پاک کردن استیل با جوش شیرین

5 روش تضمینی از بین بردن زنگ زدگی استیل

امروزه برای افزایش طول عمر محصولات استنلس استیل از بین بردن زنگ زدگی و پاك كردن زنگ زدگی استیل مورد توجه زیادی است. کارهایی که می‌تواند به شما کمک کند تا قطعات و محصولات استنلس استیل را به همان شکل زیبا حفظ کرده و به میزان زیادی عمرشان را افزایش دهید. به‌طورکلی عوامل محیطی مختلفی وجود دارند که می‌توانند روی طول عمر محصولاتی که از جنس فولاد زنگ نزن یا استیل ساخته می‌شوند تاثیرگذار باشند که یکی از مهم‌ترین آنها وجود انواع آلودگی‌ها و ذرات مختلف شیمیایی روی این محصولات است. به همین علت نیز شما باید بیاموزید که چگونه سطح محصولاتی که از استیل ساخته شده‌اند را تمیز کنید.

 

برای انجام این کار راهکارهای مختلفی وجود دارد که هریک از آنها دارای مزایای مخصوص به خود هستند. زمانی که با هریک از این روش‌ها و کاربردی که هریک از آنها دارند بیشتر آشنا شوید می‌توانید از بهترین تکنیک‌ها برای تمیزکردن استیل استفاده کنید. ما در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره رفع زنگ زدگی استیل صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید مطالعه ادامه این مطلب برای شما مفید خواهد بود. با فروشگاه استیل صدرا (ارائه کننده انواع محصولات استنلس استیل شامل ورق استیل 316 و …)، همراه باشید.

 پاک کردن استیل با جوش شیرین

برای پاک کردن زنگ زدگی استیل چه روش‌هایی وجود دارد؟

به‌طورکلی باید دقت داشته باشید که پاک کردن رنگ از روی استیل یا هرگونه آلودگی و ذرات دیگری از روی محصولاتی که از جنس ورق استیل ساخته شده‌اند چندان کار سختی نیست. در بیشتر موارد شما می‌توانید با استفاده از مواد و محلول‌های شوینده ملایم و مقداری آب به‌راحتی آنها را شستشو داده و تمیز کنید. البته باید دقت داشته باشید که اگر رنگی که روی استیل ریخته شده است خشک شده باشد معمولا شما نیازمند شوینده‌ها و مواد شیمیایی قوی‌تری خواهید بود تا بتوانید نتیجه دلخواه خود را دریافت کنید.

 

سعی کنید در گام نخست از محلول‌های مخصوصی که برای پاک‌کردن رنگ از روی استیل وجود دارند استفاده کنید. استفاده از برس‌های نایلونی و پلاستیکی برای شست‌وشو دادن محصولاتی که از جنس استیل ساخته شده‌اند در چنین شرایطی می‌تواند گزینه بهتری برای شما باشد. در گام بعدی پس از این‌که به‌خوبی رنگ را از روی استیل پاک کردید زمان آن است که سطح آن را با آب ولرم تمیز کرده و با استفاده از یک‌پارچه نرم به‌آرامی روی آن بکشید تا خشک شود.

در زمان پاک کردن رنگ از روی استیل نباید فراموش کنید که اگر از مواد شیمیایی بسیار قوی استفاده کنید این احتمال وجود خواهد داشت که استیل دچار خوردگی یا لَک شود.

 

آیا می‌توان اقدام به رفع زنگ زدگی استیل کرد؟

بله امروزه راه‌های زیادی برای رفع زنگ زدگی استیل وجود دارد که شما می‌توانید بر حسب شرایط و نیازهای خود از هریک از این روش‌ها استفاده کنید. یکی از بهترین روش‌هایی که برای این کار وجود دارد انواع پاک‌کننده‌های محلولی هستند که برای رفع زنگ‌زدگی استفاده می‌شوند. از طرف دیگر برخی از اقدامات ساده نیز می‌تواند به‌راحتی برای از بین بردن زنگ زدگی مورداستفاده قرار گیرد و شما برای محصولاتی که از جنس استیل ساخته شده‌اند می‌تواند از آنها استفاده کنید.

 

یکی از مثال‌های قدیمی و رایجی که برای این کار وجود دارد استفاده از محلول جوش شیرین است. از طرف دیگر شما می‌توانید از سرکه نیز برای از بین بردن زنگ زدگی روی محصولات استیل استفاده کنید. فراموش نکنید که این روش‌ها معمولا برای پاک کردن رنگ از روی استیل (مثلا لوله استیل در نرده راه پله و نمای ساختمان) – (نکات نگهداری و تمیز کردن نرده استیل راه پله ساختمان) نیز استفاده شده و کاربردهای مخصوص به خود را دارند و در ادامه بیشتر در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم.

 

برای تمیزکردن لکه‌ها با استفاده از محلول قوی برای از بین بردن زنگ زدگی به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما از یک مسواک یا برس پلاستیکی استفاده کنید و مطمئن شوید که هیچ نقطه‌ای در حالت زنگ‌زدگی روی استیل باقی نمی‌ماند. اگر از این روش نتیجه نگرفتید شما می‌توانید از محلول‌های اسیدی خاص این کار که در بازار وجود دارند نیز استفاده کنید.

 

استفاده از سرکه برای رفع زنگ‌زدگی استیل

سرکه برای پاک کردن استیل

بدون شک سرکه می‌تواند اولین و یکی از بهترین گزینه‌ها برای رفع زنگ زدگی استیل باشد. برای این کار کافی است که یک ظرف به‌اندازه قطعه استیل را پُر از سرکه کرده و سپس قطعه استیل را داخل آن ظرف قرار دهید. دقت داشته باشید که ظرف شما باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا قطعه استیل کاملا درون آن قرار بگیرد. در ادامه نحوه از بین بردن زنگ زدگی استیل با استفاده از سرکه به این شکل است که شما باید با استفاده از یک مسواک کاملا سطح آن را تمیز کرده، سپس آن را آبکشی کرده و خشک کنید.

به‌این‌ترتیب مشاهده خواهید کرد که بخش عمده‌ای از زنگ‌زدگی مربوط به استیل برطرف شده است.

 

از بین بردن زنگ زدگی استیل با جوش شیرین

برای رفع زنگ زدگی استیل، استفاده از جوش شیرین به عنوان یک ماده ارزان و در دسترس گزینه مناسبی است. برای قوی‌تر شدن اثربخشی جوش شیرین می‌توان آن را با مایع ظرفشویی مخلوط کرد و وقتی به صورت خمیر در آمد، برای تمیز کردن سطوح بدون آسیب رساندن به آن قابل استفاده است. مقداری از خمیری که تهیه کردید را روی سطح مورد نظر قرار دهید و بعد از 30 دقیقه با یک اسفنج یا دستمال، باقی‌مانده خمیر را از روی سطح استیل پاک کنید. همچنین می‌توانید خمیر جوش شیرین را از مخلوط کردن جوش شیرین و سرکه نیز تهیه کنید.

 

حال برای نمونه به روشی برای تمیز کردن یکی از پرکاربرد‌ترین ظروف استیل آشپزخانه یعنی کتری برقی اشاره می‌کنیم. زنگ زدگی و رسوب املاح آب در کتری برقی یک معضل رایج است و برای حل آن می‌توان از جوش شیرین استفاده کرد. ترکیب آب و جوش شیرین را داخل کتری ریخته و اجازه دهید نیم ساعت بجوشد. سپس به محلول فرصت دهید تا سرد شود و زنگ زدگی‌ها را در خود حل کند. درپایان محتویات کتری را دور ریخته و کتری را خوب بشویید. در صورت نیاز این کار را مجدد تکرار کنید.

 

رفع زنگ زدگی استیل با آب‌لیمو و نمک

برای پاك كردن رنگ از روی استیل یا رفع زنگ‌زدگی آن می‌توانید از مخلوط آب‌لیمو و نمک نیز به شکل زیر استفاده کنید:

  1. در ابتدا مقدار مساوی از نمک و آبلیمو را در یک کاسه مخلوط کرده و منتظر بمانید تا خمیری از آن درست شود.
  2. این خمیر را با یک‌پارچه روی استیل بمالید و اجازه دهید تا یک تا دو ساعت بماند.
  3. پس از آن با استفاده از آب آن را آبکشی و خشک کنید.

ترکیب سیب‌زمینی و صابون

برای رفع زنگ زدگی استیل شما می‌توانید از ترکیب سیب‌زمینی و صابون نیز در سه مرحله زیر استفاده کنید:

  1. یک سیب‌زمینی را حلقه‌حلقه کرده و روی آنها را با صابون بپوشانید.
  2. ظروف استیل خود را داخل سیب‌زمینی‌ها قرارداده و اجازه دهید یک تا دو ساعت در آن بمانند.
  3. ظرف را برداشته و با آب آن را بشویید.

این روش به استیل هیچ آسیبی نمی‌رساند.

 

استفاده از محلول اسیدسیتریک

روش از بین بردن زنگ زدگی استیل (مثلا پروفیل استیل ساختمانی) با استفاده از اسیدسیتریک بسیار ساده و راحت است. برای رفع زنگ زدگی وسایل استیل ظروف استیل خود را داخل آب گرم قرار داده و روی آن مقداری اسیدسیتریک بریزید و سپس آب را هم بزنید. زمانی که حباب‌ها روی سطح آن تشکیل شدند زمان گرفته و یک ساعت بعد ظرف را بردارید و با آب آن را بشویید. به‌این‌ترتیب می‌توانید به‌راحتی و در کمترین زمان اقدام به رفع زنگ زدگی استیل کنید

نحوه از بین بردن زنگ زدگی استیلبرای پاک کردن زنگ‌زدگی از روی استیل دقت کنید که از ماده نامناسب استفاده نشود.

با توضیحات بالا شاید فکر کنید که از هر نوع ماده‌ای که برای تمیز کردن فلزات پیشنهاد می‌شود میتوان برای پاک کردن استیل هم استفاده کرد. برای مثال، موارد زیر برای از بین بردن زنگ زدگی فلزات استفاده می‌شود اما نباید هنگام تمیز کردن سطوح استیل یا فولاد ضد زنگ استفاده شود.

 

اول از همه دقت کنید که برای تمیز کردن محصولات و اقلام استیل هرگز از برس و فرچه سیمی یا سیم ظرفشویی و هر وسیله فلزی تیز دیگر استفاده نکنید. این کار باعث آسیب سطحی و ایجاد خط و خش در سطح قطعه استیل می‌شود!

 

برخی از محلول‌های زنگ زدا و زنگ شو که برای پاک کردن زنگ فلزات در بازار موجود هستند باعث آسیب و لک شدن اسیل می‌شوند. پس اگر می‌خواهید از این نوع محلول‌ها استفاده کنید حتماً دقت کنید که به قطعه شما آسیب نرسانند. برای مثال محلول زنگ زدای WD-40 که در آمریکا و اروپا بسیار رایج است به سطح استیل آسیب می‌رساند! کلر و محلول‌های سفید کننده برپایه کلر نیز به سطح استیل آسیب می‌رسانند. حتما توجه کنید که برای پاک کردن رنگ و لکه‌های سطحی استیل از این نوع مواد استفاده نکنید.

 

دکمه بازگشت به بالا