عمومیکسب و کار ایرانیان

مناسب ترین متریال برای سقف سوله مرغداری

پوشش سقف سوله انواع مختلفی دارد که عبارت اند از:پوشش سقف سوله با پشم شیشه و ، سوله با پوشش سقف ساندویچ پانل، پوشش سقف با ورق گالوانیزه، پوشش سقف با پلی کربنات، پوشش سقف کارتن پلاست و پوشش سقف فایبرگلاس. در این مقاله هرکدام از این موارد را توضیح می دهیم.سوله یک سازه از جنس فلز است. این سازه معمولا با سقف شیب دار ساخته میشود. به عبارتی تفاوت اصلی سازه سوله با سایر سازه ها در شیب دار بودن فرمت و قاب های آن و از طرفی داشتن دهانه بزرگتر است. زمانی که سوله نصب و کامل شد، نوبت به اجرا میرسد.

سوله مرغداری - ساخت سوله مرغداری - قسمت های مختلف مرغداری - سولکس

یکی از اصلی ترین بخش های هر سوله سقف آن است. به همین علت پوشش آن نیز بسیار اهمیت دارد؛ زیرا پوشش سقف در میزان وزن سوله موثر است. برای ساخت بیشتر سالن های ورزشی، تعمیرگاه های بزرگ، کارگاه ها و کارخانه های تولیدی و… از سوله استفاده میشود. بنابراین آشنایی با انواع پوشش آن خالی از لطف نیست. استفاده از نقشه سوله آماده علاوه بر کاهش زمان طراحی و اجرا، باعث بهبود کیفیت اجرای پروژه‌ها و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

انواع پوشش های سقف سوله

برای ساخت سقف سوله با توجه به شرایط آب و هوایی از مواد و متریال های مختلفی استفاده میشود. این خود باعث به وجود آمدن انواع پوشش سقف سوله شده است. جهت پوشش های بیرونی سقف سوله، ساندویچ پنل و پلی کربنات، ورق های رنگی و گالوانیزه و کرکره  بهکار می رود.

 •  پوشش سقف سوله با  پشم شیشه و توری مرغی

برای مستحکم تر کردن و ایجاد اتصال بین پشم شیشه و سقف سوله از توری مرغی استفاده میشود که یکی از انواع است. این توری یک توری گالوانیزه بسیار مقاوم است . به همین علت باعث  بالا بردن مقاومت و دوام سقف نیز می شود. پشم شیشه نیز ماده‌ای بی نهایت عالی ست که از الیاف معدنی و مواد بازیافت شده از ذوب شیشه و به شکل رشته های ریز و سوزنی تولید میشود. این محصول ویژگی‌های زیر را داراست:

 1. در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد و حرارتی تا ۵۰۰ درجه را میتواند تحمل کند.
 2. به دلیل مقاومت پشم شیشه در برابر حرارات و آتش سوزی، باعث کاهش هزینه های نگهداری و کاهش اتلاف انرژی می شود. به همین دلیل از ترکیب پشم شیشه و توری های گالوانیزه برای ساخت پوشش سوله استفاده میشود. بعد از بنا شدن سقف این عایق عالی را استفاده کرد و مقاومت سقف را افزایش می دهند.

اگر بخواهیم از محافظ برای پشم شیشه استفاده کنیم، کار سختی ست؛ اما توری مرغی کار ما را راحت تر میکند. این توری مقاومت و استحکام بالایی در بابر رطوبت و زنگ زدگی دارد.

 • سوله با پوشش سقف ساندویچ پانل

یکی از مرسوم ترین و پرطرفدار ترین نوع سوله، سوله با پوشش سقف ساندویچ پانل است که ویژگی ها و مزایای زیر را دارد:

 1. ساندویچ پانل دارای دو ورق و یک لایه میانی عایق است، که کیفیت و دوام قابل قبولی دارد.
 2. علل اصلی استفاده از ساندویچ پانل در پوشش سقف شیب دار وزن سبک و عایق بودن در برابر رطوبت، گرما و صداست.
 3. ین نوع سقف دارای امنیت و سرعت بالای اجرایی است؛ بنابراین باعث کاهش هزینه میشود و مقرون به صرفه است.
 4. سقف سوله ساندویچ پنل در برابر عوامل طبیعی مانند زلزله نیز مقاومت بالایی دارد.
 5. برای کاهش خطرهای احتمالی در هنگام وقوع حوادث بطورکلی بهتر است از ساندویچ پنل های سقفی سبک تر استفاده شود.
 6. این سقف در برابر ریزش برف شدید مقاوم است.

در تولید ساندویج پنل مواد عایق فومی در بین دو ورق لایه ای بیرونی و داخلی تعبیه میشوند. مواد عایق در حجم بالا و وزن مشخصی بین دو لایه ورق فولادی سینوسی در نظر گرفته میشوند. یک عایق عالی و مقاوم در برابر حرارت، صدا و رطوبت است. پیشنهاد می کنیم با بیشتر آشنا شوید.

کاربردها:

 1. مناسب برای سقف سوله کارخانه و کارگاه ها.
 2. مناسب برای سقف سوله های ورزشی.
 3. مناسب برای ساخت آشیانه هواپیما.
 4. مناسب برای ساخت و احداث انواع سردخانه.
 •  پوشش سقف سوله با ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه نوعی ورق فولادی بسیار مقاوم است که دارای  روکشی از چند لایه فلز روی (در حد میکرون) است. در تولید این ورق هر چقدر میزان روکش لایه روی بیشتر باشد، پوشش دهی مناسب و بیشتری برای ورق گالوانیزه خواهد داشت.

ورق های گالوانیزه در دو نوع فرم و فابریک جهت ساخت پوشش سوله استفاده میشوند. مقاومت این نوع پوشش در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار بالا می باشد؛ زیرا این روکش روی به مقاومت ورق ها در برابر بارندگی و رطوبت کمک شایانی میکند.

 •  پوشش سقف سوله با پلی کربنات

این نوع پوشش بسیار محکم است؛ زیرا پلی کربنات ترکیبی سخت و شفاف می باشد. از ورق پلی کربنات در تولید پوشش سقف سوله با ضخامت و لایه های متفاوتی استفاده میشود. طراحی اسکلت فلزی بر کاربرد فلز فولاد در ساخت و ساز تمرکز دارد و به همین دلیل به آن سازه فولادی هم می‌گویند.

برای ساخت ورق های پلی کربنات موج دار از فرمت پوشش سقف ورق گالوانیزه و ساندویچ پنل استفاده میشود. بکار بردن  روش های ساخت این دو فرمت قبلی، باعث میشود، که هزینه های آب بندی پوشش سقف کاهش پیدا کند.

ورق های پلی کربنات بیشتر در ساخت سقف هایی که نیاز به نور بیشتری دارند، بکار می روند؛ مانند دامداری ها، سالن های ورزشی، فروشگاهها، انبارها و… . این نوع ورق ویژگی‌های زیر را دارد:

 • لایه های ضد اشعه ماوراء بنفش خورشید دارد؛
 • فضایی بی خطر و مناسب برای هر نوع موجودی ایجاد میکند؛ حتی رنگ اجسام و موادی که  در سوله هستند؛
 • این پوشش بسیار ضربه پذیر و نشکن است؛
 • تنوع زیادی در طراحی و اجرا به ما می دهد؛
 • جایگزینی مناسب برای شیشه در ساخت سقف های نورگیر است.

مزایای مصرف ورق های پلی کربنات:

۲.جایگزین مناسب شیشه.

۳.عدم جا به جایی حرارت در همه فصل های سال.

۴.کاهش هزینه آب بندی سقف.

 • پوشش سقف سوله کارتن پلاست

بیشتر سوله هایی که در ایران تولید میشوند از این نوع هستند. کارتن پلاست نوعی ورق مدرن است که  ویژگی‌های زیر را دارد: به روز ترین متریال سقف سوله مرغداری این سازه ها در شمال کشور بیشتر به صورت سالن مرغداری دو طبقه ساخته میشوند. (به دلیل کمبود فضا و مقرون به صرفه بودن).

طبق ضوابط احداث مرغداری : در ساخت سوله مرغداری باید از سقف و عایق مناسب استفاده شود. عایق کاری سالن مرغداری کمک می کند تا : دمای هوای ساختمان در گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان متعادل بماند و آسیبی به مرغ ها نرسد. همچنین از ورود حشرات و میکروب ها به داخل آن جلوگیری می کند.

انواع پوشش سقف سوله مرغداری

پوشش به دو بخش درونی و بیرونی تقسیم میشود. معمولا برای پوشش بیرونی سقف از پلی کربنات و انواع پوشش مانند ساندویچ پانل و … استفاده میشود. برای پوشش داخل سقف از پشم سنگ، پشم شیشه، پلی اتیلن، کارتن پلاست و … به عنوان عایق استفاده می شود.

سقف سوله مرغداری با ساندویچ پانل

پوشش سقف ساندویچ پنل از دو لایه ورق تشکیل می شود. بین این ورق ها عایق نرم و انعطاف پذیری قرار دارد. در نتیجه ساندویچ پانل سقف مرغداری خود یک عایق حرارتی است و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. قابلیت شستشوی آسان دارد که این مزیت مهمی برای سقف سالن مرغداری است.

ساندویچ پانل با عایق پشم سنگ

یکی از بهترین عایق ها برای مرغداری ها، پشم سنگ است. عایق صوتی بودن، قیمت مناسب، استفاده آسان، طول عمر بالا و … از جمله مزایای استفاده از ساندویچ پانل پشم سنگ در پوشش مرغداری است. این عایق پوششی، در برابر رطوبت و پوسیدگی مقاوم است. همچنین جلوی ورود یا پخش میکروب ها را می گیرد.

معایب پشم سنگ

اما عایق پشم سنگ برای سقف سالن مرغداری معایبی نیز دارد. در صورت تماس با پوستِ – افرادی که در مراحل تولید، برش و نصب آن فعالیت دارند – می تواند با آلرژی و التهاب همراه باشد. اما برای سلامت مرغ و جوجه ها خطری ندارد.

کارتن پلاست سقف سوله

از کارتن پلاست میتوان به عنوان و در زیر پشم سنگ یا پشم شیشه – به جای توری مرغی – استفاده کرد. موارد مصرف آن در سوله سازی ( سوله مرغداری ، سوله دامداری و … )، صنعت کشاورزی، خودرو سازی و … می باشد.

مزایای کارتن پلاست سقف سوله مرغداری

 • نصب آسان
 • قیمت ارزان
 • بویی را به خود جذب نمی کند.
 • غیر قابل اشتعال
 • قابلیت شستشوی آسان
 • عایق صوتی و حرارتی
 • عبور نور از خود و ایجاد روشنایی در محیط سوله و صرفه جویی در مصرف انرژی.
 • جلوگیری از لانه سازی پرندگان در زیر سقف مرغداری ها.
 • استفاده هم به عنوان سقف و هم دیوار کاذب.
 • عایق سقف سوله مرغداری با کارتن پلاست و پشم شیشه مقرون به صرفه است. بعلاوه کارتن پلاست میتواند مکمل پشم شیشه باشد و از ریزش آن جلوگیری کند.
 • کاربرد در انواع سوله سازی

پوشش سقف مرغداری یو پی وی سی

ورق های upvc و نسل جدید فناوری ساخت پوشش سقف برای انواع سازه ها و سوله پرورش دام و طیور – که ساندویچ پانل یکی از انواع آنهاست – دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. از ورق های یو پی وی سی در مرغداری ها و دامداری ها – سقف شیبدار، ، دیوار پوش و … استفاده میشود. از جمله مهم ترین مزایای پوشش برای مرغداری و دام، بحث استحکام و دوام آنهاست.

ورق های یو پی وی سی مقاومت بالایی در برابر خوردگی و پوسیدگی دارند. به دلیل همپوشانی مناسب ورق ها و وجود عایق داخل آنها، آب بندی کامل انجام میشود. (نیازی به عایق بندی و نصب ایزوگام نخواهید داشت.) رطوبت و بارش باران های اسیدی باعث نشت آب و پوسیدگی سقف نمیشود. در نتیجه از این بابت خسارتی به سوله و دام و طیور شما وارد نمی گردد.

از دیگر مزایای پوشش های : در برابر آتش سوزی مقاوم اند، شعله آتش را به اطراف منتقل نمی کنند. همچنین گاز سمی پخش نمی کنند. در هوای بسیار گرم یا بسیار سرد از دام وطیور محافظت می کنند. ( توسط عایقی که در پوشش وجود دارد.)

نکاتی برای پوشش سقف سوله مرغداری

اولین نکته در ساخت پوشش مرغداری : عایق بودن سقف سالن هاست. بهترین روش، استفاده از سقف دو پوششه است. به این ترتیب که :

1- در بالای سقف سازه از یک لایه ورق و پشم شیشه و عایق استفاده میشود.

2- یک ورق در زیر سازه به عنوان به کار میرود.

فاصله بین دو سالن مرغداری

سوله پرورش مرغ گوشتی با سایر سوله های دامداری کمی متفاوت است. آنها نسبت به محیط و عوامل بیماری زا که – ممکن است برای سایر حیوانات بی خطر باشند، حساس ترند. هر چند طبق ضوابط : حداقل فاصله سالن های مرغداری 10 متر است – اما چنانچه محدودیتی در فضای ساخت سوله ندارید – بهتر است فاصله سالن ها را بین 15 تا 20 متر در نظر بگیرید.طبق ضوابط بهداشتی برای سوله مرغداری گوشتی ، باید دفاتر و مکان های بهداشتی در ابتدای ورودی مرغداری ها وجود داشته باشد.

ابعاد سالن مرغداری کوچک

ساخت مرغداری کوچک در حیاط 10 متری خانه نیز امکان پذیر است. هرچند در سوله 100 متری یا200 متری نیز ساخته میشوند. حصارکشی و خرید تجهیزات لازم مانند هیتر مرغداری، آبخوری، دانخوری، تهویه و … از جمله نکاتی است که برای راه اندازی مرغداری های کوچک باید در نظر گرفته شود.با خرید سوله دست دوم با وجود رنگ آمیزی مجدد نیز نمی‌توان کیفیت مطلوب را به آن برگرداند.

ابعاد استاندارد سوله مرغداری

ابعاد سالن مرغداری گوشتی و تخمگذار بستگی به ظرفیت و تعداد مرغ ها دارد. اما معمولا در این حدود در نظر گرفته میشود: در سوله های مرغداری صنعتی (4 طبقه.) ارتفاع مرغداری بین 3 تا 5/3 متر و در قفسه های 6 طبقه، بین 4 تا 5/4 متر محاسبه میشود. عرض استاندارد سالن مرغداری معمولا بین 12 تا 16 متر و طول آن بین 70 تا 100 متر در نظر گرفته میشود.

 

دکمه بازگشت به بالا