علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

علت خشک شدن ناگهانی درخت هلو

خشک کردن درختان میوه بخصوص هلو به یک مشکل حاد در بین باغداران و نهالستان­ها تبدیل شده است. بسیاری متخصصین تلاش های زیادی برای کشف علت واقعی و درمان موثر این مشکل انجام داده اند. علت این مشکل بسیار پیچیده بوده و به بسیاری از عوامل باعث بروز این مشکل می شوند. همانطور که در ادامه متن مشاهده خواهید نمود.

آبیاری درخت هلو |بیماری های درخت هلو

علل خشک شدن ناگهانی درخت میوه:

  • از تنش‌های محیطی مانند کمبود مواد مغذی
  • خشکسالی شدید
  • سیل، غرقابی
  • شوری خاک
  • دمای بالا
  • حشره‌کش‌ها، قارچ‌کش‌ها و علف‌کش‌ها

کمبود عناصر غذایی: در خاک های شنی درختان به دلیل کمبود عناصر غذایی به ویژه نیتروژن خشک می شوند.

خشکسالی شدید: یکی از اثرات مخرب خشکسالی، افزایش غلظت املاح در سلول های گیاهی است که در معرض تنش آبی قرار دارند.

این نمک ها می توانند به آنزیم هایی که متابولیسم را کنترل می کنند و در نتیجه برای زندگی ضروری هستند، آسیب برسانند. در سطوح بالای تنش، تنفس، جذب CO2 و انتقال مواد جذب شده به نزدیک به صفر کاهش می یابد و در نتیجه درختان خشک می شوند. اگر درختان قبل از رسیدن به نقطه پژمردگی دائمی آبیاری شوند، معمولاً از خشک شدن نجات می یابند.

غرقاب شدن: غرقاب شدن طولانی مدت تقریباً برای همه گیاهان سمی است. در غرقابی شدن، اکسیژن به ریشه نمی­رسد. اثرات مضر ناشی از این تنش باعث جذب ناکافی املاح معدنی به ویژه نیتروژن، پژمردگی برگ و فتوسنتز کندتر و تجمع سموم ناشی از میکروب ها در اطراف ریشه می­شود که تمامی این عوامل باعث خشکی درخت هلو می­شود.

شوری خاک: یک تنش رایج و مهم در مناطق خاص وجود غلظت بالای نمک در خاک است. یک درخت در چنین مناطقی با دو مشکل مواجه است، یکی گرفتن آب از خاکی با پتانسیل اسمزی منفی و دیگری مقابله با غلظت بالای یون های بالقوه سمی مانند سدیم، کربنات و یون های کلرید.

آبیاری درخت هلو |بیماری های درخت هلو

حشره کش ها: بیشتر حشره کش های کلردار، فسفاته و کاربامات، ریزبندپایان خاک، یعنی دم فنری و کنه ها را که معمولاً از قارچ ها، نماتدها و باکتری های موجود در خاک تغذیه می کنند، از بین می برند.

هنگامی که تعداد ریز بندپایان و پاروپودها با استفاده از حشره کش ها کاهش می­یابد، جمعیت قارچ ها، نماتدها و باکتری ها به سرعت افزایش می یابد این عوامل ریشه های درختان را تجزیه کرده و از بین می­برند.

این بندپایان همچنین بسترهای برگ یا بقایای گیاهی را به مواد آلی تجزیه می کنند که باعث می شود خاک متخلخل و هوادهی خوبی داشته باشد. هنگامی که این موجودات توسط حشره کش ها از بین می روند، ماده آلی خاک کاهش می­یابد و غیر متخلخل و فشرده می شود و در نتیجه تنفس ضعیف ریشه ها ایجاد می شود. چنین خاک هایی از نظر مواد مغذی گیاهی نیز کمبود دارند.

دمای بالا: به دلیل اثر گلخانه ای یا گرم شدن زمین، دمای نسبی نقاط مختلف به تدریج در حال افزایش است. خاک ما در حال حاضر دارای محتوای آلی کم است، با توجه به افزایش دما، این مقدار بیشتر کاهش می یابد و در نتیجه خاک فشرده می شود. این بدتر شدن وضعیت خاک به نوبه خود بر تنفس ریشه درختان تأثیر می گذارد.

آبیاری درخت هلو |بیماری های درخت هلو

کلام آخر

اگر بدنبال خرید انواع نهال­های مقاوم و اصلاح شده هستید پیشنهاد ما به شما مراجعه به نهال فروشی­های معتبر می­باشد.

برای خرید نهال میوه هلو در ارقام متنوع شما می­توانید به مجموعه نهال برتر مراجعه کنید. برای استعلام قیمت نهال هلو و دریافت راهنمایی های بیشتر با ما در ارتباط باشید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا