علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

قلیان بهتر سایت یا ویپ؟ از کجا ویپ بخریم؟

دستگاه ویپ چیست؟

ویپ ، دستگاه الکترونیکی کوچکی است که به عنوان جایگزین سیگار و قلیان یا به نوعی برای ترک سیگار به بازار آمده است. نحوه عملکرد ویپ به این صورت می باشد که مایع مخصوص ویپ یا جویس را از طریق گرمادهنده ای که در بالای دستگاه قرار گرفته است را بخار می کند و بخار این مایع حس قلیان و سیگار را به فرد می دهد. البته برای افرادی که قصد ترک دخانیات با خرید ویپ 100 تومنی را دارند، انواع مایع ویپ با درصد نیکوتین و طعم های مختلف نیز تولید شده است.

عوارض ویپ |قیمت ویپ

اجزای تشکیل دهنده ویپ:

  • مخزن یا تانک
  • مایع ویپ
  • دهانه
  • باتری
  • گرما دهنده

مخزن یا تانک برای نگهداری مایع ویپ است و باتری وظیفه‌ی تأمین انرژی گرما دهنده را بر عهده دارد. جهت خرید ویپ با بهترین قیمت از روکوویپ با ما تماس بگیرید.

تفاوت دستگاه ویپ با سیگار و قلیان در چیست ؟

برخلاف سیگار کشیدن، ویپینگ احساس سنگینی در گلو و ریه‌ها به وجود نمی‌آورد. به سبب آن که دود این دستگاه نه دود بلکه در واقع بخار است، به‌هنگام استفاده از آن مقداری رطوبت در گلو احساس می‌شود. طعم‌دار بودن دستگاه ویپ نیز یکی دیگر از تمایزات آن از سیگار تنباکویی است. موردی دیگر که موقع ویپینگ احساس خواهید کرد این است که از نوعی عذاب‌وجدان رها خواهید بود، عذاب‌وجدانی ناشی از آزار دیگران با دود سیگار. فرد سیگاری ممکن است مدام خود را سرزنش کند که چرا به‌واسطه‌ی سیگار کشیدن موجب آزار دیگران می‌شود، اما در بخار دستگاه ویپ خبری از آزار دیگران نیست و از این رو خیلی راحت می‌توان حتی در خانه از دستگاه ویپ استفاده کرد.

آیا دستگاه ویپ مضر است ؟

پروپیلن گلیکول و گلیسیرین که در مایع ویپ مورد استفاده قرار می‌گیرند هر دو از سازمان غذا و داروی آمریکا [FDA] تاییدیه دریافت کرده‌اند و هر یک به‌تنهایی ضرر خاصی برای بدن ندارند. همچنین طبق تحقیقات به عمل آمده، مضرات استفاده از ویپ نسبت به سیگار و قلیان بسیار کمتر است و در برخی موارد اصلا قابل مقایسه با آن ها نیست. اما باید به این نکته توجه کنید که درست است ویپ ، مضرات سیگار و دخانیات را ندارد اما به هر حال عوارض بلند مدت آن هنوز در مرحله تحقیق و بررسی است و پیشنهاد می کنیم که فقط افراد بزرگسال با هدف ترک سیگار و دخانیات از ویپ و محصولات مشابه استفاده کنند.

بهترین دستگاه های ویپ برای افراد مبتدی

اگر فرد بزرگسالی هستید که قصد ترک سیگار و قلیان را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که برای شروع ویپینگ از یک دستگاه ویپ ارزان و یک ایجوس با کیفیت استفاده کنید. رنج قیمت انواع ویپ و سیگار الکترونیکی حدود 350.000 تومان تا 5 میلیون تومان است که تفاوت قیمت ویپ ها می تواند به عواملی مانند، نوع دستگاه ویپ ، برند ، توان خروجی و قدرت کویل بستگی داشته باشد.

انواع مایع ویپ :

انواع مایع ویپ یا ایجوس ویپ به دو دسته اصلی معمولی و نیکوتین سالت تقسیم بندی میشوند. جویس های معمولی که مقدار VG بالایی داشته باشند، بخار غلیظ تری تولید می کنند. جویس های سالت گلو را کمتر می زنند و معمولا نیکوتین های بالایی دارند.  هنگام خرید جویس باید به طعم و میزان نیکوتین دقت کنید. البته برخی از جویس ها بدون نیکوتین هستند و برای افرادی که سیگار را ترک کرده اند مناسب است.

مقایسه سیگار، ویپ و قلیان؛ کدام مضرتر است؟

سیگار، سیگار الکترونیکی یا قلیان، کدام بیشتر به بدن ما آسیب وارد می‌کنند؟ در سال‌های اخیر بحث‌های زیادی درباره نحوه مصرف تنباکو و ضرر آن‌ وجود داشته اما اخیرا یک مقاله مروری در ژورنال «European Heart» منتشر شده که میزان آسیب آن‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌کند. مصرف تنباکو آسیب‌های زیادی به بدن می‌زند، از سفت شدن سرخرگ‌ها تا آسیب به DNA که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی گسترده‌ای شود. علاوه بر این موارد، مصرف سیگار یا نوع الکترونیکی آن می‌تواند خطر مرگ افراد مبتلا به کرونا را افزایش دهد.

اگرچه در گذشته آمارهایی منتشر شده بود که از مقابله با کووید-۱۹ با استفاده از نیکوتین خبر می‌داد، اما سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مصرف دخانیات علائم این بیماری را تشدید می‌کند. برای اولین بار محققان در مقاله‌ای مروری میزان آسیب سیگار، سیگار الکترونیکی (ویپ) و قلیان به بدن و تاثیر آن‌ها روی عملکرد سلول‌های عروق خونی را با یکدیگر مقایسه کرده‌اند. در این تحقیق همچنین به بررسی تاثیرگذاری آن‌ها روی بدن در شرایط پزشکی از سکته قلبی تا سرطان ریه را مورد بررسی قرار داده‌اند.

در این مقاله به این موضوع اشاره شده که تحقیقات خوبی در گذشته نشان داده‌اند که سیگار در مقایسه با نوع الکترونیکی آن آسیب بیشتری به بدن وارد می‌کند، با این حال پژوهش‌های کمتری درباره قلیان وجود دارد. به گفته محققان، برای بررسی تاثیرات بلندمدت سیگار الکترونیکی و قلیان روی بدن، به تحقیقات بیشتری نیاز است، البته قلیان ضرر کمتری نسبت به سیگار عادی ندارد و نمی‌توان آن را جایگزین سالمی تلقی کرد.

پژوهشگران طیف وسیعی از مطالعات را مورد بررسی قرار دادند و مدارک موجود را در سه سطح قوی، خوب و متوسط درجه‌بندی کردند. بر اساس سطح خوب مدارک، افرادی که سیگار معمولی مصرف می‌کنند در مقایسه با افراد غیرسیگاری، تا ۷۰۴ درصد بیشتر در معرض بیماری مزمن انسدادی ریه قرار دارند. این آمار برای قلیان (با مدارک سطح قوی) و سیگار الکترونیکی (با مدارک سطح خوب) به ترتیب به ۲۱۸ و ۱۹۴ درصد می‌رسد. مصرف سیگار و قلیان با مدارک سطح قوی به ترتیب میزان ابتلا به سرطان ریه را ۱۲۱۰ و ۱۲۲ درصد افزایش می‌دهند و آمار دقیق و قابل اطمینانی برای سیگار الکترونیکی وجود ندارد.

سیگار الکترونیکی

نویسنده اول این مقاله، پروفسور «توماس مانزل» از گروه قلب و عروق مرکز پزشکی دانشگاه ماینتس در ماینتس آلمان اعلام کرده:

    «در این مقاله مروری ما روی عوارض جانبی سه نوع مصرف سیگار و ویپ روی لایه درون رگی، استرس اکسیداتیو و بیماری‌ها تمرکز کردیم. سیگار، سیگار الکترونیکی و قلیان تولید رادیکال‌های آزاد مشتق از اکسیژن مانند سوپراکسید را در بافت رگ خونی افزایش می‌دهند. این موضوع تجزیه نیتریک اکسید که توسط لایه درون‌رگی آزاد می‌شود را در پی دارد. نیتریک اکسید نقش مهمی در اتساع عروق و محافظت در برابر التهاب و گرفتگی سرخرگ‌ها دارد.»

سیگار عادی و قلیان در مقایسه با سیگار الکترونیکی مواد شیمیایی بسیار پیچیده‌تری دارند. تمام آن‌ها دارای نیکوتین هستند که علاوه بر اعتیادآور بودن، به بدن ضرر وارد می‌کند. محققان برای جمع‌بندی مقاله مروری خود اعلام کرده‌اند که بدون هیچ شکی قطع مصرف سیگار، بهترین و قوی‌ترین رویکرد برای جلوگیری از بیماری‌های عروقی و تنفسی ناشی از مصرف دخانیات است. علاوه بر این، استفاده از تنباکو احتمالا تشدید علائم کووید-۱۹ را در پی دارد.

سوالات متداول

سیگار مضرتر است یا قلیان؟

هر ساله مقالات بسیار زیادی درباره اثر استعمال دخانیات بر بدن منتشر میشود که در جدیدترین مقالات اثر بد سیگار بر بدن بیشتر از دیگر گزینه ها بوده است.

اثر سیگار قلیان و ویپ بر تشدید بیماری های انسداد ریه چیست؟

افرادی که سیگار معمولی مصرف می‌کنند در مقایسه با افراد غیرسیگاری، تا ۷۰۴ درصد بیشتر در معرض بیماری مزمن انسدادی ریه قرار دارند. این آمار برای قلیان و سیگار الکترونیکی به ترتیب به ۲۱۸ و ۱۹۴ درصد می‌رسد.

آیا مصرف این دخانیات تشدید عوارض کرونا در بدن اثر دارد؟

مصرف هرگونه دخانیات در تشدید عوارض تمام سویه های کرونا اثر مثبت می‌گذارد و باعث نهفته و عمیق شدن بیماری در سلول های بدن می‌شود.

منبع مقاله: روکوویپ

دکمه بازگشت به بالا