علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

فرق کامپوزیت و لمینت

لمینت چیست؟

لمینت دندان که به آن روکش پرسلن هم گفته می‌شود، نوعی ونیر دندانی است که به‌صورت یک لایه نازک چینی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. آنها به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. این روکش در واقع یک پوسته نازک چینی است که دارای کانتور است و شباهت زیادی هم به ناخن‌های مصنوعی دارد. خود لمینت‌ها دو نوع دارند؛ یک نوع قدیمی‌تر که به آنها یا پرسلن گفته می‌شود و یک نوع جدیدتر که لمینت دندان نام دارد و شکل پیشرفته‌تر روکش‌های چینی است. هر دوی این روکش‌ها از نظر عملکرد و مزایا تقریباً مشابه هم هستند، با این تفاوت که لمینت‌ها نازک‌ترند و برای نصب آنها به میزان تراش کمتری روی مینای دندان نیاز است.

The difference between composite and laminate

؟ روکش‌های کامپوزیتی نیز نوع ونیر دندانی هستند که از رزین کامپوزیتی ساخته شده و به سطح جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا شکل و رنگ آنها را جذاب‌تر کنند. ماده باندینگ کامپوزیتی مورداستفاده در این روش محصولی مشابه با چیزی است که هنگام پرکردن دندان‌ها از آن استفاده می‌شود.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان

به‌صورت کلی تفاوت بین لمینت و کامپوزیت در موادی است که از آن ساخته شده‌اند. این تفاوت باعث می‌شود مراحل این درمان‌ها و همچنین ویژگی‌های هر یک از آنها متفاوت باشد و هر یک از این روش‌ها مزیت‌ها و معایب مخصوص‌به‌خود را داشته باشد.

تفاوت کامپوزیت و لمینت لمینت کامپوزیت
محل و نحوه ساخت روکش ساخت در لابراتوار ساخت توسط دندانپزشک
ماندگاری و دوام روکش‌ها دوام طولانی‌مدت بین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام کمتر نهایتا تا ۵ سال
هزینه‌های اجرای روکش دندانی هزینه‌های بیشتر برای انجام روکش دندانی هزینه‌های کمتر نسبت به لمینت
میزان تاثیر روکش در زیباسازی لبخند تاثیر بالا در زیباشدن لبخند و داشتن یک ظاهر طبیعی‌تر تاثیر نسبی در زیبایی
امکان برگشت‌پذیر بودن و خرابی روکش‌ها لمینت‌ها امکان برگشت‌پذیری ندارند و ماندگارند. احتمال خرابی و برگشت‌پذیری آنها وجود دارد.
نیاز به تراش دندان‌ها نیاز به تراش دندان‌ها بسیار کم است، اما باز هم به تغییر آنها نیاز است. بسته به شرایط دندان‌ها ممکن است نیاز به تراش باشد.
امکان درمان و ترمیم روکش‌ها در صورت شکستگی باید روکش‌ها تعویض شوند. می‌توان روکش‌های شکسته را درون دهان هم ترمیم کرد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

۱. تفاوت مراحل نصب و اجرای روکش های دندانی

مهم‌ترین مورد در بحث تفاوت کامپوزیت و لمینت بحث مراحل ساخت، نحوه انجام و مدت‌زمان ساخت است. روکش‌های لمینت پرسلن باید بعد از مراحل قالب‌سازی و فرایندهای پیچیده‌تر در لابراتوار دندانپزشکی آماده شوند. در نتیجه مراحل و مدت‌زمان آماده‌سازی روکش‌های لمینتی بسیار طولانی‌تر از کامپوزیت است.

۲. تفاوت در مراحل آماده سازی دندان ها

یکی از بزرگ‌ترین موارد در تفاوت لمینت و کامپوزیت، تفاوت در مراحل آماده‌سازی دندان برای نصب روکش است. پرسلن برای نصب و تناسب بهتر روی دندان‌ها نیاز به تغییر شکل دندان‌های طبیعی دارد. درواقع برای قراردادن صحیح آنها روی دندان‌های بیمار، لازم است یک لایه نازک از مینای دندان برداشته شود و تغییرات جزئی در شکل دندان‌ها ایجاد شود. هدف از این تغییرات این است که روکش‌ها به‌درستی روی دندان‌ها قرار بگیرند و ظاهری حجیم و غیرطبیعی روی دندان ایجاد نکنند. این یک‌روند غیرقابل‌برگشت و تاحدودی دردناک است، به همین دلیل است که دندانپزشک معمولاً از بی‌حسی موضعی برای نصب این نوع روکش دندان استفاده می‌کند. اما درخصوص کامپوزیت‌ها حداقل کار آماده‌سازی روی دندان‌های طبیعی لازم است. در نتیجه دندان‌ها به‌صورت دائمی تغییر نمی‌کنند و در صورت نیاز می‌توان کامپوزیت را برداشت و آنها را جایگزین کرد.

۳. تفاوت هزینه های اجرای کامپوزیت و لمینت پرسلن

یکی دیگر از موارد مهم در تفاوت لمینت و کامپوزیت است. درواقع فرق لمینت و کامپوزیت از نظر قیمت محسوس است. البته مواردی مانند میزان تراش و آماده‌سازی دندان‌ها، تکنیک مورداستفاده برای نصب روکش روی دندان و جنس مواد مصرفی و غیره روی قیمت تاثیر می‌گذارد. بااین‌حال اما در کل قیمت لمینت‌های پرسلن نسبت به کامپوزیت بیشتر است. هزینه ونیرهای پرسلن تقریباً دوبرابر ونیرهای کامپوزیت است. دلیل اصلی آن هم این است که روکش‌های پرسلن یا سرامیکی باید در لابراتوار ساخته شوند و برای ساخت آنها دقت و زمان بیشتری نیاز است. به همین دلیل هم قیمت لمینت سرامیکی بیشتر از روکش‌های کامپوزیتی است.

۴. مراقبت و نگهداری از کامپوزیت و لمینت پرسلن

مورد قابل‌توجه دیگر در تفاوت لمینت و کامپوزیت‌های رزینی، بحث مراقبت و نگهداری از آنهاست. در خصوص لمینت سرامیکی نیازی به نگهداری و مراقبت به‌خصوصی نیست، خصوصاً که ساختار آنها مستعد لکه‌گرفتن نیست. اما زمانی که روکش دندان‌ها از نوع کامپوزیت رزینی است به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز است. خصوصاً در مورد مصرف غذاهای لکه‌دار یا غذاهای سفتی که می‌توانند موجب شکستگی روکش‌ها شوند باید احتیاط کرد.

نوشیدنی‌های رنگی می‌تواند موجب لکه‌گرفتن کامپوزیت دندان شود. روکش‌های کامپوزیت دندانی به‌شدت در معرض تغییرات انبساط حرارتی هستند. به همین دلیل هم آنها در مقایسه با لمینت‌های دندانی رنگ بیشتری را به خود می‌گیرند و مستعد لکه‌گرفتن هستند. هم می‌تواند مصرف غذاهای رنگی و رعایت نکردن بهداشت باشد. اگر از نظر مراقبت و نگهداری بخواهیم ببینیم که لمینت بهتره یا کامپوزیت قطعاً پاسخ روکش‌های لمینت دندانی است. اما نباید را نیز فراموش کرد. حتما قبل از نصب لمینت بیماری‌های دندان و لثه را درمان کنید تا کاهش پیدا کند.

۵. میزان دوام و استحکام کامپوزیت و لمینت

برای این که ببینیم لمینت بهتره یا کامپوزیت باید به بحث استحکام و و کامپوزیت هم رسیدگی کرد. درواقع میزان دوام این روکش‌ها بسیار مهم است و باید آنها را در زمان انتخاب نوع روکش مناسب در نظر گرفت. در این زمینه پرسلن‌ها بسیار بهترند و دوام آنها به مراتب بیشتر است. پرسلن ماده ای به مراتب قوی‌تر از رزین کامپوزیتی است. حتی با وجودی که طی سال‌ها کیفیت مواد رزینی بسیار بهبود یافته است، اما هنوز هم روکش‌های چینی بسیار با دوام تر و محکم ترند.  آنها می‌توانند بین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورند درحالی‌که میانگین طول عمر مفید کامپوزیت بین ۵ تا ۷ سال است. مواد روکش‌های لمینت بسیار قوی‌تر و بادوام‌تر از مواد کامپوزیتی است. علاوه‌براین روکش‌های لمینتی نسبت به لکه و خرابی بسیار مقاوم‌تر است و دیرتر خراب می‌شود. اما به‌طورکلی نباید ارتباط و کامپوزیت را فراموش کرد.

۶. میزان طبیعی بودن لمینت و کامپوزیت

از نظر ظاهری تفاوت لمینت و کامپوزیت قابل ملاحظه است. روکش‌های پرسلن ظاهری طبیعی‌تر و زیباتر را به دندان‌ها می‌دهند. معمولاً از روکش‌های لمینتی برای طراحی لبخندهای هالیوودی استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که ذرات پرسلن بهتر از کامپوزیت می‌شکند و نور را از خود عبور می‌دهد و همچنین به دلیل لعاب سطحی که قبل از پخت روی چینی اعمال می‌شود، روکش‌های چینی و به‌ویژه لمینت‌ها زیباتر و درخشان‌تر از کامپوزیت به نظر می‌رسند. تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر ظرافت، میزان شفافیت و جذب رنگ هم قابل‌توجه است. لمینت‌ها و روکش‌های چینی بسیار ظریف‌تر از روکش‌های کامپوزیت رزینی بوده و میزان شفافیت آنها هم بیشتر است. روکش‌های لمینتی کمتر از کامپوزیت رنگ و لکه را به خود جذب کرده و به همین دلیل هم زیباترند.

۷. تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر درمان شکستگی ها

اگرچه ممکن است ونیرهای کامپوزیت نسبت به لمینت‌های پرسلن زودتر آسیب ببینند، اما به‌راحتی قابل‌ترمیم هستند. در مقابل، روکش‌های چینی دوام بیشتری دارند؛ اما قابل‌تعمیر نیستند؛ بنابراین در صورت شکستگی یا خرابی باید کاملاً تعویض شوند. لمینت کامپوزیتی را می‌توان به‌راحتی درحالی‌که روی دندان‌ها قرار دارد ترمیم کرد.

چطور بهترین نوع روکش دندانی انتخاب می شود؟

برای تعیین این که کدام یک از این روش‌های زیبایی دندان‌ها برای بیمار بهترین است و امکان‌پذیری انجام هر یک برای فرد موردنظر وجود دارد، دندانپزشک در یک جلسه معاینه، دندان‌های بیمار را بررسی کرده و با بررسی وضعیت دندان‌ها، رابطه و فاصله دندان‌های قدامی بالا و پایین و ارتباط بین شکل دندان و صورت را مشخص می‌کند. با این کار متوجه می‌شود انجام کدام درمان برای مراجعه‌کننده موردنظر امکان‌پذیر است. همچنین را به شما توضیح می‌دهد. ممکن است یک یا هر دوی این درمان‌ها برای بیمار امکان‌پذیر باشد.

در چه مواردی نمی توان از روکش کامپوزیتی استفاده کرد؟

در تمام موارد نمی‌توان از کامپوزیت استفاده کرد. کامپوزیت ممکن است گزینه مناسبی برای مشکلات شدید دندانی نباشند. به‌عنوان‌مثال نمی‌توان از برای رفع مشکل تغییر رنگ دندان‌ها، رفع مشکل فاصله بین دندان‌ها یا مواردی ازاین‌دست استفاده کرد. بسته به میزان سلامت دهان و دندان مشخص می‌شود که آیا می‌توان از کامپوزیت استفاده کرد یا خیر. اگر می‌خواهید بدانید که لمینت برای شما بهتر است یا کامپوزیت، باید با مشورت کنید. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین دندانپزشک در ارتباط باشید.

لمینت دندان در چه مواردی انتخاب اول دندانپزشک است؟

روکش‌های چینی یا لمینت‌های سرامیکی بهترین راه‌حل درمانی برای رفع مشکلاتی مانند ساییدگی مینای دندان، فاصله افتادن بین دندان‌ها، رفع و درمان نقص‌های ژنتیکی دهان و دندان، رفع مشکل دندان‌های ناهموار و پوشش ساییدگی و تغییر رنگ دندان‌ها هستند.

مزایای لمینت دندان

یک روکش بسیار نازک است که روی سطح خارجی دندان قرار گرفته و ایرادات ظاهری آن را به طور کامل پوشش می دهد. این روکش ها به دلیل ظرافت بالا ظاهری کاملاً شبیه به دندان های طبیعی دارند. هر روش درمانی از جمله لمینت دندان دارای مزایا و معایبی است. نکات مثبت لمینت دندان عبارتند از :

  • اساسی ترین تفاوت لمینت دندان با کامپوزیت، جنس آن است. لمینیت از پرسلین که یک نوع سرامیک چینی میباشد ساخته می شود در حالی که روکش های کامپوزیتی عمدتا از رزین که پلیمر است به وجود می آید. این مزیتی است که ونیر کامپوزیت هرگز نمیتواند با آن رقابت کند.
  • از دیگر مزایای لمینیت می توان به کم تهاجم بودن آن اشاره کرد. در این روش اصلاح طرح لبخند، سطح دندان ها تنها 1 تا 2 میلیمتر تراش داده می شود.
  • از دیگر مزایای می توان به ماندگاری بالا، مقاومت در برابر تغییر رنگ، طبیعی بودن ظاهر لمینت، کوتاه بودن طول دوره درمان در مقایسه با روش هایی مانند ایمپلنت دندان و همچنین امکان طراحی خط لبخند اشاره کرد.

معایب لمینت

هیچ روشی در علم دندانپزشکی نیست که کامل باشد، لمینت دندان هم در کنار برخورداری از مزایای زیاد، معایبی نیز دارد که باید پیش از انجام این روش آنها را بدانید. مهم ترین نکات منفی لمینت دندان عبارتند از:

  • لمینت دندان نسبت به دماهای بسیار بالا یا پایین حساس است، به خصوص در روزهای اولیه پس از نصب. نتیجه حساسیت بیش از حد ونیر پرسلین میتواند کنده شدن این روکش باشد. همچنین در صورت استفاده از چسب بی کیفیت، امکان کنده شدن لمینت ها وجود دارد.
  • علاوه بر این در صورت استفاده مداوم از نوشیدنی ها و مواد غذایی رنگی مانند قهوه و مصرف دخانیات مانند سیگار، امکان تغییر رنگ لمینت دندان وجود دارد.
  • در صورت نصب نادرست این و ایجاد فاصله بین لثه و دندان، فضایی برای تجمع پلاکت ها مهیا شده و می تواند منجر به ایجاد التهاب در لثه شود. بوی بد دهان و ناتوانی در کشیدن نخ دندان هم از جمله معایبی است که به دنبال نصب نادرست لمینت ها ایجاد می شود.
  • در نهایت مهمترین عیب این روش تراش اجباری سطح دندان ها است که با توجه به ضخامت لمینت متفاوت بوده و معمولاً بین 1 تا 2 میلی متر است.
  • لمینت دندان در صورت شکستگی یا تراش خوردن قابل بازگشت نیست و اگر بشکند، نیاز به تعویض کامل دارند. البته این مورد به ندرت در روکش های لمینتی محتمل است. لازم به ذکر است که چینی در وهله اول کمتر مستعد شکستگی است، بنابراین بعید است که نگران کننده باشد.
دکمه بازگشت به بالا