محاسبه ابعاد پلنیوم باکس سر دستگاه فن کویل چگونه است؟

پلنوم باکس، جعبه توزیع هوا است که به طور مستقیم به دهانه داکت اسپلیت و یا فن کویل متصل می شود، و کار توضیع هوای سردو گرم بین کانال های سیستم تهویه مطبوع را انجام می دهد.

انواع جعبه پلنیوم

معمولاً از فولاد گالوانیزه یا پلی یورتان برای ساخت پلنیوم باکس استفاده می شود. مزیت استفاده از جعبه توضیع گالوانیزه استحکام بالای آنها می باشد اما به دلیل لزوم عایق کاری مجدد آنها، استفاده از آن توجیه ندارد.اما پلنیوم باکس های از جنس پلی یورتان به دلیل اینکه از پیش عایق شده هستند درد سر کمتری برای نصاب و مصرف کننده دارد. همچنین طراحی و ساخت آن به دلیل سبک تر بودن آنا نسبت به جنس گالوانیزه بسیار راحت و کم هزینه تر است.بنابر این اگر نصاب یا سازنده هستید پیشنهاد ما به شما استفاده از وزق پلی یورتان برای ساخت جعبه پلنیوم توضیع هوا می باشد.

البته بزرگترین مزیت پلنیوم باکس گالوانیزه غیر قابل اشتعال بودن آنهاست. پلی یورتان نمی تواند در این زمینه با فولاد رقابت کند.جعبه های پلنیوم برای عرضه بهتر هوا طراحی شده اند. انواع مستطیل شکل با دهنه گرد دارای ۳ تا ۷ خروجی به سفارش مشتری در شرکت ما تولید و عرضه می شود.طراحی آنها با توجه به دبی باد خروجی از داکت اسپلیت یا فن کویل و تعداد دهنه های جعبه صورت میگیرد تا دچار افت فشار و یا ایجاد بوران در کانال ها نشویم.

How to calculate the plenum box dimensions of the fan coil device?
پلنیوم باکس فن کویل با طراحی و ساخت استاندارد

نصب جعبه هوای توضیع یا به اصطلاح پلنیوم باکس

از آنجایی که راندمان سیستم تهویه مطبوع هنگام نشتی کانال تهویه و در نتیجه کل سیستم به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، هنگام نصب باید به هوابندی جعبه پلنوم توجه داشت. مقداری هوا در حین نصب به دلیل نشتی از بین می رود که در تبادل هوای مناسب، تامین هوای تازه و استخراج هوای کهنه اختلال ایجاد می کند. به همین دلیل است که در نصب جعبه‌های پلنوم، هوابند بودن بسیار مهم است. این امر مستلزم آن است که اتصال بین دهنه خروجی و کانال ها به درستی صورت گیرد. استفاده از بست کمربندی و چسب پیشنهاد ما برای این کار می باشد.

قیمت پلنیوم باکس

وظیفه حیاتی وارد کردن، توزیع و تخلیه هوا توسط جعبه های پلنوم انجام می شود که معمولاً در دو طرف فن یا مبدل حرارتی قرار می گیرند.در قیمت پلنیوم مواردی مثل جنس جعبه پلنیوم ابعاد دریچه و تعداد خروجی موثر است با این حال ما در شرکت ما اقدام به تولید انواع پلنیوم باکس با تعداد خروجی های مختلف و ابعاد متفاوت به سفارش مشتری می کنیم. برای استعلام قیمت بروز با ما تماس بگیرید.

پلنیوم باکس داکت اسپلیت

جعبه‌های پلنوم در سیستم‌های تهویه ، جایی که از کانال فلکسی بل استفاده استفاده می شود و یا پشت دریچه های ریزش هوای خطی و گرد مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع اتصال کانال های فلکسی به صورت مستقیم به دستگاه داکت اسپلیت غیر ممکن است و اتصال کانال بین کانال و هواساز از طریق جعبه توضیح هوا صورت می گیرد. البته در برخی از برند مانند ایولی خود داکت اسپلیت دارای دهنه گرد می باشد که نیاز به پلنیوم ندارند.

محاسبه ابعاد پلنیوم باکس

طول و عرض پلنیوم باکس با توجه به اندازه دهانه دستگاه محاسبه و ساخته می شود. معمولاً ابعاد دهانه پلنیوم باکس حدود ۱/۵ تا ۲ سانت بیشتر از دهانه دستگاه ساخته می شود تا برای اتصال مستقیم و بدون استتجهیزات پلنیوم باکس (Plenum Box) به منظور توزیع هوای یکنواخت کانال‌های سیستم‌های تهویه مطبوع بکار گرفته می‌شود. کانال‌های هوا غالباً از مسیرهای مخفی سقف گذر می‌کنند. لذا همواره توزیع هوا بصورت یکنواخت انجام نشده و قطعات پلنیوم باکس این وظیفه را بر عهده می‌گیرند تا جریان هوا را به خوبی به دریچه‌ها برسانند. علاوه بر یکنواخت‌سازی پخش هوا توسط این جعبه‌ها، هیچ گونه نشتی هوا نیز در این قطعات اتفاق نمی‌افتد. ضمن اینکه جلوی صداهای ناهنجار ناشی از پخش شدید هوا را نیز می‌گیرند.

گاهاَ دریچه‌هایی در سطوح مرتفع نصب شده و توزیع هوا در آنها به خوبی صورت نمی‌گیرد. قابلیت اتصال چندین ورودی به پلنیوم باکس‌ها، این امکان را بوجود می آورد تا عملیات پخش را به تعادل برسانند. تنظیم فشارهای خروجی (اگزیت) هوا در انواع دریچه‌ها، یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های قطعات کاربردی plenum box به شمار می‌رود. زیبایی این تجهیزات، هر گونه نگرانی را از ذهن طراحان معماری و دیزاینرهای داخلی برطرف ساخته است.

انواع دسته بندی جعبه پلنیوم

انواع پلنیوم باکس‌ها یا جعبه توزیع هوا را می‌توان از دو لحاظ مورد تقسیم بندی قرار داد:

 1. مدل‌های مختلف جعبه توزیع هوا بر اساس عملکرد:

جعبه‌های توزیع هوا قادر به خارجسازی، واردسازی و پخش یکنواخت جریان هوا هستند. بدین منظور، نیاز به طراحی و ساخت آنها در دو گونه‌ی کارکردی مختلف خواهد بود: پلنوم های عرضه (تأمین) و برگشتی. مدلهای جعبه توزیع هوای عرضه یا تأمین، ابتدای هوای گرم یا باد خنک تولیدشده از سیستم‌های حرارتی-برودتی را دریافت می‌کنند. سپس هوای دریافتی را از طریق کانال‌کشی‌های سیستم تهویه مطبوع به نقاط مختلف فضای داخلی می‌رسانند. درسوی مقابل، جعبه پلنیوم برگشتی به دریافت هوای کهنه از محیط می‌پردازد. پس از جذب، جعبه‌های توزیع هوای برگشتی جریان هوای کهنه را به سیستم تهویه‌ای هدایت می‌کنند. (در ادامه و با ریکاوری هوای کهنه توسط سیستم‌های تهویه مطبوع، هوای تازه‌ شده دوباره به محیط بازمی‌گردد.)

پلنیوم باکس تامین

مدلهای مختلف plenum box منبع تغذیه به واحد تغذیه کوره، تهویه مطبوع یا پمپ حرارتی متصل میشوند. هنگامی که هوا توسط سیستم‌های حرارتی-برودتی گرم یا سرد می‌شود، به جعبه پلنوم انتقال می‌یابد. و سپس بوسیله دریچه‌های تعبیه شده و کانال های انتقالی، به نقاط مورد نظر فضای داخلی هدایت می‌گردد.

 • نکته: کار اصلی این جعبه‌ها، انتقال هوای تازه به محیط است؛ نه دریافت هوای کهنه و بازگردانی.

جعبه پلنیوم برگشتی چیست؟

هوا از طریق فیلتر هوا به داخل جعبه پلنیوم برگشتی می‌رود و سپس گرم یا سرد می‌شود. نهایتاَ جریان هوا دوباره به «جعبه‌ توزیع هوای تامین (عرضه)» و سپس به سوی مجاری انتقالی فرستاده می‌شود. پیچیدگی خاصی در طراحی PLENUM BOX ها دیده نمی‌شود. اما هزینه تعمیر انواع جعبه‌های توزیع هوای برگشتی و ساده، بطور متوسط به چند عامل بستگی دارد:

 • این که آیا جعبه پلنوم قابل بازگشت باشد یا نه؛
 • امکان تقویت آنها با عایق‌های الاستومتری وجود دارد یا که خیر.
 • واحد (محیط نصب) در چه وضعیتی (به لحاظ رطوبت، ارتفاع نصب، سالم بودن کانال‌های هوای متصل) قرار دارد؛
 • و یا اینکه آیا تکنسین شما مشکلات جانبی و عوامل مخل دیگری را کشف می‌کند یا خیر.

اگر جعبه پلنوم تنها به تعمیر ساده نیاز داشته باشد، به طور کلی می توانید انتظار هزینه‌ای بین 200 تا 500 دلار را داشته باشید.

پلنیوم باکس پیش عایق

به‌ جرأت پلنیوم باکس پیش عایق را می‌توان به عنوان پرطرفدارترین و کارآمدترین جعبه‌های توزیع هوا نام برد. دلایل متعددی را می‌توان در اثبات این ادعا برشمرد:

 1. گالوانیزه به خودی خود، فلزی نسبتاَ سبک وزن بشمار می آید. جالب اینجاست که پلنیوم باکس پیش عایق، حدود 75% از مدلهای گالوانیزه‌ای کم وزن‌تر است.
 2. وزن پایین این تجهیزات، کار قراردهی و راه اندازی آنها را بسیار راحت‌تر کرده است.
 3. هزینه ساخت و عرضه مقرون بصرفه ای دارند.
 4. همانگونه که از نامشان مشخص است، عایقکاری این نوع جعبه‌های توزیع هوا بسیار حرفه ایست. بنابراین نشتی و پوسیدگی ناشی از وجود تعرق‌ها و رطوبت در آنها رخ نمی دهد.
 5. به لحاظ کنترل آلودگی‌های صوتی نیز، جعبه‌های پلنیوم پیش عایق عملکرد مناسبی دارند. به‌همین خاطر گزینه مطلوبی برای سالن‌های آمفی تئاتر و سینماها بشمار می‌روند.

ویژگی های جعبه توزیع هوا

از مهم‌ترین مزایای تجهیزات پلنیوم باکس می‌توان به پارامترهای زیر اشاره داشت:

 • قابلیت هماهنگی با انواع دریچه‌های خطی و Linear Slotها
 • ایجاد تعادل مناسب و همسان در امر هوا رسانی
 • امکان قرارگیری در سطوح با ارتفاع زیاد (سقف پارکینگ ها و فضاهای صنعتی)
 • زیبایی ظاهری و قابلیت رنگ‌آمیزی این قطعات
 • سفارشی ساز بودن (در صورت درخواست کارفرمایان)
 • طراحی و تولید در انواع سایزها، ضخامت ها و تعداد خروجی ها (بسته به نیاز و شرایط نصب)
 • نصب در 2 حالت مختلف
 • امکان استفاده از عایقهای حرارتی الاستومتری؛ برای اطمینان خاطر یافتن از عدم تعریق‌های رطوبتی هوا و یا نشتهای هوایی
 • جلوگیری از اگزیت لایه‌ای جریانهای هوا
 • سازگاری با محیط های نصب مختلف
 • قرارگیری بدون مشکل بر روی دیوارها (چنانچه به هر دلیل، قصدی برای نصب جعبه‌های پلنیوم بر روی سقف‌ها و کناف‌ها وجود نداشته باشد.)
 • هیچگونه آلودگی از سوی جعبه‌های توزیع هوا به جریان های هوای عبوری، سرایت داده نمی‌شود.
 • بسته به نیاز، امکان تعدیل فشار هوا را خواهند داشت.

خاصیت دکوراتیو plenum box

طراحی قطعات پلنیوم باکس با توجه به استفاده از متریال‌هایی همچون گالوانیزه و آلومینیوم، بسیار زیبا و باصلابت است. بنابراین می‌توان در انواع فضاهای مسکونی و تجاری از این تجهیزات در نقاط مختلف سازگار با کانال‌های هوا استفاده نمود. گاهاً ممکن است دغدغه‌هایی از سوی نصابان برای نشتی‌های ناشی از رطوبت هوا روی سطوح plenum box وجود داشته باشد. درنتیجه از عایق‌های گرمایی درون این تجهیزات بهره گرفته می‌شود، اما تأثیر منفی روی ظاهر آنها باقی نمی‌ماند.

بهره‌گیری از بست‌های خرچنگی می‌تواند مانع از آسیب به سیمای مناسب پلنیوم باکس‌ها شود؛ زیرا دیگر احتیاجی به ایجاد حفره در دریچه‌ها نخواهید داشت. جهت بهره گیری از بست‌های خرچنگی، کافیست لبه‌های بخش دهانه‌ی اگزیت جعبه‌های توزیع هوا را خم نمایید. در مجموع قابلیت نصب مخفی این تجهیزات به زیبایی بصری محیط‌های نصب کمک می‌کند.

ابعاد و اندازه های پلنیوم باکس

دهانه‌های انواع پلنیوم باکس دارای اندازه مشخصی نبوده و بسته به شرایط نصب و نیاز محیط، انتخاب می‌شود. چراکه این تجهیزات غالباَ به عنوان یک قطعه‌ی جانبی برای سیستم‌های تهویه مطبوع بکار می‌روند. درنظر داشته باشید که ضخامت پلنیوم باکس گالوانیزه حداقل از 0.5 mm شروع شده و بسته به نیاز افزایش می‌یابد. یکی از کاربردهای این تجهیزات، اتصال به بخش پشتی دریچه‌های اسلوت است. فلذا یکی از پارامترهای اندازه آن، ابعاد بخش پشتی اسلوت‌ها است. تعداد ورودی‌های plenum boxها، باتوجه به نیاز و میزان هوای قابل گذر از آنها تعیین می‌گردد. مساحت و شکل سقف‌های کاذب نیز در انتخاب ابعاد مناسب جعبه توزیع هوا تأثیرگذار است.

رابطه پلنیوم باکس و دریچه اسلات

هنگامی که میخواهید پلنیوم باکس‌ها را در محل موردنظر خود قرار دهید، معمولاَ از دریچه‌های SLOT (اسلوت یا اسلات) بهره گرفته می‌شود. وجود دریچه‌های اسلات و اتصال آن با جعبه‌های توزیع هوا، 2 ویژگی مهم به همراه خواهد داشت:

 1. هوای گرم، سرد یا تهویه‌ی شده ارسالی از سوی سیستم‌های تهویه مطبوع، درون جعبه‌های توزیع انباشت می‌شود. وجود دریچه‌های اسلوت به خروج و پخش لایه ای و یکنواخت جریان هوا کمک می‌کند. فارغ از پخش یکنواخت، با این تجهیزات می‌توان به کنترل فشار هوای عبوری نیز اقدام نمود.
 2. با بهره گیری از دریچه‌های اسلوت، دیگر نیازی به سوراخکاری حس نمی‌شود. ضمناَ پیچ‌ها نیز در نمای بصری پلنوم باکس دیده نخواهند شد که نکته‌ی مهمی برای معماران محسوب می‌شود.

غالباَ بیش از ده عدد اسلوت خروجی بر روی جعبه‌های توزیع هوا (PLENUM BOX) طراحی نمی‌گردد. دریچه‌ها همواره بخش جدایی ناپذیری از انواع تجهیزات زیر مجموعه‌ی سیستم‌های تهویه مطبوع (همانند دمپر، و داکت اسپلیت) هستند.

دکمه بازگشت به بالا