تنظیم درجه دمای یخچال بوش در تابستان و زمستان

برند بوش با تولید یخچال هوشمند در سراسر دنیا توانسته است توجه جمع زیادی از خریداران لوازم خانگی را به خود جلب کند. تکنولوژی های پیشرفته به کار رفته در یخچال های این برند باعث شده تا نگهداری از این دستگاه آسان تر باشد؛ اما این بدان معنا نیست که یخچال بوش می تواند مدیریت تمام کارها را برعهده بگیرد. وظیفه تنظیم دمای یخچال بوش برعهده مصرف کننده است؛ که متاسفانه در بیشتر مواقع به آن توجه نمی شود.

یخچال بوش تنها زمانی می تواند عملکرد مناسبی داشته باشد که دمای آن متناسب با دمای محیط بیرون تنظیم شود. اگر درباره مقدار دمای یخچال برای هر فصل اطلاعاتی ندارید؛ این مطلب را تا انتها دنبال کنید. راهنمای زیر به شما کمک می کند تا تنظیم درجه دمای یخچال بوش در تابستان و زمستان را به درستی انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه: علت چشمک زدن درجه یخچال بوش

تاب |یخچال

اهمیت تنظیم درجه دمای یخچال بوش در فصول مختلف سال

دمای داخل یخچال بوش ممکن است در اثر عوامل مختلفی تغییر کند. یکی از علل اصلی کم یا زیاد شدن دمای داخل یخچال، تغییرات فصلی است. هوای محیط بیرون یخچال در فصل تابستان گرم و در فصل زمستان سرد است. این مسئله می تواند تغییرات زیادی روی عملکرد یخچال اعمال کند. برای مثال شاید با قرار دادن دمای یخچال روی 1 درجه سانتی گراد بتوانید در فصل زمستان آب بسیار خنکی از آبسردکن دریافت کنید؛ اما قطعاً این میزان سرمای آب را در فصل تابستان با دمای 1 درجه سانتی گراد نمی توانید تجربه کنید.

هر بار که درب یخچال را باز می کنید، به علت برخورد هوای داخل با هوای بیرون، دمای داخل کابین یخچال تغییر می کند و این مسئله می تواند عملکرد این دستگاه را تا حدودی تحت تاثیر قرار دهد. اما تنظیم درجه دمای یخچال بوش در تابستان و زمستان آنجایی اهمیت پیدا می کند که در فصل گرما موادغذایی پلاسیده و در فصل زمستان منجمد شوند. در ادامه به برخی از مشکلات عدم تنظیم درجه دمای یخچال بوش در فصل تابستان و زمستان اشاره شده است.

مشکلات تنظیم نکردن دمای یخچال بوش در تابستان و زمستان

با تنظیم نشدن دمای یخچال بوش در فصل تابستان و زمستان، ممکن است این مشکلات برای شما اتفاق بیفتد:

  1. آب خروجی از آبسردکن در فصل گرما به اندازه کافی خنک نیست.
  2. در فصل سرما به علت یخ زدگی، آب در منبع آبسردکن یخ م ی زند.
  3. در فصل گرما موادغذایی فاسد و پلاسیده می شوند.
  4. در فصل سرما موادغذایی با یخ زدگی همراه هستند.
  5. موتور یخچال به صورت مداوم کار می کند.
  6. برق بیشتری برای کارکردن یخچال بوش استفاده می شود.

نحوه تنظیم دمای یخچال های مکانیکی (ترموستاتی) برند بوش در تابستان و زمستان

تمام یخچال های موجود در بازار از نوع مکانیکی یا الکتریکی هستند. البته یخچال های الکتریکی اغلب قدیمی هستند و امروزه کمتر توسط برندهای محبوب لوازم خانگی تولید می شوند. اگر یخچال بوش از نوع مکانیکی باشد، باید تنظیمات دمای آن را به واسطه ترموستاتی که داخل یخچال  تعبیه شده است، انجام داد. معمولاً ترموستات در این یخچال ها ساختاری مشابه یک گردانه دارد که روی آن اعداد 0 تا 9 تا min و max تنظیم شده است.

برای تنظیم دمای یخچال مکانیکی بوش در تابستان و زمستان باید اهرم را روی این اعداد و نوشته ها قرار داد. دمای مناسب یخچال بوش در فصل تابستان بین 4 تا 5 و برای فصل زمستان بین 2 الی 3 درجه سانتی گراد است. همچنین با نزدیک کردن اهرم به نوشته min فضای داخل کابین یخچال گرمتر و با نزدیک کردن به نوشته max فضای داخل یخچال سردتر می شود.

نحوه تنظیم دمای یخچال های الکتریکی (دیجیتالی) برند بوش در تابستان و زمستان

در حال حاضر اکثر یخچال هایی که توسط برند بوش و سایر برندهای های لوازم خانگی تولید می شوند، از نوع الکتریکی یا دیجیتالی هستند. تنظیمات دما در این دستگاه ها با کمک نمایشگر انجام می شود و تقریباً برای تمام یخچال های به یک صورت است. نحوه تنظیم دمای یخچال الکتریکی بوش در تابستان و زمستان با مدل مکانیکی آن متفاوت است.

تاب |یخچال

در یخچال مدل مکانیکی با نزدیک کردن اهرم به عدد کوچک تر، داخل یخچال گرمتر می شود؛ در حالی که در یخچال های دیجیتالی خلاف آن است و با تنظیم دما روی عدد کوچکتر، دمای داخل یخچال سردتر می شود. برای تنظیم دمای یخچال دیجیتالی بوش در فصل تابستان باید عدد را روی 3 تا 4 درجه سانتی گراد و در فصل زمستان بین 4 تا 5 درجه سانتی گراد تنظیم کرد.

در صورت تنظیم نکردن دمای یخچال بوش در فصل تابستان و زمستان چه قطعاتی آسیب می بینند؟

تنظیم نکردن دمای یخچال بوش در تابستان و زمستان تنها باعث فاسد شدن یا منجمد شدن موادغذایی نمی شود؛ بلکه می تواند عملکرد برخی از قطعات یخچال را تحت تاثیر قرار دهد و باعث خرابی آن ها شود. یکی از اجزای مهم یخچال که در صورت تنظیم نبودن دما ممکن است آسیب ببیند، کمپرسور یا موتور یخچال است. کمپرسور با به جریان انداختن مایع مبرد باعث ایجاد سرما در داخل یخچال می شود.

تاب |یخچال

ترموستات بعد از بررسی دمای داخل یخچال، دستور کار کردن یا خاموش شدن را به کمپرسور می دهد. اگر هوای بیرون یخچال در فصل تابستان بیش از اندازه گرم باشد و دما تنظیم نباشد، هوای داخل یخچال نیز گرم می شود. در چنین وضعیتی ترموستات اجازه خاموش شدن به کمرپرسور را نمی دهد و در نهایت به دلیل کارکرد مداوم، کمپرسور نیم سوز یا معیوب می شود.

دکمه بازگشت به بالا