کاهش مصرف آب برج خنک کن هیبریدی

برج خنک کننده هیبریدی (Hybrid Cooling tower)، ترکیب همزمان دو دستگاه و در یک دستگاه می‌ باشد. در قسمت بالا قسمت خشک و در قسمت پایین قسمت مرطوب قرار گرفته است. استفاده از برج خنک کننده هیبریدی تبخیر و اتلاف آب و همچنین مصرف برق را نیز کاهش می‌ دهد.این نوع برج‌ های خنک کن به جهت طراحی دارای ارتفاع بلندی بوده و دارای سیستم لوله‌ کشی دقیق می‌ باشند. در ادامه این مطلب از قصد داریم تا به بررسی ساختار و صنایعی که این نوع دستگاه را مورد استفاده قرار می‌ دهند و نحوه عملکرد آن بپردازیم.

ویژگی‌ های برج خنک کننده هیبریدی

برج-هیبریدی-با-لوازم

در پروانه در قسمت فوقانی قرار گرفته است و هوا را در جهت ارتفاع برج به جریان می‌ اندازد. در قسمت خشک مسیری از کویل قرار گرفته است که آب سیستم ابتدا در آن به جریان درآمده همزمان هوا از روی کویل ها عبور کرده و دمای آب را تا نزدیکی دمای خشک کاهش می‌ دهد. سپس همین آب در قسمت پایین اسپری شده و با مکانیزم تبخیر به نزدیک دمای مرطوب می‌ رسد و از قسمت حوضچه برج خنک کننده به سیستم پمپ می‌ شود.

برج خنک کننده هیبریدی

در نوع دیگری از برج‌ های خنک کننده هیبریدی، آب داغ ابتدا وارد کوئل در قسمت فوقانی که کوئل خشک نامیده می‌ شود که تنها جریان هوا از روی آن عبور می‌ کند و آبی بروی آن پاشیده نمی‌ شود. این آب پس از رسیدن به نزدیکی دمای خشک کوئل خشک را ترک کرده و وارد کوئل دوم می‌ شود. در کوئل دوم آب بروی کوئل‌ ها پاشیده شده و دمای کوئل را به نزدیکی دمای مرطوب می‌ رساند. همزمان هوا از ناحیه زیر وارد شده و از روی هر دو کوئل عبور کرده از قسمت بالا خارج می‌ شود.

کولینگ تاور هیبریدی ترکیبی از خنک کننده تر و خشک را است که با کاهش مصرف آب و برق تاثیر مثبتی بر محیط زیست دارد و ملزومات زیست محیطی را دارا می باشد.این برج‌ ها کاهش مصرف آب و در نتیجه کاهش خروج بخار را به دنبال دارند که مخصوصاً در آب و هوای مرطوب سرد و در زمستان از یخ زدن و آلودگی محیطی جلوگیری می‌ شود. حذف بخار به خصوص در مناطق شهری، مناطق صنعتی و نزدیک به جاده‌ هایی با قابلیت انجماد بسیار سودمند است.

نحوه عملکرد برج های خنک کننده هیبریدی

برج خنک کننده هیبریدی از این بابت که هم در مصرف آب صرفه جویی می کند و گاهاً با کارکرد چهار فصل کولینگ تاور هیبریدی تا 50 درصد نسبت به برج های مدار باز کاهش مصرف آب دارد. همانطور که می دانید کشور ایران جز کشورهای گرم و خشک محسوب می شود و آب بسیار ارزشمند است. بنابراین می توان با استفاده از کولینگ تاورهای هیبریدی تا مقدار بسیار زیادی در مصرف آب صرفه جویی می شود.

قیمت برج خنک کننده هیبریدی با برج خنک کننده مدار بسته حدودا قیمت یکسانی دارند، اما چون در برج خنک کن هیبریدی نسبت به برج خنک کن مدار باز، لوله های مسی و فین های آلومینیومی استفاده شده است، برج خنک کننده هیبریدی (Hybrid Cooling Tower) قیمت بالاتری دارد.

عملکرد-برج-خنک-کننده-هیبریدی

مصرف آب در برج های خنک کننده هیبریدی نسبت به برج های مدار باز، مدار بسته و آدیاباتیک در فصل کاری یا تابستان کمتر می باشد، چون برج های خنک کننده مدار بسته و مدار باز و آدیاباتیک تبخیری هستند و مصرف آب یکسانی را در اوج گرما دارند. اما برج خنک کننده آدیاباتیک نسبت به برج های مدار باز و مدار بسته، هر چقدر هوا خنک تر می شود، مصرف آب کمتری دارد.

در فصل زمستان، کولینگ تاور مدار باز بیشترین مصرف آب را دارد؛ سپس برج خنک کن مدار بسته و پس از آن برج خنک کن هیبریدی و خنک کننده آدیاباتیک تقریباً مصرف کمتر و یکسان آب را به همراه دارند.

کولینگ تاور هیبریدی (Hybrid Cooling Tower) مقدار آب کمتری نسبت به سایر برج های خنک کننده مصرف دارد و در فصل سرد و زمستان گاهی می توان بدون مصرف آب، سیال درون کویل برج خنک کننده را خنک کرد (بستگی به دبی آب دارد). از آن جهت که خنک کن هیبریدی با سیال خنک شونده یا آب درون سیکل بسته (مدار بسته) کار می کند، از رسوب و جلبک در برج خنک کننده جلوگیری خواهد شد.

اجزاء کولینگ تاور هیبریدی

اجزاء برج خنک کننده هیبریدی

اجزاء یک برج خنک کننده هیبریدی عبارتند از:

 • پوسته بیرونی (مواد FRP، فولاد ضد زنگ، بتن)
 • ساختار اصلی
 • حوض آب
 • فن استک
 • حوضچه خنک کننده
 • قطره گیر مبدل‌ های خنک کننده خشک
 • ماژول های مخلوط
 • فن با درایو
 • سیستم توزیع آب از جمله اسپری‌ های نازل

در شکل پایین نوعی از پروانه برج خنک کننده نشان داده می‌ شود که علاوه بر وجود فن و ایجاد جریان مکانیکی، سازه به صورتی است که جریان هوا را به صورت طبیعی به جریان در می آورد. این نوع کولینگ تاور به نام هیبریدی شناخته می‌ شود.

برج خنک کننده هیبرید

با اصول خنک کننده مرطوب کار می‌ کند، در حالی که آن را با ماژول خنک کننده خشک تکمیل می‌ کند. هدف از این ماژول کاهش دمای آب خنک کننده با استفاده از هوای اطراف قبل از ورود آب به بخش مرطوب است. هوای داغ قسمت خنک کننده خشک با هوای مرطوب اشباع شده از بخش مرطوب مخلوط شده است که نتیجه آن حذف بخار در قسمت خروجی می‌ باشد.

کاربرد صنعتی کولینگ تاور هیبریدی

برج خنک کن هیبریدی

برج خنک کننده از نوع هیبریدی در صنایعی به کار می‌ رود که هم دمای آب ورودی بالاتر از دمای خشک محیط باشد و هم نیاز به آب سرد پایین تر از دمای خشک محیط (نزدیک به دمای مرطوب) باشد.

 • صنایع انرژی
 • صنعت پتروشیمی
 • صنایع شیمیایی
 • مهندسی صنایع و متالورژی
 • صنعت پلاستیک و لاستیک
 • صنعت کاغذ
 • صنعت تولید (پردازش مواد غذایی، پالایشگاه‌ های شکر)

کاهش مصرف آب در برج خنک کننده هیبریدی

صرفه جویی در مصرف آب برج خنک کننده هیبریدی

کاهش مصرف آب در کولینگ تاور هیبریدی یک هدف مهم برای بسیاری از صنایع است، زیرا به حفظ منابع آب و به حداقل رساندن هزینه های عملیاتی کمک می کند. در اینجا چند راه برای دستیابی به صرفه جویی در آب در برج خنک کننده هیبریدی آورده شده است:

 • استفاده از سیستم حلقه بسته

اجرای سیستم حلقه بسته می تواند مصرف آب را در برج خنک کننده هیبریدی به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در این سیستم، سیال فرآیند در یک حلقه بسته به گردش در می ‌آید و تنها بخش کوچکی از آب به دلیل تبخیر و رانش از بین می ‌رود. آب از دست رفته را می توان با آب آرایشی پر کرد و مصرف کلی آب را کاهش داد.

 • بهینه سازی طراحی برج خنک کننده

طراحی و اندازه مناسب برج خنک کننده می تواند به مصرف بهینه آب کمک کند. اطمینان از اینکه برج به اندازه مناسب برای کاربرد خاص است می تواند جریان آب اضافی و هدر رفتن را به حداقل برساند. علاوه بر این، استفاده از سطوح انتقال حرارت کارآمد، مانند کویل‌ های با راندمان بالا، می ‌تواند عملکرد برج خنک ‌کننده را افزایش داده و نیاز به آب را کاهش دهد.

 • از سیستم های تصفیه و فیلتراسیون آب استفاده کنید

اجرای سیستم های تصفیه و فیلتراسیون آب می تواند به حفظ کیفیت آب برج خنک کننده کمک کند و چرخه های طولانی تر غلظت را امکان پذیر کند. با تصفیه و فیلتر کردن آب می توان نیاز به دمیدن مکرر و تعویض آب را به حداقل رساند و در نتیجه در مصرف آب صرفه جویی کرد.

 • پیاده سازی فناوری های صرفه جویی در مصرف آب

برای کاهش مصرف آب می توان از فناوری های مختلف صرفه جویی در مصرف آب در برج های خنک کننده هیبریدی استفاده کرد. به عنوان مثال، استفاده از حذف کننده ‌های رانش می ‌تواند اتلاف آب ناشی از رانش را به حداقل برساند، در حالی که اجرای نازل ‌های صرفه‌ جویی در مصرف آب یا سیستم ‌های اسپری می ‌تواند توزیع آب را بهینه کرده و هدر رفت را کاهش دهد.

 • روش های خنک کننده جایگزین را در نظر بگیرید

در برخی موارد، روش های خنک کننده جایگزین مانند کندانسورهای هوا خنک یا خنک کننده های خشک ممکن است برای کاربردهای خاص مناسب تر باشند. این روش ها نیاز به مصرف آب را به طور کلی حذف می کنند و در نتیجه باعث صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آب می شوند.

 • تعمیر و نگهداری و بازرسی منظم

تعمیر و نگهداری و بازرسی منظم سیستم برج خنک کننده می تواند به شناسایی و رفع هرگونه نشتی، نقص یا ناکارآمدی که ممکن است به مصرف بیش از حد آب کمک کند، کمک کند. با رسیدگی سریع به این مسائل می توان مصرف آب را به حداقل رساند.

با اجرای این استراتژی ها، صنایع می توانند به طور موثر مصرف آب در برج های خنک کننده هیبریدی را کاهش دهند و به تلاش های صرفه جویی در مصرف آب و صرفه جویی در هزینه کمک کنند. ارزیابی الزامات و محدودیت های خاص برنامه برای تعیین مناسب ترین اقدامات حفاظت از آب برای اجرا مهم است.

ما كليه توليدات خود را از جمله فروش پکینگ برج خنک کننده باضمانت اصالت و سلامت فيزيكي 100% تضمين شده در اختيار خريداران و مشتريان عزيز قرار مي دهيم و همچنين آماده همكاري با نهادها و ارگان هاي دولتي خصوصي و نيمه خصوصي آزمايشگاه ها و موسسات مختلف مي باشيم.

دکمه بازگشت به بالا