فواید مزوتراپی مو چیست و ماندگاری نتایج آن چقدر است؟

اگر شما هم می خواهید از روش درمانی مزوتراپی برای جلوگیری از ریزش موی خود استفاده کنید، حتما این سوال برایتان پیش آمده که مدت اثر مزوتراپی مو چقدر است؟ تا چه مدت بعد از تمام شدن طول نخواهید داشت و وضعیت سلامت موهایتان بهتر می شود؟ مشکل ریزش مو برای بیشتر افراد در سراسر دنیا کاملا شناخته شده و خیلی از افراد را دچار کم پشتی و تاسی مو کرده. دلایلی چون مسائل ژنتیکی، بیماری ها، اختلالات هورمونی، پیری، بارداری و … باعث ریزش مو افراد می شوند و متاسفانه داروهای موجود برای همه افراد موثر نیست.

برای مثال یکی از داروهایی که برای درمان ریزش مو تجویز می شود، فیناستراید و ماینوکسیدیل موضعی است که تقریبا برای 50% افراد تاثیر گذاری خوبی دارد. اما روش مزوتراپی مو عملکرد بهتری دارد و حدود 90% از افراد می توانند از آن نتیجه بگیرند. به علاوه می توانید در کنار مصرف قرص ها و داروهای دیگر درمان ریش مو از این درمان هم به عنوان پشتیبان یا مکمل استفاده کنید.برای آشنایی بیشتر با این روش درمانی و مدت ماندگاری آن، تاثیراتی که در کاشت مو دارد و تعداد جلسه های درمان بر هر شخص، همراه ما بمانید.

پرسش و پاسخ درباره مزوتراپی مو |رضایت مردم از مزوتراپی مو

مزوتراپی مو چیست؟

به طور کلی پوست بدن انسان از 3 لایه اپی درم (خارجی ترین لایه پوست) درم (لایه میانی) و هیپودرم (لایه داخلی) ساخته شده که در روش مزو درمانی هدف روی لایه میانی یا همان درم است. چون در این لایه از پوست ساختارهای مهم مانند فولیکول مو و پیاز مو قرار دارند. در پیاز مو تار مو ساخته می شود، رشد می کند و از پوست بیرون می آید و در نهایت می شود آن چیزی که ما میبینم (ساقه مو).

کاری که در مزوتراپی مو انجام می دهیم تزریق داروها و مواد مغذی خاص مانند انواع آمینواسیدها، ویتامین ها، بیوتین، مواد معدنی، داروهای هورمونی، کلسی تونین و … به این لایه از پوست می باشد. البته محلول تزریقی در تمام افراد یکسان نیست و با توجه به شرایط فرد و جنسیت متفاوت است. مدت اثر مزوتراپی مو و همچنین تاثیر گذاری آن نسبت به سایر روش های درمانی بیشتر است. چون مواد به صورت مستقیم به لایه درم وارد می شوند. اگر می خواهید بدانید مزوتراپی مو چگونه انجام می شود و ترکیبات محلول تزریقی مزوتراپی چیست، کلیک کنید.

مزوتراپی مو چند جلسه است؟

تعداد جلسات مزوتراپی مو از هر شخص به شخص دیگر متفاوت است و به هدف درمان و شرایط بیمار بستگی دارد. اما به طور کل هر چه تعداد جلسات درمانی بیشتر باشد، مدت اثر مزوتراپی مو هم بیشتر می شود. برای اینکه بدانید مزوتراپی مو چند جلسه است باید حتما به متخصص مراجعه کنید تا شرایط شما به طور کامل بررسی شود. تعداد این جلسات معمولا بین 8 تا 15 جلسه متغیر است و بین هر جلسه یک هفته یا بیشتر فاصله است.

برای مثال 4 جلسه در ماه اول (هفته ای یک بار)، سپس 2 جلسه در ماه دوم (یک هفته در میان) و 2 تا یک جلسه در دو ماه بعد (ماهی یک بار) یکی از روندهای درمان است. که البته فاصله این هفته ها طبق نظر پزشک مشخص می شود. پس از این مراحل وارد مرحله بوستر می شوید؛ یعنی هر سال باید 2 تا 3 جلسه مزوتراپی انجام دهید و آن را شارژ کنید.

مدت اثر مزوتراپی مو چقدر است؟

دقت کنید که مدت تاثیر مزوتراپی مو برای زمانی است که شما جلسات درمانی را به صورت مرتب و پشت سر هم انجام دهید و بین آن وقفه ایجاد نکنید. در غیر این صورت نتایج خوبی از مزو درمانی نمی گیرید. ماندگاری مزوتراپی مو تا حد زیادی به علت ریزش موی شما بستگی دارد. اینکه ریزش مو ارثی باشد، به دلیل کرونا، بارداری، تغییرات آب و هوایی، استرس و … . اما به طور میانگین مدت تاثیر مزوتراپی مو حدود 6 ماه است و بعد از آن باید چند جلسه درمان را طبق تشخیص پزشک تکرار کنید. در طول این دوره می توانید از قرص های تقویتی و ضد ریزش مو استفاده کنید تا مدت تاثیر مزوتراپی موهایتان را بالاتر ببرید و باعث تقویت موهای خود شوید.

تاثیر مزوتراپی مو بعد از چه مدت نمایان می شود؟

یکی از سوالات رایج برای مراجعه کنندگان مزودرمانی این است که تاثیر مزوتراپی مو بعد از چه مدت مشخص می شود؟ آیا بعد از اولین جلسه درمان می توانیم نتایج آن را ببینیم یا بعد از اتمام تمام جلسات نتایج قابل مشاهده هستند؟ حدود 90% از کسانی که مزو درمانی را انجام داده اند بعد از جلسه چهارم شاهد نتایج آن خواهند بود و ریزش موهایشان متوقف می شود. کسانی که این درمان را برای کاهش چربی پوست سر انجام داده اند هم می توانند بعد از جلسه سوم نتیجه دلخواه خود را بگیرند و شاهد کم شدن چربی پوست سر خود باشند.

اینکه تاثیر مزوتراپی مو بعد از چه مدت مشخص می شود به هدف درمان، شرایط بدنی شما و واکنش آن نسبت به داروها هم بستگی دارد و معمولا هر چه سن شما پایین تر باشد، نتایج بهتر و موثر تری از این درمان می گیرید. مدت اثر مزوتراپی مو به این شکل است که بعد از حدودا 3 ماه می توانید رشد مجدد موهای خود را ببینید و طی تحقیقات بالینی دیده شده که برخی افراد بعد از اتمام جلسات درمانی، تا 56% رشد موهایشان بیشتر شده.

ارتباط بین مزوتراپی مو و کاشت مو

یکی از فواید مزوتراپی مو این است که تاثیرات کاشت مو را بهتر می کند و باعث می شود نتایج بسیار بهتری از آن بگیرید. مزوتراپی مو و کاشت مو را می توانید هم زمان با هم انجام دهید و از فواید آن برای بهتر کردن نتایج کاشت خود استفاده کنید.ی توانید مزوتراپی را قبل از کاشت مو با هدف بهبود جریان خود در پوست سر انجام دهید. یا بلافاصله بعد از کاشت مو با هدف درمان و بهبود ورم ها از آن استفاده کنید. همچنین با انجام مزوتراپی بعد از کاشت مو می توانید گرافت ها را تقویت و به بهبود زخم ها هم کمک کنید.

چه تغییراتی در مدت اثر مزوتراپی مو می بینیم؟

در طول ماندگاری مزوتراپی مو شما می توانید از فواید زیاد مزو درمانی بهره مند شوید که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

 • در محلول های تزریقی داروهای گشاد کننده عروق قرار دارند که باعث بهبود خون رسانی می شوند.
 • در طول این مدت به وضوح می بینید که حال موهایتان بهتر شده و به نوعی جان گرفته.
 • در محلول های تزریقی یا کوکتل مزوتراپی انواع ویتامین ها و آمینواسیدها به کار رفته اند که باعث تقویت پوست سر و فولیکول ها می شوند.
 • در این مدت می توانید از سایر درمان های ریزش مو و تزریقات استروئیدی و … هم استفاده کنید تا میزان تاثیر گذاری آن ها با مزوتراپی بیشتر شود.

مزوتراپی مو چه مزایایی دارد ؟

 • مواد مغذی بسیاری مستقیماً به ریشه موها می رسد و سبب تقویت می شود.
  • رشد مو را فعال کرده و ریزش مو را تا حد زیادی کاهش می دهد.
  • گردش خون در کف سر و بافت ها را تقویت کرده و سبب اکسیژن رسانی به آن می شود.
  • از تخریب فولیکول های مو جلوگیری می نماید.
  • شوره سر را رفع می کند.
  • فعالیت غدد چربی کف سر را تنظیم می نماید.
  • موها را از فاز استراحت به سرعت وارد فاز رویش می کند و حجم مو را افزایش می دهد.
  • مزوتراپی روشی با عوارض جانبی کم و ایمن می باشد.
  • نیاز به بیهوشی، جراحی و طی کردن دوران نقاهت طولانی ندارد.
  • به عملکرد اعضای مختلف بدن آسیب نمی رساند.
  • اثر بخشی آن سریع و قابل رویت می باشد.
  • فرآیند مزوتراپی حدوداً بدون درد است.

اهمیت مزوتراپی مو

امروزه تعداد افرادی که از موهای خود رضایت کامل داشته باشند، بسیار کم هست. هر شخصی ممکن است در دوره ای با مسائلی همچون ریزش مو، نازکی تارهای مو، شکنندگی، کم حجم شدن موها، عدم رشد قدی مناسب موها، خشکی یا چربی بیش از حد مو و شوره کف سر برخورد کرده باشد که این موارد بدون شک بر زیبایی طبیعی افراد اثرگذار می باشد. بنابراین رسیدگی به مشکلات مربوط به مو و پیشگیری از بروز آنها، بسیار بهتر از دست و پنجه نرم کردن با عواقب ناشی از این مشکلات است. مزوتراپی یکی از بهترین روش ها برای تقویت از موها و پیشگیری از ریزش است که امروزه توسط پزشکان توصیه می گردد.

اهمیت مزوتراپی مو در وارد کردن مستقیم مواد ضروری به فولیکول برای داشتن موهایی با ساختار سالم و محکم می باشد. هیچ روشی بدین صورت نیست؛ انواع شامپوهای ضد ریزش و محلول های تقویت کننده صرفاً در سطح رویی پوست سر ماساژ داده می شوند و نفوذ عمقی ندارند. همچنین انواع مکمل ها و ویتامین ها نیز از طریق اشکال مختلف قرص و شربت ارائه می شوند که ابتدا وارد دستگاه گوارش و سپس به اعضای مختلف بدن می روند. اما در مزوتراپی، ویتامین ها و املاح مورد نیاز رشد مو، مستقیما به موها می رسند و سبب تقویت می شوند.

چه مراقبت هایی باید قبل و بعد از مزوتراپی مو صورت گیرد؟

یک روز پیش از مزوتراپی، موها را بشویید و از محلول تقویت کننده و حالت دهنده ها استفاده نکنید. ۲۴ ساعت قبل از مزوترایی از مکمل های تقویت مو و از چند روز قبل، آسپیرین و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن مصرف نکنید. بعد از جلسه مزوتراپی، موها را به مدت ۳ روز نشویید و در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید؛ اجازه دهید زخم های کوچک روی سر بهبود یابند و آنها را ماساژ ندهید.

تا یک هفته پس از مزوتراپی، به سونا، جکوزی و استخر نروید. استفاده از کلاه و هرگونه سرپوش تنگ و انواع ابزار حرارتی همچون سشوار و حالت دهنده ها تا یک هفته ممنوع می باشد. بدون دستور و اطلاع پزشک، از هیچگونه محلول تقویتی و مکمل مو استفاده نکنید. امکان رنگ کردن موها تا دو ماه امکان پذیر نیست و تا دو روز بعد از تزریق از انجام فعالیت های بدنی شدید که منجر به تعریق زیاد شود خودداری نمایید.

چند جلسه برای مزوتراپی مو نیاز است؟

تعداد جلسات لازم برای مزوتراپی موها، وابسته به جنس موی هر فرد و دریافت نتایج است. اما به طور میانگین تعداد جلسات حداقل ۴ و حداکثر ۱۲ جلسه می باشد که پس از طی دوره، پزشک متخصص با مشاهده وضعیت مو و کف سر هر شخص، تعداد جلسات تکرار یا شارژ را پس از طی این جلسات، تعیین می کند.

. جمع بندی

معمولا مدت اثر مزوتراپی مو و ماندگاری آن به عواملی چون شرایط بدنی و علت ریزش موی شما بستگی دارد. اما همان طور که گفتیم ماندگاری مزوتراپی مو به طور میانگین 6 ماه است و بعد از این مدت باید آن را تمدید کنید. این روش درمانی بیهوشی و دوره نقاهت ندارد و میزان درد آن بسیار کم و خفیف است که در صورت تمایل می توانید از بی حسی هم استفاده کنید.اگر از این روش درمانی استفاده کرده اید، خوشحال می شویم در قسمت نظرات تجربه خود را با ما و دوستان همانازی خود در میان بگذارید.

بدون شک همه ما از تاثیر مو در زیبایی چهره آگاه هستیم. داشتن موهایی زیبا، پرپشت و سالم در آقایان و بانوان از جمله عوامل موثر در اعتماد بنفس به حساب می آید که متاسفانه امروزه بسیاری از افراد درگیر ریزش و کم پشتی موهای خود هستند. در حقیقت مشکلات بسیاری وجود دارند که می توانند به موی افراد آسیب برسانند؛ آلودگی هوا، استرس، وراثت، اختلالات هورمونی، بیماری های مرتبط با تیروئید، اختلالات تغذیه ای، عفونت ها، مصرف برخی داروها و غیره می توانند سبب کم پشتی و ریزش موها و حتی طاسی شوند.

 برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی علاوه بر درمان های پزشکی موثر بر رفع بیماری های زمینه ای و عوامل ریزش مو، شیوه های نوین تقویت موها نیز ابداع شده اند که با کمک آنها میتوان، روند تقویت موها را تسریع کرد. مزوتراپی یکی از این روش هاست که تاثیر مثبتی بر رفع مشکلات مرتبط با مو دارد. در این مطلب با ما همراه باشید تا مدت اثر مزوتراپی مو و مزایای آن را با شما درمیان بگذاریم.

مزوتراپی مو به معنای تزریق مستقیم انواع ویتامین ها به خصوص گروه ب، مواد معدنی همچون روی، مس، ید، منیزیم و پتاسیم، مواد سازنده کراتین مو و آمینواسیدهای موردنیاز به پوست سر می باشد. این روش سبب تغذیه فولیکول های مو و پیشگیری از عوامل ریزش می شود. اگر افراد روزانه بیش از ۱۰۰ تار مو از دست می دهند بهتر است به دنبال راه های تقویت همچون مزوتراپی باشند.

 در این روش، مقدار مشخصی و معینی از مواد ذکر شده از طریق سرنگ های بسیار ریز، وارد لایه‌ ی مزودرم پوست که فولیکول در آن وجود دارد می‌ شوند. نتایج مزوتراپی وابسته به شرایط و مشکلات موی هر فرد، در زمان متفاوتی قابل رویت خواهد بود. برخی افراد پس از یک جلسه مزوتراپی شاهد نتایج آن هستند و برخی دیگر، پس از گذشت ۶ هفته به مرور تغییرات ملموسی را مشاهده خواهند کرد.

 در پاسخ به این پرسش که مدت اثر چقدر است باید گفت ماندگاری مزوتراپی دائمی نیست، بلکه موقت می باشد و نیاز به ترمیم دارد. در حقیقت پس از طی کردن جلسات تعیین شده توسط پزشک و بهبود شرایط موها، هر چند وقت یکبار با فواصل معین بایستی نسبت به تکرار مزوتراپی اقدام کرد و در غیراینصورت اثرات آن در طولانی مدت برای سال ها، ماندگار نخواهد ماند.

دکمه بازگشت به بالا