم.

در ساخت این نوع ال ای دی ها از یک پلاستیک مخصوص استفاده شده است که تمامی متعلقات درون آن قرار گرفته اند و این رزین یا همان به اصطلاح پلاستیک از این متعلقات در برابر شرایط و آسیب های محیطی محافظت به عمل می آورد.

جمع بندی

در این مقاله علاوه بر آشنایی با انواع ال ای دی های بلوکی و کاربرد آن ها با ال ای دی های نواری آشنا شدیم و همانطور که گفتیم کاربردشان منحصر به فرد نشان دادن یا مهم نشان دادن چیزی است که اگر به درستی از آن ها استفاده شود می توانند بسیار تاثیر گذار و حرفه ای باشند.

دکمه بازگشت به بالا