اقتصادیکسب و کار ایرانیان

قبل از خرید انواع الکتروموتور سه فاز به این نکات توجه کنید

5 نکته برای خرید الکتروموتور مناسب و با کیفیت

موتورهای الکتریکی یا الکتروموتورها یکی از مهم‌ترین و پر استفاده‌ترین ابزارهای برقی هستند که دنیای ما به اشکال مختلف به آن‌ها وابسته است. الکتروموتورها کاربردهای بسیاری دارند. این ابزارهای شگفت انگیز را می‌توان در صنعت، پزشکی، لوازم خانگی، گوشی تلفن و بسیاری دیگر از جنبه‌های زندگی مدرن مشاهده کرد. در حقیقت الکتروموتورها اسکلت زندگی مدرن هستند و بدون آن‌ها زندگی کردن به شیوه فعلی، تقریباً غیر ممکن خواهد بود.

الکتروموتورها دارای جزئیات و مشخصات بسیار زیادی هستند که در زمان خرید باید به آنها توجه داشته باشید. در مقاله 5 نکته برای خرید الکتروموتور مناسب و با کیفیت، ضمن آنکه به نکات مهمی که باید در زمان خرید الکتروموتور به آنها توجه داشته باشید، می‌پردازیم، شما را با انواع الکتروموتور و بهترین برندهای تولید کننده این محصول آشنا خواهیم کرد.

الکتروموتور سه فاز 1 اسب |الکتروموتور سه فاز چینی

۱- سرعت الکتروموتور

اولین نکته‌ای که در راهنمای خرید الکتروموتور مورد بررسی قرار دادیم، سرعت الکتروموتور است. سرعت الکتروموتور باید با توجه به نیاز شما انتخاب شود. برای مثال، اگر شما به دنبال الکتروموتوری برای استفاده در کارخانه یا کاربردهای صنعتی هستید، الکتروموتور با سرعت بالا و گشتاور قوی را انتخاب کنید. اما اگر قصد استفاده از الکتروموتور در دستگاه‌های خانگی مثل پمپ آب یا کفکش دارید، الکتروموتور با سرعت کم و گشتاور ضعیف انتخاب بهتری برای شما خواهد بود.

۲- گشتاور الکتروموتور

دومین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، گشتاور الکتروموتور است. گشتاور به معنای نیرویی است که الکتروموتور در زمان حرکت ایجاد می‌کند. برای انتخاب الکتروموتور مناسب، باید گشتاور مورد نیاز خود را تعیین کنید. این مشخصات هم روی خود الکتروموتور و هم روی بسته بندی و مشخصات محصول درج می‌شود. قبل از انتخاب و خرید یک الکتروموتور، حتماً مشخصات آن را به دقت مطالعه کنید.

۳- نوع الکتورموتور

الکتروموتورها به دو نوع AC و DC تقسیم می‌شوند. الکتروموتورهای AC برای کاربردهای صنعتی و الکتروموتورهای DC برای کاربردهای خانگی مناسب هستند. برای مثال، اگر قصد استفاده از الکتروموتور را در دستگاه‌های خانگی دارید، الکتروموتور DC را انتخاب کنید. البته این موضوع به صورت کلی قابل بیان نیست و لازم است که متناسب با نیاز خود، انتخاب کنید. در ادامه تفاوت‌های این دو نوع الکتروموتور را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

۴- اندازه الکتروموتور

نکته چهارمی که باید در نظر داشته باشید، اندازه الکتروموتور است. اندازه الکتروموتور باید با توجه به فضای موجود برای نصب الکتروموتور و مصرف برق مورد نیاز تعیین شود. برای مثال، اگر فضای موجود برای نصب الکتروموتور محدود است، الکتروموتور با اندازه کوچک را انتخاب کنید. در گذشته اندازه الکتروموتور با قدرت آن رابطه مستقیم داشت اما امروزه می‌توان الکتروموتورهایی با اندازه کوچک و قدرت بالا پیدا کرد. بنابراین، در خرید الکتروموتور، مجبور به انتخاب یک سایز مشخص نیستید.

۵- قیمت الکتروموتور

قیمت الکتروموتور را ما در انتهای این لیست آورده‌ایم، اما برای خیلی‌ها، قیمت مهم‌ترین ملاک برای خرید الکتروموتور است. قیمت الکتروموتور باید با توجه به کیفیت و ویژگی‌های موجود تعیین شود. ممکن است یک الکتروموتور، از لحاظ ظاهر و اندازه، کاملاً شبیه به الکتروموتورهای دیگر باشد اما قیمت آن از برندهای معروف بازار، به میزان قابل توجهی کمتر باشد. در چنین مواقعی باید به کیفیت الکتروموتور و اصل بودن آن شک کنید. متاسفانه الکتروموتورهای تقلبی و غیر اصل نیز به وفور در بازار یافت می‌شوند. به همین علت، باید با بیشترین دقت نسبت به انتخاب الکتروموتور اقدام کرده و حتماً خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید.

معرفی مشخصات و راهنمای خرید الکتروموتور سه فاز

در سال ۱۸۸۲ تسلا استفاده از اصول الکترومغناطیسی برای استفاده از میدان دوار به عنوان یک نیروی مغناطیسی پایه‌گذاری نمود و یکسال بعد از این اختراع، خود به عنوان یک طرح برای تولید موتور القایی استفاده کرد. در واقع از این اختراع تسلا، به عنوان انقلاب صنعتی دوم یاد می‌شود و تاثیر آن بر روی صنعت (و البته ساخت الکتروموتور سه فاز) آنقدر زیاد بود که سرعت عجیبی به بخش‌های مختلف تولیدی و صنعتی بخشید. در سال ۱۸۹۰ میخاییل اسیبوویچ موتور سه فاز را اخارع کرد که کاربرد آن به مراتب نسبت به انواع دیگر آن بسیار بیشتر شد.

رفته رفته طرح اولیه اسیبوویچ دستخوش تغییراتی شد و انواع الکتروموتور سه فاز کنونی طراحی و وارد بازار شدند. این الکتروموتور با مداری مشابه مدار ترانسفورماتور سه فاز و با استفاده از القای میدان مغناطیسی حاصل از جریان سیم‌ها، ایجاد نیروی مکانیکی خواهد کرد. در انواع مدل‌های الکتروموتور چینی، الکتروموتور زیمنس و…، سه فاز اصلی الکتروموتور سه فاز T، S و R نام دارد و به دلیل ایجاد نیروی مکانیکی در آن‌ها از طریق القای میدان مغناطیسی به آن‌ها موتور القایی نیز گفته می‌شود. اما انواع الکتروموتور سه فاز در چند دسته تقسیم بندی می‌شود؟

انواع الکتروموتور سه فاز

* الکتروموتور سه فاز از نوع دو پل

* اکتروموتور سه فاز از نوع ۴ پل

* الکتروموتور سه فاز از نوع ۶ پل

* الکتروموتور سه فاز نوع ۸ پل

* الکتروموتورهای دو پل، معمولاَ در ساخت فن و هواکش استفاده می‌شوند. سرعت آن‌ها ۳۰۰۰ دور بر دقیقه است. الکتروموتورهای ۴ پل از انواع پرمصرف‌ترین آن‌ها هستند و اغلب موارد همراه یک گیربکس بکار می‌رود. الکتروموتورهای سه فاز ۶ پل و ۸ پل از کم مصرف‌ترین انواع آنها هستند که تنها در موارد خاصی از آن استفاده می‌شود. الکتروموتورهای سه فاز در صنایع مختلفی چون؛

* صنعت خودرو

* صنایع دارویی

* صنعت معدن

* کشاورزی

* صنایع دریایی

* پتروشیمی

* فولاد

و … کاربرد دارند.

الکتروموتور سه فاز چینی

الکتروموتور سه فاز چینی در بازار ایران به دلیل کارایی مناسب و قیمت مناسب از محبوب‌ترین انواع آن است. گشتاور نامی بالا، جریان پایین در ازای راندمان مناسب از جمله دلایلی است که الکتروموتور سه فاز چینی را از بین سایر انواع و برندهای دیگر الکتروموتور سه فاز مجزا کرده است. الکتروموتور سه فاز چینی همچنین هزینه نگهداری و تعمیر پایین‌تری نسب به سایر برندهای ترک، اروپایی و غیره هستند. برخی از برندهای معتبر الکتروموتور چینی عبارتند از؛

* الکتروموتور کایجیلی (Kaijieli)

* الکتروموتور گوانگلو (GUANGLU )

* الکتروموتور آر ام پی (RMP)

* الکتروموتور ارسم (ERCEM GUANGLU )

* الکتروموتور ان جی ام (NJM)

* الکتروموتور استریم (STREAM)

همانطور که در بالا اشاره شد، انواع مختلف الکتروموتور سه فاز از اساسی‌ترین نیازهای واحدهای تولیدی و صنعتی محسوب می‌شود. خرید الکتروموتور با کیفیت می‌تواند خاطر شما را از هزینه‌های اضافی بعدی چون هزینه‌های نگهداری و تعمیر آسوده نماید. وجود مراکز معتبری چون فروشگاه شرکت گذرگاه صنعت و تجارت ایرانیان می‌توان برای صاحبان صنایع این آسودگی خیال را به ارمغان بیاورد. این فروشگاه با بهره‌گیری از کادری مجرب در زمینه تامین انواع الکتروموتور سه فاز در مدل‌های الکتروموتور زیمنس و الکترو موتور چینی، ویبره بدنه، سرو موتور، گیربکس، اینورتر و… با قیمت‌های مناسب به دلیل حذف واسطه و کیفیتی برتر در اختیار هموطنان قرار خواهد داد.

دکمه بازگشت به بالا