عمومیکسب و کار ایرانیان

مهم ترین مزیت عکاسی چیست؟

جدا از همه‌ی چیزهایی که برای آن‌ها وقت و انرژی می‌گذارید، به نظر می رسد شما باید برای عکاسی نیز باید وقت بگذارید. چرا که عکاسی می‌تواند کیفیت زندگی شما را بالا ببرد و آن را بهبود ببخشد. این مقاله می‌تواند برای هر کسی مفید واقع شود، اما سه دسته را بیشتر هدف قرار می دهد:

 • کسانی که عکاس نیستند اما همواره به عکاسی فکر می‌کنند؛ از همین رو برای آن ارزش قائل نمی‌شوند و از مزایای یادگیری آن بی‌خبرند.
 • عکاسانی که از این کار احساس خستگی می‌کنند و می‌خوانند بار دیگر این کار را آغاز کنند.
 • عکاسان فعالی که از ادامه فعالیت خود مطمئن نیستند و به دنبال دلایلی خوب برای ادامه عکاسی در مسیر سرگرمی و حرفه‌ای هستند.

اگر از هر یک از این سه دسته هستید، توصیه ما به شما خواندن کامل این مقاله است. در این مقاله به مزایای عکاسی و تأثیر آن در بهبود روند زندگی شما خواهیم پرداخت. پس از مطالعه این مقاله، از همین امروز عکاسی را آغاز خواهید کرد.

1 – عکاسی می‌تواند شما را خوشحال‌تر کند

من می‌دانم که تعداد بسیار زیادی از مردم با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و ممکن است دچار افسردگی شده باشند؛ اما عکاسی می‌تواند از آن‌ها فردی خوشحال‌تر و سرحال‌تر بسازد. ما امیدواریم این اتفاق نه تنها برای آن سه دسته از افراد، بلکه برای تمامی افراد رخ دهد. این یک نظر علمی است که در واقع ثابت شده است.

عکس‌ها قدرت بیشتری نسبت به خوردن شکلات، گوش دادن به موسیقی و تماشای تلویزیون برای عوض کردن روحیه ما دارند. در واقع تمامی موارد ذکر شده تنها 1 درصد به بهبود خلق و خوی شما  منجر می‌شوند و این در حالی است که عکس‌ها می‌توانند تا 11 درصد این امر را انجام دهند. نه تنها این بلکه خود عکاسی نیز منجر به کاهش استرس و خشنودی شما خواهند شد. بنابراین برای این سه دسته از افراد (و البته تمامی افراد) عکاسی می‌تواند راهی برای کنترل استرس باشد.

این یک امر خلاقانه نظیر نقاشی و یا نگارشی منحصر به فرد است و می‌تواند قدرت فراوانی را برای متفاوت کردن شما داشته باشد.

2 – چشم و ذهن شما را باز می‌کند

این واقعیت وجود دارد که نیروی عکاسی زاویه، دیدگاه و نگاهی جدید را به شما می‌بخشد. این یکی از نخستین مزایای عکاسی است که می‌تواند یک عکاس را متفاوت از بقیه کند. هیچ کس نمی‌تواند چیزها را همانند یک عکاس (حتی هر هنرمند دیگری) ببیند.

برای به دست آوردن این مهم چه باید کرد؟ اساساً ما میگوییم که عکاسی موجب می‌شود تا شما چیزهایی را ببینید که همیشه وجود دارند اما هر کسی قادر به دیدن آن‌ها نیست. عکاسی با باز کردن مغز شما بعد جدیدی را به آن می‌بخشد که می‌تواند موجب تماشای بهتر همه چیز شود.

عکاسی مستلزم آن است که شما اشیاء و سوژه‌هایتان را از زوایا و پرسپکتیوهای متفاوت در یک مفهوم فیزیکی و غیر معمول نگاه کنید. این در حالی است که شاید اگر شما قصد عکاسی نداشته باشید آن تمرکز را بر روی سوژه خود نخواهید داشت. همین قضیه موجب می‌شود تا دیدگاه شما به همه چیز متفاوت‌تر از بقیه باشد و به مرور زمان حتی در مواردی به جز سوژه عکاسی‌تان نیز به سوژه‌ها با دیدگاهی متفاوت بنگرید.

3 – عکاسی ارتباط شما با افراد بیشتری را ممکن می‌سازد

یکی از بخش‌های مهم عکاسی، ملاقات شما با افراد جدید است. اگر شما عکاسی پرتره، عکاسی از محصولات و یا حتی عکاسی از رویداد‌های کاری را انجام دهید، شما همیشه با افراد جدیدی ملاقات خواهید کرد که حتی ممکن است ارتباط دوستانه‌ای نیز بین شما و آن‌ها شکل گیرد.

اما شاید مزیت مهم‌تری که عکاسی می‌تواند برای شما داشته باشد آن است که روابط عمومی شما نیز پیشرفت خواهد کرد تا شما بتوانید در زندگی موفق‌تر از هر زمان دیگری باشید. بیشتر از آن عکاسی می‌تواند زندگی شما را متحول کند. به عنوان مثال برای گرفتن یک پرتره زیبا به دشت و صحرا می‌روید و با طبیعت بکر آشنا می‌شوید. بدون شک این می‌تواند به زندگی شما کمک شایانی کند.

4 – لحظات خاص شما را حفظ می‌کند

در اینجا به یکی دیگر از مزایای عکاسی خواهیم پرداخت. شاید بتوانید با یک دوربین دیجیتال عکس بگیرید و خاطراتتان را ثبت کنید؛ اما اگر شما یک عکاس ماهر باشید، می‌توانید بهتر و تأثیرگذارتر این کار را انجام دهید. این دقیقاً همان کاری است که موجب جذاب شدن مستند‌ها می‌شود. حال فرض کنید که شما با داشته‌های حرفه‌ای خود از این حرفه، از مراسمی نظیر فارغ‌التحصیلی و یا عروسی عکس بگیرید. بدون شک این موجب می‌شود که عکس‌های شما ماندگارتر شده و بیش از پیش از تماشای آن‌ها لذت ببرید.

شما هیچ‌گاه نخواهید فهمید که چقدر می‌توانند عکاسی ارزشمند باشد. به همین دلیل است که ما فکر می‌کنیم باید از همین امروز عکاسی را یاد بگیرید. حتی اگر شما قصدی جز یک سرگرمی برای عکاسی ندارید، سزاوار شما و دوستان شماست که بهترین لحظاتتان را به بهترین شکل ممکن ثبت کنید.

5 – عکاسی از شما فردی فعال خواهد ساخت

یکی از بزرگ‌ترین چیزهایی که عکاسی برای شما آن را به ارمغان می‌آورد فعالیت است که می‌تواند با بسیاری از فعالیت‌های مختلف روزمره شما ادغام شود. پخت و پز، پیاده روی، پیک‌نیک، سفرهای کوتاه، بازدید از باغ وحش، عروسی، جمع دوستان و غیره چیزهایی هستند که می‌تواند عکاسی در آن‌ها به طور مستقیم دخیل باشد.

بر خلاف باور عموم، عکاسی می‌تواند لذت چنین فعالیت‌هایی را دو چندان کند و این فعالیت‌های مکمل شخصیت شما را فردی فعال بار می‌آورند. در یک مجله شخصیت و روانشناسی آمده است:

با آزمایشاتی که انجام داده‌ایم دریافتیم هنگامی که فرد در طول یک ماه در کنار فعالیت‌های خود، عکاسی نیز انجام می‌دهد عملاً از وی فردی فعال در طول ماه می‌سازد و وقتی که در رویداد‌های مختلف خود عکاسی نمی‌کند، در مجموع فعالیت‌های ماهانه وی کاسته می‌شود.

6 – عکاسی به شما اعتماد به نفس می‌دهد

تبدیل شدن به فردی ماهر در هر کاری، یک راه عالی برای افزایش اعتماد به نفس شماست اما بهترین گزینه در این زمینه می‌تواند «عکاسی» باشد.

وقتی شما عکاسی را بیاموزید و شروع به خلق تصاویری هنری از تمام زیبایی‌های اطرافتان کنید و آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و فیس‌بوک با دوستان خود به اشتراک بگذارید، بدون شک اعتماد به نفس شما افزایش پیدا خواهد کرد. عکاسی چیزی است که هرکسی می‌تواند آن را درک کند و شما خیالتان بابت آثاری که خلق کردید همواره راحت است. البته انتظار نداشته باشید که از همان ابتدا شما آثار بی‌نظیری را خلق کنید. بلکه این کار با تمرین زیاد انجام می‌شود پس کمی هم صبر پیشه کنید.

7 – عکاسی می‌تواند درآمد جانبی برای داشته باشد.

تا به اینجا هیچ صحبتی در خصوص کسب درآمد از عکاسی نکرده بودیم. اما باید بدانید که از این هنر می‌توانید علاوه بر لذت بردن، درآمد بسیار مناسبی را نیز کسب کنید. در حال حاضر راه‌های مختلفی برای کسب درآمد از عکاسی وجود دارد که از نمونه آن‌ها، فروش تصاویر خام و استوک گرفته شده توسط شما در وب‌سایت‌های آنلاین را می‌توانیم نام ببریم.

آیا می‌توان از عکاسی درآمدی هزاران دلاری در ماه به دست آورد؟ پاسخ ما منفی است اما شما می‌توانید با کسب مهارت‌های بیشتر در این زمینه، به درآمد ماهیانه شغل اصلی خود بی‌افزایید. در حال حاضر با توجه به پیشرفت چشمگیر دوربین تلفن‌های هوشمند حتی دیگر بعضاً نیازی به دوربین‌های گران قیمت هم نبوده و شما می‌توانید از طریق تلفن همراه خود نیز به کسب درآمد بپردازید.

عکاسی بر روحیه و روند زندگی ما تاثیر می‌گذارد

بسیاری از افراد عکاسی را تنها یک سرگرمی می‌دانند. آن‌ها بر این باور هستند که عکاسی هم یک فعالیت جالب و سرگرم‌کننده است و هم فرصتی را برای به نمایش گذاشتن خلاقیت ایجاد می‌کند. اما علاوه‌بر این موارد عکاسی نوعی هنر به شمار می‌رود که می‌تواند به افزایش کیفیت زندگی عکاس کمک کند. از همین رو پیشنهاد می‌شود در سطوح مختلف مبتدی تا حرفه‌ای این هنر را دنبال کنید تا تاثیرات مثبت آن را در زندگی خود مشاهده کنید. با ما همراه باشید تا با اهمیت ثبت تصاویر و تاثیر عکاسی در زندگی آشنا شویم.

مفهوم عکاسی چیست؟

عکاسی یک هنر بسیار جذاب است که افراد با استفاده از آن امکان کسب درآمد نیز دارد. البته باید بدانید که تسلط به این هنر کار دشواری است و یادگیری آن سختی‌های زیادی دارد. اگر بخواهیم به زبان ساده مفهوم عکاسی را توضیح دهیم، باید بگوییم که این هنر در واقع عمل عکس گرفتن یا همان ثبت تصاویر است. در بیشتر زبان‌های دنیا به هنر عکاسی، فوتوگرافی گفته می‌شود. این کلمه در واقع از ترکیب دو کلمه یونانی فوتو و گرافی تشکیل شده است. کلمه فوتو به معنای نور بوده و گرافی با مفهوم ثبت یا نگارش ارتباط دارد. در واقع هنر عکاسی می‌تواند نگاه شما را به دنیای اطراف خود تغییر دهد و در زندگی روزمره شما تاثیر زیادی بگذارد.

با اینکه عکاسی یک هنر جذاب و هیجان‌انگیز به شمار می‌رود؛ با این حال، در حال حاضر به یک صنعت تبدیل شده است. در واقع بسیاری از افراد از طریق عکاسی به کسب درآمد می‌پردازند. در هر صورت نباید از این واقعیت غافل شویم که عکاسی یک هنر خلاقانه است که به هوش و خلاقیت بالایی نیاز دارد. باید بدانید که عکاسی سبک‌های مختلفی دارد و هر فرد با توجه به علایق خود، یکی از این سبک‌ها را انتخاب می‌کند.

از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عکاسی پرتره
 • عکاسی فشن
 • عکاسی لایف استایل
 • عکاسی معماری
 • عکاسی خبری
 • عکسی ورزشی
 • عکاسی تبلیغاتی

مهم‌ترین مزیت عکاسی چیست؟

برای درک تاثیر عکاسی در زندگی بهتر است به بررسی مزایای عکاسی در زندگی بپردازیم. همان‌طور که اشاره کردیم عکاسی، هنری خلاقانه و جذاب به شمار می‌رود؛ اما باید از خود بپرسیم که چرا عکاسی یک سرگرمی خوب است؟ یا اینکه چرا مردم عکاسی را دوست دارند؟ جالب است به این فکر کنید که شما همیشه در هر مکانی یک دوربین همراه خود دارید.

در واقع گوشی موبایل شما نوع ساده‌ای از دوربین عکاسی به شمار می‌رود. حال اینکه عکاسی برای شما چه معنایی دارد، می‌تواند میزان استفاده شما از گوشی موبایل یا حتی خرید و استفاده از دوربین عکاسی را تعیین می‌کند. به طور کلی عکاسی می‌تواند مزایای زیاد داشته باشد و شما می‌توانید تاثیر عکاسی در زندگی خود را به‌وضوح مشاهده کنید.

از جمله مهم‌ترین مزایای عکاسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ثبت زیباترین تصاویر از جهان پیرامون خود
 • لذت بیشتر از سفر کردن
 • برقراری ارتباط با مردم سراسر دنیا
 • افزایش خلاقیت فردی
 • کسب درآمد

زمانی که شما عکاسی را به صورت حرفه‌ای آموزش ببینید، توانایی ثبت زیباترین تصاویر را به دست خواهید آورد. اگر اصول عکاسی را یاد نگیرید نمی‌توانید تصاویر خاطره‌انگیز ثبت کنید. عکاسی و سفر دو بخش جدایی‌ناپذیر از یکدیگر هستند. همراه داشتن می‌تواند لذت شما از سفر را دوچندان کند. چرا که به این ترتیب شما دقت بیشتری در جزئیات محیط اطراف خود خواهید داشت. باید اشاره کرد که عکاسی نوعی زبان ارتباطی میان مردم سراسر دنیا به شمار می‌رود.

در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی عکس‌محور زیادی مانند اینستاگرام به وجود آمده‌اند که بسیاری از مردم عکس‌های خود را از این طریق به اشتراک می‌گذارند. باید بدانید که هر چه بیشتر غرق در هنر عکاسی شوید، میزان خلاقیت شما افزایش پیدا می‌کند. همچنین بسیاری از افراد برای شرکت‌ها و آتلیه‌ها عکاسی کرده و به کسب درآمد می‌پردازند.

چرا عکاسی در زندگی شما مهم است؟

اکنون که با مزیت‌های عکاسی آشنا شدیم، لازم است به بررسی تاثیر عکاسی در زندگی بپردازیم. برای بررسی این موضوع باید این سوال را از خود بپرسید که عکاسی چه حسی به شما می دهد؟ بسیاری از افراد بر این باورند که عکاسی تنها یک سرگرمی جانبی در کنار سیار فعالیت‌های روزمره است. اما این هنر به‌نوعی می‌تواند روحیه شما را تغییر دهد و تاثیر مثبتی در زندگی شما داشته باشد. در ادامه با برخی از مهم‌ترین تاثیرات عکاسی در زندگی آشنا می‌شویم.

عکاسی خودآگاهی و شادی درونی را افزایش می‌دهد

اولین تاثیر عکاسی در زندگی، افزایش خودآگاهی و شادی درونی است. در واقع عکاسی باعث می‌شود که شما به کوچکترین جزئیات در زندگی و محیط اطراف خود دقت کنید. در نتیجه ارتباط شما با خود و سایر افراد بهبود پیدا خواهد کرد. به این ترتیب ارتباط میان افکار و احساسات شما تقویت می‌شود. در نتیجه این فرایند، روحیه شما بهبود پیدا کرده و شما خوشحال‌تر خواهید بود. به عبارتی عکاسی در تغییر روحیه شما بیشتر از گوش دادن به موسیقی و تماشای تلویزیون تاثیر دارد. شاید جالب باشد بدانید که عکاسی می‌تواند به کاهش استرس شما کمک کرده و باعث شادی بیشتر شما شود.

با عکاسی چشم و ذهن شما به دیدن زیبایی‌ها باز می‌شود

در آثار عکسان مشهور می‌بینید که سوژه‌هایی را انتخاب و برجسته می‌کنند که در حالت عادی زیبایی و جذابیت خاصی ندارند. اما عکاسان با خلاقیت و ریزبینی خود چنین سوژه‌هایی را به اثری هنری بسیار جذاب تبدیل خواهند کرد.

بسیاری از افرادی که تازه عکاسی را تجربه کرده‌اند این سوال را از خود می‌پرسند که چرا عکاسی اینقدر آرامش بخش است؟ باید بدانید که تاثیر عکاسی در زندگی این است که شما ذهنیت درستی از محیط اطراف خود به دست می‌آورید و می‌توانید از هر چیز بی‌معنی یک اثر مفهومی و بسیار زیبا خلق کنید.

حال سوال این است که چرا عکاسی شما را خوشحال می کند؟ در واقع با عکاسی، دیدگاه شما نسبت به زندگی تغییر می‌کند. به عبارتی دیگر با عکاسی بعد جدیدی در ذهن شما شکل می‌گیرد و باعث می‌شود که شما هر سوژه‌ای را زیبا و جذاب ببینید. به عنوان مثال عکس گرفتن از یک منظره یا یک پرتره از چهره افراد مختلف می‌توانند باعث افزایش روحیه شما شود.

عکاسی باعث افزایش انعطاف‌پذیری می‌شود

عکاسان معمولا برای اینکه بتوانند عکس مور نظر خود را بگیرند، بارهاوبارها از یک سوژه عکس می‌گیرند. در واقع رسیدن به عکس مورد نظر نیازمند آزمون و خطاهای بسیار زیادی است. به این ترتیب دانش عکاس درباره روش‌های مختلف عکس‌برداری افزایش پیدا می‌کند.

هر چه دانش شما در زمینه عکاسی بیشتر باشد، به دنبال سوژه‌های بیشتر در مکان‌های مختلف خواهید رفت. به این ترتیب شما با آزمون‌وخطا برای عکاسی در مکان‌های مختلف انعطاف‌پذیری خود را افزایش خواهید داد. این امکان وجود دارد که از شما پرسیده شود که چرا عکاسی علاقه شماست؟ در پاسخ به این سوال می‌توانید بگویید که این کار انعطاف‌پذیری شما را افزایش می‌دهد. همچنین باعث می‌شود که از هر شکست درسی جدید گرفته و در نهایت به موفقیت برسید.

با عکاسی تمرکز شما تقویت می‌شود

در عکاسی یک قانون وجود دارد مبنی بر اینکه گذشته را نمی‌توان تغییر داد و آینده نیز مجهول است؛ بنابراین باید در زمان حال زندگی کرد. طبق این قانون شما هر روز، فرصتی جدید برای شروع دوباره خواهید داشت. اما نه باید بیش از حد در گذشته غرق شوید و نه باید بیش از حد به آینده فکر کنید. در واقع باید تمام تمرکز خود را روی زمان حال قرار دهید. با حفظ تمرکز بر روی زمان حال، انرژی شما هدر نمی‌رود و می‌توانید فعالیت مهم خود را در زمان حال انجام دهید. به این ترتیب آرامش ذهنی شما افزایش یافته و در نتیجه در تمام فعالیت‌های خود عملکرد بهتری خواهید داشت.

چگونه عکاسی جهان را تغییر داده است؟

تاثیر عکاسی در زندگی تمام مردم دنیا را به‌وضوح می‌توان دید. از گذشته تا به امروز با اختراع اولین دوربین‌های عکاسی، انسان هدف ثبت تصاویر از لحظات مهم را دنبال کرده است. به‌مرور سبک‌های مختلف در عکاسی پدید آمدند و این هنر به شکل چشمگیری گسترش پیدا کرد. با پیشرفت تکنولوژی، هنر عکاسی نیز به‌شدت متحول شد؛ به‌طوری‌که در حال حاضر در بیشتر شبکه‌های اجتماعی از عکس‌ها برای برقراری ارتباط با سایر جهان استفاده می‌شود.

بسیاری از کسب‌وکارها برای تبلیغات خود از عکس‌ها با سبک‌های مختلف استفاده می‌کنند. اما سوال این است که چه چیزی در عکاسی الهام بخش است؟ پاسخ به این سوال برای هر فرد متفاوت است. برخی از افراد به طبیعت‌گردی و عکاسی در طبیعت علاقه دارند و برخی دیگر ممکن است به جامعه‌شناسی و علاقه داشته باشند. برای بسیاری از افراد نیز شغل خبرنگاری می‌تواند الهام‌بخش آن‌ها در عکاسی باشد.

با خرید بهترین دوربین عکاسی، تاثیر این هنر را در زندگی افزایش دهید

هنر عکاسی که امروز به‌نوعی صنعت تبدیل شده است، تاثیر زیادی در زندگی افراد دارد. بسیاری از افراد به این هنر علاقه زیادی دارند و برخی از افراد نیز در عکاسی حرفه‌ای هستند. بنابراین عکاسی به‌نوعی در زندگی همه افراد تاثیر گذاشته است. به طور کلی برای ثبت تصاویر به بهترین و ماندگارترین شکل باید یک دوربین عکاسی با امکانات کافی داشته باشید. مجموعه فلاشیران یکی از برترین فروشگاه‌های عرضه‌کننده و فیلم‌برداری و لوازم جانبی آن‌ها است. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت فروشگاه ما به بررسی و مقایسه محصولات موجود بپردازید. سپس با توجه به نیازهای خود، محصولات مورد نظر خود آشنایی با معایب و مزایای شغل عکاسی به شما کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتری در این راه قدم بردارید و درآمد کسب کنید.

دنبال کردن رشته هنر عکاسی به عنوان حرفه و شغل اصلی، رویایی است که می‌توان به آن رسید. بعضی از خانواده‌ها نوجوانان و جوانان را به انتخاب رشته‌های مهندسی یا پزشکی تشویق می‌کنند و معمولا فعالیت در حوزه‌های هنری، مثل عکاسی را به عنوان شغل اصلی فرزندانشان قبول ندارند؛ اما خوشبختانه حالا این طرز فکر در حال تغییر است.

بنابراین بسیاری از افراد می‌توانند شغلی مثل عکاسی را به عنوان حرفه اصلی خود در نظر بگیرند.

اما پیش از انتخاب مسیر حرفه‌ای آینده، حتما باید با مزایا و معایب شغل مورد نظرتان آشنا شوید تا در آینده از این انتخاب مهم و سرنوشت ساز پشیمان نشوید. انگیزه ما هم از گردآوری این مطلب، این بوده که شما را با معایب و مزایای شغل عکاسی آشنا کنیم. پس اگر شما هم تصمیم دارید عکاسی را به عنوان حرفه اصلی خودتان دنبال کنید، حتما تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

هر فردی که عکاسی می‌کند، تعریف متفاوتی از این کار دارد. به طور کلی، عکاس شخصی است که مهارت عکس گرفتن با دوربین را داشته باشد و ممکن است این کار به صورت حرفه‌ای انجام شود و یا آماتور.

عکاسان حرفه‌ای این کار را بیشتر برای کسب درآمد انجام می‌دهند و عکاسان آماتور بیشتر به دنبال ثبت لحظات زیبا و خاطرات زندگی روزمره هستند. عکاس‌ها بیشتر به صورت آزاد کار می‌کنند و مشتریان مختلف، آنها را برای پروژه‌های متفاوت استخدام می‌کنند.
صرف نظر از قصد و هدفی که از انجام کار عکاسی در ذهن دارید، اول باید با معایب و مزایای شغل عکاسی آشنا شوید که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

عکاس‌ها اطلاعات فنی را با حس هنری ترکیب می‌کنند تا رویدادها را به صورت آنی ثبت کرده یا با استفاده از تصاویر، داستان سرایی کنند. استفاده از تجهیزات مناسب مثل دوربین عکاسی نیکون یا دوربین عکاسی نیکون هم در راستای رسیدن به این هدف، ‌به آنها کمک می‌کند. بعضی از عکاس‌ها برای این کار پول می‌گیرند و برای بعضی دیگر، حتی هزینه سفر هم پرداخت می‌شود. بررسی معایب و مزایای شغل عکاسی را با مروری بر مزایای این شغل شروع می‌کنیم؛ از جمله:

امکان تنظیم ساعات کاری و انعطاف پذیری شغلی

بیشتر عکاس‌ها کار کردن به صورت فریلنسری یا همان عکاسی آزاد را به همکاری با شرکت‌ها ترجیح می‌دهند. در نتیجه می‌توانند پروژه‌های دلخواه و تعداد ساعات کار در روز را انتخاب کنند.

برای خیلی از افرادی که از 9 صبح تا 5 عصر کار می‌کنند، پیدا کردن وقت آزاد برای وقت گذراندن با خانواده و دوستان تقریبا غیرممکن است. شغل عکاسی شما را از چنین محدودیت‌هایی رها می‌کند.

شما می‌توانید پس از بررسی معایب و مزایای شغل عکاسی و انتخاب این حرفه به عنوان منبع درآمد اصلی، نوع پروژه‌های دلخواه‌تان را انتخاب کنید. مثلا شاید به عکاسی از مجالس عروسی علاقه‌ای نداشته باشید، اما عاشق عکاسی از حیات وحش باشید. می‌توانید پروژه‌ها را بر اساس علایق‌تان انتخاب کنید. همچنین به گفته بعضی از عکاسان آزاد یکی از مزایای این شغل این است که نیازی به پیروی از دستورات دیگران ندارید.

دستمزد گرفتن برای سفر

گاهی اوقات ممکن است مشتری شما، هزینه سفر برای عکاسی را پرداخت کند و موفق به دیدن مکان‌هایی شوید که همیشه آرزوی دیدن آنها را داشته‌اید. اگر برای وبلاگ دیگران محتوا تولید می‌کنید هم ممکن است هزینه‌های سفر شما را پرداخت کنند تا برای آنها عکاسی کنید. البته، هزینه یا بر عهده خود شماست.

همچنین وقتی با یک رسانه کار می‌کنید، ممکن است امکانات زیادی برای مسافرت در اختیار شما قرار بگیرد یا پس از انجام کار، همه هزینه‌های سفر به شما برگردانده شود.

بیشتر بخوانید:

تنوع شغلی

این موضوع بستگی به نوع عکاسی دارد. اما بعید است که از یک سوژه چندین بار به یک شکل عکاسی کنید. ممکن است یک روز عکاس مجلس و مهمانی عروسی باشید و روز بعد عکاسی جت اسکی را انجام دهید.

تنوع بی‌شمار سوژه‌ها، صحنه‌ها و مکان‌هایی که می‌توانید در آنها عکاسی کنید، باعث می‌شود که هیچ وقت احساس خستگی نکنید و این کار نه تنها برای شما تکراری و خسته‌کننده نمی‌شود، بلکه بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

کسب درآمد با خلاقیت در کاری که به آن علاقه دارید

در این شغل شما از سوژه‌های مختلف (مثل انسان‌ها، حیوانات یا ساختمان‌ها و منازل) عکاسی می‌کنید و کافی‌است برای ثبت این لحظات از وجود تعادل مناسب رنگ و نورپردازی مطمئن شوید.

می‌توانید این عکس‌ها را طوری مرتب و سازماندهی کنید که بازگوکننده یک داستان الهام‌بخش و قابل باور باشند. اگر کار عکاسی و تولید ویدیو را با هم انجام دهید و پورتفولیوی خودتان را پربارتر کنید، شاید بتوانید درآمد بهتری به دست آورید.
نکته مهم بعدی، علاقه به شغل عکاسی است. اگر به این حرفه علاقه داشته باشید، قطعا از آن لذت می‌برید و هیچ شغل دیگری شما را راضی نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

نامحدود بودن سوژه‌های عکاسی

یکی از راه‌های کسب درآمد خوب با عکاسی این است که تفاوت و منحصربه‌فرد بودن را در هر سوژه‌ای که از آن عکاسی می‌کنید، ببینید. با این روش می‌توانید در انواع مختلف عکاسی تخصص پیدا کنید.

احتمالا مدتی طول می‌کشد تا متوجه شوید که عکاسی از چه سوژه‌هایی را بیشتر می‌پسندید. اما وقتی علایق خودتان را کشف کنید، می‌توانید روش‌های بیشتری برای کسب درآمد پیدا کنید؛ از عکاسی از طبیعت و جشن تولدها گرفته تا عکاسی از حیات وحش و عکاسی سفر. در مجموع به روش‌های بی‌شماری می‌توانید با و دوربین، درآمد کسب کنید.

تنوع فرصت‌ها

اگر به دنبال امنیت شغلی هستید و تمایلی به سفر کردن ندارید، ممکن است بتوانید اطراف محل زندگی خودتان هم فرصت‌هایی برای یک کار با حقوق تمام وقت پیدا کنید. مثلا شاید بتوانید در یکی از آتلیه‌های محل زندگی خودتان شغل پیدا کنید یا برای یک شرکت عکاسی کنید.

ممکن است در این تصاویر از هنرمندان روی صحنه، یک کنفرانس خبری، مدیری که در دفتر خودش نشسته و سوژه‌های مختلف دیگر عکاسی کنید. یا می‌توانید عکاس مد و لباس شوید و یا برای فروشگاه‌ها عکاسی کنید. گزینه بعدی، عکاسی از غذاها در رستوران‌ها، فروشگاه‌ها یا کارخانه‌های تولید مواد غذایی است.

یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد از طریق عکاسی، تهیه یک آرشیو عکس و فروش آنها است. هر چقدر این آرشیو شما پربارتر باشد، با فروش آن می‌توانید درآمد بیشتری کسب کنید. بخصوص اگر این عکس‌ها از بناهای تاریخی باشند که حالا تخریب شده‌اند.

ماجراجویی و تحرک

اگر 5 روز نشستن پشت میز و خیره شدن به صفحه کامپیوتر را دوست ندارید، ممکن است عکاسی گزینه خوبی برای شما باشد. با عکاسی می‌توانید هیجان و حتی ترس را تجربه کنید؛ مخصوصا اگر عکاس طبیعت و حیات وحش باشید.

پیشرفت شغلی

پس از چند سال تجربه و کسب اعتبار و شهرت به عنوان یک عکاس شناخته شده می‌توانید شروع به تدریس هنر عکاسی کنید. می‌توانید آموزش عکاسی را به عنوان یک مربی مستقل انجام بدهید و دوره‌های آموزشی خودتان را داشته باشید. همچنین می‌توانید تدریس عکاسی را در یک هنرستان یا دانشگاه ادامه دهید.

مجموعه دارای دوره های آموزش عکاسی در اصفهان مختلف است که برای مشاهده روی بخش زیر کلیک کنید

بیشتر بخوانید:

معایب شغل عکاسی

در این بخش از بررسی معایب و مزایای شغل عکاسی نگاهی به خطرات و سختی‌های کار عکاسان داریم.

محدودیت‌های سفر

قطعا می‌توانید عکاسی را هر جایی انجام دهید و با این کار به درآمد خوبی برسید. اما اگر مثلا برای پیگیری زندگی یه چهره شناخته شده استخدام شوید، شاید نیاز داشته باشید که دائما فرد مورد نظر را دنبال کنید و زیر نظر داشته باشید.

این نکته برای عکاسی حیات وحش هم صدق می‌کند؛ چون ممکن است نیاز باشد حین عکاسی وقت خودتان را به‌طور کامل برای پیدا کردن حیوانات و گیاهان در معرض خطر انقراض صرف کنید که فقط در مکان‌های خاصی پیدا می‌شوند.

هزینه‌های بالا

نکته دیگری که در بررسی معایب و مزایای شغل عکاسی باید به آن اشاره کنیم، بحث هزینه است. کار کردن به عنوان عکاس هزینه‌های خاصی را به همراه دارد. اگر قرار باشد به عنوان عکاس مجالس عروسی یا هر نوع عکاسی حرفه‌ای دیگری کار کنید و بهترین خدمات را برای مشتریان خودتان ارائه دهید، باید یکسری تجهیزات عکاسی حرفه‌ای مثل یا نیکون داشته باشید.

برای مثال، قیمت ساده از نوع DSLR حداقل حدود 700 دلار است و برای خرید یک لنز با کیفیت هم باید حداقل حدود 120 دلار هزینه کنید. در عین حال باید تجهیزات دیگری مثل دوربین سه پایه، کارت حافظه و فیلتر لنز را هم بخرید.

شاید برای عکاسی کردن، فرصت سفر به مکان‌های جدید را پیدا کنید و بخشی از هزینه‌های سفر شما توسط مشتری یا شرکتی که برای آن کار می‌کنید پرداخت شود؛ اما ممکن است نیاز باشد که بخشی از هزینه‌ها را خودتان بپردازید. گاهی اوقات، دستمزد عکاسی به شما پرداخت می‌شود و گاهی اوقات هزینه‌های سفر و اقامت، اما نه هر دو.

پس حتما قبل از اعلام توافق با مشتری این نکات را در نظر داشته باشید. همچنین اگر قرار است با یک شرکت همکاری کنید، بررسی کنید که خود شرکت چه تجهیزاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 بهترین کلاس آموزش عکاسی در اصفهان برگزار می شود جهت اطلاع بیشتر کلیک کنید

رقابت شغلی و نبود تضمین درآمد

کسب مهارت در عکاسی حرفه‌ای نیاز به صبر و تلاش زیادی دارد. مثلا شاید چند سال زمان ببرد تا به عنوان یک عکاس حرفه‌ای برای مجالس عروسی شناخته شوید. این شرایط برای عکاسان خبری یا خیابانی هم وجود دارد. اما می‌توانید در ابتدای کار با قبول کردن پیشنهادات معمولی کم کم برای خودتان به درآمد خوبی برسید. مثلا می‌توانید به عنوان عکاس تمام وقت یک فروشگاه اینترنتی استخدام شوید.

اما مثل هر شغل آزادی، با عکاسی فریلنسری و آزاد هم نمی‌توان یک درآمد تضمین شده به دست آورد. اگر از نظر ذهنی این آمادگی را دارید که گاهی اوقات درآمد بسیار زیادی داشته باشید و گاهی درآمدتان بسیار کم باشد یا به صفر برسد، این حرفه می‌تواند برای شما مناسب باشد.

بیشتر بخوانید:

نیاز به آموزش‌های گسترده

برای عکاس شدن لازم نیست که حتما تحصیلات دانشگاهی خاصی داشته باشید؛ اما بیشتر افرادی که عکاسی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند، حداقل 2 سال آموزش می‌بینند.

یادگیری هنر عکاسی از عکاسان حرفه‌ای با سابقه طولانی‌تر، هزینه بیشتری دارد؛ اما می‌توانید از هر شخص دیگری که تخصص و تجربه لازم را دارد حتی در صورتی که چهره شناخته شده‌ای نباشد، آموزش ببینید.

خطرات بالقوه

شاید قبلا به خطرات حرفه‌ای عکاسی فکر نکرده باشید، اما این حرفه هم می‌تواند خطرناک باشد. مثلا وقتی برای یک خبر جنجالی عکاسی می‌کنید، ممکن است اشخاصی که مایل به انتشار آن نیستند، شما را تهدید کنند. یا مثلا یک سارق به خاطر قیمت بالای دوربین شما آن را سرقت کند.

همچنین اگر از حیات وحشت عکاسی می‌کنید، باید مراقب خطرات این کار باشید؛ مثل وقتی که در جنگل از حیواناتی مثل شیر یا پلنگ عکاسی می‌کنید. حتی احتمال حمله حیواناتی مثل سگ‌ها هم حین عکاسی وجود دارد. بعلاوه ممکن است عکاسی در شرایط آب و هوایی نامساعد مثل عکس گرفتن از طوفان و صاعقه هم خطر جراحت و آسیب دیدن را به همراه داشته باشد.

عکاسی از رویدادهای سیاسی مورد مناقشه هم می‌تواند برای شما هزینه زیادی داشته باشد.

احتمال متهم شدن به نقض حریم خصوصی

در ادامه‌ی بررسی معایب و مزایای شغل عکاسی باید به قوانین حریم خصوصی اشاره کنیم که در برخی مناطق و کشورها، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. ممکن است به عنوان یک عکاس، به دلیل اتهام به نقض حریم خصوصی دیگران، مجرم شناخته شوید. به همین دلیل باید از مسئولیت‌ها و حقوق خودتان به عنوان یک عکاس آگاه باشید.

این نکته در رابطه با عکاسی از خودروهایی که پلاک آنها مشخص است، آدرس منازل یا وجود هر گونه اطلاعات هویتی و شخصی در عکس‌ها هم صدق می‌کند. پس به عنوان یک عکاس باید توجه ویژه‌ای به این نکات داشته باشید.

آیا عکاسی شغل خوبی است |درآمد عکاسی

بیشتر بخوانید:

احتمال نقض قوانین کپی رایت

برای درک کارهایی که به عنوان یک عکاس، مجاز به انجام آنها هستید یا نیستید، باید به‌خوبی از قوانین کپی رایت و هرآنچه به آن مربوط می‌شود، آگاه باشید.

شاید در 90 درصد مواقع با کوچکترین اعتراضی روبرو نشوید؛ اما 10 درصد باقیمانده می‌توانند باعث از بین رفتن اعتبار و کل درآمدی شوند که به سختی به دست آورده‌اید.

حجم زیاد کارها

وقتی به عنوان یک کارمند اداری کار می‌کنید، وظایف مشخصی دارید. شما کارهایی که از قبل برای‌تان تعیین شده را انجام می‌دهید؛ نه کمتر و نه بیشتر.

اما وقتی به صورت مستقل شروع به کار می‌کنید، مسئولیت همه جوانب کار بر عهده خود شما است؛ از جمله صدور صورتحساب، گفتگو با مشتری، بستن قرارداد، ویرایش تصاویر و ویدیوها و حتی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی. انجام خیلی از این کارها حداقل یک هفته زمان می‌برد و اگر امکان استخدام یک کارمند را نداشته باشید، باید مسئولیت انجام همه آنها را خودتان بر عهده بگیرید.

تنهایی کار کردن از 9 صبح تا 5 عصر سخت و سنگین است؛ اما نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که در این سیستم شما می‌توانید با دیگران تعامل داشته باشید و ارتباط برقرار کنید. در مقابل، شما با انتخاب حرفه عکاسی باید به تنهایی کار کنید.

البته، به عنوان یک عکاس با افراد بیشتری روبرو خواهید شد. اما وقتی بیشتر از 8 ساعت در روز با چند نفر در یک محیط باشید، روابط دوستانه‌تری بین شما شکل می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: آموزش ویدئویی عکاسی در آپارات

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی معایب و مزایای شغل عکاسی پرداختیم. اگر حس می‌کنید که برای عکاسی به دنیا آمده‌اید، در این صورت شاید انتخاب دیگری نداشته باشید؛ چون احتمالا با هر شغل دیگری ناراضی خواهید بود.

اما اگر هدف شما صرفا کسب درآمد است، دقت داشته باشید که با در نظر گرفتن درآمد عکاسی و هزینه‌های این کار از جمله هزینه‌های بالای خرید لنز و دوربین‌های حرفه‌ای، شاید این کار برای شما مناسب نباشد. امیدواریم که بررسی معایب و مزایای شغل عکاسی در این مطلب، به شما برای این تصمیم گیری مهم کمک کرده باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا