فرهنگ و پیشینهکسب و کار ایرانیان

انواع قاب عکس و چیدمان آن

قاب عکس

از زمانیکه اولین عکس چاپ شد، فرصتی بسیار عالی برای ثبت لحظات خوش به وجود آمد. در عین حال عکس و عکاسی به یک هنر تبدیل شد. در چند دهه اخیر رواج استفاده از گوشی های همرا موجب گشته تا بیشترمردم برای عکاسی از این فناوری هوشمند استفاده کنند. اما ماندگاری عکس ها در حافظه بسیار نا امن می باشد، زیرا هر لحظه امکان پاک شدن عکس ها وجود دارد. بهترین راه برای نگهداری از عکس ها چاپ آنها می باشد. با چاپ کردن آنها می توانید بدون استرس از دست رفتن آنها، در هر زمانیکه مایل باشید به سراغ عکس های خود بروید.

اما امروزه از قاب عکس برای طراحی دکوراسیون بسیار استفاده می شود. شما می توانید عکس های مورد علاقه خود را بعد از چاپ کردن، با انواع قاب عکس قاب بگیرید و آنها را در محیط مورد نظر خود آویزان کنید. آویزان کردن قاب عکس، می تواند خاطرات شما را همیشه جلوی چشمتان زنده نگه دارد. در واقع با این کار می توانید با پرداخت کمترین هزینه مطابق سلیقه خود دکوراسیون منزل و محیط کار خود را طراحی کنید. در ادامه با قاب نقاشی همراه باشید تا شما را با انواع قاب عکس و جاگذاری مناسب آنها آشنا کنیم.

پاسپارتو چیست؟

شاید شما هم این نام را شنیده باشید ولی معنای دقیق و کاربرد آنرا ندانید. پاسپارتو یک کلمه فرانسوی می باشد. در واقع پاسپارتو به کاغذ، مقوا یا قطعه چوبی گفته می شود که برش 45 درجه دارد. پاسپارتو در بین عکس و شیشه برای محافظت از عکس  قرار می گیرد. در واقع پاسپارتو یک حاشیه زیبا دور تا دور عکس ایجاد می کند و زیبایی خاصی به عکس می بخشد و باعث ایجاد فضایی بین قاب و عکس می شود. اندازه و رنگبندی پاسپارتو بستگی به عکس مورد نظر شما دارد.

شکل و ابعاد قاب عکس

امروزه تنوع قاب هم در ابعاد و هم در شکل ظاهری بسیار زیاد می باشد. شما می توانید نسبت به سلیقه و هزینه در نظر گرفته خود  اقدام به خرید قاب عکس نمایید. قاب ها در اشکال مختلف مانند؛ مستطیل، مربع، دایره، بیضی و حتی چند ضلعی تولید می شوند. شما می توانید قاب عکس را بر اساس محیط مورد نظر خود انتخاب نمایید. به طور مثال برای اتاق کودکان می توانید از قاب های به شکل ابر، قلب و قاب های فانتزی استفاده نمایید.

انواع قاب عکس بر اساس سبک

  • قاب عکس سنتی

قاب های خاتم کاری، قلم زنی جزء قاب عکس های سنتی هستند. این قاب ها در فضاهایی که چیدمان و دکور سنتی دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

  • قاب عکس فانتزی

همانطور که از نام آن پیداست، این قاب ها دارای اشکال مختلفی هستند و برای فضاهای خاصی مانند؛ اتاق خواب کودک و یا فضاهایی که دارای هارمونی فانتزی هستند استفاده می شود.

  • قاب عکس سلطنتی

قاب عکس های سلطنتی مناسب تصاویر قیمتی و با ارزش می باشد. معمولا قاب عکس های بسیار با ارزش و همچنین تابلو فرش های گران قیمت از این نوع قاب هستند. جنس این قاب از فلزات با ارزش مانند؛ طلا و نقره می باشد.

  • قاب عکس مدرن

این قاب ها دارای ظاهری ساده و مینیمال هستند که ضخامت و عمق آنها کم می باشد.

  • قاب عکس کلاسیک

این قاب از پرطرفدارترین ها می باشد. معمولا جنس این قاب ها از pvc می باشد که بسیار مقاوم است. این قاب دارای رنگ بندی های مختلف می باشد. از این قاب می توان برای بیشتر فضاها استفاده کرد.

انواع متریال قاب عکس

در ساخت قاب نقاشی از مواد مختلفی استفاده می شود. بیشترین موادی که برای ساخت قاب قاب نقاشی استفاده می شود شامل؛ چوب ، فلز، شیشه، پلاستیک و حتی گچ می باشد. هر کدام از این قاب ها برای استفاده در یک سبک مناسب می باشد که در ادامه به بررسی قاب عکس چوبی و انواع آن صحبت خواهیم کرد.

قاب عکس چوبی

یکی از زیباترین قاب ها قاب عکس چوبی می باشد. قاب عکس چوبی هم باعث زیباتر شدن کار شما می شود و هم جنبه تزیینی دارد. این نوع قاب به دلیل طبیعی بودن متریال به کار رفته در آن، از گذشته تا به امروز یکی از پرطرفدارترین قاب ها بوده است. از قاب عکس چوبی هم میتوان برای نصب روی دیوار و هم برای قرار دادن روی شلف و میز استفاده کرد. قاب های چوبی در ابعاد و رنگهای مختلف تولید می شوند. در بسیاری از فروشگاه ها این امکان برای شما وجود دارد تا بنا به ابعاد و رنگ درخواستی شما قاب عکس چوبی ساخته شود. در فروشگاه قاب نقاشی نیز این امکان برای شما وجود دارد که قاب سفارشی خود را سفارش دهید.

انواع قاب عکس چوبی

قاب های چوبی دارای انواع مختلفی می باشند که بر اساس نوع کارکرد و کارآیی آنها تقسیم بندی می شوند.

  • قاب چوبی مدرن

از این قاب برای طراحی دکوراسیون مدرن بیشتر استفاده می شود.

  • قاب چوبی فانتزی

این قاب مناسب استفاده در دکورهای فانتزی می باشد.

  • قاب چوبی تابلو فرش

این قاب مناسب برای انواع تابلو فرش می باشد.

  • قاب چوبی نقاشی

بسیاری از افراد تمایل به قاب گرفتن نقاشی ها و آثار هنری دارند که این قاب برای این افراد بسیار مناسب می باشد.

نکات چیدمان قاب عکس

برای چیدمان و طراحی یک فضا باید نکات مهمی را در نظر گرفت. توجه داشته باشید فقط داشتن قاب عکس برای یک طراحی کافی نمی باشد. برای یک تزئین اصولی باید قائده آنرا نیز دانست. برای مثال باید بدانید قاب را بر اساس سبک محیط و همچنین تصویر مورد نظر باید انتخاب نمایید. در مرحله بعدی نوبت به انتخاب مکان مناسب برای عکس می باشد.

سعی کنید عکس های خانوادگی خود را در اتاق نشیمن آویزان کنید. عکس های عاشقانه نیز مناسب اتاق خواب روی میز و یا دیوار می باشد.

می توانید با چاپ چند عکس در ابعاد مختلف یک کلاژ زیبا و جذاب ایجاد کنید که زیبایی چند برابری را خواهد داشت، البته این کار بستگی به سلیقه شخصی هر فرد دارد. در کل دست شما در چیدمان قاب ها بسیار باز می باشد و این امکان برای شما وجود دارد که یک دیوار خالی خود را با سلیقه خود طراحی کنید. سعی کنید در دیوارهایی که ارتفاع زیادی دارند از قاب های افقی استفاده کنید و بالعکس در دیوارهای با اارتفاع کم می توانید قاب های عمودی نصب کنید تا ارتفاع دیوار را بیشتر کنید. همچنین در کنار قاب میتوانید از انواع شلف چوبی نیز استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا