عمومیکسب و کار ایرانیان

چرا آجر متریال محبوب طرفداران محیط زیست است؟

آجر، یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی ساخته و استفاده شده توسط بشر است که علاوه بر زیبایی، هماهنگی و همگونی خاصی با محیط پیرامون ما دارد. دلیلی وجود دارد که آجرها هزاران سال است که یک مصالح ساختمانی مورد علاقه بوده اند. آن ها نه تنها زیبا و مستحکم هستند، بلکه دارای مزایای زیست محیطی فوق العاده ای هستند که آنها را به گزینه ای عالی برای کسانی تبدیل می‌کند که مایل به ساخت و ساز یا بازسازی به روش دوست‌دار محیط زیست هستند. در این مقاله پنج دلیل را بررسی می‌کنیم که چرا آجر ها متریال دوست‌دار محیط زیست و همگون با آن هستند. با ما همراه باشید.

آجر ها از مواد طبیعی ساخته شده اند

آجرها از خاک رس و شیل – که بطور طبیعی و به فراوانی بر روی زمین یافت می‌شوند – ساخته می‌شوند و سپس از طریق کوره تا دمای ۲۰۰۰ درجه پخته می‌شوند. خاک رس و شیل در اکثر مناطق جهان یافت می‌شود، در نتیجه مواد اولیه کارخانه های تولید آجر معمولاً می‌توانند به صورت محلی تهیه شوند. بنابراین فاصله طی شده برای رساندن مواد خام به کارخانه، به حداقل می‌رسد.

آجر ها عایق های گرمایی عالی هستند

آجر دارای خاصیت ذخیره حرارتی هستند. ذخیره حرارتی، توانایی یک ماده سنگین و متراکم برای ذخیره گرما و سپس آزاد کردن آهسته آن است. به لطف این خاصیت، آجر گرما را در روزهای سرد به دام می اندازد و خانه ها را در ماه های گرم خنک نگه می‌دارند. آنها هم در آب و هوای بسیار گرم – و هم در دماهای انجماد مناسب هستند. دیوارهای آجری حفره ای حتی عملکرد بهتری نیز دارند. این آجر ها، یک لایه عایق از هوا بین لایه های آجر ایجاد می‌کنند و فضای داخل ساختمان را در برابر نوسان دمای بیرون حفظ می‌کنند.

آجرها قابلیت بازیافت دارند

به دلیل استحکام، آجرها را می‌توان بارها و بارها مورد استفاده قرار داد. بسیاری از سازندگان خانه از آجرهای باقیمانده در لبه های باغچه، یا فضاهای بیرونی، حتی مسیرها، دوباره استفاده می‌کنند. اتفاقا آجر های دست دوم، برای قرار گرفتن در چنین فضا هایی بسیار مناسب و زیبا به نظر می‌رسند. شرکت های تخریب اغلب آجرها را دوباره به سازندگان یا معماران می‌فروشند، که به نوبه خود از آنها در بازسازی‌ها برای مطابقت با مصالح آجری موجود یا ایجاد ظاهری روستایی (رستیک) و سنتی استفاده می‌کنند. حتی می‌توان آن‌ها را برای جاده‌ها خرد کرد یا به محصولات جدید تبدیل نمود.

نگهداری و حفظ ظاهر و کیفیت آجر ها، بدون نیاز به مواد شیمیایی

آجرها عمدتاً بدون نیاز به نگهداری هستند. آنها نیازی به رنگ آمیزی، ضد آب یا پوشانده شدن با مواد شیمیایی ندارند تا در برابر آب و هوا مقاوم شوند. تنها چیزی که آنها نیاز دارند تمیز کردن گاه به گاه (فقط با آب) و یک برس است. هنگام بازسازی یک ساختمان آجری، ممکن است فقط نیاز به ملات کاری مجدد بندکشی ها باشد تا آجر نما ها به خوبی روزی که ساخته شده اند به نظر برسند. نیاز به مدرک دارید؟ نگاهی به برخی از ساختمان های رم که بیش از ۲۰۰۰ سال پیش ساخته شده اند و هنوز هم از آنها استفاده می‌شود، بیندازید.

بیشتر بخوانید : سنگ کرم 

آجر آنلاین |آجر پلیمری نما

آجر حداقل ضایعات را ایجاد می‌کند

تقریباً تمام خاک رس استخراج شده در فرآیندهای تولید آجر مورد استفاده قرار می گیرد و میزان کمی دورریز دارد. پس از تخریب یک ساختمان آجری، اگر آجر های آن قابل استفاده مجدد نباشند و به محل تخلیه نخاله های ساختمانی منتقل شوند، نسبت به سایر مصالح ساختمانی، زود تر تجزیه شده و به چرخه محیطاگر از شخصی از اطرافیانتان از طرفدارن محیط زیست باشد، حتما می‌دانید که آنها آجر را به هر مصالحی ترجیح می‌دهند. درست است این متریال، اولویت این افراد است. اما تا به حال از آنها پرسیده‌اید که دلایل این امر چیست؟ نگران نباشید ما در اینجا دلایل آن را به شما می‌گوییم.

آجر به خوبی توانسته توجه هر فرد با هر سلیقه‌ای را به خود جذب کند. این متریال بینظیر با ویژگی‌های منحصر به فرد خود نظرات مثبت طرفداران محیط زیست را نیز به خود جلب کرده است. در واقع این متریال از نخستین انتخاب‌های این افراد می‌باشد.

به همین منظور ابتدا با توضیحی کوتاه در مورد طرفداران محیط زیست آغاز می‌کنیم.

طرفداران محیط زیست کسانی هستند که از جنبش محیط زیستی حمایت می‌کنند و به فلسفه محیط زیست‌گرایی معتقدند. این جنبش همانطور که از نام آن مشخص است، شامل اقدامات حفظ محیط زیست و منابع طبیعی می‌باشد. این افراد انسان را به عنوان عضوی از اکوسیستم می‌شناسند و وظیه او را حفاظت از آن می‌دانند.

دلایل محبوبیت آجر نزد طرفداران محیط زیست

همانطور که بیان شد آجر از اولویت‌های افرادی است که هدف آنها حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی است. 5 مورد زیر دلایلی برای تبدیل شدن آجر به نخستین انتخاب این افراد است.

  • عایق بودن
  • ساخت آجر از مواد طبیعی
  • قابلیت بازیافت
  • بی‌نیاز بودن به مواد شیمیایی
  • تولید حداقل زباله

عایق بودن

ساختمان‌هایی که در آنها آجر به کار رفته از جهت میزان مصرف انرژی، بهره‌وری بالایی دارند. همان طور که پیش‌تر در مقاله بیان شد، ویژگی‌ “جرم حرارتی” را دارا است. این ویژگی به معنای توانایی یک ماده سنگین و متراکم در ذخیره گرما و سپس آزاد کردن تدریجی آن است.

به دلیل همین ویژگی، آجر خاصیت عایق بودن را دارا می‌باشد. به صورتی که در روزهای گرم تابستان گرما را به دام می‌اندازد و خانه را خنک نگه می‌دارد. همچنین در روزهای سرد نیز دقیقا عملکردی مشابه ایفا و خانه را گرم نگه می‌دارد. بنابراین با استفاده از یک دیوار آجری نیز می‌توان از نوسانات دمای خارج جلوگیری کرد.

ساخت آجر از مواد طبیعی

عنصر اصلی آجر خاک است که از فراوانترین مواد موجود در طبیعت است. به همین دلیل پروسه تبدیل خاک به می‌‌تواند در زمانی کوتاه و با موادی در دسترس امکان‌پذیر باشد.

قابلیت بازیافت

آجرها به دلیل دارا بودن استحکام ذاتی، می‌توانند بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرند. در بازسازی ساختمان‌ها، آجرهای به کار رفته را می‌توان مجددا در بخشی دیگر مورد استفاده قرار داد و حتی در فرآیند تولید نیز از ضایعات آن، محصولات جدیدی تولید کرد. نکته جالب اینجاست که حتی در صورت تخریب و شکسته شدن مجددا به خاک تبدیل و به محیط بازمی‌گردد.

بی‌نیاز بودن به مواد شیمیایی

آجرها به دلیل دوام بالایی که دارند، با گذشت زمانی طولانی به تعمیر و نگهداری نیاز پیدا می‌کنند. در واقع تمام آنچه که برای نگهداری آن نیاز می‌باشد، تمیز کردن چند وقت یک بار آن است که حتی با آب و بدون مواد ضد عفونی کننده هم امکان‌پذیر است.

آجر به دلیل دارا بودن خواصی متمایز از سایر مصالح از رنگ‌آمیزی و موادی برای ضد آب بودن بی‌نیاز هستند. بقایای بناهای آجری هزاران سال پیش به خوبی گواه روشنی بر این امر است.

تولید حداقل زباله

آجرها محصولات پایداری هستند که در پروسه تولید بارها و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرند و جالب اینجاست پسماندی از آنها باقی نمی‌ماند و به این طریق به محیط زیست هیچ نوع صدمه‌ای وارد نمی‌کنند.

منبع: www.Pgbricks.com

زیست باز می‌گردند.

 

دکمه بازگشت به بالا